AKAI VIP + kontroler MIDI - opinie

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

AKAI VIP + kontroler MIDI - opinie

Post autor: Caroozo » czwartek 18 paź 2018, 10:11

Jako że przymierzam się powoli na pełne przejście na VSTi do grania na żywo, a co za tym idzie potrzebuję już nie syntezator z obsługą MIDI, tylko profesjonalne narzędzie do pełnej integracji z komputerem, zainteresował mnie temat AKAI VIP 3.1. Czy ktoś z tego korzysta, może coś więcej powiedzieć na ten temat?

Korzystam m.in. z następujących pluginów: M1 x64, Wavestation x64, Roland D50, Roland JV1080, OP-X II Pro, Omnisphere, Keyscape, sporadycznie Sylenth1 i parę innych. Największy problem jest z Rolandowskimi pluginami, jako że są one częścią Roland Cloud (aktywacja przez Internet) ale nie o to chodzi - pluginy NIE MAJĄ możliwości zmiany brzmienia przez Program Change. Roland potwierdził, ze mają to na "request list" ale nie mogą powiedzieć, czy tę funkcję zaimplementują.

Panowanie nad w/w gromadką jest dość trudne (na górze mam w zależności od "sztuki" XS6, Juno Di, Triton Extreme lub Behringer UMX610) i było to do ogarnięcia przez wiele lat lepiej lub gorzej - głównie pod kontrolą Live Professora, potem Reaper'a i troszkę Cantabile (pełnej wersji nie kupiłem). Prymusem pod tym kątem jest oczywiście Spectrasonics ze swoim trybem live, największy "dół" zaliczył tu Roland przez brak Program Change - ale niestety nie ma konkurencji, a do D50 mam kupę kart i te brzmienia po prostu są toczka w toczkę takie same, jak muzyka, którą wykonuję (m.in. covery Rippingtons, gdzie przez wiele lat właśnie korzystali z D50). KORG - wiadomo, "bread and butter sounds" :). OP-X II Pro to brassy, Oberheimy, troszkę Jupitera, troszkę PolyMooga - fajnie brzmi, bardzo uniwersalny plugin. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze DX-a ;).

Po pierwsze - czy ktoś ma oprogramowanie AKAI VIP, jeśli tak to w jakiej konfiguracji (jaka klawiatura, pluginy) i jak to wygląda w praktyce?

Po drugie - czy jest jakaś osoba, która praktycznie wykorzystuje kontroler poniższych firm i może polecić coś do grania live, co umożliwia spięcie najróżniejszych pluginów? Myślę tutaj o zakupie kontrolera dedykowanego do konkretnego softu, m.in. z obsługą Mackie HUI i waham się między starszymi np. Novation SL61, klawiaturami od Arturii (KeyLab mk II lub Essential) tudzież AKAI Advance, ew. coś od Novation. Jednak nie zależy mi na sofcie od tych firm (no dobra, z Analog Laba bym skorzystał jak już dają, choćby dla DX-a :)) tylko na jak najlepszej integracji z laptopem pod kątem grania live. AKAI oferuje VIP-a jako program standalone do wielu kontrolerów, więc ewentualnie można kupić "klapę" od jednej firmy, a VIPa od nich.

W praktyce potrzebuję sprawdzony kontroler, który umożliwia tworzenie własnych setlist z różnych pluginów i bezproblemowe ich wybieranie grając na żywo. Gałki/fadery mnie nie interesują - jestem rozrywkowcem/pianistą jazzowym i na "sztuce" potrzebuję po prostu w ułamku sekundy zmienić brzmienie z jednego na drugie - czasami nawet 20-30 na sztukę, więc kanałów MIDI zbraknie - do tej pory ustawiałem na każdym kanale odpowiednią "instancję" wtyczki z wybranym patchem, kiedyś pod Live Professorem były tzw. cue-listy ale ten soft kilka razy mi się już "wywalił" i wolałbym kompleksowe - nawet drogie - rozwiązanie, które pozwoli mi w przyszłości jako tako panować nad różnymi pluginami.

Proszę o opinie jedynie osoby, które mają praktyczne doświadczenie z w/w softem i ew. z bardziej zaawansowanymi kontrolerami (ja miałem dostęp tylko do Arturia Laboratory ale już ich nie produkują).

ODPOWIEDZ