Sprzęt estradowy do... pokoju?

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Michal16
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2019, 12:50

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: Michal16 » wtorek 08 paź 2019, 16:48

Czyli wypasione rozwiązanie jest takie:

  • dobry system HiFi do odtwarzania podkładów (przy okazji do standardowego słuchania muzyki)
  • dobry monitor wokalny do ćwiczeń
  • system PA (np. wspomniana Yamaha) do śpiewania "koncertowego", dla przyjemności - ma wbudowane wyjście subwoofer, EQ oraz proc. wokalu. Nada się do śpiewania "dla przyjemności" w domu (choć to trochę overkill), ale też można wykorzystać do mini koncertów poza domem
Jeśli z czegoś zrezygnować to pewnie z drugiego punktu (monitor) - w tak małym pomieszczeniu można ćwiczyć w ogóle bez nagłośnienia (z lekkim podkładem z Hifi) lub (od biedy) wykorzystać PA z EQ ustawionym na płasko i bez efektów wokalowych.

Dobry plan? :)

P.S.
Wynika z tego, że nie ma rozwiązania dedykowanego do śpiewania w warunkach mieszkalnych (dla siebie) ale w formie "koncertowej" (kolorowo, mocno itp.), ponieważ do tego służy sprzęt estradowy lub PA, ale one są przeznaczone raczej do większych zastosowań (co najmniej klubowych). Mam na myśli odpowiednik takiej Yamahy STAGEPAS, ale w wersji "do pokoju" - wysoka jakość ale z mniejszym mikserem, max. 100W i stacjonarnie.... albo są ale już w obszarze "zabawek" karaoke czy coś. Zgoda?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 897
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: PWA » wtorek 08 paź 2019, 19:12

Michal16, coś kręcisz strasznie :D ...przecież Ci Caroozo napisał dość wyraźnie kilka razy:

Ćwiczenia:
- w domu przyzwoite monitory bliskiego/średniego pola, względnie neutralne, bo przy ćwiczeniach to ma znaczenie,
- wymień mikser, bo ten Beh jakością preampów nie grzeszy, co przy wokalu jest akurat istotne,
- wymień mikrofon na przyzwoity dynamiczny klasy Shure SM57
- źródło podkładu zależy od Ciebie

Na zewnątrz:
- przyzwoity system PA z uwzględnieniem uwag Caroozo (np.12"), o ile będzie chciała korzystać z własnego systemu. Z tym zakupem radził bym się wstrzymać do momentu, kiedy okaże się, czy będzie potrzeba posiadania własnego systemu.
Michal16 pisze:
wtorek 08 paź 2019, 16:48
Wynika z tego, że nie ma rozwiązania dedykowanego do śpiewania w warunkach mieszkalnych (dla siebie) ale w formie "koncertowej" (kolorowo, mocno itp.), ponieważ do tego służy sprzęt estradowy lub PA
Nie ma. Sprzęt, który służy do występów, ma inną charakterystykę, niż sprzęt studyjny, bo do czego innego jest przeznaczony. Jego podstawowym celem jest danie kopa podczas występu, a nie chirurgiczna precyzja. Oczywiście pewien poziom musi być zachowany, ale na pewno nie neutralność.
W ćwiczeniach głosowych neutralność ma kolosalne znacznie, bo przecież chodzi o to, żeby samemu wychwycić elementy, które wymagają pracy. Każdy system PA będzie podbarwiał, bo tego się od niego oczekuje, więc siłą rzeczy może przykryć pewne niuanse, które wyjdą na systemie względnie neutralnym.

Michal16
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2019, 12:50

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: Michal16 » środa 09 paź 2019, 13:34

Może faktycznie trochę to zakręciłem. Tak czy tak już rozumiem - jest jasne. Pochodzę, poszukam, coś wybiorę. Bardzo dziękuję wszystkim za rady!

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: Caroozo » czwartek 10 paź 2019, 10:31

Jeśli już wejdziesz w konkretne modele i będzie dylemat - śmiało pytaj, doradzimy. Sprzęt musi być skrojony na miarę, a większa świadomość i edukacja w tym zakresie pozwoli dobrać sprzęt dla Was, a nie taki, który wciska sprzedawca... Wielokrotnie wciska się tańsze Thumpy czy Alto jako "odsłuch o potężnej mocy i znakomitej jakości" bo są tanie i na papierze jest ok, ale często się okazuje, że są inne - bardziej sprawdzone - modele. Dlatego trzeba mieć swój rozum. A propo tego, co napisałeś - procesor wokalny najlepiej mieć dedykowany bo większość rozwiązań wbudowanych w mixery to zwykłe układy FX 24-bitowe, ew. kompresor na wejściu, natomiast procesory wokalne, gdzie głównie monopol ma TC Helicon, "robią robotę" i również to warto wziąć pod uwagę w finalnym zestawie.

Michal16
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2019, 12:50

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: Michal16 » czwartek 10 paź 2019, 22:02

Caroozo pisze:
czwartek 10 paź 2019, 10:31
Jeśli już wejdziesz w konkretne modele i będzie dylemat - śmiało pytaj, doradzimy[...]
Tak zrobię - teraz już się orientuje co mam kupić, tylko nie ma pojęcia jaki model jakiej firmy. Otworzę osobny wątek w kontekście monitora wokalowego.

Dzięki za podpowiedź z tym procesorem wokalu bo sądziłem, że jest dokładnie na odwrót :)
Mam właśnie TC Helion, choć to pewnie jakiś podstawowy model - "TC HELICON VoiceTone Mic Mechanic".

ODPOWIEDZ