Mikrofon do nagrywania rozmów

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Krizz
Posty: 263
Rejestracja: sobota 09 lis 2002, 00:00
Kontakt:

Mikrofon do nagrywania rozmów

Post autor: Krizz » poniedziałek 10 sty 2005, 11:06

Witam,



Potrzebuję zakupic mikrofon, który miałby służyc do rejestrowania posiedzeń. Wydaje mi sie że najlepiej gdyby stał on na środku stołu wokól którego zbieraja się rozmówcy, i miał charakterystyke dookólną. Sam mikrofon chcę podłączyc do przedwzmacniacza, a sygnał pójdzie do kompa gdzie odbędzie sie nagrywanie. Sądzę że warto by było gdyby mikrofon miał w miarę dobrą czułość - zakładam że największa odległość osobów toczących rozmowę od mikrofonu nie przekroczy 5 m. Jakość dzwieku nie musi być studyjna - wystarczy że nagrane rozmowy bedą czytelne i nie będzie wątpliwości co kto mówi. Co byscie polecali? Oczywiście wydawac na to 5 tys. zł nie mam zamiaru, ale sądzę że coś w cenie do 1-2 tyś jeszcze ujdzie (wraz z przedwzmacniaczem).

Awatar użytkownika
jace-nty
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 15 sty 2004, 00:00
Lokalizacja: Goleniów

Re: Mikrofon do nagrywania rozmów

Post autor: jace-nty » poniedziałek 10 sty 2005, 17:58

Ja to bym zawiesił zwykły pojemnik ale nad stołem i niekoniecznie dookulny ale z zasilaniem. Przedwzmacniacz jednokanałowy z phantom-em może być trudno dostępny, a kupować mikser to chyba się nie opłaca, choć możesz wykorzystać go do innych celów. Istnieje tylko niebezpieczeństwo że nagranie i tak może być mało czytelne, zwłaszcza przy ewentualnej kłótni obradujących przy w/w stole. Ponad to głośność rozmówców będzie różna i ciężko będzie ustawić tę optymalną czułość. Myślę że każde nagranie będzie zawierało pewne wypowiedzi nieczytelne. Do tego dochodzą zakłócenia z zewnątrz (stukania, szumy kaszlnięcia i inne). Ale przy odrobinie kombinacji i próbek, ustawisz optymalną czułość i ustawienie mikrofonu. To moja propozycja, ale może ktoś będzie miał lepsze rozwiązanie.
Pasjonat muzyczny, mikser in the box.

Awatar użytkownika
Bartolomeo
Posty: 223
Rejestracja: sobota 13 lis 2004, 00:00

Re: Mikrofon do nagrywania rozmów

Post autor: Bartolomeo » poniedziałek 10 sty 2005, 18:36

a nie myslales o tym zeby każdemu dac osobny mikrofon?

Jak uzyjesz pojemnosciówki i jeszcze ja mocno wysterujesz to wiesz kazde uderzenie w stuł, hmm pukniecie palcem bedzie slyszalne a tego nie da sie uniknac przeciez nie powiesz rozmówca zeby nie dotykali stołu.


Awatar użytkownika
wyderko
Posty: 234
Rejestracja: piątek 24 gru 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Mikrofon do nagrywania rozmów

Post autor: wyderko » poniedziałek 10 sty 2005, 21:28

Według mnie najlepiej będzie ustawić 2 pojemnościówki "paluszki" o charakterystyce nerkowej wprost na twarze rozmówców. 1 pojemnoścówka o charakterystyce dookólnej jest fatalnym rozwiązaniem - będzie słychać dźwięki odbite z podłogi itp, więc właśnie wtedy nagranie może być niewyraźne



--

-- --

- -

- * = = * -

- -

- -

- -
IWK.org.pl - Inteligentna Wyszukiwarka Koncertów

Awatar użytkownika
Whiteman
Posty: 214
Rejestracja: sobota 08 sty 2005, 00:00

Re: Mikrofon do nagrywania rozmów

Post autor: Whiteman » poniedziałek 10 sty 2005, 22:27

Nie bez znaczenia jest, jak będą siedzieć rozmówcy.

Jeżeli za długim stołem (twarze skierowane w tę samą stronę tj. do szerszego audytorium) - to 2 paluszki pojemnościowe - nerka - rozstawione w 1/4 i 3/4 odległości od początku stołu będą w sam raz.

Ale jeśli rozmówcy będą siedzieć zwróceni do siebie (np. przy stole w kształcie prostokąta) to jedna pojemnościówka dookólna jest jedynym sensownym rozwiązaniem.



Polecam taką konfigurację (do pierwszego wariantu):

- 2 paluszki SuperLux CM-H8K (koszt: 2 x 250 zł)

- mikser kompaktowy SAMSON MDR 624 (koszt: 450 zł)



Za całość dasz 1000 zł a jakościowo będzie w sam raz. Mikser Samson ma dwa kompletne tory mikrofonowe (czułość, Phantom 48 V).

Miłego nagrywania!
I'm representin' all the Whiteman's for across the world!!!!!

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Mikrofon do nagrywania rozmów

Post autor: matiz » poniedziałek 10 sty 2005, 22:52

Do takich celow stosuje sie mikrofony "typu" PZM. Taka "zaba" wydaje sie byc najlepszym, choc nie najtanszym (chinczycy jeszcze tego chyba nie robia) rozwiaaniem.

Krizz
Posty: 263
Rejestracja: sobota 09 lis 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Mikrofon do nagrywania rozmów

Post autor: Krizz » wtorek 11 sty 2005, 09:12

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Kupowanie mikrofonu dla każdego z rozmówców jest za drogie (będzie ich ok. 20), że nie powiem o mikserze. Sądzę że bedę brał jeden mic z charakterystyką dookólną, bo wyjdzie taniej - przy zakupie dwóch miców poprzebować przecież będę właśnie miksera typu tego Samsona, a tak to styknie najzwyklejszy Behringer Mic-100. Jaki mikrofon dynamiczny z charakterystyką dookólna polecicie? Zainteresował mnie też ten PZM z charakterystyką półsferyczną - ile to kosztuje? Cen nie znalazłem. Jakie są inne mkrofony z taka charakerystyką?

Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Mikrofon do nagrywania rozmów

Post autor: Blaviken » wtorek 11 sty 2005, 09:17

Co byscie polecali? Oczywiście wydawac na to 5 tys. zł nie mam zamiaru, ale sądzę że coś w cenie do 1-2 tyś jeszcze ujdzie (wraz z przedwzmacniaczem)....

**********************

Witam,

Pracuje w urzędzie powiatowym i nagrania sesji rady powiatu nagrywane są na konfiguracji SB Live! + Shure BG 4.1. Mikrofon ten zasilany jest bateryjnie i nie stoi na stole tylko jest podwieszony na suficie, na wysokości twarzy dorosłego człowieka, co eliminuje wszelkie interakcje rozmówców ze stołem, które mikrofon mógłby wyłapywać. Nagranie jest czytelne i bez problemów obsługa biura rady powiatu tworzy na tej podstawie protokoły z sesji rady. W razie potrzeby służę krótkimi próbkami takowego nagrania.

Pozdrawiam,

www.blaviken.com

Krizz
Posty: 263
Rejestracja: sobota 09 lis 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Mikrofon do nagrywania rozmów

Post autor: Krizz » wtorek 11 sty 2005, 09:54

Witam,

Pracuje w urzędzie powiatowym i nagrania sesji rady powiatu nagrywane są na konfiguracji SB Live! + Shure BG 4.1. Mikrofon ten zasilany jest bateryjnie i nie stoi na stole tylko jest podwieszony na suficie, na wysokości twarzy dorosłego człowieka, co eliminuje wszelkie interakcje rozmówców ze stołem, które mikrofon mógłby wyłapywać. Nagranie jest czytelne i bez problemów obsługa biura rady powiatu tworzy na tej podstawie protokoły z sesji rady. W razie potrzeby służę krótkimi próbkami takowego nagrania.

Pozdrawiam,

...

**********************

Hehe... ja pracuję w Urzędzie Miejskim, a ten mic jest nam potrzebny właśnie do nagrywania sesji Rady Miejskiej :) Chetnie bym usłyszał próbkę nagrania z Waszych sesji - jeśli możesz, przeslij mi próbke na krizzman@poczta.onet.pl.

Krizz
Posty: 263
Rejestracja: sobota 09 lis 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Mikrofon do nagrywania rozmów

Post autor: Krizz » wtorek 11 sty 2005, 09:54

Witam,

Pracuje w urzędzie powiatowym i nagrania sesji rady powiatu nagrywane są na konfiguracji SB Live! + Shure BG 4.1. Mikrofon ten zasilany jest bateryjnie i nie stoi na stole tylko jest podwieszony na suficie, na wysokości twarzy dorosłego człowieka, co eliminuje wszelkie interakcje rozmówców ze stołem, które mikrofon mógłby wyłapywać. Nagranie jest czytelne i bez problemów obsługa biura rady powiatu tworzy na tej podstawie protokoły z sesji rady. W razie potrzeby służę krótkimi próbkami takowego nagrania.

Pozdrawiam,

...

**********************

Hehe... ja pracuję w Urzędzie Miejskim, a ten mic jest nam potrzebny właśnie do nagrywania sesji Rady Miejskiej :) Chetnie bym usłyszał próbkę nagrania z Waszych sesji - jeśli możesz, przeslij mi próbke na krizzman@poczta.onet.pl.

ODPOWIEDZ