Nagłośnienie do małego klubu

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie do małego klubu

Post autor: AlfonsoRodeo » środa 20 kwie 2005, 23:59

...a co myślicie o głosnikach , 18 sound , ja słyszałem 15mb650 grał elegancko ...

**********************

EighteenSound to w gruncie rzeczy te same glosniki co RCF. Moze nie pisze o MB650, ale za to znam 15MB606. To glosnik srednio-nidkotonowy, totez dobrze sprawdza sie w satelitach. Jako glosnik stricte basowy to go nie polecam, gdyz latwo go uszkodzic. Co do samego jego pasma, to gra bardzo dobrze i stosunkowo nisko schodzi. Mankamentem jest jego moc, ktora podawana jest w standardzie AES, nie RMS. Znakomitym produktem jest 18LW1400 i 18LW1000.

horncqt
Posty: 272
Rejestracja: sobota 26 mar 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie do małego klubu

Post autor: horncqt » czwartek 21 kwie 2005, 00:13

......a co myślicie o głosnikach , 18 sound , ja słyszałem 15mb650 grał elegancko ...

**********************

EighteenSound to w gruncie rzeczy te same glosniki co RCF. Moze nie pisze o MB650, ale za to znam 15MB606. To glosnik srednio-nidkotonowy, totez dobrze sprawdza sie w satelitach. Jako glosnik stricte basowy to go nie polecam, gdyz latwo go uszkodzic. Co do samego jego pasma, to gra bardzo dobrze i stosunkowo nisko schodzi. Mankamentem jest jego moc, ktora podawana jest w standardzie AES, nie RMS. Znakomitym produktem jest 18LW1400 i 18LW1000....

**********************

Nie ma standardu RMS tzn AES jest jednym ze standardow dla podawania mocy RMS i jest mniej wymagajacy niz np EIA 426A (eminence)
GG: 5239173

horncqt
Posty: 272
Rejestracja: sobota 26 mar 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie do małego klubu

Post autor: horncqt » czwartek 21 kwie 2005, 00:14

Alfonso dostales poczte ode mnie?
GG: 5239173

KARKATAM
Posty: 55
Rejestracja: niedziela 24 lis 2002, 00:00

Re: Nagłośnienie do małego klubu

Post autor: KARKATAM » czwartek 21 kwie 2005, 12:21

słyszałem ten głośnik w satelitach samoróbach , do tego były tam jeszcze 2 gwizdki , na wokal chodziło naprawde spox ,

chcę zmontowac z 18 sound paczkę 2 x 15'' + 1 x 1'' 4 ohm

15mb650 101,5 dB - normalnie standardowo zamocowany , do tego 15w500 100,5 dB załadowany do środka i wylot z tubą + driver nd1030 107 dB z hornem emninece lub beyma 90 x 60 , zwrotnica 2 - way , końcówka ADS LX 1400

chcę żeby to grało gitarowym środkiem wyraziście na woklu i nie było zbytnio suche na basie , wiadomo nigdy nie bedzie to jak satelita + sub

jak sie można zbliżyc do optimum w tym temacie cena - rezultat

15mb650 - 173 euro

15w500 - 141 euro

nd1030 - 116 euro

to wychodzi około 1796 zł x 2 + horny , konstrukcję paczki mogę wykonać sam za cenę materiału , prosze o opinię

,,pomożecie ?






silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie do małego klubu

Post autor: silver_sound » niedziela 15 maja 2005, 20:53

...słyszałem ten głośnik w satelitach samoróbach , do tego były tam jeszcze 2 gwizdki , na wokal chodziło naprawde spox ,

chcę zmontowac z 18 sound paczkę 2 x 15'' + 1 x 1'' 4 ohm

15mb650 101,5 dB - normalnie standardowo zamocowany , do tego 15w500 100,5 dB załadowany do środka i wylot z tubą + driver nd1030 107 dB z hornem emninece lub beyma 90 x 60 , zwrotnica 2 - way , końcówka ADS LX 1400

chcę żeby to grało gitarowym środkiem wyraziście na woklu i nie było zbytnio suche na basie , wiadomo nigdy nie bedzie to jak satelita + sub

jak sie można zbliżyc do optimum w tym temacie cena - rezultat

15mb650 - 173 euro

15w500 - 141 euro

nd1030 - 116 euro

to wychodzi około 1796 zł x 2 + horny , konstrukcję paczki mogę wykonać sam za cenę materiału , prosze o opinię

,,pomożecie ?

...

**********************

Witam



Rozwiązanie które masz na myśli jest klasycznym przykładem kolumny do wszyaskiego i do niczego zarazem.

Wymienione głosniki 15 cali, sa klasycznymi Mid range, o dość słabym stopniu przetwarzania zakresu subbasowego.

Z wykresów widAć koniecznośc niskiego podzaiłu, jak dla driverków 1 cal, bo najlepiej 800 Hz, a max 1200 Hz.

Tak niskie podziały (1200 Hz) sa dopuszczalne w układach aktywnych, bo driverek jest zasilany oddzielnym wzmacniaczem z limiterem, o mocy nie stanowiącej zagrożenia dla nich.

Inna takiej kolumny to konieczność jaj "wyeksponowania", czyli ulokowania tak, aby conajmniej jeden głośnik 15 cali, i drver nad nim, znajdowały sie nad głowami bywalców.

Jesli tak nie zrobisz, na końcu sali będzie tylko dudnienie basu, i ślady środka, a praktycznie zero górki.

Wydaje mi się że lepiej nieco dołożyć i jednak zrealizować klasyczne nagłośnienie "klub..."

Wbrew pozorom, którymi sie sugerujesz, można na jednym głośniku 15 cali, w odpowiedniej obudowie uzyskać dużo lepszy basik, niż na 2 sztukach głosnikach klasy "mid bas", a 12 lud 10, lub 2 x 8 cali środek + driverek, w jednej obudowie, pozwala uzyskać dużo lapszy środek, zarówno dla instrumentów, jak też dla wokali.

Ponad to bez problemu, za pomoca statywu teleskopowego, "wystawisz" go wysoko, o czym pisałem wcześniej.

Ponad to układ 3 drożny gra o wiele lepiej..

Koszty po dokładnym zliczeniu, będą niewiele większe, lub nawet takie same...

Szczególy takiego rozwiązania mogę ci zaproponować, na indywidualnej "stopie"

Proponowanie kolumny typu "odwrotka" do MAŁEGO klubu uważam za całkowite nieporozumienie.

jk

Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

horncqt
Posty: 272
Rejestracja: sobota 26 mar 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie do małego klubu

Post autor: horncqt » poniedziałek 16 maja 2005, 00:32

Alfonso...



Przeanalizwalismy troche paczki z samej wielkosci. Twoja ma 700 litrow. I zakladamy ze jest za duza dla kilomaxa 18..... stad twoje problemy. Poduzka za glosnikiem jest na pewno za duza.
GG: 5239173

Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie do małego klubu

Post autor: AlfonsoRodeo » poniedziałek 16 maja 2005, 00:53

Oczywiscie, ze jest za duza. Ja nawet nie ptrzebowalem budowac takiej paczki, bo wyszla by z tego szafa 3-drzwiowa z lustrem To niestety jest optymalna pojemnosc paczki typu B-R dla tego wlansie glosnika, wskazana przez WinIS, czy lspCAD, czy tez wiele innych symulatorow. Oczywiscie po probach z tymze glosnikiem w paczce 300-litrowej szybko od niego odstapilismy wstawiajac tam 18Sounda, ktory radzil sobie swietnie, nie plujac nawet przy granicach swojej mocy. Prawda jest, co zreszta zostalo juz parokrotnie poiedziane, ze Kilomax nie jest przetowrnikiem do B-R, lecz do tuby. Tego nalezy sie trzymac zgodnie.

Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie do małego klubu

Post autor: AlfonsoRodeo » poniedziałek 16 maja 2005, 00:58

a co do taniosci systemu do malego klubu, to polecam paczki RH Sound. Tak, tak, tez na poczatku sobie myslaem "cholera, ale shit, nie zagra..." ale probowalem, w dwoch klubach house'owych w moim miescie graja jdynie one, w dodatku podwieszone na ywsokosci ok. 2m i graja naprawde mocnym dolem. Mankamentem jest to, ze kolumna jest nieco konturowa (dolek w miejscu podzialu pasma - nagminne w kiepskich zestawach), a driver nie jest najwyzszych lotow (nie jest kompresyjny, mala moc). generalnie paczka gra naprawde przyzwoicie i jest dobra alternatywa dla malych klubow, usilujacych za mala kase zrobic optymalnie dobry dzwiek.

Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie do małego klubu

Post autor: AlfonsoRodeo » poniedziałek 16 maja 2005, 01:10



to wychodzi około 1796 zł x 2 + horny , konstrukcję paczki mogę wykonać sam za cenę materiału , prosze o opinię

,,pomożecie ?

...

**********************



A tutaj masz wszystko co potrzeba http://www.visaton-bausaetze.de/pa/index.htm

Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Nagłośnienie do małego klubu

Post autor: AlfonsoRodeo » poniedziałek 16 maja 2005, 01:23

A tutaj masz wszystko co potrzeba http://www.visaton-bausaetze.de/pa/index.htm...

**********************



Oczywiscie to bylo tak tytulem ciekawostki

ODPOWIEDZ