Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Post autor: AlfonsoRodeo » niedziela 22 maja 2005, 15:51

Co do powielania przez mnie bledu onosnie pojemnosci ponownie przepraszam. Tak, doskonale znan jest mi sprawa transportu kolumn. Wiekszosc uznanych firm produkujacych profesjonalne systemu naglosnienowe zwaraca uwage na fakt 'upychalnosci' w standardowej szerokosci naczepie od TIRa, totez kolumny zrobione sa w taki sposob, by idealnie na szerokosc zapychaly owa przestrzen.

Owszem, zamontowanie 2 glosnikow to dobra sprawa, ale po pierwsze to 2x tyle kasy, po drugie u mnie konstrukcja pozwala i wymaga jedynie jednego glosnika (poniewaz jest to kolumna zespolona 3-drozna). Tak, rozwiazaniem mogloby byc zapchanie tego drugiego glosnika 15" z tylu, ale kontrola kierunkowa w az takim stopniu nie jest mi potrzebna, wiec pozostanmy przy 1 glosniku 15" i kolumnie o objetosci 210l. Nie ukrywam jednakze, ze bardzo cieszy mnie fakt, iz rozwiniety zostal temat obudowy 120l - na pewno bedzie to bardzo przydatne rozwiazanieza rowno dla mnie jak i inncyh uzytkownikow tego Forum. BTW, Silver, ta konstrukcja basowa na twojej stronce jest bardzo ciekawa propozycja subbasu kompaktowego (mowie o konstrukcji , gdzie plyta z glosnikiem wsunieta jest znacznie wglab obudowy, przez co tworzy sie lekka tubka).

Pozdrawiam:)

silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Post autor: silver_sound » niedziela 22 maja 2005, 15:54

...Skor twj glosnik zagra swietnie to omega zagra wspaniale symulacje wychodza na jej korzysc....

**********************



Witam

Oto dowody "wspaniałości " tej OMEGI eminence::



Wykresy zielone przedstawiają symulacje w 200 litrowej obudowie 2 szt głosników B&C 15 ps76.

Kolor czerwony to 2 szt głośników omega pro firmy eminence,

natomiast kolor żółty pokazuje zachowanie sie 1 szt głośnika omega w takiej 200 litrowej obudowie.(10 litrów pozostawiam na objętośc własną głośników i rur basrefleksowych)



Jak widać 2 szt głosników B&C mają taka sama charaktrystyke przenoszenia jak

JEDENA SZTUKA OMEGA 15 PRO EMINENCE.....w takiej samej obudowie.



Wykresy opóźnienia grupowego dla 2 szt B7C, i 1 szt omegi sa prawie identyczne.



Zatem twierdzenie o "wspaniałości"...... sa typowym zaklinaniem pogody,

bo zaden szanujący sie konstruktor, mając taką alternatywę, zapomni o eminence.



Myśle że udowodniłem bezapelacyjnie wyższość głośnika firmy B&C, nad głośnikiem zaproponowanym przez cqt.



Tak drastyczne różnice między tymi głosnikami wynikają z różnic technologicznych, oraz nowoczesności głośników B&C, w porównaniu z "przedpotopowymi" konstrukcjami głosników eminence.

Jeśli prześledzicie, inne poważne firmy, to zauważycie, że obecnie dąży sie do zminimamlizowania obudowy, ale przy zachowaniu odpowiedniej jakości, i odpowiednich parametrów pasma przetwarzania.

Dlatego inzynierowie z B&C, tak ustawili parametry T-S, w tym , jak pamietacie w głośniku 18 calowym, aby sprostać temu zadaniu.



Wnioski wyciągnijcie sobie koledzy sami....

Spl wyższe o ok 4 dB!!!!!

Moc rms prawie 2 razy większa

Chraraktrystyka prawie taka sama( wady i zalety też)

A OBUDOWA TAKA SAMA!!!!!



Oto linki do tych wykresów



http://republika.pl/sonus/spl31.jpg



http://republika.pl/sonus/delay31.jpg
Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Post autor: silver_sound » niedziela 22 maja 2005, 16:54

...Co do powielania przez mnie bledu onosnie pojemnosci ponownie przepraszam. Tak, doskonale znan jest mi sprawa transportu kolumn. Wiekszosc uznanych firm produkujacych profesjonalne systemu naglosnienowe zwaraca uwage na fakt 'upychalnosci' w standardowej szerokosci naczepie od TIRa, totez kolumny zrobione sa w taki sposob, by idealnie na szerokosc zapychaly owa przestrzen.

Owszem, zamontowanie 2 glosnikow to dobra sprawa, ale po pierwsze to 2x tyle kasy, po drugie u mnie konstrukcja pozwala i wymaga jedynie jednego glosnika (poniewaz jest to kolumna zespolona 3-drozna). Tak, rozwiazaniem mogloby byc zapchanie tego drugiego glosnika 15" z tylu, ale kontrola kierunkowa w az takim stopniu nie jest mi potrzebna, wiec pozostanmy przy 1 glosniku 15" i kolumnie o objetosci 210l. Nie ukrywam jednakze, ze bardzo cieszy mnie fakt, iz rozwiniety zostal temat obudowy 120l - na pewno bedzie to bardzo przydatne rozwiazanieza rowno dla mnie jak i inncyh uzytkownikow tego Forum. BTW, Silver, ta konstrukcja basowa na twojej stronce jest bardzo ciekawa propozycja subbasu kompaktowego (mowie o konstrukcji , gdzie plyta z glosnikiem wsunieta jest znacznie wglab obudowy, przez co tworzy sie lekka tubka).

Pozdrawiam:)...

**********************

Witam



Jeśli jest to już gotowa obudowa, i taka :przestrzeń" ci pozostała dla basiku, to cóż....nie ma innego wyjścia, trzeba szukac głośnika który pozwoli taką objętośc najlepiej wykorzystać, i to raczej" w dół " pasma , bo ztego co napisąłeś to jest jasne że w moc i spl nie ma sensu.

Jeśli zechciałbyś podesłac jakieś szczegóły e-mailem do mnie, może coś sie wymyśli, bo dobranie głośnika to inna bajka.

Można wykorzystując tą objętość zaprojektować obudowę, działającą bardziej" ciśnieniem".

Za uznanie tej propozycji z mojej stronki, jako ciekawą, dzięki, tymbardziej, że pisze to fachowiec..



Ostatni mój post już nie tyczy ciebie, a raczej udowodnieniu adwersażowi(cqt), że nie ma racji, a "jego " głośnik nie jest takim cudem techniki, jak on go próbuje ludziom WCISKAĆ.

Miłego wieczorka.

jk
Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

horncqt
Posty: 272
Rejestracja: sobota 26 mar 2005, 00:00

Re: Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Post autor: horncqt » niedziela 22 maja 2005, 23:44

Chcialem cie silverze zbluzgac ale nie mam juz do tego sily chyba sie starzeje. Po pierwsze temat jest oczywisty sprawdzamy glosniki 15 cali a nie 18. Po drugie nie porownuj 2 glosnikow do jednego. To zupelnie odmienne filozofie i koszty.



Tutaj zamieszczam wykresy bez komentarza sami sobie skomentujcie. Ps dalem jeszcze eden lepzy glosnik od twojego i nie jest to eminence.



SPL



Opoznienia grupowe
GG: 5239173

Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Post autor: AlfonsoRodeo » poniedziałek 23 maja 2005, 00:05

Widze,ze dykusja jest bardzo zacieta. Czy mozemy zatem poznac aproksymowane ceny owych trzech glosnikow? To by bylo tak tytulem dodatkowej informacji, byc moze bardzo istotnej przy doborze glosnika a w zasadzie jego duzej ilosci.

horncqt
Posty: 272
Rejestracja: sobota 26 mar 2005, 00:00

Re: Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Post autor: horncqt » poniedziałek 23 maja 2005, 00:28

Jeszcze jedna propozycja sami ocence ktry z glosnikow jest najlepszy? Podajcie kolor. Wszystkie sa w obudowie 200 litrow a strojnie tak aby bylo 40 Hz - 3 dB. No wiec prosze ktory najlepszy z tych glosnikow?





SPLopoznienia
GG: 5239173

horncqt
Posty: 272
Rejestracja: sobota 26 mar 2005, 00:00

Re: Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Post autor: horncqt » poniedziałek 23 maja 2005, 00:30

GG: 5239173

Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Post autor: AlfonsoRodeo » poniedziałek 23 maja 2005, 00:45

Jarek, ten fioletowy jest najlepszy.

Poza tym, czy moglbym prosic o przeslanie pliku biblioteki WinISD dla tego Craaft'a?

horncqt
Posty: 272
Rejestracja: sobota 26 mar 2005, 00:00

Re: Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Post autor: horncqt » poniedziałek 23 maja 2005, 08:30

Czarek;) Jarek to brat. Oczywiscie fioletowy to craaft 15xr600. Polecam rowniez kolor zielony(omega pro 15) i zolty (kappa pro 15 lf).



Dla porownania kolor bialy to głosnik silver sounda. Nadaje sie on tylko do obudowy mniejszej niz 150l. Niestety silver sound. Doberanie parametrow do malej obudowy niesie za soba jedna wade. Mianowicie praw fizyki nie zlamiesz, nie da sie zrobic glosnika ktory w malej obudowie gra glosniej i nizej niz inny glosnik w duzej. Sprawa mobilnosci to kompromis albo z niekorzyscia dla brzmienia albo glosnosci czesto jedno i drugie.
GG: 5239173

Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Głośnik 15" do kolumny typu Bass-reflex

Post autor: AlfonsoRodeo » poniedziałek 23 maja 2005, 13:16

Po przeprowadzeniu zbiorowej symulacji omawianych glosnikow stwierdzam, iz w plebiscycie na najglosniejszy glosnik w obudowie 210l wygrywa 15xr600 (choc nie gra powalajaco nisko), kolejne miejsca to Omega Pro 15 i Kilomax 15, lecz sa juz srednio o 2dB cichsze od 15xr600.

Glosnik 15ps76 jest OK, ale w o polowe mniejszych obudowach.

Kappa z mojego punktu widzenia jest zbyt malo efktywna (96dB a nawet i mniej), natomiast Beyma 15G450-N to glosnik do mniejszej obudowy podobnie jak 15ps76. Zatem alternatywa wg mnie pozostaja 3 glosniki wymienione w kolejnosci od poczatku.

ODPOWIEDZ