Jak poszerzyć bas

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Jak poszerzyć bas

Post autor: MB » niedziela 22 mar 2009, 00:12

A jak sie monofonizuje wybrane pasmo?
...
**********************
Potrzebne są wtyczki matrycujące LR/MS oraz korektor parametryczny z możliwością osobnego ustawienia na lewym i prawym kanale. Ustawiasz w szereg zamianę LR na MS, potem korektor w którym dla kanału S podcinasz pasmo, które chcesz zmonofonizować, i z powrotem przechodzisz z MS na LR.

MASTERFART
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 24 kwie 2008, 00:00

Re: Jak poszerzyć bas

Post autor: MASTERFART » niedziela 22 mar 2009, 00:59

Ludzie, zrozumcie, że długość fali dla basu jest tak duża
**********************
Dzieki za wyprowadzenie mnie z bledu. Zdaje sobie sprawe ze dla fali 20Hz (sub) jest to ok.17m? O tym, co napisalem wczesniej, przeczytalem kiedys na stronie tweakheadz i z tego co pamietam wykluczal on calkowita "cancelacje" fazy. Szczerzemowiac nie sprawdzalem MONO, a moze sprawdzalem.. nie pamietam. Powinienem.. przed postowaniem

MASTERFART
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 24 kwie 2008, 00:00

Re: Jak poszerzyć bas

Post autor: MASTERFART » niedziela 22 mar 2009, 01:17

To skoro, juz o tym, to czy "stosujecie" w nagraniach tzw. iluzje basu?
Z gory dziekuje i przepraszam za maly off.

djfarad
Posty: 60
Rejestracja: sobota 24 lut 2007, 00:00

Re: Jak poszerzyć bas

Post autor: djfarad » niedziela 22 mar 2009, 05:50

Do autora wątku.

Kolego, doskonale rozumiem co masz na myśli, MB niestety Ci nie pomoże bo jego poprawna teoretycznie wypowiedź ma się nijak do praktyki aranżacyjnej i tego co rozumie się przez bas.

Załączam przykład basu z pierwszego lepszego sampla. Co drugi takt idzie przez darmową wtyczkę mda Stereo, jest to najprawdopodobniej filtr grzebieniowy. Myślę, że o ten efekt Ci chodzi, próbka: http://www.wrzuta.pl/audio/sAZbZV4236/bas

Awatar użytkownika
Jimek
Posty: 173
Rejestracja: wtorek 01 cze 2004, 00:00

Re: Jak poszerzyć bas

Post autor: Jimek » niedziela 22 mar 2009, 10:19

...A jak sie monofonizuje wybrane pasmo?
...
**********************
Potrzebne są wtyczki matrycujące LR/MS oraz korektor parametryczny z możliwością osobnego ustawienia na lewym i prawym kanale. Ustawiasz w szereg zamianę LR na MS, potem korektor w którym dla kanału S podcinasz pasmo, które chcesz zmonofonizować, i z powrotem przechodzisz z MS na LR....
**********************
Czy ta wtyczka jest według Ciebie dobrym narzędziem do tego celu?
http://www.kvraudio.com/get/3084.html
[addsig]
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Jak poszerzyć bas

Post autor: MB » niedziela 22 mar 2009, 10:49

Czy ta wtyczka jest według Ciebie dobrym narzędziem do tego celu?
http://www.kvraudio.com/get/3084.html
**********************
Na podstawie opisu można wnioskować, że tak, ale to komercyjny produkt i nie mam pojęcia, czy wart swojej ceny. Z pewnością zabieg, o którym pisałem powyżej daje się wykonać darmowymi wtyczkami.

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jak poszerzyć bas

Post autor: matiz » niedziela 22 mar 2009, 10:51

...Czy ta wtyczka jest według Ciebie dobrym narzędziem do tego celu?
http://www.kvraudio.com/get/3084.html
**********************
Na podstawie opisu można wnioskować, że tak, ale to komercyjny produkt i nie mam pojęcia, czy wart swojej ceny. Z pewnością zabieg, o którym pisałem powyżej daje się wykonać darmowymi wtyczkami....
**********************
Wart swojej ceny IMO - i monofonizacja, i fajny korektor i w ogole bardzo przydatna wtyczka.

ratio
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 05 mar 2006, 00:00

Re: Jak poszerzyć bas

Post autor: ratio » niedziela 22 mar 2009, 11:58

Kolego, doskonale rozumiem co masz na myśli, MB niestety Ci nie pomoże bo jego poprawna teoretycznie wypowiedź ma się nijak do praktyki aranżacyjnej i tego co rozumie się przez bas.

Załączam przykład basu z pierwszego lepszego sampla. Co drugi takt idzie przez darmową wtyczkę mda Stereo, jest to najprawdopodobniej filtr grzebieniowy. Myślę, że o ten efekt Ci chodzi, próbka: http://www.wrzuta.pl/audio/sAZbZV4236/bas
...........................................................................
Doskonale sie z tobą zgadzam Pan MB ma dużą wiedze.
Ale aranżacja basu to zupełnie coś innego niż jakieś długości fal.
Być może MB ma na mysli bas jako dolne pasmo, a nie instrument np gitara basowa.
Logic pro X | Focusrite Pro 26 | M Audio Project Mix IO

Kalamb
Posty: 355
Rejestracja: wtorek 15 lip 2003, 00:00

Re: Jak poszerzyć bas

Post autor: Kalamb » niedziela 22 mar 2009, 12:10

...Kolego, doskonale rozumiem co masz na myśli, MB niestety Ci nie pomoże bo jego poprawna teoretycznie wypowiedź ma się nijak do praktyki aranżacyjnej i tego co rozumie się przez bas.

Załączam przykład basu z pierwszego lepszego sampla. Co drugi takt idzie przez darmową wtyczkę mda Stereo, jest to najprawdopodobniej filtr grzebieniowy. Myślę, że o ten efekt Ci chodzi, próbka: http://www.wrzuta.pl/audio/sAZbZV4236/bas
...........................................................................
Doskonale sie z tobą zgadzam Pan MB ma dużą wiedze.
Ale aranżacja basu to zupełnie coś innego niż jakieś długości fal.
Być może MB ma na mysli bas jako dolne pasmo, a nie instrument np gitara basowa. ...
**********************
czyżby dzisiaj już pierwszy kwietnia?

Pszczoła
Posty: 183
Rejestracja: środa 26 lip 2006, 00:00

Re: Jak poszerzyć bas

Post autor: Pszczoła » niedziela 22 mar 2009, 14:09

Witam.
Panowie napisano bas się tłamsi po środku sceny ,czyli gośc przestaje go słyszec stojąc po środku między głośnikami.To co napisał MB jest w całej okazałości słuszne np.
Podłączcie kolumy stereo tak aby jedna strona miała zamienione bieguny i usłyszycie że wszystko co nagrane w mono będzie gorzej słyszalne lub nie będzie słyszlne, warunek stojąc miedzy głośnikami.
Jaki był sposób na wycinanie wokali z utworów ,a taki na że jednej ze stron zmieniano na przeciwfazę, jeżeli wokal był nagrany w mono to znikał i inne partie zagrane w mono.Przesunięcie fali na jednym kanale może spwodowac taki efekt lub efekt chorusa a to zamazuje słyszalnośc.
Może Podlas źle podłaczył kolumny i ma taki efekt.

POzdrawiam PiSmaków.
Mam 43 lat uczyłem się grać na klawiszach 11 lat obsługuję płynnie programy muzyczne. moich dwuch synów idzie w moje ślady

ODPOWIEDZ