Hurtowa normalizacja

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Hurtowa normalizacja

Post autor: Goddard » piątek 28 lip 2006, 16:50

Witam wszystkich!

Znajomy wybiera sie w kilkudniowa podroz autem i czas bedzie mu umilac odtwrzacz mp3. Zwrocil sie do mnie z prosba o "wyrownanie" poziomow glosnosci poszczegolnych nagran, tak zeby nie trzeba bylo gwaltownie sciszac przy nowszych, a podkrecac przy starszych. Ja mu na to, ze jedyna droga to rozkodowac te mp3 do wava i znalezc (motodą prob i bledów!) jakis optymalny poziom RMS, a pozniej zgrac z powrotem do mp3. On sie upiera, ze jest jakas niby szybsza i prostsza metoda. Co Wy na to?


Awatar użytkownika
zgred
Posty: 54
Rejestracja: sobota 11 sty 2003, 00:00

Re: Hurtowa normalizacja

Post autor: zgred » piątek 28 lip 2006, 17:12

Skoro znajomy wie lepiej , to niech sobie to sam zrobi
mam 28 lat i zamiłowanie do syntezatorów i komputerów, narazie to zabawa ale mam nadzieję że to sie kiedyś zmieni

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Hurtowa normalizacja

Post autor: richtig » piątek 28 lip 2006, 18:02

Głośności tych utworów samą normalizacją w życiu nie wyrównasz. Jednym rozwiązaniem może być ściszenie tych głośniejszych do poziomu najcichszych "na ucho" (zakładając że te drugie są znormalizowane).
Chodzi o to, że odbierana przez nas głośność utworu to nie wartość szczytowa a wartość średnia którą można zwiększyć np. za pomocą kompresora lub limitera co nie wpłynie dobrze na jakość tych mp3jek.
A co ten znajomy taki niemrawy? Nie może sięgnąć do gałki głośności?
www.myspace.com/pchelki

wuwaldi
Posty: 218
Rejestracja: środa 09 lis 2005, 00:00

Re: Hurtowa normalizacja

Post autor: wuwaldi » piątek 28 lip 2006, 18:02

Zwrocil sie do mnie z prosba o "wyrownanie" poziomow glosnosci poszczegolnych nagran, tak zeby nie trzeba bylo gwaltownie sciszac przy nowszych, a podkrecac przy starszych.
**********************
Normalizacja nie gwarantuje jednakowej subiektywnej głośności. Utwory o bogatej aranżacji będą głośniejsze niż te o uboższej. Utwory w których jest więcej pogłosu też będą głośniejsze.
reżyser dźwięku, rencista

Awatar użytkownika
tomsfactory
Posty: 233
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2003, 00:00

Re: Hurtowa normalizacja

Post autor: tomsfactory » piątek 28 lip 2006, 19:29

...Zwrocil sie do mnie z prosba o "wyrownanie" poziomow glosnosci poszczegolnych nagran, tak zeby nie trzeba bylo gwaltownie sciszac przy nowszych, a podkrecac przy starszych.
**********************
Normalizacja nie gwarantuje jednakowej subiektywnej głośności. Utwory o bogatej aranżacji będą głośniejsze niż te o uboższej. Utwory w których jest więcej pogłosu też będą głośniejsze....
**********************
Bo koledze pewnie chodziło o taka opcje - normalizacji jaka zna z nero jak juz wypala te sciagniete z emule mp3 i nagrywa na cd

paul
Posty: 299
Rejestracja: piątek 12 kwie 2002, 00:00

Re: Hurtowa normalizacja

Post autor: paul » sobota 29 lip 2006, 06:03

Wydaje mi sie, ze Wavegain wyrownuje "glosnosc"... Ale bez dekomresji chyba sie nie uda.

maczeta
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek 20 lut 2006, 00:00

Re: Hurtowa normalizacja

Post autor: maczeta » środa 16 sie 2006, 11:59

Może już za póżno...ale jest taki programik jak Mp3Gain.Ustawia poziom na podstawie RMS.Nie trzeba dekodować do wav.

Awatar użytkownika
Groch
Posty: 437
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00

Re: Hurtowa normalizacja

Post autor: Groch » środa 16 sie 2006, 13:16

Cool Edit Pro miał taką funkcję. To i pewnie AA też ma. Normalizujesz hurtowo i ustawiasz sobie wedłu jakiego poziomu. W Twoim przypadku trzeba zrobić wyrównanie RMS, możbna dobrać jakiś kawałek, którego głosność pasuje do samochodu, zmierzyć poziom średni i wstawić go w normalizacji. To działa... Jest też limiterek, który zadziała, jak będzie trzeba. O jakość w tym przypadku nie ma się co martwić - w samochodzie różnicy i tak nie usłyszysz.

ODPOWIEDZ