Strona 1 z 2

Aftertouch - dobrze rozumiem?

: niedziela 10 lut 2008, 17:24
autor: electrotape
mam pytanie mój roland był 'wrażliwy" na siłę uderzenia w klawisz to znaczy im mocniej uderzyłem w klawisz tym dźwięk był głośniejszy no i gdy lekko dotknąłem klawisz był bardzo cichy takie działanie klawiszy jest nazywane "dynamiczną klawiaturą" czy "aftertouch" ?

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

: niedziela 10 lut 2008, 18:06
autor: lukaszg
To jest dynamiczna klawiatura.

Aftertouch to wrażliwość na docisk klawiatury, gdy klawisz masz już przyciśnięty, to możesz go bardziej docisnąć. To jak klawisz zareaguje na docisk zależy od ustawień syntezatora, może to być modulacja, pitch, cut off i wiele innych.

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

: niedziela 10 lut 2008, 19:05
autor: Redakcja
Oj Panowie

W zasadzie powinienem obu Was odesłać do FAQ oraz archiwum naszego forum celem usystematyzowania wiedzy.



...mój roland był 'wrażliwy" na siłę uderzenia w klawisz to znaczy im mocniej uderzyłem w klawisz tym dźwięk był głośniejszy no i gdy lekko dotknąłem klawisz był bardzo cichy takie działanie klawiszy jest nazywane "dynamiczną klawiaturą" czy "aftertouch" ?...



Twój Roland, a raczej jego klawiatura była uczulona nie na siłę uderzeń w poszczególne klawisze lecz na czas z jakim pokonywały one drogę od momentu spoczynku do krańca zadziałania. Im ten czas był krótszy tym głośność (velocity) była większa.



...Aftertouch to wrażliwość na docisk klawiatury, gdy klawisz masz już przyciśnięty, to możesz go bardziej docisnąć. To jak klawisz zareaguje na docisk zależy od ustawień syntezatora, może to być modulacja, pitch, cut off i wiele innych...



Aftertouch (dosł.: po dotknięciu, zetknieciu...) rzeczywiście pozwala na wyzwalanie komunikatów MIDI po tym jak klawisz jest już w pozycji krańcowej po jego naciśnięciu, a jest przy tym dodatkowo jeszcze dociskany.

Nie chodzi tu jednak stricte o to jak sam klawisz reaguje na docisk, lecz jakiego rodzaju komunikaty MIDI podczas tego rodzaju akcji wysyła. Oczywiście najczęściej będzie wysyłał komunikaty aftertouch do dowolnego dalszego wykorzystania, ale równie dobrze może wprost każde inne (choćby z grupy Control Change). I nie jest to absolutnie żadnym jakimś tam znów wyjątkiem.

Dopiero po tym gdy już odpowiednio ukierunkujemy owe komunikaty na coś konkretnego (będziemy nimi czymś sterować) możemy powiedzieć, iż powodują one to lub tamto.
[addsig]

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

: niedziela 10 lut 2008, 19:50
autor: Redakcja
...Czyli na siłę ;) ...

Otóż nie. Siła i prędkość, choć to dwa różne pojęcia, często są niestety utożsamiane w przypadku klawiatur . I stąd się pewnie biorą mity wszelakie.
Wystarczy jednak bardzo lekko a szybko nacisnąć klawisz (oczywiście wiem, że nie jest to proste) aby doskonale się przekonać, iż jest inaczej.
[addsig]

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

: niedziela 10 lut 2008, 20:27
autor: AdamZ

To nie jest możliwe. Klawisz znajduje się w spoczynku, więc im szybciej chcemy go wcisnąc tym większe przyspieszenie musimy mu nadać, czyli użyć większej siły....

**********************



Masło maslane ...



Nie gniewaj się ale mam wrażenie , że odbiegasz od tematu i zachwile zacznie się podawanie wzorów i wyliczanie przyspieszenia i natęzeń działających na tworzywo użyte do budowy klawiatury Dobrze wiesz o co chodzi więc po co ta polemika ?
[addsig]

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

: niedziela 10 lut 2008, 21:19
autor: winnicki
generalnie. Ale w niuansach warto uwzględniać tę różnicę.