Aftertouch - dobrze rozumiem?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

Post autor: Redakcja » niedziela 10 lut 2008, 21:50

...generalnie. Ale w niuansach warto uwzględniać tę różnicę....



Ano właśnie .

Mówiąc wprost w układach klawiatur do odzwierciedlenia dynamiki mierzony jest czas pokonania drogi przez klawisz od punktu A do punktu B. To, jakiej do tego użyto siły guzik sam system już obchodzi. Nad tym zamartwią się, bo tego dokonują, już sami użytkownicy, z lepszym lub gorszym skutkiem.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

Post autor: Redakcja » niedziela 10 lut 2008, 22:21

...I niech tak zostanie. Nie rozumiemy się do końca....



Ależ tu nie ma co czegokolwiek pozostawiać.

Po prostu mówiąc o dynamice w klawiaturach rozmawiamy głównie o czasie pokonania zadanej drogi a nie o użytej do tego sile (bo nie ma tu absolutnie mowy o jakichkolwiek pomiarach dynamometrycznych). Oczywiście jedno z drugim się wiąże, tyle, że to drugie pojęcie wprowadza mocno w błąd co do natury samej rzeczy.

Warto zobaczyć jak to wygląda w praktyce, przy czym proszę zwrócić uwagę na sposób (kolejność) ugniatania wstęgi dynamiki przez klawisz: Klawiatury, sprężyny, młotki....
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

Post autor: Redakcja » niedziela 10 lut 2008, 22:51

...Skoro siła i przyspieszenie są ze sobą sciśle związane, to powyższe nie jest prawdą. Nie można klawisza o stałej masie wciskać z tą samą szybkością przy użyciu różnych sił....



Oczywiście zgoda, nie można. Moje "lekko" mało tyczyć się faktu, iż w większości przypadków taką samą głośność uzyskamy waląc w klawisze całkiem mocno, jak i z umiarem. A wszystko to przez to, że maksymalna prędkość jest już wcześniej określona i przekroczenie jej więcej już nic nie spowoduje. Dlatego też podchodzenie do dynamiki klawiatury z poziomu siły uderzenia jest nie tyle błędne, co mało przystające do sposobu jej uzyskania.

Mity na ten temat powodują jedynie radochę u serwisantów, bo ew. wymiana młotka lub wstęgi to niezły zastrzyk kasy
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

Post autor: AdamZ » niedziela 10 lut 2008, 22:54

......Skoro siła i przyspieszenie są ze sobą sciśle związane, to powyższe nie jest prawdą. Nie można klawisza o stałej masie wciskać z tą samą szybkością przy użyciu różnych sił....



Oczywiście zgoda, nie można. Moje "lekko" mało tyczyć się faktu, iż w większości przypadków taką samą głośność uzyskamy waląc w klawisze całkiem mocno, jak i z umiarem. A wszystko to przez to, że maksymalna prędkość jest już wcześniej określona i przekroczenie jej więcej już nic nie spowoduje. Dlatego też podchodzenie do dynamiki klawiatury z poziomu siły uderzenia jest nie tyle błędne, co mało przystające do sposobu jej uzyskania.

Mity na ten temat powodują jedynie radochę u serwisantów bo ew. wymiana młotka lub wstęgi to niezły zastrzyk kasy

...

**********************



Dodam do tego , że VELOCITY ma regulowany zakres więc mozna ustawić aby reagowało na naprawdę delikatne uderzenia .
AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

Post autor: AdamZ » niedziela 10 lut 2008, 22:57

Gapa ze mnie ... niedoczytałem dokładnie i w sumie powiedziałem to samo ale innymi słowami :)
AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

Post autor: Redakcja » niedziela 10 lut 2008, 23:06

...Dodam do tego , że VELOCITY ma regulowany zakres więc mozna ustawić aby reagowało na naprawdę delikatne uderzenia . ...

Sam zakres velocity (od/do) można ustawić już nawet w miarę prostych urządzeniach, natomiast to w jaki szczególny sposób klawiatura ma oddawać samą dynamikę ustawiamy dobierając tzw. krzywą dynamiki (Velocity Curve), o ile oczywiście system na to nam zezwoli.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: Aftertouch - dobrze rozumiem?

Post autor: AdamZ » niedziela 10 lut 2008, 23:17


Sam zakres velocity (od/do) można ustawić już nawet w miarę prostych urządzeniach, natomiast to w jaki szczególny sposób klawiatura ma oddawać samą dynamikę ustawiamy dobierając tzw. krzywą dynamiki (Velocity Curve), o ile oczywiście system na to nam zezwoli.

...

**********************

źle to ująłem , ale to wlasnie miałem na myśl ( Velocity Curve ).
AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

ODPOWIEDZ