Sonar 7 / Omnisphere / EastWest

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
swiezak
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 00:00

Sonar 7 / Omnisphere / EastWest

Post autor: swiezak » niedziela 18 sty 2009, 23:54

Witam Wszystkich,

Chcialbym poprawic wydajnosc i pozbyc sie zaklocen, ktore moga miec rozne przyczyny. Niektorzy twierdza, ze to brak RAID.

Mam 2,33 Core2Duo i 3GB efektywnego RAM (bo Windows XP 32bit). Dyski twarde mam chyba stosunkowo dobre - serwerowe 32MB cache Barracuda i Samsung F1. Na lepsze mnie nie stac.

Rozwazam kilka rozwiazan, ale jestem ciagle zielony, mam malo czasu na rozwoj i gonie w pietke. Przy duzym obciazeniu (poglos, duze probki, polifonia itp.) mam klikniecia, ktore powoduja, ze ni moge nagrac czystego materialu.

Co mam zrobic? Czy lepszy bylby RAID? Jesli tak to jaki?

Czy raczej kupic Windows x64 (EastWest zapewnia, ze instrumenty duzo lepiej dzialaja pod 64bit;) i zrobic 8GB? Nie mam duzo kasiory, jeszcze splacam swoje VSTi, wiec wolalbym miec pewnosc.

Czy moze zrobic RAMDisk?

Czekam na opinie. Probowalem zmieniac latencje i zwiekszac polifonie itp. ale przy wiekszych obciazeniach i to jest za mało.

Proszę o konkretne odpowiedzi, proste, zeby taki prosty człowiek jak ja zrozumiał.
Dzięki z gory.
W świecie MIDI zielony jak szczypiór...

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Sonar 7 / Omnisphere / EastWest

Post autor: Zbynia » poniedziałek 19 sty 2009, 00:20

sonar na pasku statusu(i w transporcie o ile używasz) pokazuje obciazenie dysku - jak nie wchodzi nawet na czerwone podczas tych trzasków to dyski smiało możesz pominąć - tym bardziej że wątpie by to one nie dawały rady
raczej procesor(tez sonar pokazue obciążenie - zwróć koniecznie na to uwagę)

Awatar użytkownika
smiechu
Posty: 599
Rejestracja: środa 30 kwie 2008, 00:00

Re: Sonar 7 / Omnisphere / EastWest

Post autor: smiechu » poniedziałek 19 sty 2009, 01:10

Nic nie napisales na ten temat... ale pewnie jedziesz na ASIO i to z minimalna latencja...

Nie dziw sie że ci klika, i wiesza...

Jesli nie grasz/nagrywasz na zywo z VST to ASIO a tym bardziej super niska latencja nie jest Ci potrzebna...

W sonarze ustaw sobie stery na WDM, a latencje w okolicach 20-30ms...

Awatar użytkownika
mr.X
Posty: 390
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 00:00

Re: Sonar 7 / Omnisphere / EastWest

Post autor: mr.X » poniedziałek 19 sty 2009, 07:15

Dodac tylko można że na pewno 64 bit system ci się przyda , bo nie tylko to wiecej pamięci ale i wydajność / 64-bitowe procesory obliczają dwa razy szybciej specyficzne zadania (na przykład silnię dużych liczb) korzystając z aplikacji 64-bitowych. 64-bitowy Kalkulator potrzebuje zwykle 50% czasu mniej niż 32-bitowy, obliczając silnię ze 100 000.
w abletonie ten sam projekt na 32 bitowym XP pokazywał 80% obciążenia a na 64 bit Vista - 40%

Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: Sonar 7 / Omnisphere / EastWest

Post autor: AdamZ » poniedziałek 19 sty 2009, 07:46

A mnie zastanawia czy zainstalowałeś nakłądkę DFD ( Direct From Disc) z Native Instruments. Jeśli nie to wg mnie to jest Twój problem. Jeśli tak , słuchaj kolegów wyżej
AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

Pietro
Posty: 771
Rejestracja: sobota 27 maja 2006, 00:00

Re: Sonar 7 / Omnisphere / EastWest

Post autor: Pietro » poniedziałek 19 sty 2009, 10:13

....A mnie zastanawia czy zainstalowałeś nakłądkę DFD ( Direct From Disc) z Native Instruments. Jeśli nie to wg mnie to jest Twój problem. Jeśli tak , słuchaj kolegów wyżej
...
**********************
Jeśli kolega używa instrumentów EastWest w wersji PLAY (a teraz tylko takie są dostępne), to z pewnością DFD potrzebne mu nie jest (jest potrzebne do wersji Kompakt). Zresztą, bez DFD zwiększa się jedynie użycie pamięci (po prostu ładuje całe próbki do pamięci), odciążając dysk i trochę CPU.

Ja bym sprawdził, czy po pierwsze procek się nie dławi. Omnisphere i PLAY są bardzo wymagające, zwłaszcza z odpalonymi efektami (pogłos w PLAYu jest dość ciężki). Jeśli się dławi, nic nie poradzisz. Na Cubase miałbyś spokój i czysty mixdown niezależnie od tego (przynajmniej u mnie tak jest, ale ja mam 6 dysków, z których strumieniuję x bibliotek sampli rozłożonych w ten sposób, żeby jak najmniej strumieniować z pojedynczego dysku).

Możesz też w PLAYu zmniejszyć poziom silnika (ja mam poziom 3, i przy latencji 10ms sprawdza się najlepiej) - bo wtedy dysk będzie się mniej krztusił, ładując mniejsze porcje. Polecam też ładowanie instrumentów do dwóch instancji PLAYa, zamiast ładowania ile wlezie do jednego. Przy wielordzeniowych procesorach, jest to dość istotne, jako, że obciążenie rdzeni będzie rozłożone bardziej równomienie.

Omnisphere też posiada swoje ustawienia obciążenia dysku, na co też warto zwrócić uwagę.

Jeśli jednak masz instrumenty EW w wersji Kompakt, ustawienia DFD mają wpływ na wydajność pracy dysków (i obciążenie procesora).

Sam pracuję na XP x64 z 8GB RAM, więc mogę polecić. PLAY w wersji 64bit faktycznie pracuje odczuwalnie lepiej (30%, może lepiej nawet). Omnisphere - powinien działać przez bitbridge (taki myk do uruchamiania 32bitowych wtyczek na 64bitowym sekwencerze), więc straty w wydajności odczuwalnej nie będzie. Bitbridge w Sonarze jest oparty na FXTeleport, którego używam, a pod nim Omnisphere działa bez problemu.

Pamięć - jeśli w tej chwili nie brakuje Ci pamięci do ładowania sampli, to zwiększając go do 8GB nie poczujesz różnicy w wydajności, chyba, że zmienisz ustawienia silników tych instrumentów, tak, żeby żarły więcej pamięci i mniej potrzebowały strumieniować z dysków.

- Piotr

Awatar użytkownika
mastyk
Posty: 72
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 00:00

Re: Sonar 7 / Omnisphere / EastWest

Post autor: mastyk » poniedziałek 19 sty 2009, 10:32

...Witam Wszystkich,

Chcialbym poprawic wydajnosc i pozbyc sie zaklocen, ktore moga miec rozne przyczyny. Niektorzy twierdza, ze to brak RAID.

Mam 2,33 Core2Duo i 3GB efektywnego RAM (bo Windows XP 32bit). Dyski twarde mam chyba stosunkowo dobre - serwerowe 32MB cache Barracuda i Samsung F1. Na lepsze mnie nie stac.

Rozwazam kilka rozwiazan, ale jestem ciagle zielony, mam malo czasu na rozwoj i gonie w pietke. Przy duzym obciazeniu (poglos, duze probki, polifonia itp.) mam klikniecia, ktore powoduja, ze ni moge nagrac czystego materialu.

Co mam zrobic? Czy lepszy bylby RAID? Jesli tak to jaki?

Czy raczej kupic Windows x64 (EastWest zapewnia, ze instrumenty duzo lepiej dzialaja pod 64bit;) i zrobic 8GB? Nie mam duzo kasiory, jeszcze splacam swoje VSTi, wiec wolalbym miec pewnosc.

Czy moze zrobic RAMDisk?

Czekam na opinie. Probowalem zmieniac latencje i zwiekszac polifonie itp. ale przy wiekszych obciazeniach i to jest za mało.

Proszę o konkretne odpowiedzi, proste, zeby taki prosty człowiek jak ja zrozumiał.
Dzięki z gory....
**********************

ale czy jeżeli masz projekt z kliknięciami -> zwiększasz latencję, kliknięcia znikają i potem kiedy coś dograsz, to pojawiają się znowu, czy są niezależnie od latencji, nawet bardzo, bardzo dużej?

czy trzaski są w trakcie odtwarzania VSTi czy np. zgrywania tracków do utworu? (renderowania, mixdown)

czy w innych VSTi masz to samo czy tylko w przypadku Omnisphere?

czy nie masz uruchomionego jakiegoś procesu w tle (antyvirus i inne podobne)?

marcin

swiezak
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 00:00

Re: Sonar 7 / Omnisphere / EastWest

Post autor: swiezak » poniedziałek 19 sty 2009, 11:09

Mam DFD.
Pasek monitorujacy obciazenie dyskow ma ciagle 0%. To chyba defekt jakis ?

Procek (dla scislosci: zle napisalem - mam C2D 2,4Ghz ale to szczegol) w pasku w Sonarze nie wchodzi ponad 20%. W menedzerze zadan monitor wydajnosci jednak wskazuje nawet 80-90%. Przejechalem paluchami po klawiaturze z gory na dol i tyle wlasnie wksazalo przy ostatnich dzwiekach, wtedy byly trzaski. Sonar wskazywal ok 20%. Wskazuje mniej wiecej tyle samo dla obu rdzeni.

Trzaski przy normalnej grze slychac np w momencie wciskania klawisza. Znikaja przy wiekszej latencji, ale czasem musi to byc naprawde sporo (50-80ms) i zle sie gra.

Zajrzalem do ustawien audio. Gralem na WDM. Przelaczylem na ASIO, zeby porownac. Niestety pod ASIO nie moge ustawic latencji, jest na sztywno minimalna i wtedy to trzaski sa na calego. Gram dalej na WDM.

Moge zmienic procek na uzywany np 3,16Ghz, ale czy to cos zmieni? Czy podkrecic ten co mam? Nie krecilem nigdy procesora, ale chyba nie jest wielka filozofia (?)


Jesli chodzi o RAM, menedzer wskazuje zuzycie ok.1,1GB, ale...
Ktoś mi zasugerował, że oprogramowanie może nie korzystać bezpośrednio z RAM, tylko z pliku cache. Rzucil pomysl, zeby plik ten przypisac do / umiescic na RAMDisku wydzielonego z pamieci RAM. Co Wy na to? Uprzedzam, ze zaden ze mnie fachowiec od IT :(



W świecie MIDI zielony jak szczypiór...

swiezak
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 00:00

Re: Sonar 7 / Omnisphere / EastWest

Post autor: swiezak » poniedziałek 19 sty 2009, 11:36

**********************

ale czy jeżeli masz projekt z kliknięciami -> zwiększasz latencję, kliknięcia znikają i potem kiedy coś dograsz, to pojawiają się znowu, czy są niezależnie od latencji, nawet bardzo, bardzo dużej?

czy trzaski są w trakcie odtwarzania VSTi czy np. zgrywania tracków do utworu? (renderowania, mixdown)

czy w innych VSTi masz to samo czy tylko w przypadku Omnisphere?

czy nie masz uruchomionego jakiegoś procesu w tle (antyvirus i inne podobne)?

**********************

Klikniecia przy bardzo duzej latencji znikaja (50-100ms dla roznych instrumentow). Jesli wystapia podczas nagrywania, to sa potem przy odtwarzaniu i w pliku wave po zgraniu. Najgorzej jest w Omnisphere. EastWesty smigaja jak zloto. Spectrasonicsy ogolnie mi sie tna, dlugo sie laduja, dlugo zapisuja. Updatey do Omnisphere juz poinstalowalem.

Mialem Avasta w tle. Wylaczylem wlasnie, ale wyglada na to, ze niewiele to pomoglo.
W świecie MIDI zielony jak szczypiór...

ODPOWIEDZ