...Kazdy wzmacniacz mocy pracujący klasie AB (a na dzień dzisiejszy takie są najpopularniejsze) ma sprawność ok. 65%. Oznacza to, że w DANEJ CHWILI z sieci pobiera moc oddawaną do głośnika + ponad 50% tej mocy.
Np. jeśli w DANEJ CHWILI na głośnik daje 100W to z sieci pobiera około 150W w zależności od konstrukcji. Jeśli jest ''na postoju'' to pobiera nieznaczne wartości rzędu kilkunastu watów (w zależności od mocy znamionowej i rozwiązań układowych).
Pozdr,...
**********************
Wszystko fajnie, ale do której mocy się odnieść - ciągłej, program, czy szczytowej?...
**********************
Widzisz, trudno określić ciągłą moc pobierana z sieci bo koncówka mocy pobiera moc impulsowo tzn np w chwili T1 bedzie pobierac np 50W a 300ms pózniej w chwili T2 np 700W w zależności od tego jaki masz materiał muzyczny. Dlatego trzeba przyjść maxymalną moc chwilową jaką może pobrać koncówka mocy. Z prostego obliczenia z mocy znamionowej wychodzi ze pobierze ok. 1200W jednak mozesz przyjąć 1600W poniewaz każdą końcówke mocy charakteryzuje coś takiego jak moc muzyczna/program i skądś ta moc musi się wziąć (w chwilach kiedy wzmacniacz NIE pracuje z moca znamionową kondensatory w zasilaczu sa ładowane by później, gdy zapotrzebowanie na moc jest większe niż może dostarczyć transformator, oddać tą moc do stopnia końcowego - wiadomo, ze ta sytuacja nie moze trwac wiecznie bo kondensatory kiedys sie rozładują dlatego nie jest to moc ciągła/znamionowa).
Mocy szczytowej raczej nie uwzględnia sie przy poborze mocy z sieci ponieważ wtedy stopień końcowy pobiera prąd praktycznie tylko z kondensatorów zasilacza. Oczywiście wcześniej musi być ''możliwość'' (czas kiedy transformator jest słabo bciążony przez stopień końcowy wzmacniacza) na to żeby te kondensatory mogły się naładować.
Gdy wystepuje ''szczyt'' poboru mocy powiedzmy 3000W stopień końcowy pobiera prąd z kndensatorów. "Szczyt'' ten może trwać bardzo krótko poniewaz kondensatory są szybko rozładowywane dużym poborem prądu przez stopień koncowy wzmacniacza....
Jasno z tego wynika, ze jeżeli wzmacniacz pracuje ''pełną parą'' powiedzmy 2dB poniżej clipping'u to NIGDY nie będzie mógł osiągnąć mocy szczytowej poniewaz kondensatory w zasilaczu nie będą miały możliwości pełnego naładowania.
Uff.....mam nadzieje, ze udało mi sie w miare jasno to opisać bo zagadnienie cięzko ując w dwóch słowach.
Podsumowując: Pobór mocy zależny jest od tego jak głośno aktualnie grasz :)
Dla Twojego wzmacniacza 800/1600/3200W możesz przyjąć chwilową maxymalną moc pobieraną z sieci ok. 1600W.
Pozdr,
P.S. Najprościej rozebrać końcówkę mocy i co baczyć ile jest napisane na transfornatorze
....... i napewno niebedzie to iloczyn 230V i prądu bezpiecznika.