Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
leburaque
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 00:00

Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Post autor: leburaque » poniedziałek 14 lut 2011, 23:24

Wybaczcie, jeśli ten temat był już wałkowany, ale nie miałem do końca pomysłu co wyszukiwać na forum i via google. Próbowałem fraz: mix stopy, miksowanie niskich brzmień etc.


 


To czas na pytanie moje i problem.


 


Udało mi się na głośnikach/monitorach porządnych "ukręcić" cudnie niską i wybrzmiewającą stopę (Alesis'y). Kiedy odsłuchuję utworu na tych głośnikach basy w ogóle ślicznie chodzą, nie mam im czego zarzucić, tak samo jak wkładam porządne słuchawki (Sennheser'y). Stopa długo wybrzmiewa w okolicach 65Hz i takiego brzmienia potrzebowałem.


 


Rzecz w tym, że jak tylko przerzucam się na jakieś słabe słuchawki np. od mp3ki, albo na głośniki w laptopie stopy w ogóle nie ma. Na niektórych głośniczkach jedynie coś tam "popierduje". Podgłaszanie jej kończy się dla miksu tragicznie. Nie mam pomysłu co mogę zrobić, żeby miks był stabilny i na porządnym sprzęcie i na słabych głośnikach.


 


Próbowałem np. wygenerować taką samą ścieżkę stopy oktawę wyżej i odtwarzać ją dużo ciszej, próbowałem też korzystać z wtyczki maxxbass, aby trochę dodać alikwotów w wyższych pasmach, ale wciąż problem jest ten sam.


 


Myślałem wcześniej, że może to kwestia stopy samej w sobie, ale analizowałem podobne nagrania analizatorem pasma i inne stopy w podobnie zmiksowanych utworach tak samo podbite mają 65Hz reszty prawie nie ma. Starałem się po prostu korektorem graficznym kręcić tak, aby jeden i drugi analizator pokazywał mi mniej więcej to samo. I problem nadal jest. Mojej stopy nie słychać na słabym sprzęcie, innej prawie identycznej nie brakuje.


 


Od czego powinienem zacząć? Gdzie szukać? Gdzie były podobne tematy na forum? Czym analizować miks? Czy podać bardziej szczegółowe dane, np w czym i jak miksuję? Wrzucić sampel tej stopy?


 


Dziękuję z góry za każdą poradę, albo wskazówkę.


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Post autor: MB » poniedziałek 14 lut 2011, 23:44

Najczęstszą znaną mi przyczyną takiego zjawiska jest to, że w dźwięku stopy jest za dużo niesłyszalnych składowych o częstotliwościach poniżej zakresu pracy Twoich monitorów, lub na odcinku gdzie te monitory już tracą efektywność. Te składowe zjadają Ci zakres dynamiczny i dlatego są problemy z miksem. Podetnij mocno tę stopę filtrem HP i dopiero wtedy zastosuj maxxbass.

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Post autor: MrExplosion » poniedziałek 14 lut 2011, 23:53

Stwórz po prostu bardziej szerokopasmową stopę, którą będzie słychać na słuchawkach do mp3playera. Najłatwiej to zrobić warstwami. Warstwę niską już masz, nałóż na to trochę wyższą z innego sampla i wytnij w niej dół, żeby się nie dublował z tym co już masz.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Post autor: DJOZD » wtorek 15 lut 2011, 12:26

Od siebie tylko odam ze wkroczyłeś w temat ktory nie jest prosty. To wlasnie opanowanie dołu pasma i stworzenie swiatoej klasy brzmienia sekcji rytmicznej jest często najtrudniejszym zadaniem. Nie tylko z punktu widzenia aranzacji ale miksu. Jedno i drugie jest tez ze sobą mocno powiązane. Zatem, jezeli przebrniesz przez ten etap z powodzeniem przez nastepnych 30 utworów, bedzie mozna powiedzieć ze masz nad tym pełną kontrole.  Tłusta, selektywna, mocna i nie przeładowana stropa w miksie to wyzwanie dla każdego, nawet zawodowego producenta/aranzera.


Dodam tylko ze bardzo dobrym sposobem uzupelniania brakujących elementow stopy jest mieszanie go z innymi probkami.  Daj spokoj z czestotlisowsciami ponizej 45hz. Jezeli chcesz by stopa byla slyszalna na kiepskim sprzecie, nie moze wniej zabraknąć kliku, lub czegoś w pasmie 150-300hz. Reszte napisze potem.


Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Post autor: yaniki » wtorek 15 lut 2011, 15:32

Warstwowe nakladanie brzmień jest ok, ale dopiero, jeśli zapanujemy nad pasmami tych warstw. Najlepiej zacząć od tego, co radzi MB i usunąć śmieci.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Post autor: DJOZD » wtorek 15 lut 2011, 15:41

...Warstwowe nakladanie brzmień jest ok, ale dopiero, jeśli zapanujemy nad pasmami tych warstw. Najlepiej zacząć od tego, co radzi MB i usunąć śmieci.... 


 


Dokładnie. Nie mowimy tutaj o bezmyslnym dodawaniem probek stopy (bo będą sie czasami wzajemnie wykluczały i zrobi sie dziura w paśmie) . Nie tylko ich brzmienie jest wazne, ale takze przebiegi z jakich sie składają. Należy je poprostu bardzo ostrożnie ze sobą miksować i zestroic fazowo. 


leburaque
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 00:00

Re: Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Post autor: leburaque » wtorek 15 lut 2011, 19:48

Niezwykle to trudne jest zadanie i wiem o tym. Męczę się już trzeci dzień. Wybrałem sampel z bardzo dużym dołem, właśnie czegoś takiego potrzebowałem. I tego też żąda perkusista:).


Jej najpotężniejsze pasmo to 22-64Hz. Poniżej i powyżej tego pasma prawie nie ma nic. Próbowałem przyciąć niższe pasmo (poniżej wspomnianego 45Hz) ale jej dźwięk diametralnie się zmienia. Drobniutkie składowe w innych pasmach wciąż wpływają na jej dźwięk.


 


Zdublowałem więc ścieżkę i w tej drugiej próbuję nienaturalnie podbijać pasmo 300-500 hz. Całą resztę wycinam. Wciąż brzmi to jako tako na dobrym sprzęcie, zmiana słuchawek bądź głośników powoduje dalsze wystąpienie problemu. Próbowałem podbić jeszcze mocniej, ale te wyższe pasma w samym samplu początkowym są właśnie prawie niesłyszalne. Podciągnięcie ich dodaje dużo szumów i zanieczyszczeń dźwięku. Czy powinienem zmienić sampel wejściowy? Czy dalej bawić się tym?


 


Rozumiem, że najoptymalniejszym rozwiązaniem jest ustawienie dwóch sampli w jednym momencie, tak?


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Post autor: MB » wtorek 15 lut 2011, 20:02

Robisz fundamentalny błąd. Podbijaniem czegokolwiek nie eliminujesz problemu. Tych 22Hz z całą pewnością nie słyszysz, a jeśli są tam 22Hz to jest też jeszcze dużo składowych o jeszcze niższych częstotliwościach. Nie podbijaj tylko obetnij. Prawidłowe usunięcie tych śmieci to podstawa. Kluczowa sprawa: siła stopy, jej "kop" nie leży wcale w basie, tylko w średnich częstotliwościach.

Awatar użytkownika
fabian
Posty: 323
Rejestracja: środa 25 maja 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Post autor: fabian » wtorek 15 lut 2011, 20:37

- nie wiem, ktore masz alesisy, ale jesli te co mysle, to bardzo trudno ukrecic na nich dobrego kicka.. strasznie klamia w tym pasmie niestety.. (w kazdym innym rowniez)

- zadbaj o akustyke w pomieszczeniu, bo jesli sa tam fale stojace przeszkadzajace na niskich czestotliwosciach to masz podwojny problem..

- stopa ksztaltuje sie najczesciej w przedziale srednio 50Hz-5000Hz +/-
zbyt duzo subbasow, o czym juz wczesniej wspominano dodaje niepotrzebnej energii akustycznej, co prowadzi do zmulenia w dolnym pasmie, zanizenia ogolnej glosnosc i jeszcze kilka innych..
za malo wyzszych czestotliwosci czyni ja nieslyszalna w miksie..

- brzmienie stopy uzaleznione jest od basu i ogolnie calego aranzu albo odwrotnie - zalezy co masz jako priorytet..

metod na zrobienie stopki jest sporo, kazdy ma inna.. zauwaz, ze nawet sama zmiana momentu odtwarzania sampla zmienia brzmienie stopki.. czasem skuteczne jest zrobienie niskiego pasma jednym samplem, a gornego drugim.. czasami jeszcze skuteczniejsze jest po prostu znalezienie lepszego sampla..

zadbaj najpierw o podstawy i o pomieszczenie odsluchowe.. przyda sie nie tylko do stopki..
[addsig]
the Sun Personality

Awatar użytkownika
gft.
Posty: 33
Rejestracja: sobota 23 maja 2009, 00:00

Re: Jak dodać niskiej "stopie" wysokich alikwotów?

Post autor: gft. » wtorek 15 lut 2011, 21:24

Tak po za pomieszczeniem to o ile się nie mylę to sennheisery (uogólniam, ale wszystkie z jakimi miełem styczność takie były) sa dość konturowe.


A co do samej próbki to jeśli wziąłeś ja z bibliotek o nazwach pochodnych od Linn bądź Roland TR-808, które kojarzą mi się z takimi brzmieniami to raczej z jednej próbki nie wyciągniesz nic co będzie słyszalne na głośnikach z TV, czy lapka, choć to praktycznie to samo.


ODPOWIEDZ