Jak pozbyć się "puknięć" w wokalu?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
royaltca
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 07 kwie 2013, 00:00

Jak pozbyć się "puknięć" w wokalu?

Post autor: royaltca » niedziela 07 kwie 2013, 02:16

Witam. Mam pytanko. Jakiej wtyczki / narzędzia najlepiej użyć aby pozbyć się puknięć w wokalu - mam na myśli "naprawę" słów takich jak "który" czy "jak" - przy literce k słychać właśnie takie jakby pukniecie.. Próbowałem sam zadziałać, ale kończyło się na tym, że litera przestawała być słyszalna, więc pomyślałem, że zapytam!


Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Jak pozbyć się "puknięć" w wokalu?

Post autor: acoto » niedziela 07 kwie 2013, 10:47

przy literce k słychać właśnie takie jakby pukniecie..
-----------------------------------------------------
rozumiem,że przy p , b ....ale przy k ,jakiś wyjątkowo niezły wokal ze wspaniałą dykcją.

Eq z możliwie małym Q.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Jak pozbyć się "puknięć" w wokalu?

Post autor: DJOZD » niedziela 07 kwie 2013, 13:50

Odpowiednie ustawienie mikrofonu w względem wokalisty oraz jego dobór, koniecznie pop-filtr. Tyczy się to wszystkich problemów z wokalem, włącznie z zgłoskami wybuchowymi - poszukaj na forum podobnych tematów.

Jeżeli niektóre zgłoski strzelają (jak "K"), może to być również efekt złej kompresji (czasu ataku). Pomaga zmiana sposobu pracy kompresora, ręczna edycja miejsca z tą zgłoską lub użycie deeser'a. Nic jednak nie zastąpi lepszego wykonania. Poszukaj w innych alternatywnych ujęciach wokalu.

Zajrzyj również do FAQ tego forum.

Awatar użytkownika
dex112
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 27 gru 2012, 00:00

Re: Jak pozbyć się "puknięć" w wokalu?

Post autor: dex112 » poniedziałek 08 kwie 2013, 18:32

...Odpowiednie ustawienie mikrofonu w względem wokalisty oraz jego dobór, koniecznie pop-filtr. Tyczy się to wszystkich problemów z wokalem, włącznie z zgłoskami wybuchowymi - poszukaj na forum podobnych tematów.

Jeżeli niektóre zgłoski strzelają (jak "K"), może to być również efekt złej kompresji (czasu ataku). Pomaga zmiana sposobu pracy kompresora, ręczna edycja miejsca z tą zgłoską lub użycie deeser'a. Nic jednak nie zastąpi lepszego wykonania. Poszukaj w innych alternatywnych ujęciach wokalu.

Zajrzyj również do FAQ tego forum. ...


 


A propo kompresji, sprawa wygląda podobnie przy werblach lub innych instrumentach perkusyjnych. Jeśli chodzi o "k" to z pewnością jak napisałeś kwestia kompresji. Może też pomóc narzędzie zwane "Shaper" za pomocą którego możemy opóźnić czas ataku w poszczątkowym transjencie. 


olpaple
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 17 lis 2022, 05:24

Re: Jak pozbyć się

Post autor: olpaple » czwartek 17 lis 2022, 05:33

Zależy to od wielu czynników, takich jak jakość głosu, czystość mikrofonu odbiornika i inne czynniki zewnętrzne. Jeśli kupisz nowe rzeczy, na pewno się poprawi. basketball stars

ODPOWIEDZ