Formalności przy otwarciu Studio

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
heycity
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 30 wrz 2013, 00:00

Formalności przy otwarciu Studio

Post autor: heycity » poniedziałek 30 wrz 2013, 00:58

Witam. Jestem na etapie domowego studio nagran, wyposazylem je według mnie poza doświadczeniem, uchem oraz adaptacja akustyczna w dobry średniej klasy sprzęt i legalne oprogramowanie cubase.Chciałbym otworzyć studio legalnie na tyle żebym np mógł nagrywać przede wszystkim wokale, solowe instrumenty, pisać komuś teksty i muzykę itd. Nie wiem jak to wyglada procedurowo. Wiadomo działalność gospodarcza to podstawa, ale co dalej, co z windowsem, sprzetem( fakturami na niego) opodatkowaniem, legalizacja... Jestem totalnie ciemny. Prosze o opisanie mi jak to sie przedstawia, żeby nie wpadła mi jakas kontrola i pozamiatala hihi...
[addsig]
Uwielbiam estradę i studio...

Awatar użytkownika
funkofil1
Posty: 146
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 00:00

Re: Formalności przy otwarciu Studio

Post autor: funkofil1 » poniedziałek 30 wrz 2013, 10:50

...Witam. Jestem na etapie domowego studio nagran, wyposazylem je według mnie poza doświadczeniem, uchem oraz adaptacja akustyczna w dobry średniej klasy sprzęt i legalne oprogramowanie cubase.Chciałbym otworzyć studio legalnie na tyle żebym np mógł nagrywać przede wszystkim wokale, solowe instrumenty, pisać komuś teksty i muzykę itd. Nie wiem jak to wyglada procedurowo. Wiadomo działalność gospodarcza to podstawa, ale co dalej, co z windowsem, sprzetem( fakturami na niego) opodatkowaniem, legalizacja... Jestem totalnie ciemny. Prosze o opisanie mi jak to sie przedstawia, żeby nie wpadła mi jakas kontrola i pozamiatala hihi... ...




Jeśli nie masz większego pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarczej i systemie podatkowym w PL to proponuję rozejrzeć się za kancelarią podatkową, która za ok 100pln/m-c ogarnie Ci wszystkie dokumenty i masze pewność, że nie wtopisz przed urzędem skarbowym. Licencje na programy, faktury zakupów sprzętu itd. wciągasz normalnie w księgowość firmy... Prowadzenie studia nie róźni się niczym od prowadzenia warzywniaka (przed fiskusem oczywiście:)

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Formalności przy otwarciu Studio

Post autor: Tadeo » poniedziałek 30 wrz 2013, 12:14

przede wszystkim kontakt z kancelarią czy biurem rachumkowym na początek, następnie otwarcie działalnosci w innym panstwie niż PL ale oczywiscie na terenie UE,  w kancelari, biurze sie dowiesz dlaczego


Awatar użytkownika
przedwczoraj
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 07 sty 2003, 00:00

Re: Formalności przy otwarciu Studio

Post autor: przedwczoraj » poniedziałek 30 wrz 2013, 13:01

Chciałbym otworzyć studio legalnie na tyle żebym np mógł nagrywać przede wszystkim wokale, solowe instrumenty, pisać komuś teksty i muzykę itd.




Moze na początek zajmij sie pisaniem muzyki i tekstów na umowę zlecenie. Obowiazek płacenia składek ZUS może Ci zabrać cała przyjemność z działalności, która na początku będzie miała bardzo pod górkę. Szkoda też ryzykować, że otworzysz dzialność korzystając z obniżonego ZUS i po kilku miesiącach zamkniesz ją. Na kolejny dwuletni niższy ZUS będziesz czekał 5 lat, a może warto go wykorzystać na ine pomysły jeżeli studio nie wypali. Z tego co piszesz nie masz doświadczenia więc ryzyko jest bardzo duże.



Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Formalności przy otwarciu Studio

Post autor: DJOZD » poniedziałek 30 wrz 2013, 13:55

Pisać muzyki nie musi na żadną umowę. Własność do dzieła jest niezbywalna a podatki odprowadza ZAIKS. Inne usługi może wykonywać na umowę oczywiście. Nie szarpałbym się zakładanie firmy na początku, za duże koszty w tym kraju, a sukces komercyjnego studia jest sprawą bardzo niepewną. Jak radzi kolega powyżej jeżeli zobaczysz że jest duży ruch a założenie działalności ułatwiłoby tobie prowadzenie interesu to zrób to. Z drugiej strony trudno mówić o jakimkolwiek interesie w jednoosobowej firmie. To taka sama praca jak na umowę, tyle z przymusowym obciążeniem finansowym.

Awatar użytkownika
heycity
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 30 wrz 2013, 00:00

Re: Formalności przy otwarciu Studio

Post autor: heycity » poniedziałek 30 wrz 2013, 15:53

...Pisać muzyki nie musi na żadną umowę. Własność do dzieła jest niezbywalna a podatki odprowadza ZAIKS. Inne usługi może wykonywać na umowę oczywiście. Nie szarpałbym się zakładanie firmy na początku, za duże koszty w tym kraju, a sukces komercyjnego studia jest sprawą bardzo niepewną. Jak radzi kolega powyżej jeżeli zobaczysz że jest duży ruch a założenie działalności ułatwiłoby tobie prowadzenie interesu to zrób to. Z drugiej strony trudno mówić o jakimkolwiek interesie w jednoosobowej firmie. To taka sama praca jak na umowę, tyle z przymusowym obciążeniem finansowym. ...


Rozumiem, ale jeżeli ktoś np przyjdzie do mnie nagrać cos, zapłaci 1000pln, a będzie chciał to gdzieś wykorzystać, ja nie będę o tym wiedział, a ta osoba mnie podpierdzieli do skarbówki, ze robię to na czarno co wtedy ? ... Temat jest ciężki bo wpadają juz do mnie znajomi znajomych i planuje zrobic jakas reklamę internetowa. Mogę tez prowadzić działalność na moja druga połówkę, która opłaca sobie ZUS w branży muzycznej dopisujac w jej PKd studio muzyczne.
Uwielbiam estradę i studio...

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Formalności przy otwarciu Studio

Post autor: DJOZD » poniedziałek 30 wrz 2013, 17:57

Ty masz zawsze obowiązek odprowadzić podatek od twojego przychodu - to już nie jest na czarno. Tego rodzaju sprawy regulują umowy - o dzieło. Skonsultuj się w tej sprawie z kompetentnym księgowym. Z pewnością, prowadzenie działalności gdy jest to stały dochód jest opcją najlepszą z prawnego punktu widzenia.

Awatar użytkownika
heycity
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 30 wrz 2013, 00:00

Re: Formalności przy otwarciu Studio

Post autor: heycity » poniedziałek 30 wrz 2013, 23:42

...Ty masz zawsze obowiązek odprowadzić podatek od twojego przychodu - to już nie jest na czarno. Tego rodzaju sprawy regulują umowy - o dzieło. Skonsultuj się w tej sprawie z kompetentnym księgowym. Z pewnością, prowadzenie działalności gdy jest to stały dochód jest opcją najlepszą z prawnego punktu widzenia. ...


No tak. To najrozsadniejsze..
Uwielbiam estradę i studio...

ODPOWIEDZ