Jaki DAW wybrać?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: dr_After » piątek 01 lis 2013, 17:19

...W imieniu początkujących Barciu mógłbyś rozwinąć swoje doświadczenia z obydwoma programami na swoim przykładzie?

Każdy chwali personalizację Reaper'a. Powiedzmy, że zacząłem. Chcę go dostosować nie wiedząc nic - długo to zajmuje połapanie się w opcjach i poustawianie?...
 




To zależy: Reaper jest programem niezwykle głębokim, warto zacząc lekturę od jego manuala, żeby w ogóle zorientowac się w tym, co może a czego nie może. W skrócie: może bardzo, bardzo wiele, przwyższa w mojej ocenie takie kombajny jak Cubase i Sonar o kilka długości.


Potem trzeba zacząć pracować i sprawdzić, co pasuje a co nie - a to zawsze zależy od twego trybu pracy, tego czy bardziej siedzisz w MIDI czy w audio, jak wolisz układać scieżki, itp. Jeśli nie będzie ci pasować np. zaznaczanie prawym klawiszem myszy, zmienić to można w kilka sekund w preferencjach, podobnie przypisanie modyfikatorów, czyli ALT + klik, CTRL+ doubleklik, itp... Każda taka zmiana zajmuje chwilę, ale czasem będzie się chciało zmienić np. coraz więcej opcji, w ramach poznawania programu. Jednym z minusów Reapera jest to, że te opcje bywają poukrywane w kilku miejscach programu, ale instrukcja jest przejrzysta a forum Reapera przyjazne i dosyć szybko da się to wszystko okiełznać.


Potem warto zainteresować się dodatkiem Sweetwater Studios (SWS) - instaluje się on bardzo szybko, dodając kilkadziesiąt nowych akcji i funkcji do Reapera, niektóre bardzo przydatne. Z nimi też można się fajnie i kreatywnie pobawić.


Potem nadejdzie czas, że będziesz chciał zrobić np. 3 czynności jednocześnie, więc zaczniesz łączyć 3 różne akcje w jedną własną, taką, która np. pozwoli na zablokowanie i wyciszenie wszystkich klipów w ramach zaznaczonych ścieżek i ich zamrożenie (freeze). Tworzenie takiej akcji trwa mniej niż minutę. Ja mam chyba z 30 własnych akcji.


Pewnie będziesz chciał też dodać swoje własne paski narzędziowe - zrobienie wszystkich ośmiu może trochę potrwać, ale głównie z powodów: "czy naprawdę potrzebuję przycisku, który trobi X w górnym rzedzie, czy może dodać go do paska po lewej"?


Warto odwiedzić też Reaper stash, gdzie można przebierać w kilkudziesięciu damorwych tematach, zmieniających wygląd Reapera i jego kolorystykę. Sa też tam dodatkowe ikony ścieżek, itp.


Reaper już "out-of the-box" jest programem przyjaznym i fajnym, ale wiele rzeczy ma domyślnie skonfigurowanych inaczej niż np. Cubase. Możesz nic w nim nie zmieniać i pracować od pierwszej minuty, możesz też kilka chwil podczas każdej sesji przeznaczyć na usprawnienie najczęściej wykonywanych czynności. Po paru miechach dochodzisz do wniosku, że masz najszybsze narzędzie na rynku dostosowane do twoich potrzeb jak rękawica. I wtedy już nie zmienisz tego DAWA na inny ;)


Więc podsumowując: zmiana pojedynczej rzeczy w Reaperze jest prosta i szybka, ale zanim sam precyzyjnie zdefiniujesz swoje potrzeby, może minąć kilka miesięcy. Efekt jednak będzie powalał możliwościami wszystko co jest innego na rynku DAW.




Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: gores » piątek 01 lis 2013, 20:31

Z profesjonalnych DAWów niesamowite jest najnowsze NUENDO od Steinberga. Pewnie dla tego, że już pracuję na nim od dawna ale to praktycznie stacja bez ograniczeń. zawsze jak mi wpadnie do głowy czy to jakieś usprawnienie projektu czy jakaś funkcja - jaka by ona nie była - zawsze znajdę ją w manualu. Z Reaperem nie miałem większego kontaktu, FL jest ok ale nie spędziłem z nim jakichś gigantycznych ilości godzin. Chyba jednak ze względów powszechności będę musiał ożenić się z Protoolsem co będę czynił bardzo niechętnie...

Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: dr_After » piątek 01 lis 2013, 22:41

...Z profesjonalnych DAWów niesamowite jest najnowsze NUENDO od Steinberga.


Nuendo 6 - 6300 zł! I nie oferuje nic na tyle przydatnego przy tworzeniu muzyki, co by uzasadniało takie koszty! Pracowałem kiedyś na Nuendo, jeszcze w wersji 2, potem 3 i późniejszej, ale - mimo, że to fajny DAW, nie wyobrażam sobie tyle placić za soft do robienia muzy. Ta cena jest z kosmosu - a różnice między Nuendo a ponad dwukrotnie tańszym Cubase w kwestii tworzenia muzyki są kosmetyczne.


Reaper za 60 dolarów zrobi to samo, co te programy. I często szybciej i lepiej od nich.


Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: gores » sobota 02 lis 2013, 09:33

To prawda, cena jest masakryczna no ale na dobrą sprawę tyle samo dasz za dobry preamp hardware, instrument czy monitory... DAW to również jeden z elementów wyposażenia studyjka, tak jak mikrofon. Nie ma obowiązku pracowania na Nuendo na szczęście, dobrze że nie kosztuje 20k :) Ja mam tą przyjemność, ze pracuję na Nuendo od baardzo dawna i jedynym kosztem dla mnie to koszt upgrade'u do najnowszej wersji, który jest kwotą zupełnie normalną.

smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: smirnoff » sobota 02 lis 2013, 11:32

Moim zdaniem te rozmowy są niecy bezsensu, Reaper, Cubase, Nuendo, Pro Tools, Presonus Studio One itd. są programami w pełni profesjonalnymi, jedne są nieco tańsze, inne za to mają więcej funkcji i są bardziej rozbudowane. 


 


Wybór DAW jest jak wybór samochodu, jeden woli opla a inny forda, każdy zachwala swoje. 


Tutaj jednak masz akurat możliwość "Przejechania się każdym dawem", Cubase, Pro Tools, reaper czy presonus mają wersje trialowe, można je wytestować do bólu a potem stwiedzić na którym Ci sie pracowało najfajniej, najprzyjemniej itd. 


 


Jeśli chodzi o "brzmienie" to wszystkie DAWy brzmią tak samo, wybór programu jest jedynie kwestią wyboru filozofi pracy, wyglądu okienek i różnic w zaawansowanych funkcjach edycji/automatyki etc. - ale Ty się dopiero uczysz, więc wybież to na czym pracowało Ci sie najlepiej. 


Pamiętaj że cubase istnieje w tańszej wersji Elements oraz Artist, Presonus też ma tańsze wersje, a pro tools jest w wersji express dołączany do różnego sprzętu. Nie zawsze trzeba wydać majatek żeby mieć porządny DAW.


Awatar użytkownika
Aztec
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Aztec » sobota 02 lis 2013, 12:34

Rozmowy o wyborze DAW dla początkującego jak najbardziej mają sens, bo da się zwyczajnie, bez chwalenia swojego obiektywnie ocenić: jak ktoś nieprzyzwyczajony szybko się połapie by wyprodukować muzykę czy który program na dzień dzisiejszy jest bardziej kompatybilny z VST-i lub ma więcej przydatnych funkcji. Zauważcie że wybór jest ograniczony do FL Studio lub Reaper co znacznie ułatwia temat.

Mnie - z punktu widzenia świeżaka - jak dotychczas najbardziej kusi Reaper. Wszystko co o nim się dowiedziałem nastraja pozytywnie.
Gorzej, gdy szukasz tutoriali do tworzenia muzyki i niemal każdy w FL, dodatkowo większość świetnych producentów pracuje na FL Studio. Ale ciągle zakładam, że to kwestia obycia i przyzwyczajenia do środowiska, jak mniemam?

smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: smirnoff » sobota 02 lis 2013, 12:48

Większość świetnych producentów pracuje na logic, pro tools i cubase. 


Jeśli ograniczyłeś swój wybór do Reapera i FL to wybór dla Ciebie jest jeszcze bardziej oczywisty, oto plusy i minusy:


 


FL Studio


- Miks i mastering to jak wchodzenie na mount everest w japonkach


- edycja audio i nagrywanie audio podobnie


- bardzo ograniczony z punktu postrzegania go jako program DAW


- jeśli w przyszłosci przesiądziesz się na jakiś "normalny" daw typu Cubase, Reaper, Pro Tools - to prawie wszystkiego będziesz sie musiał uczyć od zera (inny sposób pracy)


+ specyficzny sposób pracy który może być bardzo fajny dla osób które go polubią


+ stworzony z myślą o produkcji muzyki (nie miksowaniu czy nagrywaniu)


 


Reaper:


+ Pełnowartościowy i bardzo tani DAW wyposażony w funkcje które zbliżone są do znacznie droższych konkurentów 


+ Zaawansowana edycja audio i midi w prównaniu do FL


+ Wygląd i sposób pracy niczym nie odbiega od Cubase, Pro Tools itd - jak nauczysz się reapera to nauka każdego innego programu zajmie ci kilka chwil


- Brak możliwosci pracy w systemie w jakim pracuje FL studio (patterny) - wszystko robimy na ścieżkach


 


A więc jeśli zamierzasz tylko i wyłącznie produkować muzykę, bez nagrywania, miksu, masteringu, edycji audio, a podoba Ci się sposób w jaki pracuje się w FL - kup go


natomiast jeśli chcesz programu który bedzie podobny do wszystkich innych DAW, z którego łatwo przesiądzesz się na inną platformę, chcesz miksować, nagrywać, produkować i nauczyć się też korzystania z programu który jest typowym DAWem - wybierz Reapera


Jeśli oglądasz tutoriale zrobione dla FL studio, możesz je wykorzystać tylko w FL studio, posiadajac reapera możesz oglądać tutoriale dla Cubase, Pro Toolsa, Logica itd. - i praktycznie to samo robic w reaperze (mówię tu o produkcji muzyki).


 


Te programy to dwa różne światy i wybór zależy tylko i wyłacznie od tego na którym z nich pracuje Ci sie lepiej i do czego chcesz tych programów używać. Jeśli użuwałeś już obu to moim zdaniem powinieneś mieć wyrobioną opinie na ten temat.


Jeśli nie jesteś zdecydowany - korzystaj póki co z obu, po jakims czasie zauważysz którego uzywasz wiecej a który poszedł w odstawkę. 


Awatar użytkownika
ZDV-12
Posty: 20
Rejestracja: niedziela 17 sie 2003, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: ZDV-12 » sobota 02 lis 2013, 13:27

Khem Khem Wink Pracuję na FL Studio od... 2001 znam FL od wersji 2.54, miałem wiele jego demo wersji pośrednich, dziś robię na wesji 10. Jestem muzykiem amatorem, tworzę dla siebie. Nie zgodzę się z stwierdzeniami, że na FL nie da się zrobić miksu - misowanie, z tego co wiem to ustawienie poszczególnych ścieżek w panoramie i dopasowanie ich głosności, plus, jeśli jest taka potrzeba zastosowanie dodatkowych zabiegów na śladach w postaci różnych efektów, korekcji - to się w FL robi normalnie, nie widzę różnicy w pracy tego typu pomiędzy FL a Reaperem (testuję od 30 dni). W FL da się normalnie zrobić mix i mastering, są takie same suwaki i porętła ja w innych programach, róznica jest w interfejsie.


Rację trzeba przyznać, że FL czy Reason to programy specyficzne jeśli chodzi o rynek DAW, a Reaper jest bardziej podobny w obsłudze do tych studyjnych Pro Tools, Cubase i innych.


Ja próbowałem przez te lata chyba wszystkich DAW, ideą pracy przypadł mi na stałe jedynie FL Studio. I to nie dlatego że można na nim więcej czy mniej - można tyle samo praktycznie co na każdym innym DAW. Chodzi o sposób jego obsługi, dla mnie jest najwygodniejszy i najbardziej przejrzysty.


Odnośnie nagrywania śladów - nie wypowiadam się, da się to zrobić w FL Studio, natomiast dla mnie jest to rzecz praktycznie nieużywana, jako że tworzę przy pomocy klawiatury midi i VST + sample. Nagranie ścieżek - bardzo rzadko rzadko. I być może Reaper ma jakąś przewagę nad FL Studio pod tym względem - tego nie wiem.


Ściągnij demo Reapera - jest w pełni funkcjonalne na 60 dni. Możesz testować ile wlezie. Ściągnij demo FL Studio, jest w pełni funkcjonalne oprócz tego, że zapisany projekt możesz otworzyć potem dopiero po wykupieniu licencji. Testuj - nie na tutorialach. Masz pomysł w głowie, spróbuj go zrobić w jednym i w drugim DAW, sprawdź, który jest dla Ciebie logiczniejszy, bardziej zrozumiały, łatwiejszy w obsłudze - Ty decydujesz. Jeśli weźmiesz tutorial to bez sensu - to kopiowanie tego co ktoś zrobił, przecież jak zrobisz coś z pomocą tutorialu to nigdy nie będziesz wiedział, czy dany program jest dla Ciebie dobry, zrozumiały i łatwy w obsłudze, bo będziesz tylko kopiował czyjeś kroki - tak to każdy program jest równie łatwy.Za moich czasów w sieci nie było żadnych tutoriali, tworzyłem wtedy chyba jedne z pierwszych polskojęzycznych tutoriali i dokumentacji do Fruity Loops jeszcze, jeśli nie pierwsze. To może być dobre, dla kogoś kto chce zrozumieć ideę na samym początku, ale na dłuższą metę tutorial jest bez sensu (co innego dokumentacja - pozwala zrozumieć działanie programu).


Wybieraj zatem to co dla Ciebie dobre a nie to co ktoś zachwala. Ktoś tu mądrze napisał, że każdy zachwala swoje. Siadaj więc w wolnej chwili do komputera i testuj, a potem testuj i jeszcze raz testuj - Ty decydujesz, Ty wykłądasz kasę (tu pamiętaj, że FL Studio jest droższe, ale ma też wieczne "apdejty").


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: smirnoff » sobota 02 lis 2013, 14:00

Miks i mastering to jednak coś więcej niż tylko użycie "suwaków głośności" i "pokręteł panoramy" oczywiście w najnowszych wersjach FL studio jest to znacznie bardziej rozwinięte niż kiedyś, ale to nadal w tym programie taka nieco ciekawostka, dodatek, cos nowego, wszystko zależy od tego kto jaki sposób pracy lubi. Te programy nie są gorsze lub lepsze, są zupełnie inne. 


 


Tak jak by zapytać które miast jest lepsze - Warszawa czy Władysławowo? 


Jedni wolą duże miasta inni morze 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Zbynia » sobota 02 lis 2013, 15:19

No tak ale na FLStudio miksujesz produkowana muzykę - nagrywanie sladów i ich edycja to zwykła meczarnia - jest taka mozliwość ale wygody w tym żadnej a na tym polega praca w klasycznym DAW


Muzyczkę robiłem sobie w FLStudio ale potem eksport i już nagrania na normalnym DAW.Aranż często też bo po prostu wygodniej sobie wyeksportowac slady z FLStudio i miksować to z wokalem powiedzmy na takiej Samplitude


Co do brzmienia to FLStudio ma tak wiele ustawień że w porównaniu do reszty klasycznych DAW nie mozna powiedzieć że brzmi identycznie :)


ODPOWIEDZ