Jaki DAW wybrać?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Aztec
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 00:00

Jaki DAW wybrać?

Post autor: Aztec » piątek 01 lis 2013, 08:54

Witam.


Temat z punktu widzenia osoby, która nie ma wyrobionych nawyków w żadnym programie typu DAW, a chce rozpocząć produkcję muzyki, mix&master.


 


Są dwa obozy - zdecydowana większość się wychowała na FL Studio i to ten program poleca. Z kolei część docenia niesamowicie rozbudowany Reaper oraz szybkość jego rozwoju.


 


Czy ktoś z Was dokonywał analizy by wysnuć co byłoby najlepsze dla zaczynającego od zera?


Weźmy pod uwagę wszystkie za i przeciw - długość uczenia się od podstaw podstawowych funkcji, kompatybilność z programami, intuicyjność i łatwość obsługi, współpraca z hardware, dalsze perspektywy i tak dalej.


Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Akton » piątek 01 lis 2013, 10:23


Są dwa obozy - zdecydowana większość się wychowała na FL Studio i to ten program poleca. Z kolei część docenia niesamowicie rozbudowany Reaper oraz szybkość jego rozwoju.

 

Obozów jest więcej.



[addsig]
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

Awatar użytkownika
Aztec
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Aztec » piątek 01 lis 2013, 10:40

Oczywiście racja, ale wybrane przeze mnie wydają się robić największą furorę obecnie. A FL to chyba od czasów gdy raper Fokus wypuścił swój tutorial udowadniając, że ten program nadaje się na zastosowania profesjonalne.


Cenowo oba bardzo ustępują, za to funkcjonalnością już niczego im nie brakuje poza wtyczkami o które można samemu zadbać (darmowe bądź płatne). Przynajmniej tak wynika z moich wielomiesięcznych orientowań się w temacie.


Początkującemu będzie też zależało na początku na w pełni funkcjonalnych demach, na których będzie czas się porządnie pobawić programem. Niektórzy poza sporadyczne zabawy nie będą chcieli się wychylać, zatem FL i Reaper są w sam raz dla nich, bo można nimi legalnie w nieskończoność się bawić.


Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: dr_After » piątek 01 lis 2013, 10:59

...
Oczywiście racja, ale wybrane przeze mnie wydają się robić największą furorę obecnie. A FL to chyba od czasów gdy raper Fokus wypuścił swój tutorial udowadniając, że ten program nadaje się na zastosowania profesjonalne.

Cenowo oba bardzo ustępują, za to funkcjonalnością już niczego im nie brakuje poza wtyczkami o które można samemu zadbać (darmowe bądź płatne). Przynajmniej tak wynika z moich wielomiesięcznych orientowań się w temacie.

Początkującemu będzie też zależało na początku na w pełni funkcjonalnych demach, na których będzie czas się porządnie pobawić programem. Niektórzy poza sporadyczne zabawy nie będą chcieli się wychylać, zatem FL i Reaper są w sam raz dla nich, bo można nimi legalnie w nieskończoność się bawić....
 




Ja wybieram Reapera:


- bardzo dobra opcja licencyjna (kupując wersję A, dostaje sie wszystkie update'y aż do końca wersji B


- programowany na Pythonie - lekki, stabilny, megaefektywny


- megaprzyjazny w konfiguracji - dostosowuje się do wymagań użytkownika, nie zmusza użytkownika, by dostosowywał się do wymagań programu. czyli: jeśli chcesz to zrób sobie własne przyciski, umieść je gdzie chcesz, dodaj do nich akcje, totalnie zmodyfikuj działanie myszki na takie, jakie ci pasuje, dostosuj skórkę i layout do twych aktualnych wymagań, wszystkie ustawienia zapisz i wyeksportuj jednym kliknięciem, przez co na innym kompie możesz pracować, jak na swoim. Każda ścieżka może wyglądać inaczej (np. można usunąć z niektorych część przycisków, dodać większy wskaźnik wysterowania, zmienić jego pozycję z pionowej na poziomą, itp.)


- super routing, świetnie rozwiązane foldery, w pełni drag-and-drop rozwiązane sendy, super matryca routingu


- równie proste jest grupowanie elementów i ich matryca


, każda ścieżka jest zarówno MIDI, audio, mono, stereo i surround, nie ma żadnych restrykcji przed przenoszeniem klipów między dowolnymi ścieżkami


- dobrze działająca opcja czyszczenia: zapisujesz projekt w nowym folderze i Reaper może automatycznie przenieść tylko dowolne pliki, skrócić je do określonej długości a nawet skonwertować na inny format, według potrzeby. wszystko w jednym ruchu


- regiony, możliwość renderowania tylo określonych regionów, łatwe ich przemieszczanie (wraz z zawartością) metodą drag and drop,


- najwspanialej rozwiązany eksport gotowego pliku audio - mnóstwo opcji, możliwość automatyzacji nazywania plików (np. dodawanie automatyczne daty, nazwy projektu, ścieżki, tempa, itp.), możliwość szybkiego renderingu stemów, dużo opcji formatów, a najlepsze, że po ustawieniu wszystkiego można to zapisać jako preset, np. "Eksport WAV, 24BIT, mastertrack" i później tylko wybrać go z listy, nie martwiąc się, że coś przeoczyliśmy


I dużo, dużo, dużo więcej totalnie odjechanych funkcji (przypisywanie kontrolerów do funkcji programu, parameter modulation, automatyka, odświeżony PIANO ROLL z listą ścieżek i klipów, itp.).


Awatar użytkownika
Aztec
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Aztec » piątek 01 lis 2013, 11:22

Bardzo dziękuję za rzeczową wypowiedź, chłonę takie bez dwóch zdań.

Moje doświadczenie z Reaperem sięga kilku miesięcy ograniczone wyłącznie do podstawowych funkcji, które pewnie i tak robię naokoło. Jestem w punkcie wyboru programu którego postanowię się nauczyć łącznie z przeczytaniem całej instrukcji obsługi jak normalnej książki. Potem wybór dla kogoś takiego jak ja już będzie oczywisty - Reaper, bo tylko go umiem i szybciej go obsłużę.
Dlatego każda Wasza wypowiedź zachęci do pójścia w jedną ze stron, nawet jeśli nie mieliście dłuższej styczności z dwoma programami. Aczkolwiek to będzie rarytas przeczytać kogoś kto oba lepiej poznał łącznie z nowszymi wersjami i doda swoje kilka groszy.

Ja postaram się jak najmniej udzielać w temacie, gdyż jestem za cienki w portkach. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Zbynia » piątek 01 lis 2013, 13:04

Akurat jako DAW to FL Studio jest bardzo słaby - to "workstation" jak Renoise czy Reason.Miksować w tym?Jeszcze z wokalami?o nagrywaniu nie wspomnę...


Cakewalk Sonar


Magix Samplitude / Sequoia


Steinberg Cubase / Nuendo


Presonus Studio One


Avid ProTools


Reaper


Sony Acid


Mackie Tracktion




Z tych bym wybierał gdybym szukał DAW


Awatar użytkownika
Barciu
Posty: 39
Rejestracja: niedziela 02 wrz 2012, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Barciu » piątek 01 lis 2013, 13:18

Ja zaczynałem w FL i gdy pojawiła się czwarta edycja Reapera postanowiłem się na niego przerzucić. Ciężko było mi się pożegnać z FL, jednak opisana przez kolegę powyżej garstka z wielu zalet połączona z niską ceną, zasadami licencyjnymi i bezkonkurencyjnym tempem aktualizacji sprawiły, że kilku miesięcy działam już tylko w Reaperze. Jeżeli miałbym jednym słowem scharakteryzować Reapera, to napiszę - indywidualność. Pozwala całkowicie spersonalizować najdrobniejsze swoje szczegóły. Rozpieszczające bogactwo opcji, ustawień i innych niuansów sprawia, że jest on niewątpliwie godny uwagi. Dodatkowo zaimponował mi także fakt, że program po upływie okresu próbnego nie blokuje się i pozostaje dalej funkcjonalny. Oznacza to, że producenci nie traktują z góry użytkowników jak złodziei, dlatego to właśnie ich postanowiłem nagrodzić swoimi pieniędzmi. 

Oczywiście jak zawsze mam czasami zastrzeżenia, np. z pewnych względów edycja obwiedni jest póki co średnio intuicyjna, ale zgodnie z tym co napisałem, przy takim tempie ulepszeń ten problem z pewnością niebawem zniknie. 


Awatar użytkownika
Aztec
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Aztec » piątek 01 lis 2013, 13:22

W imieniu początkujących Barciu mógłbyś rozwinąć swoje doświadczenia z obydwoma programami na swoim przykładzie?

Każdy chwali personalizację Reaper'a. Powiedzmy, że zacząłem. Chcę go dostosować nie wiedząc nic - długo to zajmuje połapanie się w opcjach i poustawianie?

Awatar użytkownika
miro5530
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: miro5530 » piątek 01 lis 2013, 14:30

Moja propozycja to zapoznanie się z tym rzeczowym artykułem (9 części).
Naprawdę warto.
http://zakamarkiaudio.pl/2013/01/jaki-wybrac-program-daw-cz-1-wstep.html


Awatar użytkownika
Aztec
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Aztec » piątek 01 lis 2013, 14:55

Na artykuł wpadłem już kawał czasu temu, zresztą sztuką jest nie wpaść, to swoisty "klasyk" w polskim internecie. Nie koliduje on z istnieniem tego tematu.

ODPOWIEDZ