Jaki DAW wybrać?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: smirnoff » sobota 02 lis 2013, 15:24

Chodziło mi o jakosć dźwięku, bo są tacy którzy twierdzą że miksy im lepiej brzmią na pro toolsie niż cubase. 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Zbynia » sobota 02 lis 2013, 16:19

Wiem o co Tobie chodziło - już sam kiedyś weryfikowałem


i w przypadku klasycznych DAW efekt dostawałem taki sam


oczywiście podochodzily teraz cuda typu pow-R ale na przykładzie flstudio już ta sama jakość nie jest oczywista 


Awatar użytkownika
Aztec
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Aztec » niedziela 03 lis 2013, 12:32

Producent Zbylu produkuje w FL Studio, z kolei miksuje i masteruje w Cubase zatem pasuje do tego co sądzicie o FL Studio jako o kompletnym DAW.
To mnie nastraja bardziej na reaper, aczkolwiek bardzo wygodne wydają się "patterny". Dużo bardziej ludzkie dla nowicjusza.

@Smirnoff
Można widzieć kompletną listę - tutoriale jakich programów mam oglądać by mieć potem łatwe przełożenie na Reaper? Podałeś trzy i zakończyłeś "itd.". Nie ukrywam, że szukam wyłącznie polskojęzycznych, bo po angielsku to można i na tydzień się zamknąć w tutkach tylko dla Reaper'a.

smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: smirnoff » niedziela 03 lis 2013, 14:21

jeśli szukasz polskojęzycznych tutoriali o tworzeniu muzyki to niestety nie pomogę, uważam, że te najlepsze są anglojęzyczne i znajdziesz je za darmo na youtube (włącznie z filmikami typu "Znany producent in studio making new hit"), nie trzeba znać wybitnie angielskiego, wystarczy dobrze analizować co się dzieje na ekranie


Awatar użytkownika
miro5530
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: miro5530 » niedziela 03 lis 2013, 15:03

W każdym z dzisiejszych DAW można robić muzykę. Program jest tylko narzędziem.
W pierwszej kolejności liczy się pomysł.
Ja osobiście pracuję na Cubase i sobie go chwalę. FL nie przypadł mi do gustu.
W mojej ocenie słabawy. Reapera niestety nie znam, ale tylko dlatego, że wybrałem wcześniej kubusia.
Proponuję wypisanie sobie na papierze wszystkich za i przeciw odnośnie wybranych DAW i podjęcie męskiej decyzji. Ty będziesz pracować w tym programie i będziesz zdany na jego łaski i niełaski.
I na koniec coś odnośnie angielskiego. Niestety nie da się go przy tworzeniu muzyki ominąć.



Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: dr_After » niedziela 03 lis 2013, 15:27

 Nie ukrywam, że szukam wyłącznie polskojęzycznych, bo po angielsku to można i na tydzień się zamknąć w tutkach tylko dla Reaper'a.... 


Proponuję jednak zacząć ostro wkuwać angielski - wszystkie narzędzia i tutoriale są dostepne głównie w tym jezyku, to co jest w po polsku to tylko mikroodłamek wiedzy, którą warto wchłonąć. Tak czy inaczej, jeżeli chcesz dobrze miksować, musisz opanować całą terminologię, akronimy, pojęcia. A na opisach interefejsów wtyczek i w manualach wszystko jest po angielsku, tego nie przeskoczysz.


Awatar użytkownika
Aztec
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Aztec » niedziela 03 lis 2013, 15:55

Rozumiem potrzebę poznania angielskiego, ale ja jestem na etapie zjadania słowników języka polskiego, do tego tworzenia i nagrywania. Zajęcie na dwa etaty a reszta to resztki więc mimo nawet dużych chęci jedyne co będę mógł to mimochodem coś przyswajać przerzucając teksty do translatora Wuja G.

elmodagansta
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 10 sty 2011, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: elmodagansta » poniedziałek 04 lis 2013, 12:24

Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na wymieniony przez kogoś powyżej Magix Samplitude - również bardzo fajny DAW na początek - bardzo intuicyjny w obsłudze.

Amator nagrywania wokalu i pudła w domu

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: DJOZD » poniedziałek 04 lis 2013, 13:33

...Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na wymieniony przez kogoś powyżej Magix Samplitude - również bardzo fajny DAW na początek - bardzo intuicyjny w obsłudze.
...

No nie tylko na początek. To potężna stacja robocza gwarantująca narzędzia dla projektu aranżu (audio-MIDI), zaawansowany miksu i edycji (nigdzie nie spotykaną tak zaawansowaną orientacją obiektową) oraz mastering. Mało popularny DAW wśród zwykłych użytkowników być może ze względu braku wersji na Mac, lub trochę wyższą cenę niż większość konkurencji. Odnalezienie się w programie jest bardzo proste w mojej ocenie - można zmieniać wygląd skórkami (oficjalnymi i nieoficjalnymi), konfigurować UI dowolnie (dokowanie okien, konfiguracja przycisków i rozbudowana praca rolki myszy itp). Szykuje się sporo nowości w ProX 2.


Awatar użytkownika
Marc.The.Drummer
Posty: 205
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 00:00
Kontakt:

Re: Jaki DAW wybrać?

Post autor: Marc.The.Drummer » poniedziałek 04 lis 2013, 19:12

Sciagnij sobie polska instrukcje obslugi do Reapera i juz. Na stronie producenta jest pod "Polish User Guide". BNikt ci tu nei bedzie przeciez tlumaczyl krok po krojku co masz robic

http://dirtydrumzstudio.blogspot.com/

ODPOWIEDZ