Humanizacja MIDI

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Ak3mi91
Posty: 11
Rejestracja: środa 01 sty 2014, 00:00

Humanizacja MIDI

Post autor: Ak3mi91 » środa 19 lut 2014, 00:29

Cześć,


tak jak w temacie chciałbym zapytać o humanizację MIDI. Wiem do czego służy, jak działa itd., ale ciekawi mnie czy istnieją jakieś "standardowe" wartości. Czy przyjmuje się np., że zwykły muzyk średnio myli się o tyle, a tyle procent? Jeśli korzystacie z humanizacji to jakie wartości wybieracie? Wiadomo, że mogę sam poeksperymentować, ale chciałbym po prostu usłyszeć zdanie osób mądrzejszych ode mnie.


Zamieszczam screena na którym widać opcje dostępne w moim DAW-ie (Reaperze), tj. czas, odchylenie oraz szybkość:


http://i.imgur.com/x7t5Vsu.jpg


Jak byście ustawili poszczególne wartości na moim miejscu?


Pozdrawiam,


Rafał


Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Humanizacja MIDI

Post autor: PieTras! » środa 19 lut 2014, 11:08

Nie spotkałem się ze standaryzacją humanizacji. Tym bardziej, że wydaje mi się, iż jest to zależne od tempa, stylu i klimatu oraz algorytmu DAWa.
Standardowy sposób ustawiania subtelnych parametrow: zwiększaj wartości, aż humanizacja będzie słyszalna, a następnie zmniejsz odrobinę te wartości. 

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Humanizacja MIDI

Post autor: dr_After » środa 19 lut 2014, 18:08

...
Cześć,

tak jak w temacie chciałbym zapytać o humanizację MIDI. Wiem do czego służy, jak działa itd., ale ciekawi mnie czy istnieją jakieś "standardowe" wartości. Czy przyjmuje się np., że zwykły muzyk średnio myli się o tyle, a tyle procent? Jeśli korzystacie z humanizacji to jakie wartości wybieracie? Wiadomo, że mogę sam poeksperymentować, ale chciałbym po prostu usłyszeć zdanie osób mądrzejszych ode mnie.

Zamieszczam screena na którym widać opcje dostępne w moim DAW-ie (Reaperze), tj. czas, odchylenie oraz szybkość:

http://i.imgur.com/x7t5Vsu.jpg

Jak byście ustawili poszczególne wartości na moim miejscu?

Pozdrawiam,

Rafał...
 




Ja bym zagrał je na żywo i lekko skwantyzował ;) Humanizacja to proteza, która rzadko się sprawdza. Opóźnienia i przyspieszenia nut nie są kwestią losową, lecz melodii i emocji przy graniu. Nie ma tak, że odchylenie o 15 proc. nut od siatki z biasem przyspieszającym da ci ścieżkę żywego grajka, co najwyżej spowoduje, że będzie nierówno. Lepiej jest już zaaplikować groove quantize (Reaper to umożliwia za pomocą groove tool, mozna sobie aplikować kwantyzacje z MPC, SP1200, itp.), czyli kwantyzację, która bazuje na predfiniowanych rytmach. Ale i tak narzedzie to jest przydatne głównie przy układaniu bitu perkusyjnego, przy melodii lub klawiszach nie ma sensu.




Odpowiadając na pytanie: ja bym raczej nie wychodził poza te 15 proc., bo rozjadą ci się akcenty a żywości od tego nie przybędzie.


Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Humanizacja MIDI

Post autor: PieTras! » środa 19 lut 2014, 18:27

Najważniejsza jest wyobraźnia, wyczucie i warsztat. Myszką też można oddać emocje i niuanse, jeśli tylko ma się w głowie i w uszach wyobrażenie efektu końcowego, a dodatkowo umie się to zrobić. Inna sprawa to czasochłonność.

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Humanizacja MIDI

Post autor: DJOZD » piątek 21 lut 2014, 08:38

Prawdziwa humanizacja to taka która jest wynikiem pracy człowieka.

Np. Zakładając że umiesz grać na instrumentach klawiszowych w stopniu przyzwoitym, kiedy zagrasz partię perkusji na klawiaturze to prawdopodobnie będzie ona zawierać wiele cech typowych dla grania na prawdziwymi instrumencie (pałki i ręce zamieniasz na 4 palce na klawiaturze). Począwszy od poczucia time'u, dynamiki, nierówności jak również wyprzedzania niektórych elementów względem sienie (np. kick-werbel vs hihat). To już wystarczy żeby tylko lekko skwantyzować (25%-50%).

Humanizacja komputerowa bazuje na algorytmie losowym, który nie jest bardzo podobny do ludzkiej niedoskonałości.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Humanizacja MIDI

Post autor: DJOZD » piątek 21 lut 2014, 13:04

A co do kwantyzacji np. pianina. Istnieje kilka rzeczy które mają wpływ na brzmienie kiedy zagra się go z MIDI. Jednym z nich to że kwantyzowana partia (np. akord) zabrzmi inaczej pod względem ataku (tym samym brzmienia) niż taka zagrana naturalnie z ręki bez kwantyzacji a jedynie przesunięta do wartości w której miała się znaleźć. Wielu ludzi, w szczególności nie klawiszowców o tym nie wiem i kwantyzuje "na chama" wszystko.

Oto przykład: naturalnie zagrane, składniki akordu znajdują się troszeczkę w innych miejscach (palce nie uderzają w klawisze dokładnie w tym samy momencie). Daje to efekt innego ataku akordu.


reichelmarcia
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 24 lip 2023, 03:09

Re: Humanizacja MIDI

Post autor: reichelmarcia » poniedziałek 24 lip 2023, 03:52

Weźmy na przykład kwantyzację fortepianu. Podczas korzystania z MIDI istnieje wiele czynników, które mogą zmieniać dźwięk. W szczególności atak (a tym samym dźwięk) skwantyzowanej części (powiedzmy akordu) będzie się różnił od ataku partii wykonywanej organicznie ręcznie bez kwantyzacji i tylko przesuniętej do wartości tam, gdzie powinna być. Wiele osób, zwłaszcza tych, które nie są klawiszowcami, nie zdaje sobie z tego sprawy i dlatego kwantuje wszystkie dźwięki.
geometry dash

ODPOWIEDZ