Mały pokój - jakie monitory?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
thenatte
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 00:00

Mały pokój - jakie monitory?

Post autor: thenatte » czwartek 13 mar 2014, 20:19

Dzień Dobry,


Sprawę przedstawię krótko:
Wymiary mojego pokoju (wys x szer x dł): 2,50m x 2,30m x 2,65m
Zastanawiam się nad zakupem monitorów studyjnych, jednak martwi mnie rozmiar mojego pokoju... Cena jaką mogę poświęcić na to to ok. 1700zł za parę. Mój interface to Focusrite Saffire PRO 14. Sprzęt miałby być przeznaczony pod produkcję muzyki klubowej (Hands Up, Electro, Edm, Hardstyle etc.) Nie wiem czy monitory z 5' wooferem byłyby wystarczające. Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję
Pozdrawiam 


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Mały pokój - jakie monitory?

Post autor: smirnoff » piątek 14 mar 2014, 00:43

W takim pokoju to tylko słuchawki. Masz prawie sześcian a na dodatek bardzo mały, będziesz miał taką jazdę z basem ze szkoda tych pieniędzy, no chyba ze najpiew szczelnie wyłożysz każdy cm2 ścian wełną mineralną 10cm i zrobisz głuchą komorę, ale to też słaby pomysł. Albo znajdz inne pomieszczenie albo kup dobre słuchawki + jakis odsłuch kontrolny typu monitorki 3-4"


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Mały pokój - jakie monitory?

Post autor: Zbynia » piątek 14 mar 2014, 08:15

Kolega obecnie nie ma żadnego odsłuchu?nawet byle jaki wystarczy by sie przekonać jak pomieszczenie "brzmi"


Awatar użytkownika
thenatte
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 00:00

Re: Mały pokój - jakie monitory?

Post autor: thenatte » piątek 14 mar 2014, 16:36

Obecnie jako "odsłuch" zestaw Creative 2.1 (model mało ważny, typowe głośniki komputerowe), akurat ten pokój służy mi jako sypialnia, a na zmianę nie mogę sobie pozwolić (studia, 22 lata, mieszkanie z rodzicami itd.) także dosyć skomplikowana sprawa... Nie ma innej możliwości niż słuchawki? Tak jak wspominałem, zastanawiałem się nad 5' ewentualnie 6'. Dlatego liczę na porady bardziej doświadczonych osób :)

smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Mały pokój - jakie monitory?

Post autor: smirnoff » piątek 14 mar 2014, 16:58

Więc jako doświadczona osob mówię Ci że masz pokój ok. 5m2 a to stanowczo za mało na jakiekolwiek sensowne słuchanie, po prostu tam dźwięk nie zdąży się "rozpędzić" i już się odbija od wszystkich ścian, na dodatek wszystkie wymiary są do siebie zblizone co powoduje ze będziesz miał duze problemy z falami stojącymi w zakresie niskich częstotliwości a więc w jednym miejscu pomieszczenia basu nie będzie a w innym będzie urywało głowę, wszystko będzie dudnilo. 


 


Poza tym zapewne wiesz ze każde pomieszczenie wymaga adaptacji akustycznej, zeby monitory grały jak trzeba, u Ciebie nawet z adaptacją warunki będą straszne, a co dopiero bez adaptacji.


 


Oczywiscie zrobisz jak uważasz, pewnie będziesz musiał pracować cicho i domyślać się co jest w dole bo bas bedzie grał jak bedzie chciał. 


 


Ja na Twoim miejscu bym zakupił dobre słuchawki typu k271, dt990 itd. a do nich dokupił bym monitory, które mają mało basu ale dzięki którym będziesz mógł zapanować nad środkiem oraz częsciowo nad panoramą - np. jakieś 3-4" typu Kurzweil KS40, Fostex PM04 itd. 


Awatar użytkownika
thenatte
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 00:00

Re: Mały pokój - jakie monitory?

Post autor: thenatte » piątek 14 mar 2014, 19:04

No cóż... nic innego nie wykombinuje, pozostają słuchawki plus jakieś monitorki 4 - 5' cali :) Wielkie dzięki za odpowiedź :)


Awatar użytkownika
brongie
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 10 cze 2014, 00:00

Re: Mały pokój - jakie monitory?

Post autor: brongie » wtorek 10 cze 2014, 17:16

Mam trochę większy pokój, o jakieś 4 metry ale też miałem problem z zagospodarowaniem. Jednak się udało, zrobiłem z kumplem dobre półeczki, wszystko gra. 


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Mały pokój - jakie monitory?

Post autor: fallworm » środa 30 lip 2014, 12:48

...
W takim pokoju to tylko słuchawki. Masz prawie sześcian a na dodatek bardzo mały, będziesz miał taką jazdę z basem ze szkoda tych pieniędzy, no chyba ze najpiew szczelnie wyłożysz każdy cm2 ścian wełną mineralną 10cm i zrobisz głuchą komorę, ale to też słaby pomysł. Albo znajdz inne pomieszczenie albo kup dobre słuchawki + jakis odsłuch kontrolny typu monitorki 3-4"...
 


 


Jestem pełen obaw dla tej wypowiedzi.


U mnie dobrze zaadoptowane jest 5m^2. 3 warstwy gąbek o różnej gęstości i absorbcji - sufit absorbcyjny("podwójnie pływający" 5 warstw wełny aku + watolina + gabka).


Pierwszy mod pomieszczenia mam przy 42 hz.


Adamy A7x + sub8 brzmią lepiej niż w salonie 20 metrów^2


Nie jest do końca prawdą, że "nie ma sensu". Sens jest zawsze.


 


Dodatkowo dodam, że słuchawki do opanowania sceny miksu się nie nadają. Same słuchawki mogą jedynie służyć jako monitoring granicy podziału w monitorach (filtracja grzebieniowa).



Awatar użytkownika
delorjan
Posty: 408
Rejestracja: wtorek 26 kwie 2005, 00:00

Re: Mały pokój - jakie monitory?

Post autor: delorjan » środa 30 lip 2014, 13:51

Pozwólcie, że podepnę się pod temat. Jak to jest z tą powierzchnią pomieszczenia? 


Kupiłem niewielkie mieszkanie (60m), właśnie projektuję rozkład ścian w tym mieszkaniu. Chciałbym jeden pokoik przeznaczyć na prace związane z postprodukcją (m.in. zalążki miksów). Metraż mam ograniczony, więc pytanie moje, czy warto robić taki control room koło 8-9m2 i zaadoptować go jak najlepiej? Wtedy mogę pozwolić sobie np. na skośny sufit, dowolnie dobierać materiały na ścianach itd (podobają mi się panele firmy Vicoustic, ktoś z Was z nich korzysta?). Wysokość pomieszczeń to 2,85m, oczywiście mogę je obniżyć w razie potrzeby. 


Druga opcja to nierozdzielanie sypialni i 'gabinetu odsłuchowego', wtedy do dyspozycji będę miał około 21m2, ale minusy są takie, że będę musiał pójść na kompromis jeśli chodzi o adaptację (wystrój wnętrza i brak symetrii, np. szafa po jednej stronie). No i drugi minus - nie będę niezależny od małżonki w kwestii pracy z dźwiękiem :)


Podpowiedzcie proszę, w temacie akustyki jestem zielony, czytam i czytam w internecie, ale moje doświadczenie w temacie jest zerowe.


Jeśli to ma znaczenie - aktualnie posiadam 3 pary monitorów: NS10, A5x + Sub8, Avantone MixCube, chciałbym rozbudować system jeszcze o średnie pole (chodzi mi po głowie K&H O300 - zakochałem się w nich), ale to pewnie tylko w przypadku drugiej opcji - większego pokoju...


Będę wdzięczny za każde słowo! :)


Awatar użytkownika
Jarut
Posty: 70
Rejestracja: czwartek 11 lip 2013, 00:00

Re: Mały pokój - jakie monitory?

Post autor: Jarut » środa 30 lip 2014, 14:43

chciałbym rozbudować system jeszcze o średnie pole (chodzi mi po głowie K&H O300 - zakochałem się w nich), ale to pewnie tylko w przypadku drugiej opcji - większego pokoju...
-------------------------------------
biedni sąsiedzi

ODPOWIEDZ