Monitory odsłuchowe do pokoju

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Monitory odsłuchowe do pokoju

Post autor: stage » piątek 01 sie 2014, 23:03

Mam pytanie w temacie monitorów odsłuchowych.


Warunki domowe - pokój 6 na 6 metrów (na razie przystosowany tylko minimalnie) i początki w kwestii realizacji. Kompozycją i aranżacją zajmuję się znacznie dłużej, ale zbyt małą uwagę przywiązywałem to tej realizatorskiej kwestii.


Gatunku muzyczne wszelakie, z naciskiem na muzykę filmową (fortepian, smyczki) ale i masa podkładów w stylu pop/rock. Planuję zaangażować się też nieco w elektroniczne gatunki.


Praca na instrumentach VST i dogrywana gitara. 


Obecnie wystarczą mi zapewne podstawowe zestawy monitorów, ale chciałbym, żeby nieźle sprawdzały się też za kilka lat.


Ile mogłem, tyle poczytałem w internecie, co mi się udało, to przesłuchałem i jeśli mogę prosić, to o opinię na temat poniższych modeli:


 


ALESIS M1 Active MK2


KRK RP6 G3 monitor studyjny


ADAM AX5


YAMAHA MSP-5


RCF AYRA 6


 


Rozpiętość cenowa jest dość spora. Planuję większe zakupy - droższe odsłuchy, to znowu cięcia na pozostałym sprzęcie, także sprawa jest ''delikatna'' :)


 


Z góry dzięki


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Monitory odsłuchowe do pokoju

Post autor: smirnoff » sobota 02 sie 2014, 01:03

Kup najlepsze na jakie Cię stać, chyba, że ucierpi na tym inny istotny element wyposażenia, w takim wypadku znajdź rozsądny kompromis, nie napisałeś nic o pozostałym sprzęcie. Z tego zestawienia które podałeś to tylko A5X.


stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Monitory odsłuchowe do pokoju

Post autor: stage » sobota 02 sie 2014, 01:57

...
Kup najlepsze na jakie Cię stać, chyba, że ucierpi na tym inny istotny element wyposażenia, w takim wypadku znajdź rozsądny kompromis, nie napisałeś nic o pozostałym sprzęcie. Z tego zestawienia które podałeś to tylko A5X....
 






Reszta sprzętu to będzie porządny laptop albo macbook. W tej kwestii rozstrzygnie min. sprawa tego kompromisu. Karta dźwiękowa Focusrite Scarlett 2i4. Klawiatura steruąca Alesis i to w zasadzie wszystko.


Jeszcze słuchawki Beyerdynamic DT770 (chyba te). Jako dopełnienie do odsłuchów, co też istotne w tym wypadku.


Adamy z odsłuchów najlepsze, zarazem najdroższe.


Bardzo ogólny pogląd na ten wypisany sprzęt mam i wiem, że w takim wypadku nie ma co wymagać od Was werdyktu, zwłaszcza że zapewne większość wskaże na te Adamy. 


Chodzi mi raczej o takie swobodne uwagi. Że ktoś miał styczność z danym modelem i był pozytywnie zaskoczony (stosunek cena - jakość), albo przeciwnie - okazały się niewarte wydanej kwoty. Mi coś takiego wystarczy, żeby sobie pogląd jeszcze wyostrzyć, a reszte już ogarnę.


Awatar użytkownika
Jarut
Posty: 70
Rejestracja: czwartek 11 lip 2013, 00:00

Re: Monitory odsłuchowe do pokoju

Post autor: Jarut » sobota 02 sie 2014, 09:47

Od Alesisow M1 MK2 trzymać sie z daleka - potwierdzam z autopsji :)

Leff
Posty: 545
Rejestracja: sobota 13 kwie 2002, 00:00

Re: Monitory odsłuchowe do pokoju

Post autor: Leff » sobota 02 sie 2014, 09:57

Odpuść sobie też Yamahy MSP 5.
Są świetne do prac edycyjnych, do słuchania muzyki, ale do miksowania to się za bardzo nie nadają - nie ogarniesz na nich np basu. Miałem je kilka lat i się męczyłem. Miksy, które na nich wydawały się ładne, na każdym innym sprzęcie były ciemne i przebasowane. Generalnie miały silne tendencje do maskowania błędów w miksie, wszystko na nich brzmiało ładnie.
Leff - Szczecin

LK
Posty: 12
Rejestracja: sobota 23 paź 2010, 00:00

Re: Monitory odsłuchowe do pokoju

Post autor: LK » sobota 02 sie 2014, 10:50

Na Yamahach to na dłuższą metę nie da słuchać muzyki za sprawą mega wkurzającego tweetera.

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Monitory odsłuchowe do pokoju

Post autor: stage » sobota 02 sie 2014, 11:38

Dzięki za komentarze, do poniedziałku zbieram info :)

Leff
Posty: 545
Rejestracja: sobota 13 kwie 2002, 00:00

Re: Monitory odsłuchowe do pokoju

Post autor: Leff » niedziela 03 sie 2014, 09:21

Weź pod uwagę jeszcze LBL LSR 305 - sam ich nie słyszałem, ale mają bardzo dobre opinie, cena też ok ;)

Leff - Szczecin

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Monitory odsłuchowe do pokoju

Post autor: Kyle » niedziela 03 sie 2014, 10:28

Teraz jest jakaś promocja na KRK VXT w Thomann. Model VXT6 można mieć za okolice 2200zł - pomyśl nad nimi.




...Odpuść sobie też Yamahy MSP 5.
Są świetne do prac edycyjnych, do słuchania muzyki, ale do miksowania to się za bardzo nie nadają - nie ogarniesz na nich np basu.


... w takim razie na ADAM A5X też basu nie ogarnie, bo A5X nie zejdą nawet do 55 Hz @-3dB .


Leff
Posty: 545
Rejestracja: sobota 13 kwie 2002, 00:00

Re: Monitory odsłuchowe do pokoju

Post autor: Leff » niedziela 03 sie 2014, 10:59

... w takim razie na ADAM A5X też basu nie ogarnie, bo A5X nie zejdą nawet do 55 Hz @-3dB .
...
 




Ogólnie z pięciocalowymi głośnikami będzie ten problem. Dobrze by było uzupełnić zestaw odsłuchowy o przyzwoite słuchawki.

Leff - Szczecin

ODPOWIEDZ