Akustyka w pokoju i odsłuch...

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Akustyka w pokoju i odsłuch...

Post autor: kozik932 » czwartek 04 wrz 2014, 00:03

Czesc, to moj pierwszy post na forum, wiec witam wszystkich. Chciałem Was spytac czy jest możliwość obrabiania (miks, czy mastering, jak to roznie nazywaja) wokali i ogolnie sklejenie dobrze brzmiacego kawalka we wlasnym pokoju(wielkosc około 3x3,5-4m) na sprzecie ktory posiadam: PC lub laptop z karta Creative X-Fi Surround 5.1 USB, pod ktora mam podlaczona leciwą(ale sprawną) wieżę Sony z 2 kolumnami i mogę podłączyć słuchawki AKG K512 MKII lub Creative HQ-1600. Nie chciałbym w pokoju wprowadzać zbytnio zmian(nawet nie mam za bardzo możliwości), ani wydawać dużych pieniędzy... Czy to wystarczy? Może jakieś rozwiązania?


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Akustyka w pokoju i odsłuch...

Post autor: smirnoff » czwartek 04 wrz 2014, 01:13

Jako domowa zabawa i hobby tak ale jeśli oczekujesz dobrego brzmienia i możliwości rozwoju to zapomnij, wieża to nie sprzęt do miksowania, trzeba się wyposażyć chociaż w podstawowe monitory studyjne bliskiego pola, no chyba że to wieża z wyższej półki, dobrej firmy, która ma prawdziwe kolumny z glosnikami min. 5-6" i ma moziiwość wyłączenia wszelkiej korekcji i podbić, wtedy moze jakos tam na początku na tym by się dało pracować. Same słuchawki nie pozwolą Ci na swobodne miksowanie, zawsze to bedzie Twoim ograniczeniem, bo na monitorach jednak pracuje się inaczej. Jeśli chodzi o adaptację akustyczną, można pracować bez, ale z nią jest dużo lepiej, wiec to też pewnego rodzaju ograniczenie którego nie przeskoczsz. Jednym słowem, mozna zacząć się bawić, ale jeśli chcesz się rozwijać i dość do dobrego poziomu to niestety poza samą nauką pewne inwestycje są konieczne.


Awatar użytkownika
APAMA_acoustic
Posty: 29
Rejestracja: środa 07 lip 2010, 00:00

Re: Akustyka w pokoju i odsłuch...

Post autor: APAMA_acoustic » czwartek 04 wrz 2014, 10:08

Witam
To co napisał przedmówca to nie 100, a 200% racji. Dla zabawy, pierwszej nauki to co masz wystarczy.Potem idź za jego radą.
Sprawa druga - nawet twoje pomieszczenie powinno zostać trochę zaadaptowane, poprawi Ci to komfort pracy. Na poziomie początkującego można zrobić to za całkiem niedużą kwotę. Warto abyś jakiś plan, zdjęcia itd. pokazał aby można byłoby Ci coś poradzić. Przy planie nie zapomnij o wysokości pomieszczenia;-)
Pozdrawiam
APAMA acoustic project - jesteśmy producentem i dystrybutorem ustroi akustycznych, mierników oraz wykonujemy pomiary akustyki studyjnej i środowiskowej

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Akustyka w pokoju i odsłuch...

Post autor: Zbynia » czwartek 04 wrz 2014, 12:16

Ja bym zaczął od wsłuchowania się w sinusoidę z zakresu 20Hz-20kHz(i o długości przynajmniej minutę by sie dobrze wsłuchać - uważaj - odsłuch dla twardzieli) - zarówno do testu odsłuchu (głosniki i słuchawki) jak i akustyki pomieszczenia.


Wtedy wiadomo na czym się stoi i co niedomaga - ja akustyke olałem (pewnie mozna coś poprawić a jakże) tylko znalazłem sobie idealne miejsce, skalibrowałem poziomy a dzięki świetnej regulacji subwoofera poradziłem sobie w miarę przyzwoicie z basem w rogu w którym w dodatku stoi subwoofer (wycięcie częsci pasma)


Swoje robi też szafa stojąca za moim miejscem odsłuchu napchana płytami winylowymi i ciuchami - nie wpadająca w wibracje!!! (to bardzo wazne)


idealnie nie jest za to za darmo i bez i tak niemozliwej w moim wypadku adaptacji


kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: Akustyka w pokoju i odsłuch...

Post autor: kozik932 » czwartek 04 wrz 2014, 13:17

Pokój wygląda mniej więcej tak:
Bez tytułu.png
Może rysunek nie jest dokładny pod względem proporcji, ale starałem się, żeby wyglądało to dobrze. Podłoga to panele, wysokość pokoju 2,2m, ściany z regipsu. Jak widać na rysunku- biurko, mała szafka i kolumna są pod drewnianymi schodami. Jeśli brakuje jakichś informacji nt. budowy pokoju, dopiszę :)

kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: Akustyka w pokoju i odsłuch...

Post autor: kozik932 » czwartek 04 wrz 2014, 16:46

...Pokój wygląda mniej więcej tak:
Bez tytułu.png
Może rysunek nie jest dokładny pod względem proporcji, ale starałem się, żeby wyglądało to dobrze. Podłoga to panele, wysokość pokoju 2,2m, ściany z regipsu. Jak widać na rysunku- biurko, mała szafka i kolumna są pod drewnianymi schodami. Jeśli brakuje jakichś informacji nt. budowy pokoju, dopiszę :)...

Tutaj macie prowizoryczny projekt zrobiony programem znalezionym w necie, więc oczywiście meble nie zgadzają sie z rzeczywistoscia i nie moglem tu pokazac rozmiarow kazdego mebla co do centymetra. "Dzbanki" to sa kolumny od wieży ;)
plan1.png
plan2.png

kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: Akustyka w pokoju i odsłuch...

Post autor: kozik932 » czwartek 04 wrz 2014, 17:26


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Akustyka w pokoju i odsłuch...

Post autor: smirnoff » piątek 05 wrz 2014, 00:39

Wyjmij to biurko spod schodów, ustaw jes na normalnej ścianie, na środku tak aby zachować jak najwiecej symetrii względem pomieszczenia i przedmiotów odbijających dźwięk, następnie popatrz na zdjęcia i poczytaj jak powinny być ustawione kolumny odsłuchowe (przy biurku, trójkąt równoboczny, odsunięte od ściany, gwizdki na wysokości uszu), wtedy bedziesz miał juz jakies podstawy zeby pracować dalej.


Awatar użytkownika
APAMA_acoustic
Posty: 29
Rejestracja: środa 07 lip 2010, 00:00

Re: Akustyka w pokoju i odsłuch...

Post autor: APAMA_acoustic » piątek 05 wrz 2014, 12:13

...Wyjmij to biurko spod schodów, ustaw jes na normalnej ścianie, na środku tak aby zachować jak najwiecej symetrii względem pomieszczenia i przedmiotów odbijających dźwięk, następnie popatrz na zdjęcia i poczytaj jak powinny być ustawione kolumny odsłuchowe (przy biurku, trójkąt równoboczny, odsunięte od ściany, gwizdki na wysokości uszu), wtedy bedziesz miał juz jakies podstawy zeby pracować dalej....

Popieram.
Na pustych powierzchniach ścian w miejscu pierwszych odbić zawieś ekrany/materiały pochłaniające dźwięk.
APAMA acoustic project - jesteśmy producentem i dystrybutorem ustroi akustycznych, mierników oraz wykonujemy pomiary akustyki studyjnej i środowiskowej

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Akustyka w pokoju i odsłuch...

Post autor: Zbynia » piątek 05 wrz 2014, 12:45

Przyjrzyjcie sie dokładnie rozkładowi - generalnie gdzie tego biurka by nie postawić jest problem - przedewszystkim róg


ODPOWIEDZ