Jakie monitory wybrać?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
luki_nni
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 00:00

Jakie monitory wybrać?

Post autor: luki_nni » poniedziałek 17 lis 2014, 20:06

Panowie mam na wydanie 1000zł na jakieś uzywane monitorki. Jako że będą stały dość blisko ściany skłaniam się ku  paczkom z przednim BR.


Tutaj mam do wyboru TASCAM VL-5X, Alesis M1 Active Mk II, Fostex 0,5 MKII,


Natomiast z tylnim BR YAMAHA HS-50M




Co polecacie ?


oto moja kajuta :)


pokoj-jpg.7782 


10813636_645707112195160_612326591_o.jpg


Kajman13
Posty: 3
Rejestracja: piątek 13 cze 2014, 00:00

Re: Jakie monitory wybrać?

Post autor: Kajman13 » wtorek 18 lis 2014, 14:48

 


Mogę zdecydowanie polecić Alesisy. Miałem do czynienia z Fostexami i nie byłem zachwycony, zupełnie nie wiedziałem co się dzieje w dole pasma. Ostatnio znajomy kupił do naszego mini- studia KRK Rokit RP6 G3 i grają świetnie w środku i górze pasma, ale znów mam problem  z dołem, mimo że grają w pomieszczeniu z adaptacją akustyczną. Konkretnie, nie jestem w stanie wykręcić brzmienia stopy na nich, brzmi później zupełnie inaczej na słuchawkach. Natomiast Alesisy mam w domu i jak dla mnie radzą sobie bardzo dobrze w całym pasmie. Mam podobny układ w pokoju do Ciebie, Alesisy są blisko okna. Od kiedy w oknach mam grube zasłony nie odczuwam problemu z bass reflexem z tyłu. I polecam jakies podkładki z gąbki pod monitory.


 


KumiDr
Posty: 138
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 00:00

Re: Jakie monitory wybrać?

Post autor: KumiDr » wtorek 18 lis 2014, 15:14

A ja polecam sensowne słuchawki i kiedy konkretnie ogarniesz sobie materiał pod kątem kompozycji, aranżu i wstępnego (takiego w głowie) miksu - nawiązanie kontaktu z osobą umiejącą miksować i mającą warunki ku temu. W sumie wyniesie Cię to o wiele taniej i jak się uprzesz (co nie zaszkodzi) masz "artystyczną" kontrolę nad tym co ten ktoś wyczynia z Twoim materiałem.

KumiDr
Posty: 138
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 00:00

Re: Jakie monitory wybrać?

Post autor: KumiDr » wtorek 18 lis 2014, 16:06

ps.
piszę to jako osobnik, który przez 3 lata w sumie wydał na "miksowanie w domu" około 17 tys. co jest betką w porównaniu do zmarnowanego czasu na studiowanie złożonego tematu. Co za tym - neuronalne przeflancowanie mózgu z artystycznej kreacji na matematykę/fizykę. Bez sensu. Kiedyś muzycy brali instrument do ręki i myślą bujając w obłokachi po prostu grali, a ktoś to rejestrował. A dzisiaj 99% muzyków to równocześnie auto - producenci,. W efekcie ani to nie brzmi, ani nie ma w tej dzisiejszej muzyce duszy. Nie jest to fajne. Nie da rady łapać kilku srok za ogon.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jakie monitory wybrać?

Post autor: Zbynia » środa 19 lis 2014, 18:07

No tak Kajman - za to na alesisach doskonale słuchac co się dzieje z basem?


do basu to przynajmniej 8 cali jeśli nie ma subwoofera chociaż ciężko się na takich pracuje w bliskim polu


Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Jakie monitory wybrać?

Post autor: Kyle » środa 19 lis 2014, 20:37

~7" też potrafi zagrać niższy bas ... tylko to kosztuje (Genelec 8240A schodzą realnie do 41 Hz@-3dB, a Unity Audio The Rock MK2 nawet niżej)


Awatar użytkownika
luki_nni
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 00:00

Re: Jakie monitory wybrać?

Post autor: luki_nni » czwartek 20 lis 2014, 15:16

Doceniam podpowiedzi w zakresie kupna słuchawek, ale mimo wszystko upieram się do głośników lubie czuć przestrzeń :) a moze jakies podpowiedzi odnośnie YAMAHY?


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Jakie monitory wybrać?

Post autor: fallworm » poniedziałek 24 lis 2014, 07:51

Widzisz kolego,


w ciężkiej sytuacji stawiasz ludzi dobrego serca, którzy chętnie by Ci pomogli.


W tej kwocie nie poszalejesz. Główne narzędzie i jednocześnie jedyne oko na to co się robi z muzyką nie może być kiepskie - od tego zależą wszystkie decyzje. Monitory za 1000 pln? W moim przekonaniu nie funkcjonuje takie pojęcie. To tak jak by próbować zakupić spadochron za 100 zł. Zaufałbyś mu?


Rozwiązania zawsze są dwa.


1) kup "monitory" w tej cenie i Twórz. Na zasadzie wielu dni spędzonego czasu na porównania brzmienia (miedzy Twoimi monitorami, a dzisiątkami innych systemów odsłuchowych) na pewno dojdziesz do jakichś wniosków i w rezultacie nauczysz się na tym pracować w zakresie balansu. Problemem będzie zawsze rozdzielczość/selektywność nad którą można zapanować korzystając z prawdziwych monitorów.


2) Można posiłkować się słuchawkami. Ale ani pkt1 ani pkt2 nie pokaże Ci co się dzieje w dole pasma. Wstępny balans ustalisz ale ew problemów nie wysłyszysz.


Każdy musi sobie zawsze zadać pytanie, czy idziemy w strone audio czy robimy do dla rozrywki. Jeżeli traktujemy temat na poważnie to niestety trzeba wziąść pod uwagę poważniejszy budżet.


laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Jakie monitory wybrać?

Post autor: laser777 » poniedziałek 24 lis 2014, 15:33

...ps.
piszę to jako osobnik, który przez 3 lata w sumie wydał na "miksowanie w domu" około 17 tys. co jest betką w porównaniu do zmarnowanego czasu na studiowanie złożonego tematu. Co za tym - neuronalne przeflancowanie mózgu z artystycznej kreacji na matematykę/fizykę. Bez sensu. Kiedyś muzycy brali instrument do ręki i myślą bujając w obłokachi po prostu grali, a ktoś to rejestrował. A dzisiaj 99% muzyków to równocześnie auto - producenci,. W efekcie ani to nie brzmi, ani nie ma w tej dzisiejszej muzyce duszy. Nie jest to fajne. Nie da rady łapać kilku srok za ogon....

Większość zachodnich produkcji tak powstaje. W USA producent muzyczny może dyrygować muzykami i realizatorami którzy robią to co on chce
Ja akurat w to wątpię że jakiś DJ i Producent z górnej półki sam by zrealizował cały miks jeszcze z masteringiem na takim poziomie... nawet jak stać go na cały sprzęt 10x lepszy niż większość z nas posiada
Dobry pomysł gdy bym miał wykonywać dla kogoś zlecenie i z góry by mi zapłacił też bym tak zrobił
Ja od 2011 chce zrobić choć jeden dobry miks i nie udało mi się i pewnie jeszcze parę latek będę musiał poczekać ale uda się kiedyś.


Awatar użytkownika
luki_nni
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 00:00

Re: Jakie monitory wybrać?

Post autor: luki_nni » wtorek 25 lis 2014, 20:39

:) dzięki za te pare zdań chyba będę polował na stary poczciwy model YAMAHA NS10


ODPOWIEDZ