Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Ls451
Posty: 7
Rejestracja: piątek 12 gru 2014, 00:00

Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Post autor: Ls451 » piątek 12 gru 2014, 02:18

Witam wszystkich.


Zajmuję się już od jakiegoś czasu tworzeniem muzyki.Nie jest to jeszcze jakiś długi okres, lecz stwierdziłem że chciałbym się tym zająć naprawde profesjonalnie i brnąć w tym kierunku, dlatego mam do was bardziej doświadczonych (zwłaszcza ze sprzętem ) pytanie. Od jakiegoś czasu działam na programie Fl studio 11 i przy nim póki co chciałbym zostać. Bardzo będę wdzięczny za jakakolwiek pomoc i sugestie. Póki co tworzyłem sobie jakies utwory i teraz kolejnym krokiem jakim chciałbym podjąć to wysposarzenie i zrobienie sobie jakiegos naprawde bardziej konkretnego studia po prostu aby mieć jak największe możliwości oraz jak najlepsze warunki do obróbki dzwięku w każdym aspekcie, tak aby moża zrobić coś naprawdę profesjonalnego jakościowo.Chciałbym wystartować z gruber rury i zakupić za jednym razem wszystko co potrzebne do studia. Do tej pory moje studio to był komputer, daw i jakies zwykłe głośniki, przy czym kończę właśnie już również aspekt wyciszenia pomieszczenia studyjnego. Mam jakieś swoje środki które chciałbym przeznaczyć na owy sprzęt jednakże mam kilka wątpliwośći. Trochę czytałem o tym sprzęcie  i na początku powiem co chciałbym zakupić aby stworzyć swoje mini domowe studio:


- dwa ekrany samusng 26 cali


- monitory studyjne yamaha hs7


- słuchawki AKG K612 PRO


- karta muzyczna ASUS XONAR Essence ST PCI


- mikser analogowy xenyx x1832usb


- interfejs audio focusrite scarlett usb


- mikrofon samson g-track + T. BONE MICSCREEN LE


- AKAI MPC ELEMENT


To są mniej więcej sprzęty które sobie upatrzyłem po recenzjach, opiniach i ogólnych własnych wnioskach tego co mi będzie potrzebne, gatunki muzyki jaką chcę tworzyć to głównie trance, oraz ambient chillout i cos tego pokroju ale generalnie bez jakichs wiekszych ograniczen co do tylko tych danych gatunkow


POwiem tak, ze sprawami sprzętowymi nie jestem ekspertem dlatego mam pytania do was drodzy forumowicze


1.  Czy owy sprzęt jest warty zakupu ? czy będzie on ze sobą współpracować i będzie dobrym połączeniem ze soba?a zwłaszcza czy będzie on dobrze współpracowac z fl studio 11.


2. co ewentualnie lub koniecznie  trzebabyło by jeszcze dokupić do tego sprzętu lub ewentualnei ogólnie do studia


aby móc mieć pełną profesjonalna kontrolę nad praca i materiałem, co byscie polecali z wlasnego doswiadczenia czy którys z tych spżetów nie wyklucza sie wzajmnie i jest np zbedny? ( takie same funkcje lub czy funkcje ktorego wykluczaj potrzeb zakupu drugiego) czy która pozycja nie jest po prostu zbędna ( niechce robić niepotrzebengo zakupu) lub czy ktorys z tych sprzetow zastapilibyscie po prostu czyms innym wasza opinia lepszym lecz w tym samym przedaile cenowym


3. Potrzebuję również jakąs poradę odnośnie okablowania do tych wszystkich sprzętów, jakie kable musze kupić aby sprawnie to wszystko połączyć ze sobą i z komputerem na którym będe pracował. Chodzi mi o kable z gornej polki aby wszystko smigalo jak najbardziej gladko


To chyba wszystkie pytania. Będe bardzo wdzieczny za jakiekolwiek sugestie


Pozdrawiam


Ls451
Posty: 7
Rejestracja: piątek 12 gru 2014, 00:00

Re: Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Post autor: Ls451 » piątek 12 gru 2014, 02:23

Zapomniałem tylko dodac że pracuję jeszcze z kontorlerem midi keystation 61 es


Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Post autor: mytnik » piątek 12 gru 2014, 08:59

Po co ci karta asus?


Po co ci mikser?


MPC Element odradzam, bedziesz skazany na dedykowany soft, lepiej kup programowalny kontroler


Po co ci mikrofon usb który jest kolejną karta, poszukaj normalnego, który wepniesz w scarlet

drummer

Ls451
Posty: 7
Rejestracja: piątek 12 gru 2014, 00:00

Re: Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Post autor: Ls451 » piątek 12 gru 2014, 10:18

Dzięki za odpowiedź. czy bez karty asusa jednak dobrze napędze pozostałym sprzętem te AKG K612? Podobno są wymagającem a chodzi mi aby maksymalnie oddawały swój power, dodadkowo chciałbym aby dźwięk który będzie się wydobywał był naprawde konkretny na monitorach przy odsłuchu więc czy karta nie gra tuy żadnej roli?


Co do mikrofonu to faktycznie, nad tym się nie zastanowiłem, jedkaże kierowałem się jakością samsona oraz opiniami że mikro na usb jest podobno lepsze xe względu na to sygnał prościej i lepiej trafia do stacji roboczej przez usb niż przez kabel ale może się mylę


a co do miksera, masz na myśli może to że nie przyda się bo to samo mam w dawie i to strata pieniędzy czy bardziej może to że jest on po prostu zbędną wygodą na która szkoda przeznaczać środków?


co do akai to faktycznie może i racja, a zaproponowałbym jakiś ciekawy kontroler tego typu?


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Post autor: fallworm » piątek 12 gru 2014, 11:18

...
Dzięki za odpowiedź. czy bez karty asusa jednak dobrze napędze pozostałym sprzętem te AKG K612? Podobno są wymagającem a chodzi mi aby maksymalnie oddawały swój power, dodadkowo chciałbym aby dźwięk który będzie się wydobywał był naprawde konkretny na monitorach przy odsłuchu więc czy karta nie gra tuy żadnej roli?

Co do mikrofonu to faktycznie, nad tym się nie zastanowiłem, jedkaże kierowałem się jakością samsona oraz opiniami że mikro na usb jest podobno lepsze xe względu na to sygnał prościej i lepiej trafia do stacji roboczej przez usb niż przez kabel ale może się mylę

a co do miksera, masz na myśli może to że nie przyda się bo to samo mam w dawie i to strata pieniędzy czy bardziej może to że jest on po prostu zbędną wygodą na która szkoda przeznaczać środków?

co do akai to faktycznie może i racja, a zaproponowałbym jakiś ciekawy kontroler tego typu?...
 


 


Cześć.


Nie podchodź do sprawy od pupy strony.


1) Chcesz robić dźwięk - zapewnij sobie przedewszystkim dobry odsłuch na poziomie. Kup zatem monitorki studyjne. Nie wiem jakim budżetem dysponujesz ale ja polecam Ci Adam A7X, nawet kosztem dodatkowego monitora LCD czy słuchawek. Bez tego nie ruszysz z miejsca.


2) Drugą sprawą jest poprawa adaptacji akustycznej otoczenia -> sprawdź na czym stoisz, pożycz mikrofon i zrób pomiary, ewentualnie pożycz całego akustyka który zrobi wszystko w przyzwoity sposób.


To są dwa elementy na które musi Ci wystarczyć pieniędzy, chęci i czasu jeżeli myślisz na poważnie o pracy z dźwiękiem, reszta sprzętu jest nie ważna jeżeli nie będziesz mógł usłyszeć to co się dzieje w Twoim miksie.


3) Słuchawki traktuj z wielkim dystansem, przede wszystkim nie próbuj na nich miksować bo dużo z tego nie będzie, po co tracisz w szybkim czasie zapał do pracy. Słuchawki przydadzą Ci się do odsłuchów porównawczych lub nagrywania wokalu lub badania konkretnych niuansów. Więc warto mieć dobre słuchawki, ale na pewno nie kosztem lepszych monitorów.


Piszesz i 'powerze' . Ja napiszę tak - każde ogniwu w szeregu do odsłuchu ma znaczenie począwszy od źródła czyli np przetworników w interfejsie. Im lepszej jakości sprzęt tym otrzymujemy większą ilośc informacji na temat opracowywanego materiału dźwiękowego. Ten Interfejsik Fouctrite da rade sobie i z monitorami i słuchawkami - robra opcja na początek. Karta muzyczna do komputera typu "Asus" jest totalnie zbędna.


Z mikrofonami USB daj sobie spokój, chyba, że potrzebujesz ozdoby na świąteczną choinkę. Mając interfejs, najprawdopodobniej będziesz miał przedwzmacniacz z zasilaniem phantom - z tej opcji należy używać. Czyli mikrofon ze standardowym złączem XLR. Jaki? Taki jaki będzie Ci odpowiadał - mikrofon dobiera się do źródła, jeżeli chodzi o wokal to każdy ma inne brzmienie więc inny mikrofon będzie go lepiej odzwierciedlał.


Mikser stosuje się do miksowania dźwięków. Ty to robisz w programie Daw, wspomniany przez Ciebie produkt nie wyznacza się jakąś ponadprogramową funkcjonalnością, której nie można było by osiągnąć mająć interfejs i program DAW, więc szkoda pieniędzy i nerwów i nasycania dźwięków dodatkowymi szumami.


Odnośnie kabli to używaj tylko symetrycznych, gdzie się da to końcówki XLR, gdzie nie to TRS.


 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Post autor: Zbynia » piątek 12 gru 2014, 11:30

Fl studio nie nadaje się do nagrywania mimo że ma taką możliwość - to typowy program do produkcji muzyki.
Poszukaj jeszcze jakiegoś DAW (cubase, sonar, samplitude czy inny)
A jako kontroler akai MPD32

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Post autor: fallworm » piątek 12 gru 2014, 11:37

...Fl studio nie nadaje się do nagrywania mimo że ma taką możliwość - to typowy program do produkcji muzyki.
Poszukaj jeszcze jakiegoś DAW (cubase, sonar, samplitude czy inny)
A jako kontroler akai MPD32...
 


 


Sprostuje trochę - ten program nie nadaję się do nagrywania np wokalu, brakuje mu podstawowych funkcjonalnośći pod tym względem. Nie ma możliwości szybkiego skakania ze ścieżki na ścieżkę, nie widać w trakcie nagrywania obwiedni sygnału. Ale nagrywanie np całych ścieżek typu outputy hardware'u zewnętrznego - jak najbardziej.


Więc jakaś tam funkcjonalnośc nagrywania jest ale to raczej takie "jednopodejściowe" rozwiązanie.


Również trzeba zauważyć, że brakuje narzędzi do edycji nagranych ścieżek Wave, niby wszystko można zrobić ale robi się to paredziesiąt razy dłużej niż np Sony Acid.


 


Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Post autor: Arkana_Flow » piątek 12 gru 2014, 11:43

A jako kontroler akai MPD32... 



Jesli chcesz tylko kontroler midi to nie bierz MPC Elements.. A MPD32 np.


Jesli chcesz wejsc troche w swiat Akai MPC to wez MPC Studio, do tego masz w nim we/wy midi, wiec mozesz cos jeszcze podlaczyc w midi nie tracac portów USB..

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Ls451
Posty: 7
Rejestracja: piątek 12 gru 2014, 00:00

Re: Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Post autor: Ls451 » piątek 12 gru 2014, 12:03

fallworm dzieki za wyczeprującą odpowiedź.. . Z budżetem jest tak w miare elastycznie więc reasumujac wasze porady zrobilbym tak


- zrezygnuję z zakupu karty asusa


- w pierwszej kolejności dorwac jakiegoś akustyka  i zrobić sobie profesjonalnie pomiary, podstososujępomieszczenie do produkcji i odsłuchu


- zamiast yamaszek chyba właśnie zdecyduję się na wspomniane adamy a7x ( nie chce zmieniac w najblizszejj przyszlosci sprzetu tylko zakupic raz a konkretnie)


- zamiast akai mpc element kupie jakis programowany kontorler może właśnie wspomniany akai mpd32


- zamista samsona pod usb, kupie inny mikrofon pod scarlet ze złączem xlr


- zrezygnuję raczej z zakupu miksera,


Co do słuchawek to wiem, aby na nich nie miksować... chcę je miec tylko głównie właśnie do odsłuchu tak jak wspomniałeś, więc zostane tu przy zakupie AKG K612




Mam pytanie jeszcze odnośnie tego miksera, bo z nim jest taka sprawa że mam okazję odkupić go od znajomego który wysprzedaje swoje studio za kwotę zaledwie 350 zł .., mikser ma jakies 4 mc od nowości a jak zerkałem nowy wart jest w granicach 1000 zł. Czy warto i tak z niego zrezygnowac? bedzie z niego jakis uzytek na plus poza mikserem w Dawie gdybym sie na niego zdecydowal?czy moze bedzie on tylko może psuł cały efekt w porównaniu do zwykłego miksera w dawie jakimiś niepotrzebnnymi szumami itp?




Do do użyteczności fl studio do nagrywania vocali,edytowania obwiedni itp to co z wtyczką edison? nie spełnia ona potrzebnych funkcji ? a może jakies inne warte uwagi wtyczki do fl


Ls451
Posty: 7
Rejestracja: piątek 12 gru 2014, 00:00

Re: Pierwszy "profesjonalny" sprzęt

Post autor: Ls451 » piątek 12 gru 2014, 12:13



Pytanie jeszcze odnośnie adamów a7x... czy sądzicie że monitory tego typu sprawdzą się dobrze w dośc małym pomieszczeniu studyjnym? czy może lepsze będą monitory o mniejszej średnicy. Czytąłem gdzies że pod mniejsze pomieszczenie lepiej sprawdzają się monitory o mniejszej średnicy


ODPOWIEDZ