''Wycięcie'' wokalu z nagrania

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

''Wycięcie'' wokalu z nagrania

Post autor: stage » piątek 13 mar 2015, 14:46

Witam

W związku z moją potrzebą wykorzystania pewnego szkicu muzycznego, a zarazem kilkumiesięczną absencją wokalistki wpadłem na pewien pomysł.
Mam do dyspozycji starsze nagranie, zrobione na nieaktualnym sprzęcie, z którego - od strony aranżacyjnej nie jestem zadowolony. Sama ścieżka wokalu brzmi tam optymalnie.
Do momentu, aż nie nagramy nowej wersji, a ile dokładnie to potrwa nie wiem, chciałbym dysponować próbką muzyczną tejże piosenki.
Pomyślałem, żeby spróbować ''wyciąć'' nagranie wokalu i wykorzystać je w nowym podkładzie.
Oczywiście jest to poniekąd herezja, ale istnieje kilka okoliczności łagodzących i jestem gotów sądzić, że efekt ostateczny może być nawet nawet.
Po pierwsze - wokal na tym starym nagraniu wybrzmiewa dość głośno, jest na pierwszym planie. Mix był robiony na zasadzie podkład + wokal (wokal najwyraźniej z nadwyżką).
Po drugie - poprawiona wersja podkładu/aranżu, to przede wszystkim zmiana na bębnach z zachowaniem ich charakteru, oraz zastosowanych lepszych barw w instrumentarium. Wszelkie akcenty i szkielet zostają bez zmian.
Czyli poniekąd chodziłoby o taką ''nakładkę'' z nowego podkładu.

Wstępnie, spróbuję w jakiś sposób ''wyciąć'' ten wokal, chociaż nie jestem w tym specjalistą.
Po pierwsze muszę obciąć panoramę po lewej i prawej oraz pobawić się korekcją.
I tutaj pierwsze pytanie. Czy ktoś orientuje się, jakie jeszcze efekty można zastosować, albo inaczej mówiąc, przy czym podłubać, żeby wyciągnąć ten głos?
Drugie pytanie: czy po nałożeniu tego na nowy podkład mogę liczyć na brzmienie na poziomie demo, które nie będzie tragiczne?
I pytanie trzecie: fakt faktem być może dojdzie do tego, że zlecę to specjalistom od tego typu spraw. Jeśli tak, to od razu z miksem nowego podkładu (na ścieżkach). Jak można rozliczyć takie zlecenie? Domyślam się, że wysunięcie wokalu stanowi dodatkową odpłatność. Czy traktowane jest to jako np. podwojenie zlecenia mix/mastering, czy element na raczej symbolicznej dopłacie?

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: ''Wycięcie'' wokalu z nagrania

Post autor: Zbynia » piątek 13 mar 2015, 23:58

Było dziesiątki razy na forum

Jak nie masz oryginalnego podkładu (bez miksów ubarwień itp) to nic z tym nie zrobisz

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: ''Wycięcie'' wokalu z nagrania

Post autor: stage » sobota 14 mar 2015, 00:41

...Było dziesiątki razy na forum

Jak nie masz oryginalnego podkładu (bez miksów ubarwień itp) to nic z tym nie zrobisz...
 




Oczywiście posiadam orygnalny podkład, ponieważ jestem jego autorem - tak stary podkład sprzed lat, jak i ten nowy.


Na forach jest dużo wątków w temacie uzyskania podkładu z piosenki, a mi chodzi o coś odwrotnego, czyli uzyskanie ściezki wokalu - którą chciałbym nałyżyć na ten sam podkład, ale w ulepszonej wersji. Wokal będziemy nagrywać od nowa, kiedy wokalistka będzie w stanie, a póki co potrzebuję demówkę.


Starałem się opisać to dość precyzyjnie w pierwszym poście.


Awatar użytkownika
janos
Posty: 391
Rejestracja: środa 12 mar 2003, 00:00

Re: ''Wycięcie'' wokalu z nagrania

Post autor: janos » sobota 14 mar 2015, 06:43

Jeżeli posiadasz dokładnie ten sam podkład, który był użyty do tego nagrania z wokalem, importujesz oba tracki do DAW, synchronizujesz co do próbki i w jednym z nich odwracasz faze. Dodatkowo podejrzewam trzeba będzie skorygować głośność podkładu (albo i nie, trzeba słuchać)


Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: ''Wycięcie'' wokalu z nagrania

Post autor: Arkana_Flow » sobota 14 mar 2015, 11:52

łap


https://ulubionykiosk.pl/demo/11-estrada-i-studio/1498

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: ''Wycięcie'' wokalu z nagrania

Post autor: stage » sobota 14 mar 2015, 23:34

Super, dzięki za wszystkie informację, o to mi chodziło. Gazetkę już kupuję :)


Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: ''Wycięcie'' wokalu z nagrania

Post autor: Arkana_Flow » niedziela 15 mar 2015, 00:33

...
Super, dzięki za wszystkie informację, o to mi chodziło. Gazetkę już kupuję :)...
 


Jest tam też gdzieś e-wydanie. Tańszę z dyszke, ale bez płytki, pozdro

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

ODPOWIEDZ