Ustawienie sprzętu - mic-preamp-mixer-odsłuch

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
janiszynek
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 24 maja 2015, 00:00

Ustawienie sprzętu - mic-preamp-mixer-odsłuch

Post autor: janiszynek » niedziela 24 maja 2015, 13:36

Witam. Zajmuję się nagrywaniem wiele lat i jestem w temacie od strony teoretycznej ale nigdy nie miałem zbyt dużo sprzętu i teraz zrobiłem kilka zakupów i szczerze niewiem jak to razem wszystko poustawiać. Podam konkretne parametry i poproszę o radę dotyczącą konfiguracji. Dodam, że nagrywam wokale "rapowe" i na takiej stylistyce brzmieniowej mi najbardziej zależy. No więc tak:

- karta dźwiękowa Behringer USB Henyx 302 USB - http://www.behringer.com/EN/Products/302USB.aspx

- do niej na wejściu MIC IN kablem XLR podłączony jest przedwzmacniacz mikrofonowy TUBE ULTRAGAIN MIC100 Behringera - http://www.behringer.com/EN/Products/MIC100.aspx

- a do tego przedwzmacniacza również XLRem podłączony jest mikrofon Behringer C-1 - http://www.behringer.com/EN/Products/C-1.aspx


Jako odsłuch mam wpięty do tej karty dźwiękowej na main mix chinchami Alesis Elevate 5 - http://alesis.com/elevate-5 i słuchawki AKG studio K240 jackiem 3.5 na wyjście słuchawkowe.


I teraz mam kilka pytań.


1. Jak na karcie dźwiękowej ustawić pokrętło LINE/USB czym się sugerować podczas nagrywania. Dodam, że kręcenie nim nie wpływa na głośność sygnału wchodzącego z mikrofonu tylko na głośność wypuszczanego sygnału na main mix.

2. Czy mikrofon na karcie dźwiękowej ustawiać pokrętłem gain czy mic (czym się sugerować)? I czy używać suwaków od wysokich i niskich tonów mikrofonu przy nagrywaniu.

3. Czy mikrofon przepiąć na line?

4. Czy na przed wzmacniaczu włączać funkcję limiter oraz phase reverse (ta pierwsza wydaje mi się słaba dla dźwięku a ta druga jakby zmniejsza dudnienie słyszane na alesisach)? Oczywiście włączam +48V phantom.

5. Jak ustawić na przedwzmacniaczu pokrętła GAIN i OUTPUT dla najlepszej jakości i tak samo czym się sugerować.

6. Wreszcie jak ustawić głośność samych alesisów (w tej chwili mam na połowie) względem main mixu na karcie dźwiękowej i czy moge używać w nich opcji bass boostu gdyż przy odsłuchach komercyjnych kawałkow w moim pomieszczeniu (kącik studyjny mam na rogu prostokątnego pokoju) opcja bass boost poprawia wrażenia słuchowe.

7. Ostatnie krótkie - czy jest jakaś opcja tak tego skonfigurowania, żebym nie słyszał na słuchawkach swojego głosu (potrzebne mi to nie do nagrywania a np. jak gram w gry:D).



Mam nadzieję, że napisałem to w miare sensownie i ktoś będzie w stanie mi tutaj poradzić za co z góry serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Ustawienie sprzętu - mic-preamp-mixer-odsłuch

Post autor: fallworm » niedziela 24 maja 2015, 23:48

Ok - zaczynasz więc masz prawo pytać.


Pierwsze co zrób to przeczytaj uważnie instrukcje obsługi do swojego sprzętu.


Później przeczytaj interesujące Ci artykuły:
http://zakamarkiaudio.pl/archiwum


W przypadku kolejnych pytań służę pomocą.


janiszynek
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 24 maja 2015, 00:00

Re: Ustawienie sprzętu - mic-preamp-mixer-odsłuch

Post autor: janiszynek » poniedziałek 25 maja 2015, 18:12

...Ok - zaczynasz więc masz prawo pytać.

Pierwsze co zrób to przeczytaj uważnie instrukcje obsługi do swojego sprzętu.

Później przeczytaj interesujące Ci artykuły:
http://zakamarkiaudio.pl/archiwum

W przypadku kolejnych pytań służę pomocą....


Jak ja lubię tą specyfikę polskiego internetu - nie napisać odpowiedzi na pytanie zadane w prawidłowy i zrozumiały sposób na FORUM (miejscu służącym do rozmawiania) tylko dać nic nie wartą radę i jeszcze cynicznie deklarować pomoc. Za Twoją pomoc już podziękuję. Tylko proszę nie nabijaj sobie postów off-topicami.


Ten temat założyłem z powodu iż problem w skonfigurowaniu rzeczy, które napisałem przerósł mnie - instrukcje moich sprzętów mam przed oczami i co ciekawsze potrafię te sprzęty obsłużyć ale w instrukcji jest opisane CO ROBI dane pokrętło czy przycisk a nie jak ustawić konkretne urządzenia w konkretnej konfiguracji pod konkretny cel. Tego nie ma w żadnej instrukcji. Do tego potrzebne jest doświadczenie dlatego liczę na ludzi z EiS.



Mógłbym pewnie znaleźć odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania przekopując dziesiątki tematów lub szukając w googlu i i tak znajdując tylko cząstkowe informacje (nie do końca spasowane z moją konfiguracją), które musiałbym sobie poukładać do kupy - pewnie, że tak. Sam tak robię w pracy, jestem informatykiem - kiedy jest jakiś większy problem siedzę i grzebię w sieci na zagranicznych forach (bo tam ludzie jak wiedzą to odpowiadają - jest większa kultura a mniejsze buractwo) i zwykle rozwiązanie znajduję. Zrobiłbym tak gdybym miał na to czas ale, że nie mam to piszę tutaj w kulturalny i zrozumiały sposób - zadałem sobie trud odszukania linków ze specyfikacją sprzętów aby zawrzeć w poście wszystko co istotne i kilkukrotnie edytowałem post, żeby był zrozumiały dla ewentualnej osoby, która by chciała pomóc.


Osoba, która pracuje dajmy na to w studiu dźwiękowym ma odpowiedzi na te pytania w swojej głowie i zajmie mu na pewno mniej trudu danie mi odpowiedzi niż mi studiowanie internetów. Dlatego jeszcze raz proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Ustawienie sprzętu - mic-preamp-mixer-odsłuch

Post autor: fallworm » wtorek 26 maja 2015, 08:40

Oki.. Tu masz instrukcje do Xenyx 302 USB



http://www.behringer.com/assets/302USB_P0ADV_QSG_WW.pdf



I odpowiadam:



==1



Strona 7 instrukcji - jest odnośnik to pokrętła "LINE / USB"



"Adjust volume of the line inputs or the signal returning from computer via

USB"



Więc zwiększasz wzmocnienie wejść Line lub sygnału powracającego z komputera.

Czyli pokrętło nie wpływa na proces nagrywania z przedwzmacniacza mikrofonowego z Xenyxa. Jeżeli używasz zewnętrznego przedwzmacniacza podpiętego do LINE in i ustawiłeś odpowiednio przycisk "LINE IN" powyżej pokrętła to masz regulacje wzmocnienia wejścia Line in na pokrętle czyli tego, co wchodzi do miksera (sygnał z przedwzmacniacza mic100 w tym wypadku)



==2



Strona 6 instrukcji - jest odnośnik do pokrętła "GAIN".

"Gain knob adjust the sensitivity of the MIC IN.."



Czyli to pokrętło zwiększa czułośc mikrofonu. Czyli jest to regulacja wzmocnienia przedwzmacniacza mikrofonowego.



Strona 7 instrukcji - jest odnośnik do pokrętła "MIC".

"Mic knob adjust the MIC IN ... ... Volume".

Czyli jest to tzw "Gain" regulacja - regulacja wyjścia z przedwzmacniacza po korektorze graficznym - to wnika z układu w mikserze.



Czy używać eq w mikserku? To zależy od tego co chcesz uzyskać - sugeruj się słuchem. Lepsze i mniej szumiące eq masz w komputerze we wtyczkach VST.



W sekcji przedwzmacniacza możesz obniżyć niskie częstotliwości, zyskasz trochę na czytelności i rozpiętości dynamiki.





==3



Line to wejście bez przedwzmacniacza i zasilania phantom, więc siłą rzeczy mikrofon nie będzie działał - chociażby przez brak polaryzacji. Masz zewnętrzny preamp MIC100, który udaje że jest lampowy, ale to ta sama "klasa" urządzeń. Możesz podłączyć mikrofon do MIC100 i z MIC100 do mikserka wejściem Line in. Wejście symetryczne "Mic in" nie jest opisane czy może pracować jako wejście liniowe symetryczne więc pewnie nie.



Ogólnie cudów bym się nie spodziewał. Jedno i drugie podłączenie tego mikrofonu przyniesie podobny efekt.





==4



Limiter ma zapobiec cyfrowemu przesterowaniu sygnału, jest tu prawdopodobnie kompresor z szybkim atakiem i stromym nachyleniem. Jak się obawiasz przesterowania sygnału użyj tej opcji - sugeruj się diodami, nie przekraczaj "0", jeżeli przekraczasz i nie da się inaczej, w ten czas użyj "limiter".



"Phase reverse" nie ma dla Ciebie jakiegokolwiek znaczenia. Jak byś używał wielu mikrofonów jednocześnie można by było rozmawiać. Ta opcja tylko odwraca faze i nie ma jakiegokolwiek znaczenia dla Ciebie w procesie nagrywania na jedno wejście, ustaw jak chcesz. Jak Ci mniej dudni/szumi itd. to sobie włącz , może przestanie.





==5



W Xenyxie - instrukcja strona 14. w MIC100 - podobnie.



Gain - czułośc wejściowa, Output - wzmocnienie wyjściowe z układu.



Zazwyczaj w sprzęcie tej "klasy", bawienie się, tym drugim pokrętełkiem czyli wzmocnieniem wyjścia wzmacnia dużo szumów z układu, więc jako pozycje wyjściowe ustaw te pokrętła na godzinie 12. Teraz zacznij śpiewać/rapować czy cokolwiek co chcesz nagrać - skup się na najgłośniejszej partii (oczywiście w odpowiedniej odległości trzymaj mikrofon). Podczs próby obserwuj diody na Mic100 (powinno dochodzić do 0 - tak dla ostrożności), na Xenyxie patrz na diodę CLIP - powinna się prawie nie zapalać (tylko leciutko w najgłośniejszych partiach). Tak ustawiasz pierwsze pokrętło. Drugie pokrętło ustawiasz tak aby nie mieć przesterowania (przekroczenia 0 db) w progamie do nagrywania.





==6



Możesz używać Co Ci się podoba. Ale w pierwszej kolejności swój "kącik studyjny" przenieś z rogu pokoju, bo to kardynalny błąd - za dużo zakłamań w paśmie (tak to ujmę jednym zdaniem).



Dużo słuchaj swoich kolumienek - komercyjnych utworów, jak już będziesz wiedział jak gotowe miksy brzmią na nich, staraj się swoje doprowadzić do podobnego brzmienia.





==7

Sprawdź stronę 16 w instrukcji....



Na 90% odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz w instrukcji obsługi. 10% w artykułach dla laików - wysłałem Ci wcześniej link.



Zadałeś pytanie w stylu "jak włożyć płyte CD do odtwarzacza" stąd moja reakcja. Absolutne podstawy ujęte w literaturze dołączonej do urządzenia. Tak jak zauważyłeś jest to Polski internet, a w Polsce więcej ludzi potrafi używać źródeł informacji jakimi są manuale i samouczki.





Tak jeszcze zapytam z ciekawości - nie prościej było Ci kupić mikrofon z przedwzmacniaczem USB? Za tą samą cenę byś miał "lepszą jakość" (krótszy łańcuch urządzeń), mniej szumów i w zasadzie to samo, tyle, że mniej kabli i prostsza konfiguracja - włączasz i działa.



Niestety sprzęt który posiadasz nie jest jakichkolwiek lotów, 16-bitowy przetwornik AD/DA. Nie wiem czy to będzie się dało w ogóle odszumić.

janiszynek
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 24 maja 2015, 00:00

Re: Ustawienie sprzętu - mic-preamp-mixer-odsłuch

Post autor: janiszynek » wtorek 26 maja 2015, 15:28

Heja dzięki za ogólne streszczenie i wytłumaczenie - widzisz już trochę z tego wiem i teraz tylko poszukam szczegółów, których się nie dowiedziałem - zawsze będzie szybciej niż szukać wszystkiego naraz;)

Kupiłem ten mikrofon dawno kiedy jeszcze nie było tej wersji USB. Ale powiem szczerze, że nawet bez przedwzmacniacza, który teraz kupiłem, po obróbce cyfrowej byłem dość zadowolony z jakości. Ale oczywiście nie wiem o jak szczegółową jakość Ci chodzi - w każdym razie szumów dużo nie ma przy dość głośnym sygnale. Tutaj kawałek co nagrywałem rok temu jeszcze bez przedwzmacniacza i odsłuchów w kolumnach tylko słuchawki.

https://www.youtube.com/watch?v=rJdCgaBPjB8

Pozdrawiam i dzięki za pomoc !

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Ustawienie sprzętu - mic-preamp-mixer-odsłuch

Post autor: fallworm » środa 27 maja 2015, 05:55

No tak, a ja się zastanawiałem - jaka mogła by być alternatywa na Eurowizje

Pomijając stylistykę, fajnie że udało Ci się wyeliminować sybilanty z wokalu.

Jedna rzecz - na pierwszy rzut ucha jaka mi przychodzi do głowy to kompatybilność monofoniczna i relacja Mid do Side.
Czyli - po przełączeniu do mono, to co masz w panoramie bardzo znika więc są duże niezgodności fazowe / czasowe. Druga sprawa - "część" werbla jest w panoramie Nie mam na myśli, że to błąd ale wydaje mi się, że jest potencjał aby uzyskać z niego więcej energii.

ODPOWIEDZ