Jak zacząć?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
ajstii
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 11 cze 2015, 00:00

Jak zacząć?

Post autor: ajstii » czwartek 11 cze 2015, 16:00

Dzień dobry. 

Gram od 3 lat na gitarze, zarówno elektrycznej jak i basowej, także podstawy teorii muzyki mam opanowane. Chciałbym zacząć przygodę z alternatywną muzyką elektroniczną, jaki sprzęt na początek polecacie? Myślałem żeby na sam początek kupić sobie AKAI MPK Mini i na tej podstawie sie uczyć czegokolwiek. W domowych warunkach dogrywać sobie gitary itd. Chcę tworzyć muzykę w stylu Rebeki, XXANAXX, The Dumplings, tutaj wideo z nagraniem koncertu https://www.youtube.com/watch?v=sOHJYeRPAvU

Kompletnie nie wiem jak to ugryźć, od czego zacząć... 


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Jak zacząć?

Post autor: PWA » czwartek 11 cze 2015, 19:26

...
Dzień dobry. 

Gram od 3 lat na gitarze, zarówno elektrycznej jak i basowej, także podstawy teorii muzyki mam opanowane. Chciałbym zacząć przygodę z alternatywną muzyką elektroniczną, jaki sprzęt na początek polecacie? Myślałem żeby na sam początek kupić sobie AKAI MPK Mini i na tej podstawie sie uczyć czegokolwiek. W domowych warunkach dogrywać sobie gitary itd. Chcę tworzyć muzykę w stylu Rebeki, XXANAXX, The Dumplings, tutaj wideo z nagraniem koncertu https://www.youtube.com/watch?v=sOHJYeRPAvU

Kompletnie nie wiem jak to ugryźć, od czego zacząć... ...
 



Jak widać na załączonym video Rebeka używa:


Ona - microKorg, yamaha dtx-multi 12 (modół brzmieniowy/sampler).. z tego co widziałem to korg wypadł już jakiś czas temu a za to jest oryginalny SC Prophet 600 i ostatnio widziałem ich również z Korgiem MS-20 mini


On - minimoog voyager (linie basu/rytmiczne), klawiatura sterująca novation 25SL mkII do sterowania voyagerem, pad chyba też od novation. Jako DAW korzystają z Ableton Live zarównoo u siebie w studiu jak i na koncertach.


AKAI MPK to klawiatura sterująca, więc musisz mieć jakieś wirtualne synezatory. Z tego co wiem, to AKAI załącza coś tam ale nie mam pojęcia jakiej jest to jakości. Generalnie polecam soft Arturii... mają tam zarówno minimooga (jedna z najlepszych wirtualek mooga) jak i propheta 5 i wiele, wiele innych emulacji starych analogów... mam, korzystam, polecam.


Pamiętaj też, że akai mpk mini ma mini klawiszeSmile... nie są to klawisze pełnowymiarowe.... generalnie klawiatura to ważna sprawa i lepiej od razu kupić coś porządnego niż bujać się później z czymś co Ci w krótkim czasie przestanie odpowiadać. Popatrz na klawiatury Novation, Arturia, Nektar... nie są tanie ale to przyzwoity sprzęt z niezłym oprogramowaniem ułatwiającym konfigurację z wirtualkami. Pamiętaj też, że ta klawiatura to tylko 25 klawiszy... może warto pomyśleć o nieco szerszej....




Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Jak zacząć?

Post autor: PWA » czwartek 11 cze 2015, 19:42

...
...
Dzień dobry. 

Gram od 3 lat na gitarze, zarówno elektrycznej jak i basowej, także podstawy teorii muzyki mam opanowane. Chciałbym zacząć przygodę z alternatywną muzyką elektroniczną, jaki sprzęt na początek polecacie? Myślałem żeby na sam początek kupić sobie AKAI MPK Mini i na tej podstawie sie uczyć czegokolwiek. W domowych warunkach dogrywać sobie gitary itd. Chcę tworzyć muzykę w stylu Rebeki, XXANAXX, The Dumplings, tutaj wideo z nagraniem koncertu https://www.youtube.com/watch?v=sOHJYeRPAvU

Kompletnie nie wiem jak to ugryźć, od czego zacząć... ...
 


AneksSmile... jeżeli chodzi o darmowe wirtualki to polecam set z Elektrostudio... darmowy zestaw klasyków przyzwoitej jakości. Zerknij też do EIS 03/2015. Jest tam cykl artykułów o darmowym sofcie... syntezatory, efekty, kompresory itp. W EIS 05/2014 jest obszerny wywiad z Rebeką... jest tam też coś o ich setup'ie, jaki używają w studiu i na scenie.


ajstii
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 11 cze 2015, 00:00

Re: Jak zacząć?

Post autor: ajstii » piątek 12 cze 2015, 00:20

...
...
...
Dzień dobry. 

Gram od 3 lat na gitarze, zarówno elektrycznej jak i basowej, także podstawy teorii muzyki mam opanowane. Chciałbym zacząć przygodę z alternatywną muzyką elektroniczną, jaki sprzęt na początek polecacie? Myślałem żeby na sam początek kupić sobie AKAI MPK Mini i na tej podstawie sie uczyć czegokolwiek. W domowych warunkach dogrywać sobie gitary itd. Chcę tworzyć muzykę w stylu Rebeki, XXANAXX, The Dumplings, tutaj wideo z nagraniem koncertu https://www.youtube.com/watch?v=sOHJYeRPAvU

Kompletnie nie wiem jak to ugryźć, od czego zacząć... ...
 


AneksSmile... jeżeli chodzi o darmowe wirtualki to polecam set z Elektrostudio... darmowy zestaw klasyków przyzwoitej jakości. Zerknij też do EIS 03/2015. Jest tam cykl artykułów o darmowym sofcie... syntezatory, efekty, kompresory itp. W EIS 05/2014 jest obszerny wywiad z Rebeką... jest tam też coś o ich setup'ie, jaki używają w studiu i na scenie.
...
 

Jak jest z nagrywaniem gitar w Abletonie? Poza tym czy do gitar również istnieją jakieś wirtualne softy z różnymi przesterami itd?


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Jak zacząć?

Post autor: PWA » piątek 12 cze 2015, 08:23

...
...
...
...
Dzień dobry. 

Gram od 3 lat na gitarze, zarówno elektrycznej jak i basowej, także podstawy teorii muzyki mam opanowane. Chciałbym zacząć przygodę z alternatywną muzyką elektroniczną, jaki sprzęt na początek polecacie? Myślałem żeby na sam początek kupić sobie AKAI MPK Mini i na tej podstawie sie uczyć czegokolwiek. W domowych warunkach dogrywać sobie gitary itd. Chcę tworzyć muzykę w stylu Rebeki, XXANAXX, The Dumplings, tutaj wideo z nagraniem koncertu https://www.youtube.com/watch?v=sOHJYeRPAvU

Kompletnie nie wiem jak to ugryźć, od czego zacząć... ...
 


AneksSmile... jeżeli chodzi o darmowe wirtualki to polecam set z Elektrostudio... darmowy zestaw klasyków przyzwoitej jakości. Zerknij też do EIS 03/2015. Jest tam cykl artykułów o darmowym sofcie... syntezatory, efekty, kompresory itp. W EIS 05/2014 jest obszerny wywiad z Rebeką... jest tam też coś o ich setup'ie, jaki używają w studiu i na scenie.
...
 

Jak jest z nagrywaniem gitar w Abletonie? Poza tym czy do gitar również istnieją jakieś wirtualne softy z różnymi przesterami itd?
...
 


Tak jak w przypadku każdego oprogramowania DAW, również Ableton umożliwia nagrywanie ścieżek instrumentówSmile... konieczne jest oczywiście posiadanie interfejsu audio/miksera z takim interfejsem... podpinasz gitarę do interfejsu lub klasycznie, przez mikrofon wpięty do interfejsu. Każdy wirtualny efekt można wykorzystać z gitarą.... wpinasz go w ścieżkę gitary w DAW i kręcisz.... istnieją też specjalizowane wirtualne efekty gitarowe... nie gram na gitarze, więc kompletnie się tym nie interesowałem...wiem, że Steinberg coś robi... popatrz na ten wątek na forum:


http://www.eis.com.pl/pl/modules.php?op=modload&name=Forum&file=viewtopic&topic=4732&forum=14&6


Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Jak zacząć?

Post autor: PieTras! » piątek 12 cze 2015, 16:54

Ableton posiada dwa typowo giarowe efekty: Amp i Cabinet. Amp to kilka symulacji wzmacniaczy gitarowych, a Cabinet to symulacje kolumn. No nie jest to czołówka światowa jeśli chodzi o uniwersalność brzmienia :) Do tego można używać innych efektów takich jak overdrive, chorus, delay itd.

Natomiast można śmiało polecić Guitar Rig firmy Native Instruments, czyli vst z symulacją popularnych piecy, paczek i efektów w jednym. Zadziwiająco dobre brzmienie i presety (!).

Oprócz tego spotkałem się z analogicznymi Wavesami, ale nie mam pojęcia jak brzmią.

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

ODPOWIEDZ