Zakup sprzętu do domowego studia

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
boa.z
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 12 lip 2015, 00:00

Zakup sprzętu do domowego studia

Post autor: boa.z » sobota 18 lip 2015, 20:38

Witam!

Planuję zakup sprzętu do małego domowego studia. Pokój jest mały, wielkości 2,5 x 3,7 m.
Miksuję w DAW, nie nagrywam wokalu ani instrumentów.

Potrzebuję:
1. Monitorów odsłuchowych – max 1600 zł (moje typy: Adam F5, Yamaha HS7),
2. Statywów do monitorów – max 300 zł,
3. Słuchawek studyjnych – max 600 zł (mój typ: Beyerdynamic DT 990 Pro),
4. Interfejsu audio – max 400 zł.

Myślę, że do tak małego pomieszczenia monitory z mniejszym wooferem lepiej się sprawdzą.

Jeśli chodzi o słuchawki, chciałbym żeby bas był dosyć wyraźny. Do tej pory używałem AKG K66, które miały wg mnie mało basu, przez co miksy były bardzo przebasowane.

Mile widziane, żeby interfejs miał możliwość przełączania pomiędzy słuchawkami i monitorami oraz potencjometr głośności.

Dzięki z góry za pomoc,
pozdrawiam.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Zakup sprzętu do domowego studia

Post autor: fallworm » niedziela 19 lip 2015, 01:47

Zaczne od tyłu. Widzę, że budżet bardzo ograniczony więc postaram się udzielić rad, które Cie zbliżą do odpowiedniego poziomu.

4. W tym budżecie to tylko focusrite 2i2

3. Jeżeli potrzebujesz słuchawek tylko do opracowania niższych rejestrów (wnioskuje po Twojej wypowiedzi) to możesz od razu sobie odpuścić słuchawki. Na słuchawkach nie opracujesz porządnie basu - między innymi dlatego, gdyż, niskie częstotliwości człowiek nie odbiera tylko przez ucho. Można oczywiście się lekko zbliżyć do oczekiwanego efektu jednak to również wymaga obsłuchania się w swoich słuchawkach - i tu już niezależnie od modelu - czy k66 czy co sobie wymyślisz - musisz je poznać - jak brzmią.
Jeżeli potrzebujesz czegoś fajnego - ja do nagrywania używam DT770 - brzmią dość równo i nikt nigdy nie marudzi na jakiekolwiek pasmo więc polecam.

2. Zwróć uwagę na firmę STIM - robią porządne statywy za śmieszne "Polskie" pieniądze.

1. Bardzo mała kwota jak na dwie sztuki monitorów. Jeżeli nie da się nic z tym zrobić to celuj w obudowy zamknięte z 7 calowym głośnikiem niskotonowym. Nie wiem dlaczego uważasz, że lepiej się sprawdzą mniejsze sztuki. To kwestia oczywiście osłuchania się. Jak byś się pytał czemu akurat zamknięte - między innymi dlatego gdyż mają łagodne (mniej strome) opadanie charakterystyki w dolnych rejestrach przez co zejdą niżej, dadzą Ci większą kontrolę nad niskim pasmem. Obudowy BR po prostu zadziałają do jakiegoś punktu (Hz) i nastąpi odcięcie. Ponadto jest lepsza odpowiedź impulsowa i mniej "zmulone" niskie pasmo.

Pamiętaj, że nie chodzi o to aby monitory były fenomenalne pod względem brzmieniowym dla Ciebie ale mają być takie aby obnażyć najgorsze punkty Twojego miksu. Monitory nie brzmią "ładnie" bo od tego nie są - mają umożliwić pracę z dźwiękiem, więc nie wybiera się ich pod kątem "które mają najlepszego kopa" lub "podbity fajnie bas" bo to mylny trop.

Na koniec jeszcze raz wspomnę - cokolwiek byś nie wybrał, słuchaj wszystkiego co tylko możesz na tym zestawie, musisz się przyzwyczaić jak brzmią profesjonalne miksy w Twoim środowisku odsłuchowym i później robić swoje miksy podążając za profesjonalnymi. Najlepiej jest się na jakiś czas odizolować od innych systemów odsłuchowych - nawet jak brzmią "lepiej", gdyż traci się tylko czas, a poznanie systemu odsłuchowego - tak żeby "wiedzieć co się dzieje" to minimum parę miesięcy.

Awatar użytkownika
boa.z
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 12 lip 2015, 00:00

Re: Zakup sprzętu do domowego studia

Post autor: boa.z » niedziela 19 lip 2015, 10:40

Dzięki za odzew.

Budżet jest ograniczony z dwóch względów: raz, że część pieniędzy chcę przeznaczyć na podstawową adaptację akustyczną pomieszczenia, a dwa, że będzie to moje pierwsze domowe studio - pierwsza jakakolwiek styczność z monitorami odsłuchowymi .

4. Okej, przeczytam więcej info na jego temat.

3. Słuchawki miałyby służyć m.in. do opracowywania niższych częstotliwości, ale nie tylko. Mogło to tak zabrzmieć, bo do tej pory do produkcji/miksu używałem wyłącznie słuchawek - AKG K66 i mogę skomentować jedynie ICH wpływ na brzmienie miksów (pisze, co słyszę ). Napisałem, tak też z powodu, że K99 mają już jednak fajniejszy ten bas (moim zdaniem).

Oczywiście jestem świadomy, że słuchawki nie zastąpią mi monitorów, jednak z uwagi na to, że pomieszczenie jest małe, nie do końca mogę ustawić wszystko jak bym chciał oraz że adaptacja również nie będzie idealna, chce po prostu wspierać się nimi i używać ich zamiennie z monitorami - żeby w jakiś sposób się uzupełniały - myślę, że na ten moment nie jest to złe rozwiązanie.

Druga sprawa, że często pracuję w nocy, więc czasami wtedy też jakiś wstępny miks muszę zrobić.

DT770 są zamknięte, dlatego pomyślałem, że do wspierania się w miksowaniu DT990 będą lepszym rozwiązaniem.

2. Zwracałem na nie uwagę. A co myślisz o ATHLETIC BOX-100 lub Boston BS-050 lub http://allegro.pl/statyw-pod-monitor-studyjny-skytec-w-wa-i5377954898.html ? Chyba wygląda to dosyć podobnie.

1. Jasne, wszystkie wskazówki, które tu podałeś będę brał pod uwagę i jestem świadomy jak to mniej więcej wygląda.

Jeśli chodzi o małe monitory, to czytałem w kilku miejscach, iż to że mają mniejsze mid-woofery spowoduje, że opanowanie basu w małym pomieszczeniu będzie łatwiejsze.

Czyli wnioskując po Twojej odpowiedzi - żaden z dwóch podanych przeze mnie typów nie będzie odpowiedni. Czy w tym budżecie znajdę coś w ogóle?

Aha, do tego chcę od razu zakupić pady pod monitory - z tańszych rozwiązań jest chyba tylko ADAM HALL ECO1.

PS Zapomniałem o kablach, czy w tej kwestii też jesteś w stanie coś doradzić?

Dzięki i pozdrawiam

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zakup sprzętu do domowego studia

Post autor: PWA » niedziela 19 lip 2015, 12:37

Odnośnie monitorów...popatrz jeszcze na KRK Rokit 6...podobno potrafią sensownie zejść do 40Hz...bass reflex z przodu, więc nie muszą być jakoś szczególnie oddalone od ścian, co w małym pomieszczeniu ma znaczenie. Generalnie zbierają całkiem niezłe opinie...

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Zakup sprzętu do domowego studia

Post autor: fallworm » niedziela 19 lip 2015, 14:06

Statywy generalnie to tylko statywy firma Athletic też ma dobre produkty. Ja najzwyklej przyzwyczaiłem się do STIM - nigdy nic w nich "nie latało", nie pukało i przez to między innymi je lubię.

Bas zawsze jest trudny do opanowania Czy wydobywa się go dużo czy mało, sprawia te same problemy, ale im więcej tym bardziej odczuwalne one są.
Przykładowo, jak weżmiesz monitory BR, które mają strojenie otworu pokrywające się z modem Twojego pomieszczenia to jak miks będzie balansował w tych częstotliwościach - raz będziesz miał super głośno, raz cicho raz głośno raz cicho bo będzie podbicie np na 50 Hz i super spadek charakterystyki na 40Hz.
Dla tego napisałem, że wybrałbym obudowy zamknięte - również z tego powodu gdyż charakterystyka przenoszenia łagodnie opada i różnice pomiędzy odczuwalnością głośnością w niższych rejestrach w zależności od częstotliwości są niewielkie.

To zależy jeszcze oczywiście z jaką muzyką pracujesz. Jeżeli nie interesuje Cie totalnie pasmo powyżej np 70Hz (bo np i tak odcinasz wszystko na końcu poniżej) to nie ma problemy,żebyś wziął obudowy BR bo tej nierówni na końcu nie odczujesz.

Czasem jest tak, że opracowujesz np gitarę basową - słuchasz i wydaje Ci się ona raz głośniejsza, raz cichsza, więc kompresujesz żeby wyrównać jej poziom. No i tutaj piec pogrzebany bo ona jest równa ale Ty masz system który niskie częstotliwości odzwierciedla w taki właśnie pływający sposób.
Ja u siebie stosuje subwoofer który generalnie pracuje tylko w częstotliwościach 30-45 hz po to by nie popełniać tego typu błędów.

Budżet jest na tyle niski, że można by było kupić tanie monitory BR ale docelowo te otwory zatkać - oczywiście będziesz chciał inaczej, bo większość ludzi lubi czuć "więcej tego basu" ale to złudne uczucie To zależy jak bardzo chcesz się zbliżyć do profesjonalistów.

Adam Hall ECO1 fajne pady, ale wydaje mi się, będą większe od półek statywów. Ja stosuje je na biurku.

Kable, oczywiście symetryczne
na stronie muzyczny.pl masz "kreator kabla" Użyj przewodu - np Klotz MY206 i końcówki jakie chcesz (to podłącza się zazwyczaj na stałe więc ich trwałość jest pomijalna) nie ładuj się w neutriki bo szkoda pieniędzy przy takich połączeniach wg mnie.

Awatar użytkownika
boa.z
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 12 lip 2015, 00:00

Re: Zakup sprzętu do domowego studia

Post autor: boa.z » niedziela 19 lip 2015, 14:30

Wszystko kumam

Niskie pasma jak najbardziej są mi potrzebne w tym co chcę tworzyć.

Czy miałeś na myśli jakieś konkretne modele monitorów z zamkniętą obudową?

Pady mają wymiary 17 x 30 cm i gdybym kupił np. ADAMY (18,5 x 23 cm) byłyby chyba w porządku.

Kable symetryczne na pewno, chodziło mi bardziej o producenta.

Pozdrawiam serdecznie


Awatar użytkownika
boa.z
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 12 lip 2015, 00:00

Re: Zakup sprzętu do domowego studia

Post autor: boa.z » poniedziałek 20 lip 2015, 02:21

Okej, zrodziło się przy okazji inne pytanie - dotyczące impedancji. Szczerzę mówiąc pierwszy raz spotkałem się z tym pojęciem.

I teraz tak - czy sam interfejs Scarlett 2i2 będzie "wystarczający" do "udźwignięcia" DT990 250 omów? Jak to należy oceniać/sprawdzić/ustalić?

Nie wiem czy to pytanie jest głupie, jednak kto pyta nie błądzi

Dzięki i
Pozdrawiam

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Zakup sprzętu do domowego studia

Post autor: fallworm » poniedziałek 20 lip 2015, 08:40

Niestety nie będę polecał Ci monitorów w tym przedziale cenowym. Każde generalnie brzmią ciutkę inaczej, a jak wiesz każdy ma inne preferencje brzmieniowe. Zresztą cokolwiek wybierzesz na 90% nie będą to Twoje docelowe monitory do pracy - raz, że szybko zdasz sobie sprawę, że na monitorach się nie oszczędza, a te "prawdziwe" zaczynają się od 2-3 kpln za sztukę, dwa że dopiero za jakiś czas będziesz mógł odpowiedzieć sobie na pytanie czego tak na prawdę od systemu odsłuchowego oczekujesz względem Twoich preferencji i zdolności słuchowych (polecam oprócz wykonania pomiarów Twojego środowiska odsłuchowego również zmierzyć charakterystykę Twojego zmysłu słuchu )
Najlepiej iść do salonu muzycznego i najpierw posłuchać - i skupić się na modelach, które brzmią szczegółowo i na tyle dobrze, że miksy np z Whitney Houston wydadzą Ci się słabe - do poprawy
Pamiętaj, że normalną praktyką jest najpierw wypożyczyć sprzęt tego typu przed zakupem - tutaj odsyłam również do dystrybutorów ogólnopolskich.

Miałem na myśli półki statywów pod monitory - że gąbka Adam Hall ECO1 będzie wystawać, jeżeli chcesz umieścić kolumny na statywie i gąbce jednocześnie.

Producent kabli? Jak chcesz tanie markowe sprawdź firmę Proel - serię DIE HARD. Bardzo solidne kable - na prawdę polecam. Sęk w tym, że za 1/3 tej ceny kupisz (np ze strony którą podałem wcześniej) kable, które posłużą CI tak samo długo przy stacjonarnej pracy, a różnicy w "jakości" nie odczujesz gdyż jest ona pomijalna. Kabel to kabel w Twoim wypadku - nie skupiaj się za bardzo na tym.

Będzie wystarczający do udźwignięcia O to również się nie martw. 250 Ohm to jeszcze nie jest super dużo. Im wyższa impedancja (zmiana rezystancja w zależności od częstotliwości) tym większe zapotrzebowanie na prąd, więc jeżeli ma "nie dźwigać" to będzie się to objawiało przy na prawdę głośnym odsłuchu (ale przecież chcesz być producentem więc głośny odsłuch nie powinien Cie dotyczyć - zostaw to dla dresiarzy z milion watowym sprzętem w samochodzie).

Na koniec napiszę jeszcze że fajnie trzymać się dwóch zasad:

1) "Szukamy dobrego brzmienia w cichym graniu"

2) 90% czasu opracowujemy dźwięk na poziomie głośności takim, że można swobodnie rozmawiać w pomieszczeniu gdzie są monitory odsłuchowe. Jeżeli masz wątpliwości - wróć do punktu 1.

Oczywiście warto sprawdzać miks na różnych poziomach głośności ale zawsze należy powrócić do wcześniej ustalonego poziomu. Aby wiedzieć ze jest głośniej - najpierw musi być ciszej .

Generalnie te zasady pomogą Ci bardziej niż myślisz - jeżeli zdołasz przywyknąć. Raz, że za pół roku nie będzie Twój audiogram wyglądał jak kanion, a dwa, że jeżeli nauczysz się pracować na małych poziomach - więcej szczegółów wychwycisz.

Awatar użytkownika
boa.z
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 12 lip 2015, 00:00

Re: Zakup sprzętu do domowego studia

Post autor: boa.z » poniedziałek 20 lip 2015, 19:13

Dzięki wielkie za pomoc i rozjaśnienie tematu

Ostatnie pytanie:

"Miałem na myśli półki statywów pod monitory - że gąbka Adam Hall ECO1 będzie wystawać, jeżeli chcesz umieścić kolumny na statywie i gąbce jednocześnie."

Mnie to chyba nie będzie przeszkadzać. Czy wpłynie to jakoś na brzmienie monitorów?

Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dzięki.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Zakup sprzętu do domowego studia

Post autor: fallworm » poniedziałek 20 lip 2015, 19:35

...

Mnie to chyba nie będzie przeszkadzać. Czy wpłynie to jakoś na brzmienie monitorów?

...

Raczej nie, ale ja bym to pytanie odwrócił również w drugą stronę i zadał je w sposób:

"Czy podstawki z gąbki między monitorami, a statywami coś zmienią?"

Mi się wydaje że raczej nie, same statywy wyizolują mechanicznie monitory od reszty rzeczy.

ODPOWIEDZ