Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: stage » poniedziałek 31 sie 2015, 23:41

Planuję zakup zewnętrznego dysku do mojego macbooka.


W temacie wiedzę mam szczątkową, dlatego chodziłoby mi o podstawowe informację. Zajmuję się produkcją muzyki w środowisku Logic Pro X.


Przez rok udało mi się udźwignąć temat na wbudowanym dysku 500GB, ale na ten moment miejsce jest już na wyczerpaniu.


Trzeba będzie podpiąć zewnętrzny dysk i przerzucić tam biblioteki (Komplete, orkiestra East West itp). Wiele brzmień jest dość sporej wagi - fortepiany, zestawy perkusyjne, orkiestra. Wszystko musi śmigać. 


Docelowo dysk byłby wpięty w komputer i korzystałbym z tych bibliotek na bieżąco, aranżując w Logicu, czyli konieczna byłaby duża prędkość dysku i transmisji danych.


Zastanawiałem się nad wykorzystaniem USB 3.0 ale z tym będzie pewien kłopot. Dwa porty mam zajęte. W jeden wpięty interface audio, w drugi HUB z którego idzie iLock, myszka, dodatkowa klawiatura. Mógłbym podziałać z lepszym HUBem, ale dysk twardy z takim przeznaczeniem, jak w moim wypadku to chyba zbyt wymagająca sprawa na USB?


 


Czyli pozostaje Thunderbolt.


Wstępnie celuję w coś tego typu:


 


http://www.apple.com...usb-30?fnode=5f


http://www.cortland....nd-usb-3.0.html


 


Tylko te dyski Lacie mają prędkość 5400rpm.


 


Albo


 


http://www.apple.com...e-2-tb?fnode=5f


 


Jest w internecie jeszcze kilka modeli na tunderbolt. Czym powinienem się kierować, wybierając taki sprzęt? Czy prędkość obrotowa 7200rpm nie byłaby koniecznością? No i powinienem ograniczyć się do technologii Thunderbolt, czy spróbować z USB 3.0? Tylko w tym drugim wypadku musiałbym zadbać o jakiś odpowiedni Hub z zasilaniem, wziąć pod uwagę pozostałe podłączone do niego urządzenia, które będą kradły trochę przepustowości. Albo zorganizować sobie jedno wejście na dysk, a całą resztę spróbować wpiąć pod drugie USB. 


Są też oczywiście dyski SSD, ale w połączeniu z Thunderboltem, to jak mi się zdaje już wielki koszt.


 


 


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: PWA » wtorek 01 wrz 2015, 12:05

...Planuję zakup zewnętrznego dysku do mojego macbooka.
W temacie wiedzę mam szczątkową, dlatego chodziłoby mi o podstawowe informację. Zajmuję się produkcją muzyki w środowisku Logic Pro X.
Przez rok udało mi się udźwignąć temat na wbudowanym dysku 500GB, ale na ten moment miejsce jest już na wyczerpaniu.
Trzeba będzie podpiąć zewnętrzny dysk i przerzucić tam biblioteki (Komplete, orkiestra East West itp). Wiele brzmień jest dość sporej wagi - fortepiany, zestawy perkusyjne, orkiestra. Wszystko musi śmigać. 
Docelowo dysk byłby wpięty w komputer i korzystałbym z tych bibliotek na bieżąco, aranżując w Logicu, czyli konieczna byłaby duża prędkość dysku i transmisji danych.
Zastanawiałem się nad wykorzystaniem USB 3.0 ale z tym będzie pewien kłopot. Dwa porty mam zajęte. W jeden wpięty interface audio, w drugi HUB z którego idzie iLock, myszka, dodatkowa klawiatura. Mógłbym podziałać z lepszym HUBem, ale dysk twardy z takim przeznaczeniem, jak w moim wypadku to chyba zbyt wymagająca sprawa na USB?
 
Czyli pozostaje Thunderbolt.
Wstępnie celuję w coś tego typu:
 
http://www.apple.com...usb-30?fnode=5f
http://www.cortland....nd-usb-3.0.html
 
Tylko te dyski Lacie mają prędkość 5400rpm.
 
Albo
 
http://www.apple.com...e-2-tb?fnode=5f
 
Jest w internecie jeszcze kilka modeli na tunderbolt. Czym powinienem się kierować, wybierając taki sprzęt? Czy prędkość obrotowa 7200rpm nie byłaby koniecznością? No i powinienem ograniczyć się do technologii Thunderbolt, czy spróbować z USB 3.0? Tylko w tym drugim wypadku musiałbym zadbać o jakiś odpowiedni Hub z zasilaniem, wziąć pod uwagę pozostałe podłączone do niego urządzenia, które będą kradły trochę przepustowości. Albo zorganizować sobie jedno wejście na dysk, a całą resztę spróbować wpiąć pod drugie USB. 
Są też oczywiście dyski SSD, ale w połączeniu z Thunderboltem, to jak mi się zdaje już wielki koszt.
 
 ...

Nie powinieneś mieć żadnych kłopotów, jeżeli podepniesz dysk z interfejsem USB 3.0. Przepustowość tego standradu to 5Gb/s (4Gb w praktyce)... obciążenie USB przez klawiaturę, mysz i iLock jest praktycznie pomijalne, więc do tego portu śmiało możesz wpiąć dysk... jedyny warunek to hub USB 3.0, oczywiście aktywny.
Nie wiem jakiego interfejsu audio używasz (ilość kanałów wej/wyj, standard USB), ale na USB 2.0, które ma przepustowość 480 Mb/s z dużym zapasem można przepuścić 32 kanały wejściowe i tyle samo wyjściowych przy parametrach 24b/96kHz, więc to zaledwie ok. 1/10 przepustowości USB 3.0.
Nie wiem jak wygląda sprawa w przypadku wymienionych przez Ciebie produktów software'owych, ale ja używam np. The Grand 3 Steinberga i tam można ustawić sobie zarówno ilość pamieci RAM zarezerwowanej dla próbek Grand 3, jak również relację pomiędzy używaniem dysku i pamięci do obsługi próbek i w związku z tym przy odpowiedniej ilości pamięci RAM sprawa dysku staje się drugorzędna, ponieważ próbki są buforowane w pamięci i tam własnie sięga instrument w pierwszym rzędzie.

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: stage » wtorek 01 wrz 2015, 21:57

......Planuję zakup zewnętrznego dysku do mojego macbooka.
W temacie wiedzę mam szczątkową, dlatego chodziłoby mi o podstawowe informację. Zajmuję się produkcją muzyki w środowisku Logic Pro X.
Przez rok udało mi się udźwignąć temat na wbudowanym dysku 500GB, ale na ten moment miejsce jest już na wyczerpaniu.
Trzeba będzie podpiąć zewnętrzny dysk i przerzucić tam biblioteki (Komplete, orkiestra East West itp). Wiele brzmień jest dość sporej wagi - fortepiany, zestawy perkusyjne, orkiestra. Wszystko musi śmigać. 
Docelowo dysk byłby wpięty w komputer i korzystałbym z tych bibliotek na bieżąco, aranżując w Logicu, czyli konieczna byłaby duża prędkość dysku i transmisji danych.
Zastanawiałem się nad wykorzystaniem USB 3.0 ale z tym będzie pewien kłopot. Dwa porty mam zajęte. W jeden wpięty interface audio, w drugi HUB z którego idzie iLock, myszka, dodatkowa klawiatura. Mógłbym podziałać z lepszym HUBem, ale dysk twardy z takim przeznaczeniem, jak w moim wypadku to chyba zbyt wymagająca sprawa na USB?
 
Czyli pozostaje Thunderbolt.
Wstępnie celuję w coś tego typu:
 
http://www.apple.com...usb-30?fnode=5f
http://www.cortland....nd-usb-3.0.html
 
Tylko te dyski Lacie mają prędkość 5400rpm.
 
Albo
 
http://www.apple.com...e-2-tb?fnode=5f
 
Jest w internecie jeszcze kilka modeli na tunderbolt. Czym powinienem się kierować, wybierając taki sprzęt? Czy prędkość obrotowa 7200rpm nie byłaby koniecznością? No i powinienem ograniczyć się do technologii Thunderbolt, czy spróbować z USB 3.0? Tylko w tym drugim wypadku musiałbym zadbać o jakiś odpowiedni Hub z zasilaniem, wziąć pod uwagę pozostałe podłączone do niego urządzenia, które będą kradły trochę przepustowości. Albo zorganizować sobie jedno wejście na dysk, a całą resztę spróbować wpiąć pod drugie USB. 
Są też oczywiście dyski SSD, ale w połączeniu z Thunderboltem, to jak mi się zdaje już wielki koszt.
 
 ...

Nie powinieneś mieć żadnych kłopotów, jeżeli podepniesz dysk z interfejsem USB 3.0. Przepustowość tego standradu to 5Gb/s (4Gb w praktyce)... obciążenie USB przez klawiaturę, mysz i iLock jest praktycznie pomijalne, więc do tego portu śmiało możesz wpiąć dysk... jedyny warunek to hub USB 3.0, oczywiście aktywny.
Nie wiem jakiego interfejsu audio używasz (ilość kanałów wej/wyj, standard USB), ale na USB 2.0, które ma przepustowość 480 Mb/s z dużym zapasem można przepuścić 32 kanały wejściowe i tyle samo wyjściowych przy parametrach 24b/96kHz, więc to zaledwie ok. 1/10 przepustowości USB 3.0.
Nie wiem jak wygląda sprawa w przypadku wymienionych przez Ciebie produktów software'owych, ale ja używam np. The Grand 3 Steinberga i tam można ustawić sobie zarówno ilość pamieci RAM zarezerwowanej dla próbek Grand 3, jak również relację pomiędzy używaniem dysku i pamięci do obsługi próbek i w związku z tym przy odpowiedniej ilości pamięci RAM sprawa dysku staje się drugorzędna, ponieważ próbki są buforowane w pamięci i tam własnie sięga instrument w pierwszym rzędzie....
 






Dzięki za informacje.


Interface to Focurite 2i4


USB 3.0 byłoby zdecydowanie tańszą opcją. Mógłbym wpiąć taki dysk twardy do jednego wejścia USB. A w drugim, na Hubie 2.0, który posiadam podpiąć interface + mysz, klawiature, Ilock itp. Albo wpiąć interface i dysk razem, przez HUB 3.0 (który zakupię), co powinno też zadziałać, ale w razie problemów jest ta pierwsza opcja.


Programy, których używam to sporo ważące biblioteki. Orkiestra East West, fortepiany NI (grand) itp.  pamięci Ram posiadam 16GB. Planuję wszystkie biblioteki brzmień przenieść na taki zewnętrzny dysk, a te które zakupie też tam wylądują. Czyli może być tak, że będę korzystał naraz z jakiś bębnów Komplete, Omnisphere, orkiestry i innych programów. Dlatego konieczne jest, żeby wszystko działało maksymalnie płynnie.


Nie mam wiedzy w temacie. Wydaje mi się, że thunderbolt gwarantuje taką jakość (choć te dyski Lacie na thunderbolt posiadają prędkość 5400, czy to nie zbyt mało?)


Z drugiej strony dostałem już niepierwszą opinie na temat USB 3.0, że spokojnie poradzi sobie z produkcją muzyczną i byłoby głupotą przepłacać drugie tyle. A czym kierować się przy wyborze takiego dysku pod USB 3.0? 


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: PWA » wtorek 01 wrz 2015, 23:39

Dzięki za informacje.
Interface to Focurite 2i4
USB 3.0 byłoby zdecydowanie tańszą opcją. Mógłbym wpiąć taki dysk twardy do jednego wejścia USB. A w drugim, na Hubie 2.0, który posiadam podpiąć interface + mysz, klawiature, Ilock itp. Albo wpiąć interface i dysk razem, przez HUB 3.0 (który zakupię), co powinno też zadziałać, ale w razie problemów jest ta pierwsza opcja.
Programy, których używam to sporo ważące biblioteki. Orkiestra East West, fortepiany NI (grand) itp.  pamięci Ram posiadam 16GB. Planuję wszystkie biblioteki brzmień przenieść na taki zewnętrzny dysk, a te które zakupie też tam wylądują. Czyli może być tak, że będę korzystał naraz z jakiś bębnów Komplete, Omnisphere, orkiestry i innych programów. Dlatego konieczne jest, żeby wszystko działało maksymalnie płynnie.
Nie mam wiedzy w temacie. Wydaje mi się, że thunderbolt gwarantuje taką jakość (choć te dyski Lacie na thunderbolt posiadają prędkość 5400, czy to nie zbyt mało?)
Z drugiej strony dostałem już niepierwszą opinie na temat USB 3.0, że spokojnie poradzi sobie z produkcją muzyczną i byłoby głupotą przepłacać drugie tyle. A czym kierować się przy wyborze takiego dysku pod USB 3.0? ...

Interfejs thunderbolt ma przepustowość w wersji 1 - 10Mb/s, zaś w wersji 2 - 20 MBs (nie wiem jaką wersję masz u siebie w laptoku). Jeżeli nawet kupisz dysk z takim interfejsem, to i tak nie wykorzystasz żadnej z tych przepustowości, ponieważ dysk i tak ma złącze SATA, którego maksymalna przepustowość (w praktyce absolutnie nie do uzyskania) to 6Mb/s
Cena najtańszego dysku 1TB z thunderbolt to ok. 1000,-... na skapiec.pl widziałem dysk 1TB, USB3, 7200 rpm za 259,-... cztery razy taniej... dla mnie wybór był by prosty. Jeżeli już, to raczej zastanowił bym się nad zainwestowaniem w dysk SSD niż wydawaniem kasy na thunderbolt.
Właściwym przeznaczeniem thunderbolt jest transmisja streamingu video w wysokiej rozdzielczości... w takich zadaniach wychodzą jego zalety... przy dysku nie ma on żadnego znaczenia bo i tak jest ograniczony interfejsem dysku
Moim zdaniem ze wszystkim poradzi sobie jeden USB 3.0:
- Focusrite to w sumie 6 kanałów 24/96kHz, czyli maks. obciążenie USB to ok. 14 Mb/s
- tak jak mówiłem, klawiatura i mysz są pomijalne
ale oczywiście możesz na jednym USB wpiąć klawiaturę, mysz i interfejs a na drugim sam dysk.
Ja mam hub USB 14-to portowy aktywny. Mam do niego podłączonych ok. 11 urządzeń fizycznych (7 instrumentów, 2 kontrolery, mikser z interfejsem audio 16 x 4 i dysk USB) i nigdy nie miałem żadnych problemów związanych z przepustowością ... Grand 3 też trochę "waży"... ok. 70 GB próbek skompresowane do 30GB... zero problemów z przepustowością

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: PWA » środa 02 wrz 2015, 00:00

Sorka, ten thunderbolt za 1000,- to 2TB, więc faktycznie USB 3 wychodzi "tylko" 2 razy taniej
Za ok 1000,- kupisz już dysk USB3 SSD 500GB.

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: stage » sobota 05 wrz 2015, 12:54

Przymierzam się do zakupu tego dysku, w takim razie będzie to usb 3.0


Temat jest dość obszerny, ale nie bardzo wiem, czym kierować się przy wyborze modelu. Potrzebne byłyby 2TB, zapewne ta prędkość 7200 oraz jakaś kompatybilność z os x, no i ogólnie dobra jakość, trwałość. Cena bez większego znaczenia.


Polecono mi taki model:


Seagate Expansion STBV2000200 2TB 3.5


 


Dobre to? :)


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: PWA » poniedziałek 07 wrz 2015, 16:46

Seagate Expansion STBV2000200 2TB 3.5 - nie ma pojęcia czy to dobre...pewnie tak
Każdy dysk zewnętrzny po USB powinien pracować z OS X... musisz tylko się zdecydować, czy pozostaniesz przy natywnym systemie plików OS X, czy też np. FAT32. Jeżeli zostaniesz przy natywnym, to nie odczytasz tych plków pod windą

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: stage » środa 09 wrz 2015, 11:23

Ok. Temat już w większości mam przejrzysty.


Ostatnia sprawa, nad jaką się zastanawiam to prędkość dysku.


2,5 cale to w większość 5400 rpm (o ile nie tylko i wyłącznie?) Z drugiej strony mobilność, brak zasilacza.


3,5 cale - zwykle 7200 rpm, ale dochodzi zasilacz itp.


Czy ta prędkość 7200 byłaby wskazana, czy 5400 spokojnie wystarczy na wirtualne intrumenty?


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: PWA » środa 09 wrz 2015, 14:53

Jeżeli uparłeś sie na 2TB, to w zasadzie masz rację... trudno spotkać 2,5"/7200 rpm przy pojemności 2TB (po co Ci 2 TB skoro do tej pory mieściłeś się ze wszytkim na 0,5TB?).
Jeżeli jednak zdecydujesz się na mniejszy dysk, to 7200rpm ma np. taki:
Hitachi Touro S 0S03754.
Jeżeli chodzi o prędkość to myślę, że 5400 sobie poradzi bez problemu. Tak jak pisałem wcześniej, wypadało by sprawdzić w oprogramowaniu sprawę zarządzania pamięcią... u steinberga ma możliwość ustawienia w jaki sposób program bęzie korzystał z RAM i dysku.

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: MrExplosion » środa 09 wrz 2015, 20:59

U mnie dysk wewnętrzny 5400 przycinał. 7200 też czasem lekko przytnie, ale rzadko. Na starym laptopie z Windowsem, nie wiem czy to porównywalne z sytuacją nowszy Macbook + dysk na USB.

USB jeśli dobrze kojarzę ma jakieś różne sposoby na obsługę różnych urządzeń (inne na mysz, inne na dysk - sprawdziłem teraz że izochroniczny, przerwaniowy i masowy). Nie wiem jak to się ma do obsługi SSD przez huba, ale wyobrażam sobie że musi to jakoś kolejkować, i nawet jeśli uda się wykorzystać pełną prędkość SSD to może ona występować z przerwami na obsługę pozostałych urządzeń. Ale w sumie to nie wiem jak jest w USB 3.0, więc to na zasadzie domysłów.

ODPOWIEDZ