Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: stage » niedziela 20 wrz 2015, 22:48

Ja kupiłem sobie w piątek coś takiego: 


http://www.x-kom.pl/p/182285-dysk-twardy-zewnetrzny-hitachi-1tb-7200obr-usb-2-5-srebrny-usb-3-0-touro-s.html


Myślę, że będzie ok. Jeszcze nie przenosiłem bibliotek, ale jak to zrobię i będę testować, to dam znać


Awatar użytkownika
Grimar
Posty: 17
Rejestracja: piątek 16 sty 2015, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: Grimar » wtorek 29 gru 2015, 19:20

Podepnę się.

Również chciałbym korzystać z banków dźwięków (głównie do Kontakta) z dysku zewnętrznego. Mój DAW to Reaper, pracuje na PC z Windowsem 7 64 bit, Intel Haswell Core i5-4460 QuadCore 64 Bit 3.2GHz Lga1150, RAM mam 8 GB. Używam sporo "ramożernych" vst w jednej sesji, stad pytanie:

1.Czy wybierać dysk z osobnym, prądowym zasilaniem, czy też nie jest to konieczne? Nie spalę dysku korzystając jedynie z podpięcia USB?

2.Brać 3,5" czy 2,5"?

3. Jaką firmę wybierać? Zależy mi również na bezpieczeństwie, chcę z części tego dysku małe archiwum dla ważnych plików.
coś

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: stage » środa 30 gru 2015, 19:44

...Podepnę się.

Również chciałbym korzystać z banków dźwięków (głównie do Kontakta) z dysku zewnętrznego. Mój DAW to Reaper, pracuje na PC z Windowsem 7 64 bit, Intel Haswell Core i5-4460 QuadCore 64 Bit 3.2GHz Lga1150, RAM mam 8 GB. Używam sporo "ramożernych" vst w jednej sesji, stad pytanie:

1.Czy wybierać dysk z osobnym, prądowym zasilaniem, czy też nie jest to konieczne? Nie spalę dysku korzystając jedynie z podpięcia USB?

2.Brać 3,5" czy 2,5"?

3. Jaką firmę wybierać? Zależy mi również na bezpieczeństwie, chcę z części tego dysku małe archiwum dla ważnych plików.
...
 




 


Ja przed zakupem swojego dysku ogarnąłem kilka wątków.


 


Z tego co się dowiedziałem i odnośnie Twoich pytań, to dyski dzielą się min. wg prędkości wewnętrznej - 5400 lub 7200rpm. Wydaje mi się, że ta prędkość przekłada się na temat korzystania z banków dźwięków, choć słyszałem różne opinie. Dyski 2,5 nie posiadają zasilania dodatkowego i obracają się z prędkością 5400 rpm. Natomiast te szybsze - 7200 mają zewnętrzne zasilanie i co za tym idzie rozmiar 3,5. Z drugiej strony nie wszystkie zasilane i większe rozmiarem dyski posiadają tą wyższa prędkość, trzeba się zainteresować. 


 


Natomiast ja zdecydowałem się na dysk Hitachi Touro 7200rpm min. z tego powodu, że jak się zorientowałem jest to jedyny model, który pomimo mniejszego rozmiaru (2,5) oraz braku zasilania posiada prędkość odbrotową 7200. Poza tym ma stosunkowo dobre opinie. W miare możliwości opcja mniejszego rozmiarem dysku i brak zasilacza zawsze będzie zaletą. 


 


Natomiast ciężko mi powiedzieć, czy polecam ten model, bo nie mam żadnego porównania. Działa to u mnie w taki sposób, że wszystkie intrumenty pod Kontakt zostawiłem na dysku zewnętrznym, natomiast na tego Touro przerzuciłem sobie orkiestrę Eeast West. Kiedy wczytyję instrumenty orkiestrowe, albo ładuję związany z nimi projekt, to czas oczekiwania jest wyraźnie dłuższy niż wcześniej. Z drugiej strony nie jest to jakimś problemem, bo załadowanie większej ilości instrumentów zajmuje teraz z 10-20 sekund. I być może taki jest standard, trzeba się po prostu przyzwyczaić. Korzystając z dysku wewnętrznego takie instrumenty ładowały się natomiast w ułamku sekundy, ale jest do dysk SSD - zapewne stąd różnica.


 


Inna sprawa, to przycinanie dźwieków o czym słyszałem wcześniej i co się czasami zdarza, ale nie stanowi większego problemu - po chwili ''rozruchu'' ustępuje.


 


Myślę, że o ryzyko spalenia dysku w związku z podpięciem na samo USB nie ma się co martwić, o takim przypadku nie słyszałem.




Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: Zbynia » czwartek 31 gru 2015, 02:57

PWA nie wprowadzaj kolegi w błąd i to bardzo poważny - tym bardziej że chce na dysku trzymać biblioteki
będzie dużo odczytów z małymi ilościami danych i w tym temacie USB to kompletne gówno - było jest i będzie bo sobie z tym nie poradzi nigdy

w tym wypadku wyłącznie FW/TB zdaje egzamin i potrafi wykorzystać dyski 7200 RPM
przy takich zadaniach USB nie będzie w stanie wykorzystać nawet 15 letnich dysków 5400 a nawet 4200

co innego gdy kopiujesz duże pliki

i tylko tu jest problem

wyższa prędkość obrotowa ma wpływ tylko na czas dostępu do danych (na transfery nie ma żadnego chyba ze ktoś spieprzy firmware)

sa dyski 2.5" zarówno 4200/5400 jak i 7200 i 10000 obrotów
w przypadku 3.5" od 5400
bywają tez 15000 obrotów ale od nich się już odeszło jakiś czas temu bo są nieopłacalne

to czy dysk będzie miał zasilanie dodatkowe zależy wyłącznie od jego poboru mocy - i tu głównie 2.5 bywaja się bez dodatkowego zasilania - zdarzają się tez 3.5 które sobie poradzą ale to wyjątki

ps.2TB w wersji 2.5" sa od dawna dostępne bez najmniejszych problemów jednak praktycznie tylko jako 5400 RPM ze względu na pobór mocy - więcej talerzy trudniej rozkręcić

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: PWA » czwartek 31 gru 2015, 15:23

...PWA nie wprowadzaj kolegi w błąd i to bardzo poważny - tym bardziej że chce na dysku trzymać biblioteki
będzie dużo odczytów z małymi ilościami danych i w tym temacie USB to kompletne gówno - było jest i będzie bo sobie z tym nie poradzi nigdy

Zbynia, nie przesadzaj z tą "ułomnością usb 3" ... ja mam Grand 3 na dysku z usb 3 i bez problemu daje radę ... ale generalnie masz rację...i FW i TB są "lepszymi" standardami ponieważ obydwa nie angażują (w dużym uproszczeniu) procesora, więc odpada sprawa przerwań.

ODPOWIEDZ