Jakie kable do monitorów?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
chechlos
Posty: 1
Rejestracja: sobota 08 paź 2016, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: chechlos » sobota 08 paź 2016, 13:22

Skoro istnieje już taki temat, to się podepnę ;)

Chcę połączyć FiiO E18 KUNLUN (wyjście TRS 1/8") z parą monitorów JBL LSR 305 (wejście 2 x TRS 1/4" lub 2 x XLR - oba warianty symetryczne). Czy technicznie jest w ogóle możliwość znalezienia symetrycznego kabla do takiego połączenia? :) Z góry dzięki za odpowiedzi! :)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: Zbynia » sobota 08 paź 2016, 23:44

ale co ma do tego kabel skoro wyjście w tym badziewku jest zwykłym niesymetrycznym stereo?

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: matiz » niedziela 09 paź 2016, 00:08

...ale co ma do tego kabel skoro wyjście w tym badziewku jest zwykłym niesymetrycznym stereo?... 


No, połączenia symetryczne w tej sytuacji nie są wcale idiotyzmem. Zastosowanie kabla symetrycznego pozwala na odcięcie masy w odbiorniku (czyli monitorze) i ograniczenie albo likwidację pętli mas - choćby połączenia mas dwóch monitorów. Przy połączeniach niesymetrycznych niby też można odciąć masę przy symetrycznym wejściu, ale wtedy ekran trochę przestaje być ekranem i zaczyna bytć przewodem, a całą symterią trafia szlag


[addsig]

enhald
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2016, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: enhald » poniedziałek 10 paź 2016, 10:11

Ja korzystałem kiedyś z kabli jamo i odnoszę wrażenie, że mają one najlepszą relację ceny do jakości.

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: preceli » poniedziałek 10 paź 2016, 21:18

...No, połączenia symetryczne w tej sytuacji nie są wcale idiotyzmem. Zastosowanie kabla symetrycznego pozwala na odcięcie masy w odbiorniku (czyli monitorze) i ograniczenie albo likwidację pętli mas - choćby połączenia mas dwóch monitorów. Przy połączeniach niesymetrycznych niby też można odciąć masę przy symetrycznym wejściu, ale wtedy ekran trochę przestaje być ekranem i zaczyna bytć przewodem, a całą symterią trafia szlag ...

Upss... pojechałeś tu już chyba na maksa.
Już dawno nie czytałem tu takich "merytorycznych" pierdół
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: preceli » poniedziałek 10 paź 2016, 21:27

W najprostszym przypadku i skrócie: jeśli twój DAW (jego ostateczne sprzętowe wyjście audio) i zewnętrzne monitory aktywne mogą się połączyć symetrycznie, to po prostu tak je należy połączyć aby było najlepiej dla sygnału.
Tzw. pętle masowe to absolutnie inna już bajka!
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: preceli » poniedziałek 10 paź 2016, 21:35

...Ja korzystałem kiedyś z kabli jamo i odnoszę wrażenie, że mają one najlepszą relację ceny do jakości...



Dobre są każde zęby, które prowadzą do gęby.

Kiedyś już udowodniliśmy wielu, że w ślepych testach kabli na odcinku do 5 m (bo takie skroiliśmy) nikt nie jest w stanie wychwycić różnicy. W tym jeden był absolutnie nie ekranowany!
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: matiz » poniedziałek 10 paź 2016, 22:18

......No, połączenia symetryczne w tej sytuacji nie są wcale idiotyzmem. Zastosowanie kabla symetrycznego pozwala na odcięcie masy w odbiorniku (czyli monitorze) i ograniczenie albo likwidację pętli mas - choćby połączenia mas dwóch monitorów. Przy połączeniach niesymetrycznych niby też można odciąć masę przy symetrycznym wejściu, ale wtedy ekran trochę przestaje być ekranem i zaczyna bytć przewodem, a całą symterią trafia szlag ...

Upss... pojechałeś tu już chyba na maksa.
Już dawno nie czytałem tu takich "merytorycznych" pierdół ...
 




O jesteś, dawno nie widziany i jak zwykle w punkt, nieco obok celu


[addsig]

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: matiz » poniedziałek 10 paź 2016, 23:21

...W najprostszym przypadku i skrócie: jeśli twój DAW (jego ostateczne sprzętowe wyjście audio) i zewnętrzne monitory aktywne mogą się połączyć symetrycznie, to po prostu tak je należy połączyć aby było najlepiej dla sygnału.
Tzw. pętle masowe to absolutnie inna już bajka!...
 




A nie w najprostszym, tylko w trochę bardziej skomplikowanym przypadku, jak wyżej wzmiankownane wyjśckie minijack stereo i symetryczne wejście monitorów - to jak? Ma sens kabel symetryczny?


To tak na rozgrzewkę, bo jesteś jeszcze winien jedno przynajmniej wyjaśnienie


[addsig]

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: Zbynia » wtorek 11 paź 2016, 02:28

Czyli matiz jak?+/masa z minijack do +/+ i masa/- w symetrycznym?
nigdy tak nie łączyłem
standardowe połączenie gorący/gorący do masa/masa nic nie da według mnie

kolegi od jamo nie bierzcie pod uwagę - bredzi cos o kablach głośnikowych robiąc wieśniacką reklamę
jamo markuje jakieś gówniane posrebrzane przewody i nic więcej - nikt normalny takowych przecież nie stosuje do sygnałów niskopoziomowych

ODPOWIEDZ