Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
pajczur
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 11 paź 2010, 00:00
Kontakt:

Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Post autor: pajczur » piątek 04 gru 2015, 19:55

Witam serdecznie, jestem już przygotowany do wykonania pomiarów, ale frapuje mnie jedna rzecz. KALIBRACJA GŁOŚNIKA. Dlaczego nic o tym nie ma w preferencjach do REW.


Chyba istotne jest, które zakrzywienia na otrzymanych wykresach są spowodowane akustyką pokoju, a które zależą od charakterystyki częstotliwościowej głośnika? Jak uniknąć takiego błędu podczas pomiarów? Czy może to nie istotne, a ja po prostu coś źle rozumiem?


Dodam, że mam dość stare monitory i nie potrafię w necie znaleźć do nich charakterystyki częstotliwościowej. Ale nawet gdybym taką charakterystykę miał i w oparciu o nią stworzył plik kalibracyjny, to jak go zaimplementować w REW?


Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.


Pozdrawiam


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Post autor: matiz » piątek 04 gru 2015, 21:30

...
Witam serdecznie, jestem już przygotowany do wykonania pomiarów, ale frapuje mnie jedna rzecz. KALIBRACJA GŁOŚNIKA. Dlaczego nic o tym nie ma w preferencjach do REW.

Chyba istotne jest, które zakrzywienia na otrzymanych wykresach są spowodowane akustyką pokoju, a które zależą od charakterystyki częstotliwościowej głośnika? Jak uniknąć takiego błędu podczas pomiarów? Czy może to nie istotne, a ja po prostu coś źle rozumiem?

Dodam, że mam dość stare monitory i nie potrafię w necie znaleźć do nich charakterystyki częstotliwościowej. Ale nawet gdybym taką charakterystykę miał i w oparciu o nią stworzył plik kalibracyjny, to jak go zaimplementować w REW?

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam...
 


Jak pisałem - przystaw mikrofon do głośnika i będziesz wiedział.


[addsig]

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Post autor: fallworm » piątek 04 gru 2015, 23:10

To wszystko to troche teorie. Program tego typu nie jest narzędziem pomiarowym a
wskaźnikiem - ma pokazać ewentualne duże problemy, a nie pozwolić Ci walczyć z tymi
mikro.

Nie ma głośnika idealnego i nie ma mikrofonu idealnego (najsłabsze ogniwo łańcucha toru
elektroakustycznego to zawsze głośniki)

Trzeba teraz się zastanowić jak zbudować głośnik idealny. Pewnie w oparciu o
doświadczenie, wiedzę i pomiary.. No właśnie ale czym mierzymy? Mikrofonem
skalibrowanym wg jakiego wzorca? Wg źródła dźwięku wydostającego się z głośników które
były wzorcowane na czym? Ano na innym mikrofonie pomiarowym itd itd. Zabawa w
nieskończoność.

Jeżeli chcesz wyizolować samą charakterystykę przenoszenia swoich kolumn to daj sobie
spokój - inna będzie pod różnymi kątami w osi poziomej i pionowej. Wystarczy 10 mm w
górę i masz filtrowanie grzebieniowe bardziej obfite, 5 mm w dół i już prawie go nie ma
itd itd. Producent zazwyczaj podaje wykres przenoszenia - jak mu odpowiada, recenzenci
również (zazwyczaj Ci ostatni nie posiadają w ogóle warunków pomiarowych i budżetu na
taki cel)

Z tego co pamiętam - usługa pomiaru tego typu na PŁ - kosztuje około 8 kpln netto - i
to jest wtedy pomiar który może mieć jakąś wartość analityczną. A tak to próbujesz
mierzyć nieznane warunki akustyczne, generując sygnał z nieznanego źródła, rejestrujesz
mikrofonem nie pomiarowym tylko jakimś wskaźnikiem co ma napisane "mikr pomiarowy" za
kwotę <1000 pln (tak - sama kalibracja mikrofonu profesjonalnego kosztuje więcej), i do
analizy chcesz użyć oprogramowania które "może jest dobre" To wynik otrzymasz "jakiś
taki" z grubsza.

Więc po co Ci ta izolacja charakterystyki skoro jej nie znasz i nie poznasz ? (byś
musiał mieć siatki charakterystyk bez wygładzania np pomiarów wykonanych co 5 mm, z
każdej możliwej odległości pod każdym możliwym kątem aby móc wybrać tą dla której Ty
chcesz wykonać pomiar - szansa, że trafisz w takie położenie mikrofonu względem kolumny
jak to zrobiło laboratorium producenta to szansa taka jak w Ekstra Pensji

Awatar użytkownika
pajczur
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 11 paź 2010, 00:00
Kontakt:

Re: Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Post autor: pajczur » sobota 05 gru 2015, 03:14

OK, Panowie, chyba naprawdę zacząłem przesadzać z tą dokładnością, ale to tak jest, mam trochę naturę matematyka i chciałbym aby wszystko było jak 2 plus 2 = 4, a w tym wypadku chyba rzeczywiście musiałbym mieć jakieś laboratoryjne warunki.


Ale i tak jeszcze pomęczę dupę chwilkę tylko. Skoro głośnik jest najsłabszym ogniwem łańcucha toru elektroakustycznego, to dlaczego akurat jego błedy się pomija w pomiarach?


NO I MAM CIEKAWOSTKĘ :)


Matiz, pamiętasz jak napisałeś mi jakiś czas temu, że dla cywila to raczej niemożliwe aby samodzielnie dokonał kalibracji mikrofonu, a głośnika to już w oóle. Może głośnika rzeczywiście, ale wyobraź sobie że wymyśliłem domowy sposób kalibracji mikrofonu :)


Czyż wykres charakterystyki częstotliwościowej mikrofonu (np. Behringer ecm8000) to nie jest właśnie wykres jaki otrzymalibyśmy z danych z pliku kalibracyjnego? Jeżeli tak to wystarczy wziąść wykres z instrukcji jakiegokolwiek mikrofonu, wrzucić go do excela (jako zwykły obrazek) a następnie stworzyć 2 kolumny, jedna z wartościami w Hz, a drugą z odpowiadającymi tym częstotliwościom wartościami w decybelach.


Następnie stworzyć wykres (z poziomą, wyskalowaną logarytmicznie osią dla Hz), ten wykres zeskalować tak, aby pokrywał się dokładnie z tym co wrzuciliśmy z instrukcji mikrofonu, a następnie tak dobrać dane w kolumnach, aby nasz wykres przedstawiał dokładnie taką samą krzywą jak tak z instrukcji mikrofonu. No i na samym końcu te 2 kolumny wkleić w notatniku windowsowskim, a plik zachować z rozszeżeniem .cal


I voila! Mamy plik kalibracyjny :) 


Ale mnie pewnie zaraz obśmiejecie :) ale ciekawi mnie jak zapatrujecie się na ten pomysł? Oczywiście wiem, że będzie to tylko przybliżony plik kalibracyjny, w rzeczywistości pewnie każda sztuka mikrofonu ma troszeczkę inną tą charakterystykę. No ale taki przybliżony plik kalibracyjny chyba lepszy niż żaden. Czy nie?


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Post autor: matiz » sobota 05 gru 2015, 10:11

Przebliżona "kalibracja" w dodatku rysunkiem nie od tego tylko "jakiegoś" mikrofonu IMO nie ma żadnego sensu.


[addsig]

Awatar użytkownika
pajczur
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 11 paź 2010, 00:00
Kontakt:

Re: Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Post autor: pajczur » sobota 05 gru 2015, 10:25

...
Przebliżona "kalibracja" w dodatku rysunkiem nie od tego tylko "jakiegoś" mikrofonu IMO nie ma żadnego sensu. ...
 


Kurcze, jak "nie od tego"? Właśnie od tego, dlatego pytam :)


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Post autor: matiz » sobota 05 gru 2015, 10:37

...
...
Przebliżona "kalibracja" w dodatku rysunkiem nie od tego tylko "jakiegoś" mikrofonu IMO nie ma żadnego sensu. ...
 

Kurcze, jak "nie od tego"? Właśnie od tego, dlatego pytam :)...
 


Nie od tego egzemlarza, tylko od tego modelu. To spora różnica. Wszystkie są identyczne?


[addsig]

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Post autor: fallworm » sobota 05 gru 2015, 16:38

...Ale i tak jeszcze pomęczę dupę chwilkę tylko. Skoro głośnik jest najsłabszym
ogniwem
łańcucha toru elektroakustycznego, to dlaczego akurat jego błedy się pomija w
pomiarach?...

Ten program został zaprojektowany by mierzyć warunki odsłuchowe kolumn +
pomieszczenie.
Domowe warunki i tak czy siak nie pozwalają na w miarę precyzyjne zmierzenie niuansów
w
paśmie przenoszenia kolumn więc jest to pomijalne.

To co CIe interesować powinno po użyciu tego programu to:

Czasy pogłosu
Wąskie odchyłki powyżej 9db - rozonanse i fale stojące w pomieszczeniu.

I z tym walczysz ustrojami.

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu w miarę równej charakterystyki po tym jak pozbędziesz
się istnych problemów - możesz wpiąć procesor wyrównujący pomiędzy np interfejs a
kolumny. To jest proste - tak samo jak w przypadku omawianego programu. Strzelasz
pomiar, procesor nanosi korektę eq w postaci odwrotnośći tego co zmierzyłeś i od tej
pory masz równą charakterystyką (względnie, bo błąd tutaj, stanowi błąd mikrofonu).
Całość imprezy kosztuje Cie około 2-3 kpln. Jeżeli chcesz angażować profesjonalne
służby do pomiarów i akustyków od adaptacji celem fizycznego wyrównania odczuwalnej
charakterystyki to koszty będą o rząd wielkości większe.


Ale jedno jest pewne Swojego zmysłu słuchu nie skalibrujesz. Trzeba by było
wykonać
dokładny "auditory brain stem responses" i zobaczyć czy jesteś w stanie w ogóle
usłyszeń jak brzmi równa charakterystyka przenoszenia .

BTW - równość przenoszenia jest mało istotna dla pracy z dźwiękiem. Ważne jest aby
charakterystyka była w miarę równa aby nie dochodziło do "maskowania", czyli nie może
być rezonansów i fal stojących w pomieszczeniu odsłuchowym i czas pogłosu musi być
krótki aby selektywność była na przyzwoitym poziomie. Zmysł słuchu adoptuje się do
wzorców po jakimś czasie, więc skuteczność korzystania z obojętnie jakich monitorów
osiągana jest po przepracowaniu określonego czasu na tychże monitorach Dla
każdego ten czas będzie inny - chodzi o to by nasz zmysł słuchu i mózgownica
utrwaliła sobie wzorzec brzmieniowy na tym zestawie (w praktyce od 6 do 18 miesięcy).

I teraz niech pomyślą panowie i panie, którzy co parę tygodni wymieniają monitory pod
pretekstem "bo na tym się nie da pracować" (znam takich ludzi) - przecież oni nawet
szansy sobie i tym monitorom nie dali

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Post autor: MB » wtorek 08 gru 2015, 15:21

......Ale i tak jeszcze pomęczę dupę chwilkę tylko. Skoro głośnik jest najsłabszym
ogniwem
łańcucha toru elektroakustycznego, to dlaczego akurat jego błedy się pomija w
pomiarach?...
*********************
Dlatego, że REQW służy przede wszystkim do identyfikacji rezonansów w pomieszczeniu, które najłatwiej zidentyfikować obserwując czas pogłosu w funkcji częstotliwości. Dla niewytłumionych rezonansów czas pogłosu robi się dramatycznie długi i to widać na wykresie wodospadowym. Jednocześnie obecność tego rezonansu powoduje górkę w charakterystyce przenoszenia pomieszczenia, która może mieć nawet ponad 30dB. Wobec nierównomierności przekraczających 30dB, lekkie zafalowania charakterystyki głośnika są praktycznie nieistotne. Zresztą one praktycznie nie mają żadnego wpływu na czas pogłosu.

Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Room Eq Wizard - kalibracja monitora

Post autor: spiker » środa 09 gru 2015, 09:28

łańcucha toru elektroakustycznego, to dlaczego akurat jego błedy się pomija w
pomiarach?...
*********************
Również dlatego, że głośnik wcale nie jest najsłabszym ogniwem toru akustycznego. Nie na nim kończy się "przetwarzanie". Ostatnim ogniwem jest właśnie pomieszczenie i to ono wprowadza najdrastyczniejsze zmiany. Możemy sobie wyobrazić najlepiej skonstruowany istniejący głośnik i wstawimy go do byle jakiego pomieszczenia. Co z tego całkiem poprawnego przetwarzania zastanie? Co dotrze do naszych uszu?
pozdrawiam serdecznie
przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

ODPOWIEDZ