Nagrywanie wokalu problem.

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Synthphonia
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 22 wrz 2014, 00:00

Nagrywanie wokalu problem.

Post autor: Synthphonia » poniedziałek 18 sty 2016, 17:30

Witajcie użytkownicy EiS

Mam dość spory problem i hmm moje umiejętności miksu nie są wystarczające żeby go rozwiązać. W ogóle moim zdaniem problem leży już w technice nagrywania. Posiadam wygłuszoną akustycznie klatkę nagraniową do tego mikrofon Rode NT1-A. Nagrywane jest wszystko interfejsem Digidesign Mbox2, w programie Edison (wtyczka FL studio). Surowe nagranie tym mikrofonem jest bardzo przytłumione jakby obcięte były pewne częstotliwości same z siebie, dodam, że nagranie mikrofonem dynamicznym w tym samym pomieszczeniu brzmi może jakościowo gorzej, ale jest jakby wyraźniejsze. Poniżej podrzucam link do soundcloudowego dema tego surowego wokalu.

https://soundcloud.com/crisofficial/probka/s-xT7UJ


Doradźcie mi jak zniwelować tak skompresowany i ściśnięty wokal. Jestem troszeczke hmm zagubiony w tym co mogłem zrobić nie tak.

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Nagrywanie wokalu problem.

Post autor: matiz » poniedziałek 18 sty 2016, 18:25

IMO problem leży w tej "wygłuszonej akustycznie klatce" - brzmi jak w kiblu, rezonanse są wysoko.


[addsig]

Awatar użytkownika
Synthphonia
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 22 wrz 2014, 00:00

Re: Nagrywanie wokalu problem.

Post autor: Synthphonia » poniedziałek 18 sty 2016, 18:37

jak to poprawić zatem?

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Nagrywanie wokalu problem.

Post autor: matiz » poniedziałek 18 sty 2016, 18:45

...jak to poprawić zatem? ... 


Nagrywać w innym pomieszczeniu.


[addsig]

Awatar użytkownika
Synthphonia
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 22 wrz 2014, 00:00

Re: Nagrywanie wokalu problem.

Post autor: Synthphonia » poniedziałek 18 sty 2016, 18:50

nie mam innego pomieszczenia przeznaczonego na nagrania, chodzi mi o to, co może być nie tak z tym co mam? Jest to pomieszczenie półzamknięte (bez drzwi) o wymiarach około 1,5 x 1,5 m wytłumione pianką akustyczną z 2 stron na wysokości od 70cm od podłogi po 2, trzecia ściana ma pasek o szerokości 70cm pianki pionowo na tej samej wysokości , a czwarta jest obita kocem. Piszę akurat w tym dziale, bo nie mam pojęcia jak mogę poprawić akustykę tego pomieszczenia.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Nagrywanie wokalu problem.

Post autor: fallworm » poniedziałek 18 sty 2016, 19:08

Nagraj próbkę dźwięku w innym pomieszczeniu. Tzn wynieś mikrofon poza tą klateczkę i
spróbuj nagrać cokolwiek np w salonie. Wrzuć próbkę. Akustyka akustyką, ale
wyeliminujmy czy może być inny problem.

Tam w ogóle jest trochę problem, słuchać popy, a ta kiblowa akustyka - bo oddech też
brzmi podejrzanie to nie jest może wina statywu z kartką którą ta Pani czyta śpiewając?

Awatar użytkownika
Synthphonia
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 22 wrz 2014, 00:00

Re: Nagrywanie wokalu problem.

Post autor: Synthphonia » poniedziałek 18 sty 2016, 20:35

Popy to akurat moja wina i zdałem sobie sprawę już po nagraniu, bo pop filtr był zbyt blisko mikrofonu, tekst był przypięty do ściany za mikrofonem, wiec statywu poza mikrofonowym nie było, już podsyłam test nagrany przeze mnie poza klatką w pokoju o dość sporym umeblowaniu także surowy, bez wycinania szumów itd

https://soundcloud.com/crisofficial/test-poza-klatka/s-4Giqd

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Nagrywanie wokalu problem.

Post autor: fallworm » wtorek 19 sty 2016, 18:08

...Popy to akurat moja wina i zdałem sobie sprawę już po nagraniu, bo pop filtr był
zbyt blisko mikrofonu, tekst był przypięty do ściany za mikrofonem, wiec statywu poza
mikrofonowym nie było, już podsyłam test nagrany przeze mnie poza klatką w pokoju o
dość sporym umeblowaniu także surowy, bez wycinania szumów itd

https://soundcloud.com/crisofficial/test-poza-klatka/s-4Giqd...

A z jakiej odległości nagrałeś ostatnią ścieżkę?
Dźwięk jest po prostu nie na miarę tego mikrofonu, on jest jasny, a brzmienie wychodzi
jak by mikrofon był w odległości od otworu gębowego z 70 cm i był ulokowany w rogu
pokoju. Albo jeszcze jest inny motyw - nie mówisz do tej strony membrany co powinno
być. Sprawdź po drugiej stronie czy dźwięk jest również tak zmulony. Możliwe, że
membrana w mikrofonie jest odwrotnie osadzona - mi się to raz zdarzyło jak rozkręcałem
Rode nt1, to jest czeski błąd.

"Przód membrany" powinien być osadzony w kierunku takim jak jest złota kropka na
mikrofonie.

Awatar użytkownika
Synthphonia
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 22 wrz 2014, 00:00

Re: Nagrywanie wokalu problem.

Post autor: Synthphonia » wtorek 19 sty 2016, 21:52

......

"Przód membrany" powinien być osadzony w kierunku takim jak jest złota kropka na
mikrofonie....

Boże nie zwrócilem na to uwagi... stąd te problemy... Dzięki wielkie! Tak brzmi nagranie w klatce z odwróconym "nie tyłkiem" mikrofonem

https://soundcloud.com/crisofficial/test-w-klatce/s-5rzDh

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Nagrywanie wokalu problem.

Post autor: fallworm » wtorek 19 sty 2016, 23:09

.........

"Przód membrany" powinien być osadzony w kierunku takim jak jest złota kropka na
mikrofonie....

Boże nie zwrócilem na to uwagi... stąd te problemy... Dzięki wielkie! Tak brzmi nagranie w klatce z odwróconym "nie tyłkiem" mikrofonem

https://soundcloud.com/crisofficial/test-w-klatce/s-5rzDh...


Włącz filtr górnoprzepustowy, jak wolisz nazwę "dolnozaporowy" bo słychać brum wentylatora z pomieszczenia obok, powinno Ci jeszcze odmulić to nagranie.

Nie ma za co.

ODPOWIEDZ