Budowa domowego studia - pierwsze kroki

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
AlphaLoops
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 00:00

Budowa domowego studia - pierwsze kroki

Post autor: AlphaLoops » czwartek 04 lut 2016, 23:02

Witam serdecznie


To jest mój pierwszy post na forum, z tego miejsca pozdrawiam wszystkich forumowiczów!


Jestem gitarzystą z 7-letnim stażem, do tej pory raz byłem w studio nagrywać demo, pół roku robiłem za "nagłośnieniowca" zespołu oraz w domu "cośtam" układałem we FL studio przy pomocy klawiatury midi i gitary.



Planuję skompletowanie niezbędnych narzędzi do zbudowania amatorskiego studia w moim pokoju, które to zawsze chciałem mieć a jakoś nigdy wcześniej nie miałem na to czasu.


Przeczytałem chyba wszystko co jest w internecie na ten temat, podobne wątki tutaj i na innch forach zajmujących się tematem


Mój cel?


Nagrywanie gitary, riffów luźnych pomysłów ORAZ tworzenie muzyki z gatunku gitarowego ambient, space. Może również kanał na yt. 


Co posiadam na dzień dzisiejszy?

Laptop HP Compaq 8510w (top opcja) / Intel Core 2 Duo T7700 / 4GB Ram / 120 GB SSD / Windows Vista 64 bit + dodatkowy monitor 17"   [wiem, że sprzęt nie najnowszy, ramu mogłobyć więcej, procesor leciwy mimo to proszę o opinię czy się nada]


Monitory Alesis Elevate 5 (tak, doskonale wiem i słyszę, że to nie są prawdziwe monitory)


Mikrofon Shure SM57


Gitarowe wzmacniacze, comba, efekty - wszystkie potrzebne mi graty do grania i brzmienia już mam ;)


Co zamierzam kupić?


INTERFACE AUDIO -> Budżet ~600zł waham się głębko pomiędzy focusrite scarlet 2i4 a Saphire 6, uzywki, jak nie będzie to nowe.


Klawiaturę/sterownik midi  AKAI mk2 mini


------------


Pytania do Was:


Zwracam się do osób "siedzących" w temacie.


1. Proszę o opinię czy mój laptop oraz sprzęt który wymieniłem "da radę" sprostać moich potrzebom.


2. Czy ten problem z clippingiem na wejsciu instrumentalnym w niższych modelach focusrite scarlet (solo, 2i2) naprawdę istnieje i jest kłopotliwy? Lepiej wybrać wymienione wcześniej scarlet czy saphire? może inny interface?


3. Przeglądając DAW-y chcę zacząć korzystać z Reapera, prawdopodobnie dobrze współgra z Vistą. Czy wg Was to dobry wybór na początek? Czy lepiej przeinstalowac win na np w7 i wybrać inny program?


4. Jakkolwiek głupio by to nie zabrzmiało, mam dobre możliwości finansowe, jeśli trzeba dopłacę do lepszego sprzętu, jednak chcę na chwilę wydać tyle ile potrzeba, maksymalnie najmniej do spokojnego zaspokojenia potrzeb. Chcę zobaczyć czy mój projekt który mam w głowie uda mi się wogóle  zrealizować, jeśli tak pójdę za ciosem i ew. zacznę inwestować.


5. Ostatnie pytanie z innej beczki. Oprócz posiadanego ww. sprzętu mam też gramofon. Do tej pory musiałem przepinać kable (Minijack>2xRCA komunikacja Laptop>Alesis Elv.5 // 2xRCA>2xRCA Gramofon>Alesis Elv.5) i muszę wybierać, albo słucham gramofonu albo lapka. Zastanawiam się nad kupnem miksera, podpięciu pod niego gramofonu i laptopa i out na moje monitory. Proszę o poradę jaki mikser kupić.

A może będzie można jakoś wykorzystać interface zamiast miksera? Lub jakiś mikser przyda się i będzie fajnie współgrał z resztą wymienionego.


Może ktoś ma jakiś bystry pomysł na rozwiązanie tego problemu?


 


Uff rozprawka napisana, liczę na Waszą pomoc, pozdrawiam serdecznie!


 


 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Budowa domowego studia - pierwsze kroki

Post autor: Zbynia » środa 10 lut 2016, 00:44

1.Laptop da radę o ile nie przegniesz z VSTi czy wtyczkami efektowymi
3.Więkoszość DAW ma demo - jest tego troszkę na rynku - posprawdzaj inne (nie twierdzę że z Reaperem coś nie tak - jest super i tani)
5.Za około 300 pln poszedł ostatnio na allegro interfejs EMU1616 z kartą PCMCIA - focusrite może się schować (EMU działa nawet pod 10 bez problemów mimo swoich lat i sterowników beta) - ogarnąłby i gramofon i całą resztę - wciąż nie ma nic lepszego na rynku (EMU też już nie heheheh)

Zadbaj o akustykę pomieszczenia

ODPOWIEDZ