Enhancer -> limiter

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
towije
Posty: 2
Rejestracja: środa 03 sie 2016, 00:00

Enhancer -> limiter

Post autor: towije » środa 03 sie 2016, 19:54

Dzień dobry,


Mój miks jest wysterowany do powiedzmy -0.2dB. Na master track zakładam enhancer (Audiffex STA), a następnie limiter (Barricade). Bez limitera sygnał po enhancerze jest przesterowany. Po limiterze oczywiście nie. Ale męczy mnie pytanie. Czy czy obniżenie poziomu sygnału przed enhancerem (tak aby po nim sygnał nie był przesterowany), a następnie podbicie ciśnienia limiterem (input gain) da "lepszy efekt"? Które podejście jest poprawne metodologicznie?


Zdrowia,


Tomek


Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Enhancer -> limiter

Post autor: chantizstudio » środa 03 sie 2016, 22:06

Nie ma to dużej różnicy, bo na końcu łańcucha sygnał i tak jest kontrolowany przez limiter,który nie pozwala na przester. Natomiast ja zawsze robię tak, że sygnał wchodzący do limitera jest wysterowany na poziomie ok -1db i na końcu dobijam głośność limiterem.
[addsig]
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

towije
Posty: 2
Rejestracja: środa 03 sie 2016, 00:00

Re: Enhancer -> limiter

Post autor: towije » środa 03 sie 2016, 22:26

...Nie ma to dużej różnicy, bo na końcu łańcucha sygnał i tak jest kontrolowany przez limiter,który nie pozwala na przester. Natomiast ja zawsze robię tak, że sygnał wchodzący do limitera jest wysterowany na poziomie ok -1db i na końcu dobijam głośność limiterem. ... 




Tak też wskazuje mi moja intuicja. Nie lubie gdy gdzies w torze jest czerwone. Domyślam się, że w zakresie liczb rzeczywistych to sie zmieści i dopóki nie dotyka wyjścia sprzętowego jest OK. Ale jakis dyskomfort mam gdy zdaję sobie sprawę, że gdzies w łańcuchu jest powyżej 0dB.



Zdrowia,


Tomek


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Enhancer -> limiter

Post autor: Pytajny » czwartek 04 sie 2016, 11:56

...
Tak też wskazuje mi moja intuicja. Nie lubie gdy gdzies w torze jest czerwone. Domyślam się, że w zakresie liczb rzeczywistych to sie zmieści i dopóki nie dotyka wyjścia sprzętowego jest OK. Ale jakis dyskomfort mam gdy zdaję sobie sprawę, że gdzies w łańcuchu jest powyżej 0dB. ...
 




Jeżeli działasz w środowisku cyfrowym, to wartości powyżej 0dB przed masterem nie powodują żadnych zmian dźwięku :)


ODPOWIEDZ