Sprzęt do domowych nagrań

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
HornedRat
Posty: 2
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 10:12

Sprzęt do domowych nagrań

Post autor: HornedRat » środa 28 lut 2018, 10:25

Cześć wszystkim!

Jest to mój pierwszy post na forum, więc chciałbym się ze wszystkimi przywitać.

Od lat gram na licznych instrumentach, przede wszystkim strunowych, jednak jeśli chodzi o nagrywanie – jestem zupełnie zielony.
Chciałbym nabyć do domu sprzęt, który pozwoli mi nagrywać wokal i instrumenty (gitary etc.). Chciałbym zmieścić się w budżecie znośnym dla moich potrzeb i możliwości. Nie chodzi mi więc o żaden sprzęt z najwyższej półki, a coś, co zapewni jakość, której nie wstyd wrzucić na youtube.

Co planuję kupić:

  • interfejs audio: myślałem o M-audio M-track 2x2
  • mikrofon pojemnościowy: zastanawiałem się nad Audio-Technica AT2020. Albo ewentualnie mógłbym przeboleć wyższą cenę i zainwestować w Rode NT1-a
Chciałbym prosić o porady – jaki sprzęt kupić; czy może absolutnie konieczne będzie coś jeszcze. Z góry dziękuję!

aribeth
Posty: 6
Rejestracja: piątek 23 mar 2018, 13:58

Re: Sprzęt do domowych nagrań

Post autor: aribeth » piątek 23 mar 2018, 14:12

Cześć!

W pierwszej kolejności proponuję określić ile konkretnie potrzebujesz wejść i wyjść oraz jak będziesz łączył interfejs z komputerem. A później przejrzeć dostępne produkty, które spełniają Twoje oczekiwania. Jeżeli chodzi o takie popularne rozwiązania to najłatwiej będzie strzelać w takie marki jak M-Audio czy Focusrite, które mają produkty w tym zakresie nisko-budzetowym. Co zaś się tyczy mikrofonu do gitar i wokalu lepiej sprawdzi się Rode NT1-A ze względu na "ciepłość" brzmienia :) Warto też pamiętać, że brzmienie to nie tylko mikrofon i interfejs, ale także akustyka pomieszczenia!

HornedRat
Posty: 2
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 10:12

Re: Sprzęt do domowych nagrań

Post autor: HornedRat » wtorek 27 mar 2018, 12:49

Dzięki za odpowiedź

Ten Rode NT1-a to już całkiem spory wydatek, ale jeśli naprawdę warto, to dołożę.
Jeśli chodzi o ilość wejść, to oczywiste minimum to 1x wejście instrumentalne i 1x mikrofon. Do komputera będę łączył się przez USB. Być może jednak fajniej by było doinwestować i zdobyć coś z większą ilością wejść

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Sprzęt do domowych nagrań

Post autor: Caroozo » wtorek 27 mar 2018, 14:26

Aktualnie oferowane na rynku pierwotnym interfejsy i mikrofony zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku. Określ budżet, jaki chcesz, przeznaczyć, a coś się wymyśli. Gitarę nagrywać możesz "po kablu" lub z mikrofonu, albo też łącząc te techniki - wtedy potrzebowałbyś mikrofon pojemnościowy, który również nada się do nagrywania wokalu. Jeśli jesteś "zielony", nie musisz kupować drogiego mikrofonu - wystarczy jakiś uczciwy, i faktycznie ten przez Ciebie pierwotnie typowany sprawdzi się bardzo dobrze. Czy RODE NT1 będzie lepszy - trudno powiedzieć. Są z Audiotechniką dość porównywalne (może inaczej - nieprawne ucho nie usłyszy tych niuansów, a różnica to nie dzień/noc). Jeśli potrzebowałbyś natomiast mikrofon dynamiczny, polecam Behringer XM8500, bo za te pieniądze nic lepszego nie dostaniesz (100 PLN i parametry SM57 :)). Co do interfejsu, zaproponowany przez Ciebie M-Track 2x2 ma jedną wadę - tylko jedno wejście na XLR. Lepszym zakupem może się okazać urządzenie, które posiada 2 wejścia XLR/jack (do jednego wejścia wchodzi zarówno kabel jack, jak i mikrofon). Rozsądne są produkty Behringera, gdyż mają dość dobre preampy MIDASa oraz rzeczywistą częstotliwość próbkowania 24bit/192kHz. Zresztą w środku są bebechy bardzo podobne do Focursite Scarlett, a cena dużo niższa. Tobie wystarczy UMC 202HD, ale jak chcesz więcej wyjść i pełen wypas, UMC 404HD spełni Twoje wymagania w cenie M-Audio. Znaczna część interfejsów posiada natomiast jedynie 2 wejścia. Nie wydaje mi się, żebyś więcej potrzebował, ale mogę się mylić :-).

alex22
Posty: 1
Rejestracja: środa 27 cze 2018, 15:27

Re: Sprzęt do domowych nagrań

Post autor: alex22 » środa 27 cze 2018, 15:28

czesc tez dopiero zaczynam

ODPOWIEDZ