Czy taki komputer starczy

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
panko
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 13 lis 2018, 18:20

Czy taki komputer starczy

Post autor: panko » wtorek 13 lis 2018, 18:26

Dzień dobry. Zamierzam zacząć pracę w DAW (Presonus Studio One 3) i chciałbym zapytać się, czy komputer, który zamierzam sobie kupić wystarczy mi do tego. Będę się dopiero uczył korzystania z DAW, więc na początku pewnie nie będę wykorzystywał wszystkich możliwości oprogramowania, ale zamierzam się rozwijać :)

Link:
https://www.morele.net/inventory/info/d82b21f9/

Będę wdzięczny za rady, czy coś tu trzeba dodać, a może można coś odchudzić? Przyznam, że troszkę przekroczyłem budżet, ale jak trzeba, to sięgnę głębiej do kieszeni

Degenerat Online
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 18 lis 2018, 19:44

Re: Czy taki komputer starczy

Post autor: Degenerat Online » niedziela 18 lis 2018, 20:04

Muzykę da się stworzyć na każdym sprzęcie. W latach 90' jakoś się dało :) Procesor nie jest tak istotny. Stabilna płyta + dobra karta dźwiękowa np. - https://www.skapiec.pl/site/cat/5/comp/6832348 Ja bym postawił na maksymalne obniżenie głośności - wodne chłodzenie, i dyski tylko ssd. Ten jeden dysk ssd szybko zajmie system a drugi będzie tyrkotał głowicą niepotrzebnie.
A może pieczątki online na https://www.e-pieczatki24.pl w 24h?

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Czy taki komputer starczy

Post autor: Caroozo » wtorek 20 lis 2018, 11:01

Komputer "da radę", do pracy z audio potrzebujesz interfejsu audio - tę zabawkę od Creative'a odpuść sobie. Kolega wyżej pisze bzdury, procesor jest bardzo ważny bo to on będzie"liczył" wszelki soft i wydajności obliczeniowej nigdy dość. 8600 to dobre procki, wydajność na lata. Warto rozważyć Ryzena, wyższe modele desktopowe nie dość że tańsze, to potrafią być równie wydajne co Intel, a przy wtyczkach o niskich wymaganiach w podobnym budżecie kupisz 8 rdzeni - a to już znaczna poprawa. Jak wykazują benchmarki, Ryzen jest niemal łeb w łeb z Intelem w pro audio, jedynie Intel ma tę przewagę, że ma wyższe zegary. Potem do płyty z podstawką AM4 dołożysz za dwa lata nowszy procek, RAM i dyski zostaną i będzie git.

Co do interfejsu audio, to poza profesjonalnymi złączami zapewnia niską latencję i zawodowe sterowniki. Nie ma czegoś takiego jak "najlepszy" - ważne co chcesz docelowo robić i ile masz $ na ten cel. Na pewno jednak nie kupuj do pro-audio (nawet na początek) czegokolwiek od Creative. Po prostu nie :).

Awatar użytkownika
tigergold
Posty: 384
Rejestracja: środa 01 cze 2005, 00:00

Re: Czy taki komputer starczy

Post autor: tigergold » wtorek 27 lis 2018, 09:57

Osobiście bym na początek przyciął RAM do 8GB (w jednej kości oczywiście), chyba, że planujesz zapychać ścieżki ultra ciężkimi VSTi. Ja przy wielu śladach VSTi niezamrożonych, wliczając Superior Drummer i Omnisphere mam zużycie pomiędzy 5 a 6GB. Odkupiłbym od kogoś Windows 7 i zrobił upgrade do 10 (Microsoft wciąż zezwala na darmowy upgrade). Wyrzuciłbym tego HDD 1TB grata mechanicznego, a z zaoszczędzonych pieniędzy dołożyłbym do SSD 1TB zamiast 500GB. Jeśli coś zostanie to możesz dorzucić w poczet dobrego interfejsu audio - jeśli planujesz cokolwiek nagrywać od razu, bo jeśli nie i będziesz poruszać się z dźwiękiem tylko wewnątrz wirtualnie to nawet zintegrowane audio ze sterownikami Asio4All da radę. Jeszcze nie wiem co z tym zasilaczem co wybrałeś, nie widzę informacji nigdzie jak cichy on jest. Ja bym wybrał jakiś z serii cichych na pewno ale dodatkowo z 140mm wentylatorem.
For God so loved the world that he gave his one and only Son, that whoever believes in him shall not perish but have eternal life <John 3.16>

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Czy taki komputer starczy

Post autor: Zbynia » wtorek 27 lis 2018, 21:50

Ja bym poszedł inaczej

absolutnie nie obcinałbym ramu do jednej kości - od lat procesory obsługują pamieć dwukanałowo i dwie kości identyczne w dual channel dadzą 3-10% wydajności więcej (zależy co się robi)
zapomniałbym o głośnych wibrujących dyskach 3.5" - w tej cenie spokojnie dostanie 2.5" 7200obr/min - ciut wolniej ale dużo ciszej i bez wibracji
chłodzenie wodne można sobie w tyłek wsadzić - nie daje to ciszy od dawna i tak naprawdę nigdy nie dawało jeśli będzie mocno obciążony - pic na wodę :-)
po prostu odsuwasz w czasie moment kiedy procesor się zagotuje przez pojemność cieplną wody

radiator z 12/14cm wentylatorem to podstawa by było w miarę cicho ale cudów się nie spodziewaj bo procek i tak będzie gorący (wina intela i bubli przy produkcji)

jak nie potrzebujesz napędu CD to zmień tą obudowę - nie dość że tandetna to wcale nie zapewnia ciszy
najlepszą w dobrej cenie jest fractal define C

i jesli możesz to zamiast tego słabego ssd adaty szukaj czegoś na M.2 na system

@Caroozo - no chyba że to EMU 1616/1616M/1820/1820M ale tu głównie trzeba mieć PCI dla 18xx lub PCIex dla 16xx
jedyne z creative co dają radę aczkolwiek paru użytkowników xfi elite mogłoby mnie zganić :-)
ale to prehistoria używana...
z tanich behringery na usb daja radę (te najnowsze)

Awatar użytkownika
tigergold
Posty: 384
Rejestracja: środa 01 cze 2005, 00:00

Re: Czy taki komputer starczy

Post autor: tigergold » środa 28 lis 2018, 08:05

Uzupełnie moją wcześniejszą radę co do RAMu. Radziłem tak ze względu na wspomniany budżet i wg mnie ważniejsze rzeczy na początek które dadzą w rezultacie cichszą pracę. Sam mam 16GB i chwilowo nie potrzebuje więcej ale płyta pozwoli mi dodać w przyszlosci. Kolega też mógłby sobie dodać jak ukula nowe PLN. W dyski magnetyczne moim zdaniem nie ma w ogóle co inwestować, ich parametry to przeżytek. A z kolei 500GB SSD się magicznie nie rozciągnie kiedy zajdzie potrzeba (a zajdzie niedługo). W moim PC mam co prawda SSD 500GB ale mam też NAS 12TB (inny pokój) gdzie jest wszystko inne poza tym nad czym aktualnie pracuję + sync do chmury jako kolejny backup. Może jak kolega powie co ma właściwie zamiar robić na tym PC to byłoby łatwiej wycyrklować co potrzeba. A chłodzenie wodne to tak jak Zbynia powiedział. Latem w basenie.
For God so loved the world that he gave his one and only Son, that whoever believes in him shall not perish but have eternal life <John 3.16>

ODPOWIEDZ