Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: BowHunter » poniedziałek 30 mar 2020, 22:00

Laila1988 pisze:
poniedziałek 30 mar 2020, 21:45
Tak więc wolę zakupić nowy sprzęt i mieć na jakiś czas spokój 😊
I skoro mowa o dwóch wspomnianych : Mac mini i iMac to jaki konkretnie model jest godny polecenia dla Mnie 🤔
Każdy. Nazewnictwo nie zmienia się, tutaj ogranicza Cię tylko budżet i fantazja. Zarówno Mac mini, jak i iMac występują w dwóch wersjach oferowanych przez Apple. Ich ceny zaczynają się od 3500 zł za najtańszego nowego Maca mini i 5500 zł za najtańszego iMaca. Tutaj nikt nie wybierze za Ciebie. Najlepiej udać się do Resellera Apple i przedstawić sytuację. To co ja mogę podpowiedzieć Ci, to jeśli będzie to iMac to koniecznie wersja z FusionDrive. Może wydać się to dziwne, ale Nowe iMaci nadal sprzedawane są z dyskiem HDD.

Laila1988 pisze:
poniedziałek 30 mar 2020, 21:45
I jeszcze pytanie z innej beczki tzn czy mogę prosić o polecenie programów z których mogę skorzystać np na telefonie lub tablecie w celu poprawienia gotowego już nagrania i jego lekkiego
" stuningowania " np poprawa niedoskonałości wokalu w postaci niewielkich nieczystości głosu - jeśli takowe się wkradną a oby robiły to jak najrzadziej, dodanie " bajerów " i efektów czy też poprawa jakości nagrania ( nie chodzi mi o to żeby zmienić je do tego stopnia że w niczym nie będą przypominać Mojego realnego głosu jak to często robią "gwiazdy " w studiach, które przerabiają utwory do tego stopnia, że na żywo okazuje się że nie potrafią śpiewać - preferuję nagrania, które w sposób bardzo zbliżony do realnego i takiego jak to ma miejsce na " na żywo " prezentują Moje umiejętności i możliwości bez późniejszych niespodzianek i rozczarowań ) dlatego chcę mieć możliwość tylko delikatnej obróbki w celu poprawienia jakości i w niewielkim stopniu móc urozmaicić całość jakimś efektem zachowując przy tym estetykę i naturalność nagrania stąd prośba o polecenie fajnego programu, który sprosta takim oczekiwaniom 🙂
Tym wymaganiom niektóre studia miałyby problem sprostać ;) Na iPada i iPhone'a (czyli ogólnie system iOS) są aplikacje Cubasis od Steinberga i Capture od PreSonusa. Co prawda ograniczone i współpracują z DAWami kolejno Cubase i Studio One, ale pewne opcje edycji posiadają. Innych nie znam.
Determinacja podstawą sukcesu...

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: PWA » poniedziałek 30 mar 2020, 23:29

Laila1988 pisze:
poniedziałek 30 mar 2020, 21:45
I jeszcze pytanie z innej beczki tzn czy mogę prosić o polecenie programów z których mogę skorzystać np na telefonie lub tablecie w celu poprawienia gotowego już nagrania i jego lekkiego
BowHunter pisze:
poniedziałek 30 mar 2020, 22:00
Tym wymaganiom niektóre studia miałyby problem sprostać ;) Na iPada i iPhone'a (czyli ogólnie system iOS) są aplikacje Cubasis od Steinberga i Capture od PreSonusa. Co prawda ograniczone i współpracują z DAWami kolejno Cubase i Studio One, ale pewne opcje edycji posiadają. Innych nie znam.
Nie ma tego typu sensownych aplikacji na Androida. Latencja na urządzeniach z tym systemem, waha się pomiędzy 50 a 200ms, co kompletnie dyskwalifikuje je do pracy z dźwiękiem, zwłaszcza w czasie rzeczywistym.
Na iOS'a jedynym sensownym DAW-em jest Cubasis, który posiada jakąś formę pitch correction (jak bardzo użyteczną - nie mam pojęcia). Coś tam jeszcze ktoś produkuje, ale to "zabawki". Capture, to aplikacja do nagrywania we współpracy z mikserami z serii StudioLive. Nie ma w niej w zasadzie żadnych narzędzi do obróbki dźwięku.
Pozostają więc DAW-y z integralnymi narzędziami do korekcji intonacji np. Cubase Pro z Vari Audio lub Studio One Professional z Melodyne Essential czy Logic Pro X, który również ma takie narzędzia na pokładzie.
Natomiast jeżeli brak nam takich narzędzi w DAW, mamy mnóstwo aplikacji, które w nich funkcjonują jako wtyczki, że wymienię te najbardziej uznane, jak Melodyne. Auto Tune czy Synchro Arts Revoice. Niestety, nie są to tanie rzeczy a ich cena oscyluje pomiędzy 100€ (wersje podstawowe) a 700€ (najbardziej zaawansowane).

Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: BowHunter » poniedziałek 30 mar 2020, 23:43

PWA pisze:
poniedziałek 30 mar 2020, 23:29
Latencja na urządzeniach z tym systemem, waha się pomiędzy 50 a 200ms,
To rzeczywiście grubo. Co prawda nie korzystam, ale mimo wszystko bardziej spodziewałem się, że maksymalnie w granicach 20 ms.
Determinacja podstawą sukcesu...

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: PWA » poniedziałek 30 mar 2020, 23:58

BowHunter pisze:
poniedziałek 30 mar 2020, 23:43
To rzeczywiście grubo. Co prawda nie korzystam, ale mimo wszystko bardziej spodziewałem się, że maksymalnie w granicach 20 ms.
Niestety, widać Google nas nie lubi ;-) ...stąd też, jak zapewne zauważyłeś, w zasadzie nikt nie tworzy aplikacja pod Androida. Kilka lat temu zapowiadali poprawę tej sytuacji, ale jest już 10 wersja, a opóźnienia jak były, tak są :-)
Ostatnio zmieniony wtorek 31 mar 2020, 08:02 przez PWA, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: PWA » wtorek 31 mar 2020, 00:45

BowHunter pisze:
poniedziałek 30 mar 2020, 23:43
To rzeczywiście grubo. Co prawda nie korzystam, ale mimo wszystko bardziej spodziewałem się, że maksymalnie w granicach 20 ms.
Niestety, widać Google nas nie lubi a producenci sprzętu też mają swoje za uszami ;-) ...stąd też, jak zapewne zauważyłeś, w zasadzie nikt nie tworzy aplikacja pod Androida.
Poniżej ciekawy artykuł na ten temat i testy różnych urządzeń. Na końcu opisana jest metodyka, którą zastosowano przy obliczaniu latencji dla poszczególnych urządzeń i uwaga, że rzeczywista latencja będzie zawsze wyższa od tej obliczonej, ponieważ nie uwzględnia konwersji sprzętowych i warstw pośredniczących oprogramowania. W praktyce oznacza to latencje od 40-50 ms w górę.
https://juce.com/maq

Awatar użytkownika
Laila1988
Posty: 12
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 15:40

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: Laila1988 » wtorek 31 mar 2020, 01:37

Czyli pozostaje Mi śpiewać perfekcyjnie czysto i bezbłędnie :D
Wiola 💋

Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: BowHunter » wtorek 31 mar 2020, 08:26

Estrada i Studio pisze: Brzmienie mikrofonu jest przejrzyste, charakteryzuje się wyrazistością i prezentuje bardzo efektownie. W wielu przypadkach nagrany sygnał praktycznie nie wymaga dalszej obróbki, tym bardziej, że odpowiednia kompresja i korekcja funkcjonuje już w torze sygnałowym, nadając całości „radiowy” charakter. (...) Poziom szumów własnych mikrofonu do najniższych nie należy. Kłopotliwie prezentuje się też równowaga kanałów przy nagrywaniu w trybie monofonicznym na ścieżce ustawionej w trybie stereo – sygnał jest nieco przesunięty w stronę lewego kanału. Przycisk aktywujący wyciszanie mikrofonu jest bardzo przydatny (gdy np. chcemy wyłączyć mikrofon na czas odtwarzania muzyki), ale dość wyraźnie słychać klik towarzyszący aktywowaniu funkcji Mute. Nie należy też kłaść na biurku żadnych zewnętrznych dysków HDD – odgłos ich pracy jest doskonale wychwytywany przez mikrofon i słyszany w nagraniu pod postacią wyraźnego buczenia.
Tego się właśnie obawiałem. Aby pozbyć się radiowego charakteru i szumów trzeba będzie podrzeźbić wokal nakładając filtry korekcji barwy i expandera. Zatem nie pozostaje Ci nic innego jak w tym wypadku dobrze zapoznać się z DAW'em. Płatne oprogramowanie posiada wbudowane te wtyczki, z których możesz korzystać na bieżąco podczas pracy. Czyli dźwięk będzie cyfrowo obrabiany w trakcie nagrywania, niestety oznacza to większą latencję.
Determinacja podstawą sukcesu...

Awatar użytkownika
Laila1988
Posty: 12
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 15:40

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: Laila1988 » środa 01 kwie 2020, 16:29

Mam to szczęście że nie mogę odpalić laptopa jeszcze po długiej przerwie w której go NIE używałam ( myślę że około półtora roku ). Stąd prośba o pomoc i informacje co jest nie tak....dołączam screeny...
Załączniki
20200401_162526_compress43.jpg
20200401_162526_compress43.jpg (212.39 KiB) Przejrzano 4901 razy
20200401_162517_compress68.jpg
20200401_162517_compress68.jpg (214.45 KiB) Przejrzano 4901 razy
Wiola 💋

Awatar użytkownika
Laila1988
Posty: 12
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 15:40

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: Laila1988 » środa 01 kwie 2020, 16:35

I tak jak wspomniałam chciałam dac mi szansę tzn Mojemu laptopowi stąd takowa próba odpalenia go po tak długim czasie jednak nie mając pojęcia o kwestiach technicznych sprzętu z góry założyłam że jest on chyba nie wystarczający do takich zadań specjalnych :) To są informacje odnośnie jego wnętrzności hehe 😂😁
Załączniki
20200401_163212_compress2.jpg
20200401_163212_compress2.jpg (141.61 KiB) Przejrzano 4901 razy
Wiola 💋

Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: BowHunter » środa 01 kwie 2020, 19:14

Dysk Ci padł. Nowy ok stówki.
Determinacja podstawą sukcesu...

ODPOWIEDZ