Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Laila1988
Posty: 12
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 15:40

Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: Laila1988 » niedziela 29 mar 2020, 13:32

Witam wszystkich forumowiczów :D

Od razu chcę podkreślić, że jest to Mój pierwszy post na forum i z góry przeprosić jeśli dla Wielu z Was jest już nudny i powtarzalny 💪

Jestem totalną laiczką w kwestii sprzętu dlatego pragnę zasięgnąć porady bo zupełnie szczerze nie wiem od czego zacząć, a teraz w końcu mam na to czas i chciałabym z tym fantem coś zrobić 😉

Otóż od zawsze muzyka była częścią Mojej osoby ale teraz chciałabym troszeczkę profesjonalnej zająć się jej nagrywaniem a więc swoich wokali. Korzystam z gotowych aranżacji do których z dostępem dziś nie ma większego problemu. Do teraz nagrywałam się totalnie amatorsko na dyktafon bądź kamerkę na Ising jednak z racji iż dostałam w prezencie bożonarodzeniowym wymarzony mikrofon chciałabym zacząć z Niego korzystać tak jak się należy a co za tym idzie dowiedzieć się czego potrzebuję do jego podłączenia, jak i gdzie to zrobić i ewentualnie co jeszcze jest niezbędne do tego by nagrywać swoje wypociny w jak najlepszej jakości 😊

Mikrofon który posiadam to : M - AUDIO UBER MIC ( PROFESSIONAL USB MICROPHONE WITH HEADPHONE OUTPUT )
Zdaję sobie sprawę z tego, że podłączam to do laptopa jednakże zastanawia Mnie to czy do jego docelowego przeznaczenia potrzebny jest laptop, który musi spełniać jakieś technicznie normy czy też nie i praca mikrofonu nie jest uzależniona od modelu laptopa ? Ewentualnie jakie parametry musi spełniać taki laptop w razie gdyby okazało się, że muszę wymienić sprzęt na nowszy ( biorę taką ewentualność pod uwagę ) ?
Czy tv też może być takim nośnikiem ponieważ jego zakup jest niezbędny do Mojego domu i być może mogę podłączyć mikrofon do Niego bo to też mogło by być rozwiązaniem ( zakupiłabym wtedy tv spełniający funkcję nośnika a zakup laptopa odłożyłabym na później ).
* Może głupie pytanie ale czy potrzebna mi jest dodatkowa kamera prócz tej wbudowanej już w laptopie / tv żeby nagrywać siebie ? Do tej pory były to nagrania mp3 a chciałabym to zmienić 😊
* PS. Odnośnie mikrofonu - mogę go postawić na stoliku ponieważ nie ma on statywu żeby móc na stojąco przed Nim śpiewać stąd Moje pytanie : Jaki statyw ewentualnie mogę sobie dokupić do tego konkretnego modelu by móc na stojąco nagrywać wokal ( przed kamerą oczywiście hehe ) ?

* I podstawowe pytanie : w jaki sposób zsynchronizować ze sobą oba te urządzenia ( jaki program jest mi do tego potrzebny i najlepszy ) ?
* Następnie: co jest jeszcze niezbędne do tego by jakość nagrań i wokalu była jak najlepsza - nie mówię o poziomie wypasionego studia domowego a o poziomie, który będzie wysoki i realny do wykonania w warunkach domowych ( mieszkam w niewielkiej kawalerce w bloku i chcę w wolnych chwilach móc się realizować w domu ) ?

*A więc : jaki sprzęt jest jeszcze niezbędny prócz wspomnianego wcześniej mikrofonu oraz laptopa / tv ?
* Do czego służy często wspominany na forach interfejs i czy jest to niezbędne / ewentualnie czy można to czymś zamienić np słuchawkami ?
* Czy są potrzebne / niezbędne inne dodatkowe akcesoria ( kable, wzmacniacze, głośniki, monitory, urządzenia / programy do dodawania efektów dźwiękowych - jeśli tak co konkretnie ?

NA koniec : co z czym i jak podłączyć w kolejności ?

Naprawdę będę wdzięczna za pomoc, bo dopiero zaczynam i nie mam kompletnie pojęcia od czego to zrobić ( jestem kobietą i sam myśl o tych wszystkich kabelkach i kwestiach technicznych by je ze sobą SPOIĆ w jedną - działającą całość jest już dla Mnie nie lada wyzwaniem ).

Pozdrawiam serdecznie wszystkich i życzę Miłego oraz słonecznego dnia 😘🤗🍀☀️

Wiola 😉
Wiola 💋

Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: BowHunter » niedziela 29 mar 2020, 16:29

Laila1988 pisze:
niedziela 29 mar 2020, 13:32
* PS. Odnośnie mikrofonu - mogę go postawić na stoliku ponieważ nie ma on statywu żeby móc na stojąco przed Nim śpiewać stąd Moje pytanie : Jaki statyw ewentualnie mogę sobie dokupić do tego konkretnego modelu by móc na stojąco nagrywać wokal

Podstawa powinna dać się odkręcić odsłaniając mocowanie dla innych statywów. Chodzi konkretnie o tą okrągłą stópkę. Wtedy w zależności od gwintu z przejściówką lub bez zastosować możesz każdy inny statyw.

Laila1988 pisze:
niedziela 29 mar 2020, 13:32

* I podstawowe pytanie : w jaki sposób zsynchronizować ze sobą oba te urządzenia ( jaki program jest mi do tego potrzebny i najlepszy ) ?
* Następnie: co jest jeszcze niezbędne do tego by jakość nagrań i wokalu była jak najlepsza - nie mówię o poziomie wypasionego studia domowego a o poziomie, który będzie wysoki i realny do wykonania w warunkach domowych ( mieszkam w niewielkiej kawalerce w bloku i chcę w wolnych chwilach móc się realizować w domu ) ?

*A więc : jaki sprzęt jest jeszcze niezbędny prócz wspomnianego wcześniej mikrofonu oraz laptopa / tv ?
* Do czego służy często wspominany na forach interfejs i czy jest to niezbędne / ewentualnie czy można to czymś zamienić np słuchawkami ?
* Czy są potrzebne / niezbędne inne dodatkowe akcesoria ( kable, wzmacniacze, głośniki, monitory, urządzenia / programy do dodawania efektów dźwiękowych - jeśli tak co konkretnie ?
Nic poza laptopem i słuchawkami w Twoim przypadku, a raczej przypadku tego mikrofonu nie jest wymagane. Zintegrowany interfejs audio umożliwia komunikację z komputerem i urządzeniami iOS (co oznacza że TV nie). Nie potrzebujesz zatem żadnych dodatkowych urządzeń do rozpoczęcia nagrywania. Mikrofon posiada kontrolę wzmocnienia, wbudowane na spodzie złącze słuchawkowe oraz kontrolę poziomu odsłuchu. Na spodzie masz złącze MINI USB co zdradza jego już nieco leciwą technologię.

Co do oprogramowania to każde nagrywające będzie odpowiednio dobre. Zaczynając od Audacity, przez Studio One, Cubase, Logic Pro itd.

Laila1988 pisze:
niedziela 29 mar 2020, 13:32
NA koniec : co z czym i jak podłączyć w kolejności ?
Słuchawki do mikrofonu a mikrofon kablem do komputera. To wszystko.

Co do kamery to może być laptopowa, choć aby robić "lajwy" będziesz potrzebowała komputera mogącego bez przeszkód udźwignąć oprogramowanie DAW, nagrywanie Twojego głosu, odtwarzanie podkładu muzycznego, nagrywanie obrazu z kamery i jeszcze streamowanie tego. Zatem jaką specyfikację ma Twój komputer?
Determinacja podstawą sukcesu...

Awatar użytkownika
Laila1988
Posty: 12
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 15:40

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: Laila1988 » niedziela 29 mar 2020, 20:37

Serdecznie dziękuję za odpowiedź bo sądziłam że, każdy ma dosyć takich
" logicznych " dla Wielu osób ale niestety nie dla Mnie pytań 🤗

Uff czyli nie potrzebuję tzw monitorów odsłuchowych, wzmacniaczy, interfejsu czy programów DAW 🙂 ( pocieszające zważywszy na fakt, że muszę zainwestować w laptop bo ten który posiadam - Accer z przed hmm 7 lat na pewno nie sprosta żadnym wymaganiom ).

Nie jestem dobra w opisywaniu technicznych parametrów chociażby tych które posiada mój laptop, ale myślę że mogę sobie oszczędzić ten problem bo na 99% sama uważam, że jest to sprzęt na tyle zabytkowy który w żaden sposób nie nada się do nagrywania coverów z Moim wokalem ( nie korzystam z Niego nawet na codzień tylko z tabletu ).

Odnośnie mikrofonu i statywu :
* Rozumiem, że mam w miarę " ogarnięty " mikrofon i nie z jakiejś najniższej półki ?
* Czy każdy statyw będzie pasował do Mojego mikrofonu bez problemu ( w kontekście mocowania go z mikrofonem ?
Ja czytałam trochę o Nich i wiem, że można podzielić je na 6 kategorii w kwestii przeznaczenia i użytkowania : standardowe ( tripody ), z wysięgnikiem, z okrągłą podstawą ( na scenę ), z niskim statywem, stołowe i statywy nadgłowne (overhead).
Biorąc pod uwagę ten podział zdecydowałam się na ten drugi czyli z wysięgnikiem - mam nadzieję że dobrze wybrałam 😃 I mam pytanie odnośnie konkretnego już modelu - ze średniej półki mianowicie, który z poniższych jest godny największego polecenia :
Hercules Stands MS533B, K&M Telescopic Boom, DR Pro Telescopic Boom czy Atlas Sound PB21X ?

W kwestii słuchawek :
rozumiem że do nagrywania lepsze są słuchawki zamknięte niż otwarte i czy ten konkretny wybór na początek jest dobry, bo starałam się znaleźć opinie dotyczące konkretnych modeli i zdecydowałam się na słuchawki Extreme Isolation EX-29 ( głównym powodem wyboru tych był fakt, że ja nie mogę sobie pozwolić na przygotowanie pomieszczenia w którym będę się nagrywać czyli jego odpowiedniego wygluszenia z racji, że mieszkanie wynajmuje i zdecydowałam się na ten model bo czytałam, że bardzo dobrze tłumią hałas i zapewniają maksymalną izolację akustyczną. Dobry wybór ?

W kwestii laptopa tak jak napisałam jestem przekonana, że ten który posiadam nie nadaje się absolutnie do tego typu zadań. Zresztą on nawet do grania w lepsze gry się nie nadaje. Dla tego też muszę zakupić nowy i stąd prośba o radę dotyczącą tego JAKIE ASPEKTY TECHNICZNE SĄ NIEZBĘDNE ODNOŚNIE TEGO KONKRETNEGO PRZEZNACZENIA SPRZĘTU TZN DO NAGRYWANIA SIĘ ? I ew jaki model/e są godne polecenia ? O tym też czytałam i z tego co zdołałam odnaleźć to są 2 kwestie : pierwsza dotyczy tego czy lepszy jest Laptop czy Desktop a druga czy decydujemy się na na MAC czy PC ? Dlatego czy mogę prosić o opinię co jest lepsze zarówno w 1 wariancie jak i drugim ?
I czy po zakupie już któregoś z powyższych niezbędna jest w dalszym ciągu osobna kamera ?

Pytanie odnośnie jeszcze programów o których napisałeś tzn są one niezbędne do nagrywania, ale czy to właśnie za pomocą któregoś z Nich podłączam Mój mikrofon do sprzętu nie musząc już instalować żadnego innego programu lub sterowników by oba urządzenia ze sobą sparować ? I który z Nich jest najbardziej przejrzysty w obsłudze ( Audicity z tego co kojarzę prosty nie jest ).

I mam pytanie odnośnie samego już nagrywania tzn po podłączeniu słuchawek i mikrofonu : Czy w słuchawkach będę słyszeć aranż który włączę na laptopie i czy program nagra wszystko razem ( aranż, wokal i obraz ) ?
Ewentualnie jak uniknąć sytuacji że aranżacja będzie nagrana głośniej od wokalu ( czy parametry, które za to odpowiadają ustawiam w programie czy też w mikrofonie ) ?

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi, porady i wskazówki 😘😘😘
Wiola 💋

Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: BowHunter » niedziela 29 mar 2020, 21:31

Droga Lailu - sądząc po loginie jesteśmy z tego samego rocznika, więc pozwól, że będę się zwracał do Ciebie na "Ty". A zatem...
Laila1988 pisze:
niedziela 29 mar 2020, 20:37
Odnośnie mikrofonu i statywu
Pisałaś wcześniej o kamerach, wideo itd. Rozumiem zatem, że preferowałabyś występy na których widz mógłby nie tylko posłuchać Cię, ale także zauważyć jakie emocje towarzyszą Ci podczas wykonywania utworu. W związku z czym sądzę, że warto byłoby zadbać by statyw nie wyglądał jak najgorzej. Nie musi być on jednak jakości HOLLYWOOD'zkiej. Moim zdaniem jeśli masz przy nim stać, to Athletic MIC-6A będzie bardzo dobrym wyborem. Niedrogi statyw z żeliwną niewielką podstawą zajmującą mniej miejsca na podłodze, dzięki czemu ewentualne potknięcie się jest praktycznie wyeliminowane.

Laila1988 pisze:
niedziela 29 mar 2020, 20:37
W kwestii słuchawek

Ja korzystam ze słuchawek Yamaha HPH-MT8 i takie też mam wszędzie, jednakże są one stosunkowo drogie, a w Twoim przypadku starajmy się raczej ciąć koszty gdyż jeszcze sporo wydatków przed Tobą. I znowu występ na wizji, czyli wygląd i w miarę dobry dźwięk. Tutaj zastanowiłbym się nad słuchawkami Sennheiser HD 200 PRO (z tym, że ten przyrostek PRO tak marketingowy bardziej). Moja druga połówka korzysta właśnie z takich. Dobrze wyglądają i są bardzo wygodne, a przy tym w miarę tanie.


Laila1988 pisze:
niedziela 29 mar 2020, 20:37
... czy lepszy jest Laptop czy Desktop a druga czy decydujemy się na na MAC czy PC ?

Ja już dawno przeprowadziłem się z PC na MAC'a i nie żałuję. Nie mniej jest całą masa twórców używających komputerów z Windowsem i genialnie sobie radzą. Wojna pomiędzy jedną, a drugą platformą nie skończy się nigdy. Tutaj nie podpowiem Ci gdyż sama musisz wybrać. Jeśli nigdy nie miałaś do czynienia z MacOS, to ciężko będzie Ci przesiąść się. Ja na Twoim miejscu pozostałbym na platformie na której pracować umiem a zaoszczędzone pieniądze (bo MACi są drogie) zainwestowałbym w dalszy rozwój lub sprzęt.


Laila1988 pisze:
niedziela 29 mar 2020, 20:37
Pytanie odnośnie jeszcze programów o których napisałeś tzn są one niezbędne do nagrywania, ale czy to właśnie za pomocą któregoś z Nich podłączam Mój mikrofon do sprzętu nie musząc już instalować żadnego innego programu lub sterowników by oba urządzenia ze sobą sparować ? I który z Nich jest najbardziej przejrzysty w obsłudze ( Audicity z tego co kojarzę prosty nie jest ).
Właśnie jest najłatwiejszy. Ciężko mi pomóc Ci z mikrofonem USB, gdyż sam wystrzegałem i wystrzegam się ich. Twój mikrofon dla systemu operacyjnego jest kolejnym urządzeniem. I teraz jeśli mikrofony USB działają jak interfejsy audio, to system powinien wykryć go jako kartę dźwiękową i używać go tak samo. Czyli urządzenie z wejściem i wyjściem sygnału. A zatem mikrofon jest wejściem a gniazdo JACK 3,5mm na spodzie wyjściem. Czy bedą potrzebne dodatkowe sterowniki, czy nie tego nie wiem. Dowiesz się jak zainstalujesz sprzęt w komputerze. DAW jest niezbędny. To w nim przygotujesz sobie podkład i w nim nagrasz swój niesamowity jak mniemam głos. Ja doświadczenie mam tylko z Audacity, Studio One, Logic Pro X, Cubase. I z nich wszystkich to Audacity jest najprostsza, darmowa i w pełni po polsku, jednakże ma więcej ograniczeń niż pozostałe. Pozostałe są płatne i bardziej rozbudowane. Zakładam, że ktoś tutaj korzysta jeszcze z innego oprogramowania, więc niech wypowie się i doda coś od siebie.


Laila1988 pisze:
niedziela 29 mar 2020, 20:37
Czy w słuchawkach będę słyszeć aranż który włączę na laptopie i czy program nagra wszystko razem ( aranż, wokal i obraz ) ?
Ewentualnie jak uniknąć sytuacji że aranżacja będzie nagrana głośniej od wokalu ( czy parametry, które za to odpowiadają ustawiam w programie czy też w mikrofonie ) ?

Na mikrofonie masz potencjometr którym sterujesz miks odsłuchu. Ma on nadrukowany mikrofon z jednej strony i monitor z drugiej. Przekręcając go na mikrofon usłyszysz tylko siebie, na monitor zaś dźwięk z komputera. Nie wiem jaka latencja (opóźnienie sygnału) towarzyszyć Ci będzie, gdyż nie korzystałem z tego mikrofonu nigdy.

Co do głośności ścieżek to dobierzesz ją sobie później w programie. Program nagra tylko to co usłyszy mikrofon, zatem tylko Ciebie i ew dźwięki z otoczenia.
Determinacja podstawą sukcesu...

Awatar użytkownika
Laila1988
Posty: 12
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 15:40

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: Laila1988 » poniedziałek 30 mar 2020, 18:25

Słuszna uwaga dotycząca Mojego loginu, który oczywiście pokrywa się z datą Moich urodzin 🙂

Czyli rozumiem że żaden z tych statywów które wymieniłam ( te konkretne modele były wymienione na innej stronie jako 4 godne polecania propozycje ze średniej półki ) nie są niezbędnym minimum do nagrań w domu i ten który zaproponowałeś jest od Nich tańszy / lepszy i zupełnie Mi wystarczy ?

Słuchawki :
Twoja propozycja dotyczy słuchawek Sennheiser HD 200 PRO gdzie ja zastanawiałam się nad tymi z Extreme Isolation EX-29 bo wydawały Mi się możliwie najlepszym wyborem także teraz nie wiem czy dokonałam złego czy może polecasz te z Sennheiser bo są lepsze od tych z Extreme czy też ze względu na budżet ? Jeśli przyczyną jest ta 2 dotycząca budżetu to chciałabym tylko podkreślić że w kwestii tego konkretnego zakupu jestem nastawiona i przygotowana na wydatek rzędu 500-600 zł bo wychodzę z założenia, że są na tyle istotne że muszę przede wszystkich zainwestować właśnie w Nie 🙂
Tym bardziej, że napisałeś że po za Nimi, mikrofonem i laptopem niczego innego nie potrzebuję gdzie byłam wcześniej przekonana że niezbędne będą jeszcze monitory czy interfejs ( monitory ze względu na odpowiednie wyciszenie pomieszczenia ) a z Twojej wypowiedzi wynika że nie muszę ich kupować także mam już 2 wydatki mniej w tym momencie ( dlatego zastanawia Mnie też jakie wydatki miałeś na myśli pisząc :
" ...starajmy się raczej ciąć koszty gdyż jeszcze sporo wydatków przed Tobą. " ) 🤔
oraz z czego wynika sugestia by zakupić te z Sennheiser ?

Jeżeli chodzi o laptop mianowicie to na jakim sprzęcie potrafię pracować to do tej pory nie używam to od dłuższego czasu a gdy to robiłam to Mi osobiście bardzo źle się korzystało z Windowsa bo na Nim pracował... Korzystam z telefonu z Androidem a dokładnie z Samsunga Galaxy S10+ a przed Nim był Sony oraz również inny model Samsunga oraz z 2 tabletów : Lenovo i Huawei i z tych urządzeń korzysta Mi się dobrze ( zarówno telefon jak i oba tablety ) także biorąc to pod uwagę czy będzie mi faktycznie ciężko korzystać z Maca i PC jest lepszy ?

I kwestia dotycząca samego procesu nagrywania :
wnioskuję że nie ma możliwości by nagrywać się w taki sposób żebym w słuchawkach słyszała aranż i wokal Razem a więc prawidłowo powinnam w Nich słyszeć aranż by śpiewając się z Nim zgrać a wokal odsłuchać dopiero później na laptopie już po nagraniu ?
I skoro program nagra tylko to co usłyszy mikrofon a zatem aranż w tym przypadku to jak mam później wkomponować w niego nagrany wokal ( chodzi mi o to co i jak powinnam zrobić w kolejności by to złożyć w całość bo byłam przekonana że na laptopie bo skączonym już nagraniu będzie gotowy cover tzn mój wokal Razem ze ścieżką dźwiękową ).

Dziękuję za wyrozumiałość w odpowiedziach 😊
Wiola 💋

Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: BowHunter » poniedziałek 30 mar 2020, 19:44

OK, a zatem... Co do statywów ja osobiście używam biurkowych, ale moja praca z dźwiękiem jest inna. Prawda jest taka, że możesz zakupić każdy. Nie znam po prostu Twojego budżetu jaki przeznaczyć możesz na sprzęt, a z reguły nie jest on tani tym bardziej jeśli mówmy o sprzęcie markowym. Osobiście polecam z okrągłą podstawę z prostą szyją gdyż jest to najbardziej moim zdaniem odpowiedni statyw do nagrań wokalu na stojąco. Ale każdy ma inne upodobania.

Zanim przejdę do słuchawek odpowiem na pytanie odnośnie:
Laila1988 pisze:
poniedziałek 30 mar 2020, 18:25
... ( dlatego zastanawia Mnie też jakie wydatki miałeś na myśli pisząc :
" ...starajmy się raczej ciąć koszty gdyż jeszcze sporo wydatków przed Tobą. " )
Otóż moja myśl dotyczyła Twojego mikrofonu. Oczywiście mogę być w błędzie, i ktoś kto używa takowych mikrofonów USB może poczuć się urażony i próbować mnie zbesztać tutaj, ale...

Mikrofon który posiadasz, bądź też ogólnie mikrofon z interfejsem USB jest dedykowany bardziej jako lektorski, dla youtubera aniżeli artysty scenicznego. Jesteś w stanie podpiąć go tylko pod komputer, nic więcej. Zatem żadna bramka szumów, kompresor, limiter, monitory odsłuchowe, rejestratory zewnętrzne, nie wchodzą w grę bo nie masz jak pod nie podpiąć tego mikrofonu. Na upartego można by odpinać słuchawki i podpinać monitory, lub ustawić dwie karty dźwiękowe jako wyjściowe (nie pamiętam jak na Windowsie, ale w Macu tak się da) i wtedy masz możliwość odsłuchu studyjnego. Szybko zauważysz jednak, że mikrofon na USB jest dla Ciebie niewystarczający. Moim zdaniem Twój setup startowy powinien składać się z bramki szumów, interfejsu audio, mikrofonu XLR, słuchawek, komputera, monitorów. Kupując / otrzymując na gwiazdkę mikrofon USB zamknęłaś sobie niejako możliwość rozbudowy z tym mikrofonem. Ale to moja opinia. Aby pieniądze nie zostały "wyrzucone w błoto" staram się pomóc ogarnąć Ci sprzęt pod ten mikrofon właśnie. Łatwo jest napisać wyrzuć TO i kup TO. Podjąłem rękawice gdyż skoro jest to Twój wymarzony mikrofon, staram się pomóc tak byś mogła spełniać się przy jego pomocy.

Wracając do słuchawek. Nie miałem do czynienia z modelem o który pytasz. Zawsze staram się polecać to co sam przetestowałem. Nie wróżę z fusów, opieram się na własnych doświadczeniach, stąd cała piwnica sprzętu użytego raz, lub maksymalnie pięć razy. Nigdy nie miałem, ani nie użytkowałem słuchawek Extreme Isolation EX-29. Swoją przygodę zaczynałem od American Audio, przez Reloopy, 3 pary Sennheiserów, aż na Yamahach skończyłem. Są na tyle dobre, że nie szukam już innych. Te które zaoferowałaś "na papierze" wyglądają dobrze, jak w rzeczywistości to się okaże.


Co do komputera. MAC nie jest ciężki jeśli jesteś "szybko łapiącą" dziewczyną. OsX działa po prostu inaczej. Ciężko wyjaśnić w kilku zdaniach, odsyłam zatem na kanał YouTube o nazwie instrukcje Apple, gdzie wszystko fajnie jest objaśniane i pozamykane w playlistach.

Co do samego procesu nagrywania. Da się tak jak mówisz, w programie uruchamiasz sobie odsłuch kanału na który narywasz, z tym że wszystko będziesz słyszała z opóźnieniem. Nie mniej jest to rozpraszające i dobrze jest zrobić sobie kilka próbek, ustawić wszystko i jechać z koksem już na gotowca wtedy. Nie polecam odsłuchiwania wokalu bezpośrednio z mikrofonu i podkładu z komputera jednocześnie, bo na pewno nie będą zgrywać się razem. Kiedy mówisz / śpiewasz do mikrofonu USB, sygnał analogowy jest konwertowany na cyfrowy za pomocą konwertera A-D. Proces ten trwa trochę czasu, powodując opóźnienie zwane latencją. Dodając do opóźnienia konwersji A-D wszelkie efekty cyfrowe, które można wprowadzić za pomocą oprogramowania DAW, problem staje się jeszcze bardziej wyraźny. Nie wiem czy sama będziesz to wszystko ogarniała, czy ktoś będzie pomagał Ci. Sam proces postprodukcji jest dość żmudny. Odsłuchujesz, nagle zauważasz że wykonałaś którąś zwrotkę źle i od nowa, lub nagrało się coś jeszcze oprócz Twego głosu. Nic nie idzie z automatu. Z wokalu po nagraniu musisz usunąć szum, który będzie na pewno, zsynchronizować go z dźwiękiem gdybyś gdzieś spóźniła się, znormalizować, nałożyć korekcję barwy itd itp.
Determinacja podstawą sukcesu...

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: PWA » poniedziałek 30 mar 2020, 20:19

Zacznijmy od mikrofonu :-)

1. Mikrofon
Pamiętaj o tym, że M-Audio Uber Mic to mikrofon głównie skonstruowany pod potrzeby lektorskie i jako taki średnio nadaje się do śpiewania. Miej więc w tyle głowy fakt, że w miarę angażowania się w rejestrację swojego głosu, mikrofon ten przestanie dość szybko zaspokajać Twoje oczekiwania. Poniżej test Twojego mikrofonu:
https://estradaistudio.pl/testy/sprzet- ... 9-uber-mic
Mikrofon posiada wbudowany interfejs audio i w związku z tym, jak napisał kolega BowHunter, na tym etapie oddzielny interfejs nie jest konieczny. Mikrofon w programie DAW będzie Ci się zgłaszał jako interfejs audio. Jeżeli zdecydujesz się na używanie oprogramowania na komputerze z Windows, konieczny będzie driver, który jest do pobrania pod poniższym linkiem:
https://m-audio.com/support/download/dr ... -mic-1.0.2
W przypadku Mac OS prawdopodobnie żaden driver nie jest potrzebny, ponieważ system ten w większości przypadków obsługuje urządzenia po przez proces Core Audio.
Co do śpiewania do aranżacji i jednoczesnego nagrywania śpiewu, to pierwszym pytaniem jest, w jakiej formie posiadasz te aranżacje? Czy są to pliki mp3 lub wav? Czy jest to jeden plik stereo?
Jeżeli jest to w formie pliku, to w oprogramowaniu DAW na jedną ze ścieżek importujesz podkład, zaś na drugiej nagrywasz wokal np. 1 ścieżka to będzie podkład, zaś ścieżka 2 będzie służyła do nagrywania wokalu (należy pamiętać, żeby na tej ścieżce włączyć zapis :-)). Włączając w DAW play w słuchawkach podłączonych do mikrofonu będziesz słyszała zarówno podkład, jak również swój śpiew. Po zakończeniu nagrania będziesz mogła. Odtworzyć obydwie ścieżki czyli podkład i nagrany do niego wokal. Niestety bez intensywnej nauki oprogramowania się nie obejdzie.

2. Komputer
Czy możesz podać informacje:

- procesor w Twoim komputerze (zapewne Intel, ale jaki?). Najlepiej sprawdzić to (Windows 10) klikając prawym klawiszem na Start -> Menadżer urządzeń -> Procesor (rozwinąć)
- ilość pamięci RAM
- dysk twardy (pojemność, HDD czy SSD)

Być może komputer jest na tyle wydajny, że w zupełności wystarczy do tak prostych prac i nie będzie konieczności jego wymiany.
Co do różnicy pomiędzy Apple i komputerem pracującym pod Windows, to de facto jest ona minimalna. Obydwa rozwiązania bazują na tej samej platformie sprzętowej, czyli Intel. Różnice, które mogą faworyzować Apple, to:
- port Thunderbolt (nieprzydatny Tobie na tym etapie, ale być może w przyszłości)
- wspomniane Core Audio, które oznacza w większości przypadków brak konieczności instalowania driverów, a co za tym idzie krótszy czas konieczny na przetworzenie sygnału i brak ew. problemów ze źle napisanymi driverami
- zdaniem niektórych zdecydowanie przyjemniejszy interfejs :-)

3. Statyw
Dowolny statyw, byle był by stabilny i miał przyzwoite mocowanie mikrofonu. Pamiętaj, że dośpiewania przydał by się również Pop Filter w celu stłumienia sybilantów, tak jak np. ten:
https://supersound.pl/dna-nf-15-popfilt ... gKcb_D_BwE
Przykręca się go do statywu i ustawia przed membraną mikrofonu. Chroni on również mikrofon przed zawilgoceniem podczas śpiewu.

4. DAW
Poniżej linki do darmowych, profesjonalnych aplikacji DAW:
a) Presonus Studo One Prime
https://shop.presonus.com/Studio-One-4-Prime
b) Tracktion Waveform Free
https://www.tracktion.com/products/waveform-free
c) Cakewalk
https://www.bandlab.com/products/cakewalk
4) Reaper (darmowa wersja 60 dniowa, w pełni funkcjonalna. Po tym okresie powinno się kupić licencję za 60$ i oprogramowanie o tym przypomina co jakiś czas, ale dalej działa w pełnie funkcjonalnie)
https://www.reaper.fm/index.php
Osobiście wybrał bym Cakewalk lub Reaper.

5. Słuchawki
Polecam Beyerdynamic DT 770 pro, w pełni profesjonalne, wygodne słuchawki zamknięte używane w większości studiów nagrań na całym świecie, a jednocześnie atrakcyjne cenowo (moim zdaniem), bo niewiele ponad 500,-

6. Monitory
Jednak by się przydały, bo na czym odsłuchasz zapisany materiał zwłaszcza, jeżeli chciała byś pobawić się w jego korekcję i obróbkę dynamiczną lub soniczną? na początek oczywiście nie są niezbędne, ale z czasem zapewne poczujesz potrzebę ich posiadania, a co za tym idzie potrzebny będzie jakiś przyzwoity interfejs audio... no i może lepszy mikrofon... przynajmniej coś takiego
https://www.rode.com/microphones/nt1

7. Ekran akustyczny
Napisałaś, że warunki, w jakich będziesz dokonywała nagrań, nie są idealne. Żeby zminimalizować wpływa otoczenia i i nie najlepsze warunki akustyczne w domu, warto było by się zaopatrzyć w tego typu ekran, jak np. ten
https://www.musicexpress.pl/pl/product/ ... akustyczna

Awatar użytkownika
Laila1988
Posty: 12
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 15:40

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: Laila1988 » poniedziałek 30 mar 2020, 20:43

Odnośnie mikrofonu - dostałam go w prezencie gwiazdkowym i z tego co usłyszałam od osoby która mi go podarowała ( bliska mi osoba takżę wiem że włożyła wszelkich starań by wpierw zasięgnąć porady co kupić i że nie wzięła pierwszego lepszego z półki ) to jest to dobry mikrofon, który polecono jej w sklepie. Ponoć miał on niby sprawdzać się idealnie do nagrań w domu i posiada bardzo dobre parametry do nagrywania wysokiej jakości wokalu - nie potwierdzę ani nie zaprzeczę ponieważ nie mam w tym temacie niestety wiedzy, ale do dziś byłam przekonana, że tak jest a okazuje się że chyba nie koniecznie ...No ale nie obwiniam o to ofiarodawcy prezentu ponieważ wiem, że on sam dołożył wszelkich starań, dużo sam czytał i szukał informacji dotyczących sprzętu by kupić jak najlepszy, a ostatecznie ten mu doradzono także jeśli ktoś tu zawinił to doradca w sklepie...
Także nie oreśliłabym go jako
" wymarzonego " w sensie modelu, bo nie zaznaczyłem kupującemu że ma być to ten konkretnie model. Miał wolną rękę. Wymarzony odnosi się bardziej do samego faktu, że mikrofon jako forma prezentu był Moim marzeniem a nie model 🙂

Także hmm póki co jestem raczej na niego skazana zanim nie wdrąże się w temat na tyle, że z czasem będę w pełni świadoma co jest dobre a co nie i który sprzęt konkretnie odpowiada Mi i Moim oczekiwaniom - ale na to potrzeba czasu, doświadczenia i wiedzy tak jak w Twoim przypadku 🙂

A więc odnośnie statywu i słuchawek też już wiem co i jak i czym się kierować pozostaje kwestia laptopa. Chciałabym poprosić o opinię, który konkretnie jest godny polecenia ( mówimy o MACU ) ?
Ewentualnie czy mogę prosić o informacje ogólne odnośnie tego jakie laptop musi spełniać techniczne normy by podołać konkretnie w tym celu jakim jest nagrywanie ( mając takie sugestie będę mogła sama poszukać czegoś odpowiadającego Mi czego nie mogę zrobić teraz nie mając wiedzy odnośnie koniecznych parametrów ) ?
Wiola 💋

Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: BowHunter » poniedziałek 30 mar 2020, 21:08

Jeśli mówimy od Macbookach to tylko Pro. Nie wiem jak teraz, ale Macbooki AIR miały problemy z wydajnością mimo, że na papierze mocy nie powinno im zabraknąć. Niestety Macbook Pro to wydatek od 7500zł w górę. Ja nie mam MacBooka. W trasie korzystam z iPada, natomiast w studiach mam MACa mini i iMaca. Do obsługi wywiadów korzystam z Maca mini z drugiej połowy 2012 roku. Jest tam dwurdzeniowa i5 2,5GHz i 16 GB Ramu. Dźwiga bez problemu wszystkie moje DAWy jakie mam z podpiętą Yamahą. iMac to Retina 21,5 cala z końca 2015 roku. Ma w sobie i7 3,3 GHz i 16 GB Ramu. Do niego wpięty jest A&H i także działa bez problemu. Także nie musisz kupować nowego komputera. Skoro i tak korzystasz z tabletu to ja wybrałbym Używanego iMaca, lub Maca mini i dokupił po prostu do niego monitor.
Determinacja podstawą sukcesu...

Awatar użytkownika
Laila1988
Posty: 12
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 15:40

Re: Zestaw do nagrywania wokalu pod gotowe aranże na dobry start w domu :)

Post autor: Laila1988 » poniedziałek 30 mar 2020, 21:45

Nie jestem zwolenniczką używanych sprzętów - boję się ryzyka w szczególności jeśli nie mam 100% wiedzy o sprzęcie, ale jeśli ktoś się zna to jest to dobre rozwiązanie. Tak więc wolę zakupić nowy sprzęt i mieć na jakiś czas spokój 😊
I skoro mowa o dwóch wspomnianych : Mac mini i iMac to jaki konkretnie model jest godny polecenia dla Mnie 🤔

I jeszcze pytanie z innej beczki tzn czy mogę prosić o polecenie programów z których mogę skorzystać np na telefonie lub tablecie w celu poprawienia gotowego już nagrania i jego lekkiego
" stuningowania " np poprawa niedoskonałości wokalu w postaci niewielkich nieczystości głosu - jeśli takowe się wkradną a oby robiły to jak najrzadziej, dodanie " bajerów " i efektów czy też poprawa jakości nagrania ( nie chodzi mi o to żeby zmienić je do tego stopnia że w niczym nie będą przypominać Mojego realnego głosu jak to często robią "gwiazdy " w studiach, które przerabiają utwory do tego stopnia, że na żywo okazuje się że nie potrafią śpiewać - preferuję nagrania, które w sposób bardzo zbliżony do realnego i takiego jak to ma miejsce na " na żywo " prezentują Moje umiejętności i możliwości bez późniejszych niespodzianek i rozczarowań ) dlatego chcę mieć możliwość tylko delikatnej obróbki w celu poprawienia jakości i w niewielkim stopniu móc urozmaicić całość jakimś efektem zachowując przy tym estetykę i naturalność nagrania stąd prośba o polecenie fajnego programu, który sprosta takim oczekiwaniom 🙂

Serdecznie dziękuję
Wiola 💋

ODPOWIEDZ