Pianino 88 klawiszy, z możliwością tworzenia w programach DAW & zewnętrzny interfejs audio

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
pawelmaczkowiak
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2020, 14:20

Pianino 88 klawiszy, z możliwością tworzenia w programach DAW & zewnętrzny interfejs audio

Post autor: pawelmaczkowiak » poniedziałek 06 kwie 2020, 14:46

Hejka! :)
Tak jak w temacie- poszukuję pianina 88 klawiszy, z możliwością tworzenia w programach DAW oraz zewnętrzny interfejs audio.

Ważna sprawa:
1. Nie zależy mi zupełnie na potencjometrach, czy pokrętłach, ewentualnie: modulation, pitch, poziom głośności (tak jak np. w M-Audio Hammer 88),
2. Cena do około 2500 tys. zł (po prostu nie wiem, czy więcej jest sens wydawać jak na kogoś, kto nie jest ani początkującym ani wirtuozem gry) :),
3. Wyczytałem, że te parę rzeczy- klawiatura, dynamiczna, młoteczkowa, ważona, triple sensor oraz by występowało zamortyzowane odbicie naciskanego klawisza - to podstawa dobrego i wiarygodnego grania ( czyli tak jak na pianinie akustycznym) . Pytanie do Was- czy to wszystko jest faktycznie tak niezbędne?
4. NIE CHCĘ wbudowanych głośników,
5. Czy jest możliwość połączenia tych wszystkich wymienionych rzeczy w jedną całość? :P Jeśli nie, to z czego powinienem zrezygnować, lub też zwrócić uwagę, jeśli wiem, że bardziej zależałby mi na grze na pianinie?

Własnoręcznie próbowałem klawiatury M- Audio Hammer 88 i wiem, że taki poziom wykonania instrumentu w zupełności wystarczy. Nie ukrywam, że spodobał mi się ten model. Pytanie czy znacie jakieś alternatywy? Lepsze narzędzia w podobnej cenie?

Do tego instrumentu na pewno dokupiłbym również zewnętrzny interfejs audio, ponieważ chciałbym nagrywać klawisze, gitarę oraz wokal. To co zapadło w pamięć to FOCUSRITE Scarlett Solo 3rd Gen. Znów pytanie, czy to aby dobre narzędzie do takich potrzeb? Może coś tańszego będzie równie dobre/ lepsze?

Czekam na odpowiedź z niecierpliwością i pozdrawiam cieplutko :D

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Pianino 88 klawiszy, z możliwością tworzenia w programach DAW & zewnętrzny interfejs audio

Post autor: PWA » poniedziałek 06 kwie 2020, 21:35

pawelmaczkowiak pisze:
poniedziałek 06 kwie 2020, 14:46
Hejka! :)
Tak jak w temacie- poszukuję pianina 88 klawiszy, z możliwością tworzenia w programach DAW oraz zewnętrzny interfejs audio.
Możesz wyjaśnić, co masz na myśli odnośnie DAW? Czy chodzi Ci o wykorzystanie instrumentu jako kontrolera do gry na instrumentach wirtualnych? Czy też chodzi Ci o zapis Twojej gry na fortepianie w programie DAW lub o jedno i drugie?
pawelmaczkowiak pisze:
poniedziałek 06 kwie 2020, 14:46
Ważna sprawa:
1. Nie zależy mi zupełnie na potencjometrach, czy pokrętłach, ewentualnie: modulation, pitch, poziom głośności (tak jak np. w M-Audio Hammer 88),
Potencjometry, pady itp. mają kontrolery i to też nie wszystkie. Pianina z reguły są wolne od tego typu funkcjonalności.
pawelmaczkowiak pisze:
poniedziałek 06 kwie 2020, 14:46
2. Cena do około 2500 tys. zł (po prostu nie wiem, czy więcej jest sens wydawać jak na kogoś, kto nie jest ani początkującym ani wirtuozem gry) :),
2500 tys., to entry level, więc jeżeli grasz, zawsze jest sens kupić lepszy instrument.
W tej cenie godnym uwago wydaje się Roland FP-30. Posiada całkiem niezłą klawiaturę ważoną (oczywiście, jak na tę cenę) oraz dość dobre brzmienie. Jego "wadą" jest brak osobnych wyjść, więc trzeba korzystać z wyjścia słuchawkowego, aby podłączyć go do interfejsu, miksera lub monitorów. Nie ma też osobnego wyjścia MIDI DIN do sterowania zewnętrznymi instrumentami sprzętowymi, ale po USB jest transmisja MIDI, więc można go użyć jako klawiatury sterującej dla instrumentów wirtualnych
pawelmaczkowiak pisze:
poniedziałek 06 kwie 2020, 14:46
3. Wyczytałem, że te parę rzeczy- klawiatura, dynamiczna, młoteczkowa, ważona, triple sensor oraz by występowało zamortyzowane odbicie naciskanego klawisza - to podstawa dobrego i wiarygodnego grania ( czyli tak jak na pianinie akustycznym) . Pytanie do Was- czy to wszystko jest faktycznie tak niezbędne?
Jeżeli Twoim celem jest jak najbardziej zbliżyć się do sposobu gry na instrumencie akustycznym, odpowiedź brzmi: tak, jest to niezbędne
pawelmaczkowiak pisze:
poniedziałek 06 kwie 2020, 14:46
4. NIE CHCĘ wbudowanych głośników,
W zasadzie wszystkie pianina mają wbudowane głośniki. W tym budżecie nie znajdziesz instrumentu bez głośników... zresztą przy znacznie wyższym też nie będzie łatwo. No ale nie musisz z nich korzystać.
pawelmaczkowiak pisze:
poniedziałek 06 kwie 2020, 14:46
5. Czy jest możliwość połączenia tych wszystkich wymienionych rzeczy w jedną całość? :P Jeśli nie, to z czego powinienem zrezygnować, lub też zwrócić uwagę, jeśli wiem, że bardziej zależałby mi na grze na pianinie?
Poza brakiem głośników, jak najbardziej :-)
pawelmaczkowiak pisze:
poniedziałek 06 kwie 2020, 14:46
Do tego instrumentu na pewno dokupiłbym również zewnętrzny interfejs audio, ponieważ chciałbym nagrywać klawisze, gitarę oraz wokal. To co zapadło w pamięć to FOCUSRITE Scarlett Solo 3rd Gen. Znów pytanie, czy to aby dobre narzędzie do takich potrzeb? Może coś tańszego będzie równie dobre/ lepsze?
Scarlett Solo to tani i dobry interfejs jak na swoją cenę. Gwarantuje jakość i przyzwoite brzmienie preampów. Trudno znaleźć coś równie dobrego w podobnej cenie (niskiej). Ja jednak proponował bym 2i2, który przede wszystkim ma normalne wyjścia liniowe, a nie RCA.

pawelmaczkowiak
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2020, 14:20

Re: Pianino 88 klawiszy, z możliwością tworzenia w programach DAW & zewnętrzny interfejs audio

Post autor: pawelmaczkowiak » poniedziałek 06 kwie 2020, 22:44

"Możesz wyjaśnić, co masz na myśli odnośnie DAW? Czy chodzi Ci o wykorzystanie instrumentu jako kontrolera do gry na instrumentach wirtualnych? Czy też chodzi Ci o zapis Twojej gry na fortepianie w programie DAW lub o jedno i drugie?"

Odp: Chodzi o jedno i drugie. + chciałbym móc swobodnie grać na instrumencie poza tworzeniem w DAW

"2500 tys., to entry level, więc jeżeli grasz, zawsze jest sens kupić lepszy instrument.
W tej cenie godnym uwago wydaje się Roland FP-30. Posiada całkiem niezłą klawiaturę ważoną (oczywiście, jak na tę cenę) oraz dość dobre brzmienie. Jego "wadą" jest brak osobnych wyjść, więc trzeba korzystać z wyjścia słuchawkowego, aby podłączyć go do interfejsu, miksera lub monitorów. Nie ma też osobnego wyjścia MIDI DIN do sterowania zewnętrznymi instrumentami sprzętowymi, ale po USB jest transmisja MIDI, więc można go użyć jako klawiatury sterującej dla instrumentów wirtualnych"

Odp 1: Ta "wada" rozumiem, że znika w momencie podłączenia do interfejsu słuchawek tak? Jeśli tak, to nie byłaby dla mnie wada. :P

Odp 2: Czyli czy ten M- Audio Hammer 88 uważa Pan, żeby odpuścić? Wiem, że miał w zestawie dużo brzmień a jest znacznie tańszy od wymienionego przez Pana Rolanda, który ma wiele dodatkowych funkcji, z których pewnie i tak bym nie korzystał.

"Scarlett Solo to tani i dobry interfejs jak na swoją cenę. Gwarantuje jakość i przyzwoite brzmienie preampów. Trudno znaleźć coś równie dobrego w podobnej cenie (niskiej). Ja jednak proponował bym 2i2, który przede wszystkim ma normalne wyjścia liniowe, a nie RCA."

Odp: Właśnie chciałem się upewnić- mianowicie: Scarlett Solo 2 generacji miał właśnie to RCA, ale widzę, że Scarlett Solo 3 generacji ma już (i tu proszę wskazać błąd jeśli takowy popełniam) normalne wyjścia liniowe (do któych w przyszłości mógłym podłączyć monitory) jak 2i2 drugiej jak i trzeciej generacji. Zatem jeśli dobrze rozumuję to mógłbym w tym przypadku kupić Scarlett Solo 3 generacji zamiast 2i2 ?

Dziękuję za tak szybki odzew i obszerne wytłumaczenie :)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Pianino 88 klawiszy, z możliwością tworzenia w programach DAW & zewnętrzny interfejs audio

Post autor: PWA » wtorek 07 kwie 2020, 00:56

pawelmaczkowiak pisze:
poniedziałek 06 kwie 2020, 22:44
Odp 1: Ta "wada" rozumiem, że znika w momencie podłączenia do interfejsu słuchawek tak? Jeśli tak, to nie byłaby dla mnie wada. :P
Tak, natomiast wadą nie jest brak możliwości podłączenia słuchawek, gdy wykorzystamy ich wyjście, aby podłączyć instrument do interfejsu. Wadą jest wyprowadzanie sygnału z wyjścia słuchawkowego, a nie dedykowanego wyjścia instrumentalnego.
pawelmaczkowiak pisze:
poniedziałek 06 kwie 2020, 22:44
Odp 2: Czyli czy ten M- Audio Hammer 88 uważa Pan, żeby odpuścić? Wiem, że miał w zestawie dużo brzmień a jest znacznie tańszy od wymienionego przez Pana Rolanda, który ma wiele dodatkowych funkcji, z których pewnie i tak bym nie korzystał.
M- Audio Hammer 88 nie jest instrumentem, lecz klawiaturą sterującą. Sam z siebie nie wyda żadnego dźwięku. Służy do gry na instrumentach wirtualnych bądź modułach brzmieniowych.
W związku z tym nie wiem, czy chodzi Ci o klawiaturę sterującą, czy instrument typu stage piano? Jeżeli klawiatura, to ja osobiście wolał bym Studiologic SL88 Studio (mechanika uznanej firmy Fatar). Natomiast jeżeli chcesz mieć stage piano, to w okolicy 2300-2400 ciężko będzie znaleźć konkurencję dla FP-30 zarówno pod względem manuału, jak i brzmienia.
pawelmaczkowiak pisze:
poniedziałek 06 kwie 2020, 22:44
Odp: Właśnie chciałem się upewnić- mianowicie: Scarlett Solo 2 generacji miał właśnie to RCA, ale widzę, że Scarlett Solo 3 generacji ma już (i tu proszę wskazać błąd jeśli takowy popełniam) normalne wyjścia liniowe (do któych w przyszłości mógłym podłączyć monitory) jak 2i2 drugiej jak i trzeciej generacji. Zatem jeśli dobrze rozumuję to mógłbym w tym przypadku kupić Scarlett Solo 3 generacji zamiast 2i2 ?
Tak. Mój błąd... wyjścia RCA miała 2 generacja. Zwróć też uwagę na to, że interfejs nie działa w trybie standalone i musi być podłączony do komputera, żeby funkcjonował. Zdaje się, że od modelu 8i6 można pracować bez włączonego komputera

pawelmaczkowiak
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2020, 14:20

Re: Pianino 88 klawiszy, z możliwością tworzenia w programach DAW & zewnętrzny interfejs audio

Post autor: pawelmaczkowiak » wtorek 07 kwie 2020, 18:13

"W związku z tym nie wiem, czy chodzi Ci o klawiaturę sterującą, czy instrument typu stage piano?"

Odp 1: Faktycznie. Nie doprecyzowałem. Chodzi o klawiaturę sterującą. Faktycznie SL 88 studio w porównaniu z resztą sterowników w tym zakresie cenowym, ma jedną z lepiej ocenianych klawiatur + mało pokręteł i czytelny ekranik. Tu dziękuję od razu za polecenie, bo w sumie nie znalazłem czegoś bardziej odpowiadającego moim oczekiwaniom + każdy komentarz o tym sterowniku był pozytywny (z wyjątkiem niepopartego źródłem jednego postu) jak nie rewelacyjny. :)

Odp 2: Gdy już (prawdopodobnie) zakupię ten produkt, to jakiego okablowania potrzebuję aby w pełni wykorzystać jego osiągi (przypominam, że chciałbym nagrywać oraz odgrywać utwory + zakupiłbym dwa monitory, o których trochę niżej napisałem).

Odp 3: Jakie pedały byłyby kompatybilne z tym urządzeniem? Próbowałem coś znaleźć, ale widocznie nie jestem w tym dość dobry... Na pewno zależy mi na pedale sustain. Czy jeśli chciałbym w przyszłości grać również w zespole, to czy polecałby Pan od razu kupić też pedał ekspresji i głośności? Jakie będą kompatybilne?
-----

A z innej beczki, czy jeśli wcześniej nie nagrywałem wokalu, nie mam żadnego doświadczenia, mam jakieś dziadowskie słuchawki do odsłuchu, ale na razie wiem, że wolałbym zainwestować w monitory, żeby dobrze słyszeć to co robię w DAW, to czy z mikrofonów: Tannoy TM1 a z monitorów KRK Rokit RP4 mógłbym korzystać?

Pozdrawiam i dzięki za pomoc :)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Pianino 88 klawiszy, z możliwością tworzenia w programach DAW & zewnętrzny interfejs audio

Post autor: PWA » środa 08 kwie 2020, 08:49

pawelmaczkowiak pisze:
wtorek 07 kwie 2020, 18:13
Odp 2: Gdy już (prawdopodobnie) zakupię ten produkt, to jakiego okablowania potrzebuję aby w pełni wykorzystać jego osiągi (przypominam, że chciałbym nagrywać oraz odgrywać utwory + zakupiłbym dwa monitory, o których trochę niżej napisałem).
Kabla USB, żeby podłączyć klawiaturę do komputera. Jeżeli będziesz również chciał sterować innym instrumentem sprzętowym lub modułem brzmieniowym, potrzebny będzie Ci kabel MIDI DIN.
pawelmaczkowiak pisze:
wtorek 07 kwie 2020, 18:13
Odp 3: Jakie pedały byłyby kompatybilne z tym urządzeniem? Próbowałem coś znaleźć, ale widocznie nie jestem w tym dość dobry... Na pewno zależy mi na pedale sustain. Czy jeśli chciałbym w przyszłości grać również w zespole, to czy polecałby Pan od razu kupić też pedał ekspresji i głośności? Jakie będą kompatybilne?
Na stronie Studiologic znajdziesz odpowiednie pedały dla tej klawiatury. Osobiście bym się nie szczypał, tylko kupił od razu moduł 3-pedałowy SLP3-D (ok. 350,-).
https://www.studiologic-music.com/products/sl-studio/
Pamiętaj, że to klawiatura sterująca, więc grając w zespole, musisz targać ze sobą komputer, na którym będziesz miał instrumenty. I tu od razu polecam darmową wersję oprogramowania Cantabile (host dla instrumentów VST, bo nie wszystkie są również w wersji standalone), dzięki któremu nie będziesz musiał odpalać DAW, żeby sobie pograć ;-)
https://www.cantabilesoftware.com/
pawelmaczkowiak pisze:
wtorek 07 kwie 2020, 18:13
A z innej beczki, czy jeśli wcześniej nie nagrywałem wokalu, nie mam żadnego doświadczenia, mam jakieś dziadowskie słuchawki do odsłuchu, ale na razie wiem, że wolałbym zainwestować w monitory, żeby dobrze słyszeć to co robię w DAW, to czy z mikrofonów: Tannoy TM1 a z monitorów KRK Rokit RP4 mógłbym korzystać?
Możesz korzystać, z czego chcesz :-)... natomiast jeżeli KRK Rokit, to raczej 4 generacji, czyli 5 G4. Co do mikrofonu, to nie znam go kompletnie, ale patrząc na testy, wydaje się przyzwoitą konstrukcją w bardzo przystępnej cenie. Jest klasycznym mikrofonem pojemnościowym z 1" kapsułą. W komplecie dostajesz w zasadzie wszystko, czyli pop filter, uchwyt i kabel, więc jak za cenę poniżej 500,-, to bardzo bogato. Jeżeli możesz wysupłać trochę więcej kasy, to polecał bym Rode NT-1 Kit. To świetny mikrofon na początek i nie tylko. Niestety cena zestawu, to już bliżej 1000,-

P.S. Daruj sobie to "panowanie" :-)

ODPOWIEDZ