Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
smwrfastyczny
Posty: 6
Rejestracja: piątek 03 kwie 2020, 23:27

Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Post autor: smwrfastyczny » poniedziałek 13 kwie 2020, 23:09

Witam,
mam mały problem. Posiadam fajny instrument, pianino cyfrowe Roland HP 302 którego brzmienie bardzo mi odpowiada. Chciałbym nagrywać audio w jakości, jaką słyszę na słuchawkach z wyjścia słuchawkowego. W ty, celu zakupiłem (i szybko sprzedałem) polecany przez wszystkich interfejs Focusrite Scarlett Solo 3gen, jednak jakość nagranego materiału była daleka od zadowalającej. Nagrywałem, przez line out z pianina. Później zorientowałem się, że potrzebuję jednak nagrywania w stereo, jednak focusrite 2i2 odpada - słyszałem nagrane na nim pianina i zawsze mam wrażenie, jakby dźwięk wydobywał się ze studni (jakby interfejs dodawał coś od siebie)
Czy lepszy rejestrator cyfrowy pomoże w tej kwestii ?
Mam na wydanie ok 1 tyś zł i zastanawiam się nad Roland R-07 lub jakimś Zoomem. Widziałem filmiki nagrane rejestratorami, bez masteringu i dźwięk był o niebo lepszy niż z Focusrite, Przypominał to co słyszę w słuchawkach przy graniu live. Rejestratorem nagrywałbym dźwięk po kablu, nie przez mikrofony (głośniki w tym pianinie to akurat jego minus)
Zastanawia mnie też czy warto np. dopłacać do kombajnu typu Zoom H6, bo są tam dużo lepsze preampy itp, niż w takim Roland R-07 czy zoom 4h, 2h
Moim celem jest jedynie nagrywanie pianina w wysokiej jakości dźwięku.
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
P.S. A może taki zoom h1n wystarczy ?

msankowski
Posty: 201
Rejestracja: niedziela 01 kwie 2018, 15:24

Re: Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Post autor: msankowski » środa 15 kwie 2020, 00:20

Nie mam gotowej odpowiedzi na wszystkie Twoje wątpliwości, ale napiszę parę doświadczeń i przemyśleń.

Proces nagrywania taki, jaki sobie wyobrażasz opisałbym następująco.
Posiadasz pianino elektroniczne w którym dźwięki generowane są ze spróbkowanych sygnałów instrumentu akustycznego, zarejestrowanych w orzemyślny sposób a potem poddanych obróbce cyfrowej (można poczytać o SuperNATURAL). Ten cyfrowy sygnał jest potem poddawany konwersji na sygnał analogowy i taki pojawia się na wyjściu. Następnie zamierzasz skierować go na wejście kolejnego konwertera, aby zamienić go na kolejną postać cyfrową. Sama ta operacja wprowadza zniekształcenia.

Ponadto, trzeba zwrócić uwagę na właściwe dopasowanie wyjścia liniowego pianina i wejścia interfejsu, zarówno co do poziomu sygnału jak i impedancji. Niedopasowanie impedancyjne może spowodować dźwięk zniekształcony, "jak ze studni". Najlepiej byłoby transformatorem dopasować niesymetryczne wyjścia pianina do symetrycznych wejść liniowych interfejsu. Wtedy preampy interfejsu w małym stopniu miałyby wpływ na dźwięk.

Najlepiej byłoby, gdyby pianino miało wyjście cyfrowe s/pdif, ale takie wyjścia maję raczej profesjonalne sprzęty.

Twój instrument potrafi jednak sam nagrywać dźwięk do pliku WAV, wtedy masz nagranie bezpośrednio cyfrowe. Jeśli udałoby się zapisać nagranie pianina na pamięć zewnętrzną miałbyś najlepszą możliwą jakość dźwięku z Twojego instrumentu. Skoro zamierzasz wyłącznie nagrywać dźwięk pianina, może niepotrzebny Ci interfejs audio tylko pamięć zewnętrzna, którą potem przeniesiesz do komputera i zrobisz z nagraniem cokolwiek zechcesz?

smwrfastyczny
Posty: 6
Rejestracja: piątek 03 kwie 2020, 23:27

Re: Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Post autor: smwrfastyczny » czwartek 16 kwie 2020, 20:11

msankowski - dziękuję za odpowiedź. Trochę otworzyłeś mi oczy.
Co do zapisu plików wav. - to przyznaję, że zanim zwróciłem się tutaj, przekłapałem cały internet i instrukcję swojego instrumentu. Niestety, pianino odtwarza pliki audio wav, ale ich w tym formacie nie zapisuje. Zapisuje jedynie pliki MIDI.
Pozostaje mi niestety zapis z wyjścia Line Out (ewentualnie headphone - ale to raczej bezsens).
Zraziłem się do Focusrite Scarlett ale może też to była kwestia wersji Solo, nagranie nie mogło więc odbyć się w stereo.
Może wersja 2i2 dałaby radę. Na tą chwilę nastawiam się jednak na Zooma H4n Pro - który podobno ma te same preampy co H5 i H6, więc jakościowo może być naprawdę dobrze, raczej lepiej niż Scarlett 2i2.
Gdyby nie epidemia, wyskoczyłbym do sklepu i potestował ;)

msankowski
Posty: 201
Rejestracja: niedziela 01 kwie 2018, 15:24

Re: Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Post autor: msankowski » czwartek 16 kwie 2020, 21:02

Rzeczywiście, za dużo wyczytałem manualu. Późno było... Pianino nagrywa tylko MIDI.

Pozostają wyjścia liniowe. Na pewno należy nagrywać w stereo, zwłaszcza że piszą w Internecie, że sample były tak nagrywane.

Moim zdaniem Scarlett 2i2 w zupełności wystarczy. Ważniejsze jest dopasowanie impedancyjne. Gdybym sam to robił, użyłbym transformatora symetryzującego, np Ebtech Line Level Shifter TRS, który z wyjść liniowych pianina niesymetrycznych -10dBV zrobi symetryczne +4dBu. Tak nagrywam sygnał z wyjść liniowych gramofonu i wynik jest bardzo dobry.

smwrfastyczny
Posty: 6
Rejestracja: piątek 03 kwie 2020, 23:27

Re: Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Post autor: smwrfastyczny » czwartek 16 kwie 2020, 21:26

Widzisz, z tymi samplami dobrze wiedzieć. Kumpel ma Scarleta 2i2 co prawda 2 gen., ale sprawdzić można.
Trochę z tymi symetrycznymi, niesymetrycznymi wyjściami już chyba dla mnie skomplikowana sprawa. Nie chciałbym też chyba doładowywać kolejnych sprzętów, jednak jeśli trzeba i ma to mocno poprawić sytuację to.. .
Jeden recenzent klawiszy właśnie, z portalu e-muzyk nagrywał pianina rejestratorami Roland R-05, Zoom H6 i oznaczał w filmach, że bez postprocesingu etc, efekt dla mnie był naprawdę zadowalający.
Nie wiesz może czy taki Zoom H4n Pro / H5, ma np. lepsze PreAmpy niż taki Scarlet i nagrywałby w lepszej jakości od niego ?
Wystarczy też pewnie kabel TS z wyjść R i L/mono do Scarleta, czy też Zooma prawda ? Nie ma potrzeby kabla z Jackiem TRS.
Dzięki jeszcze raz.

msankowski
Posty: 201
Rejestracja: niedziela 01 kwie 2018, 15:24

Re: Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Post autor: msankowski » czwartek 16 kwie 2020, 22:37

Nie używam żadnego z nich, mam Behringera UMC1820.
Patrząc na specyfikację jestem pewien, że parametry Scarlett ma o klasę lepsze od tego Zooma. Cena zooma nie bierze się z wysokiej jakości preampów ale z tego że jest przenośny, ma zasilanie bateryjne a do pracy nie potrzebuje komputera. Dodatkowo Scarlett posłuży jako DAC i wzmacniacz słuchawkowy.

Kablami TS- TS też "pójdzie", na próbę wystarczy i może będziesz zadowolony. Ale pisałeś że chcesz nagrywać w możliwie dobrej jakości. A ta jest bardziej prawdopodobna gdy będzie dobre dopasowanie impedancyjne wyjścia z wejściem, kable nie będą łapały zakłóceń a sygnał będzie w najmniejszym stopniu tłumiony lub wzmacniany. A to daje przejście na linię symetryczną TRS lub XLR. W Scarlett na wejściu instrumentalnym/niesymetrycznym THD+N jest o rząd wielkości wyższe niż na liniowym/symetrycznym.

smwrfastyczny
Posty: 6
Rejestracja: piątek 03 kwie 2020, 23:27

Re: Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Post autor: smwrfastyczny » poniedziałek 20 kwie 2020, 14:36

Dzięki jeszcze raz za info.
Zakupiłem Scarletta 2i2 2 gen i jest naprawdę dobrze. To jednak była kwestia tego mono, w przypadku mojego pierwszego zakupu Scarletta Solo 3 gen. W stereo jest super, szkoda, że jeszcze odsłuch przez direct monitoring jest w mono (sic.) ale jakoś to chyba przeżyję. Okazuje się, że dopiero 2i4 2 gen i 2i2 3 gen mają odsłuch również w Stereo. Jedynym problemem dla mnie teraz będzie nagrywając ze słuchawkami - albo słaby odsłuch live w mono, albo dobry odsłuch bezpośrednio z gniazda headphone z pianina ale bez metronomu. Metronom z pianina niestety nagra się razem z dźwiękiem.

Mam już chyba ostatnie pytanie ;) Czy zainwestować w kable 6.3 TS/TRS (powiedzmy 50-60 zł sztuka, czy wystarczą takie za 22 zł).
Czy jest słyszalna różnica tłumacząca cenę ? Chodzi oczywiście tylko i wyłącznie nagrywanie przez Scarlett.
Z góry dzięki.

msankowski
Posty: 201
Rejestracja: niedziela 01 kwie 2018, 15:24

Re: Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Post autor: msankowski » poniedziałek 20 kwie 2020, 14:41

Mówimy o sygnałach liniowych, czytaj silnych. Przewody normalne, miedziane będą OK. Dla siebie zazwyczaj robię sam z kabla Klotz i wtyków Neutrik Rean. Jak kupuję to Hosa, bo dotychczas się nie zawiodłem.

smwrfastyczny
Posty: 6
Rejestracja: piątek 03 kwie 2020, 23:27

Re: Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Post autor: smwrfastyczny » poniedziałek 20 kwie 2020, 14:52

Właśnie na alledrogo widziałem kable mono 6,3 tej firmy KLOTZ, tak po 55 zł szt., ale są też jakieś ROXTONE, czy inne Alpha AUDIO połowę tańszę. Wiesz, to nie jakieś wielkie kwoty. Teraz mam podpięty kabel jeden za 10 zł, (tylko taki miałem na szybko) drugi za 30 zł i wydaje się, że jest ok.
Chcę je zmienić, bo trochę nieporęczne, za długie etc. i właśnie się zastanawiałem, czy jakość wszystkich w tym budżecie jest podobna, praktycznie niesłyszalna dla mojego zastosowania, bo wiadomo, że ucho każdy ma inne ;)

msankowski
Posty: 201
Rejestracja: niedziela 01 kwie 2018, 15:24

Re: Nagrywanie pianina cyfrowego - interfejs czy rejestrator cyfrowy

Post autor: msankowski » poniedziałek 20 kwie 2020, 15:15

Zobacz Hosa CSS 202, 203. To są TRS, bardzo dobrze się sprawują. Za 2m jest jakieś 50zł.

ODPOWIEDZ