VST lub DAW z możliwością zapisu nutowego?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Francois
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 24 maja 2020, 18:06

VST lub DAW z możliwością zapisu nutowego?

Post autor: Francois » poniedziałek 25 maja 2020, 22:23

Używam Mu Lab. Chciałbym zdobyć powyższą wtyczkę, ale niestety nigdzie dotąd jej nie znalazłem. Czy ktoś orientuje się w temacie?
A może istnieje DAW z możliwością edycji zapisu nutowego? Nie interesują mnie drogie rozwiązania typu dodatek Notion do PreSonus.

msankowski
Posty: 201
Rejestracja: niedziela 01 kwie 2018, 15:24

Re: VST lub DAW z możliwością zapisu nutowego?

Post autor: msankowski » poniedziałek 25 maja 2020, 23:57

Musescore plus Reaper. Można znaleźć w sieci opis takiego workflow.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: VST lub DAW z możliwością zapisu nutowego?

Post autor: Caroozo » wtorek 26 maja 2020, 11:24

Powiem szczerze że rozwiązania open source nie zawsze będą dla każdego idealne. Faktem niezaprzeczalnym jest to, że Reaper to jeden z lepszych i wszechstronniejszych DAW od wielu lat, a teoretycznie można używać go w wersji trial 30 dni (i nawet po tym okresie nie "obcina" funkcjonalności). Każdy sensowny DAW ma wbudowany edytor zdarzeń MIDI, ale jak pewnie wiesz "wizualizacja" zapisu nutowego to zupełnie inna para kaloszy. Tu potrzeba poważnego narzędzia.

Co do MuseScore, to jest to jedyna poważna alternatywa dla droższych programów - ogromna baza użytkowników, cały czas rozwijany, nic mu specjalnie nie brakuje jeśli chodzi o funkcjonalność i niektóre wariaty robią na tym całe partytury na woodwind czy big band :D. Niestety - korzystałem z niego i na moje potrzeby nie do końca się sprawdzał, po przejściu z Sibeliusa czuję się jakbym wsiadł do Tico - niby jest 5 drzwi, jedzie hamuje itd ale brakowało mi (jako muzykowi jazzowo-rozrywkowemu) np. stylu Inkpen 2 (ulubiona "czcionka" w Fake Bookach :)) czy też drobnych usprawnień. Dało się na nim na szybko zrobić wiele rzeczy i nic mu zarzucić nie mogę, ale jak się już człowiek jednego softu nauczy to niechętnie zmienia na inny (nieco mniej funkcjonalny) - mimo że darmowy.

Jednak do roboczych zadań MuseScore mogę polecić z czystym sumieniem - zawsze też można plik XML wyeksportować do "dużego" programu i tam go upiększyć, co zdarzało mi się czynić. Ostatnio w moim rodzimym Centrum Kultury kupili dużą licencję na Sibeliusa (na kilka stanowisk) + soft do rozpoznawania nutek OCR - ja korzystałem z tego już wcześniej, ale jak starsza gwardia zobaczyła to w akcji to nagle wszyscy chcą z tego korzystać :). Z kolei mój serdeczny znajomy ma Finale, bo uczył się go jeszcze w latach 90-tych i nie chce słyszeć o żadnych nowościach. Śmiejemy się, że chyba z pierwszą wersją dyskietkową go do trumny pochowają :) .

Francois
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 24 maja 2020, 18:06

Re: VST lub DAW z możliwością zapisu nutowego?

Post autor: Francois » niedziela 31 maja 2020, 16:36

Dziękuję za pomoc. Muse Score jest obiecujący, ale jeszcze trochę daleko mu do "ideału". Jak dotąd to (niestety) najlepsze wyjście z darmowych rozwiązań, jakie znalazłem. Skoro jednak wciąż go rozwijają pozostaje jakaś tam nadzieja że stanie się lepszy.

ODPOWIEDZ