Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
lnxsnf1
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 08 paź 2019, 20:06

Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Post autor: lnxsnf1 » poniedziałek 06 lip 2020, 12:26

Dzien dobry!,

Kiedyś na forum dostałem bardzo dobrą poradę dotyczącą karty do PC, ale obecnie się sprawa zmieniła. I sam jako laik nie do końca wszystko rozumiem, więc proszę mi wybaczyć trywialność pytań :-)

Tytułem wstępu: Mam Macbooka pro 2020 na i5 10th generation z 16GB pamieci.
Do tego mam zamiar dokupić Cubase 10.5 Artist oraz Absolute 4.
Rodzaj muzyki: etniczna, instrumentalna, symfoniczna, newage - raczej bez wokali czy zewnetrznych źródeł. 99-100% generowane z VST
I poniżej pytania:
1. Jaką kartę muzyczną do 3k polecacie - musialaby pracowac na Thunerbolcie 3 czyli usbc lub generalnie przez jakies przejsciowki Thunder bolt 2 czy USB
2. W jaki sposób mogę rejestrować dźwięk skomponowany w Cubase? Czy export plikow do audio w Cubase "wykorzysta" zewnętrzną kartę przy rejestracji dźwięku czy tez muszę zakupić jakiś dodatkowy rejestrator dźwięku zewnętrzny i jeśli tak to co polecacie?
Chodzi o to, że chciałbym nagrywać z jakością tej nowej karty z punktu 1.

Pozdrawiam
Links

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Post autor: PWA » poniedziałek 06 lip 2020, 15:13

Nie napisałeś ile wej/wyj potrzebujesz, ale skoro będziesz używał tylko VST, to sądzę że 2 wej. będą wystarczające. W tym budżecie może być np. Universal Audio Arrow 2 x 4 za ok 2300-
https://www.uaudio.com/audio-interfaces/arrow.html

Nic więcej nie potrzebujesz poza interfejsem. Nic też nie eksportujesz, bo nie masz czego eksportować. Po prostu nagrywasz w DAW równolegle ścieżkę MIDI i audio. Trzeba tylko ustawić właściwie routing audio w Cubase.

lnxsnf1
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 08 paź 2019, 20:06

Re: Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Post autor: lnxsnf1 » poniedziałek 06 lip 2020, 16:12

Dziekuje za odpowiedź.
Ten audio interfejs wygląda bardzo obiecująco :). Co do 2 x We - jest to dla mnie wystarczające.
Dodatkowe pytanie:
Jak to pożenić z klawiaturą midi/usb? Rozumiem, że musiałbym kupic jakąś przejściówkę midi<->usb oraz jakas stacje dokującą do Maca czy tez są takie wynalazki jak midi<--> thunderbolt 3 (usb c)?

Pozdrawiam
Links

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Post autor: PWA » poniedziałek 06 lip 2020, 17:36

Jeżeli masz komputer z 2 portami Thunderbolt (jest wersja z 4), to jeżeli 1 wykorzystasz jako zasilanie, a do drugiego podłączysz interfejs, to wtedy faktycznie jakiś hub będzie potrzebny, żeby wpiąć jeszcze klawiaturę po USB... np. coś takiego
https://zenwire.eu/adapter-przejsciowka ... m=referral

lnxsnf1
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 08 paź 2019, 20:06

Re: Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Post autor: lnxsnf1 » wtorek 07 lip 2020, 08:41

Dzien dobry,
Dziękuje za odpowiedź. Będę miał okazję pracować również prawdopodobnie na Macu pro 2020 z i7 oraz 4 portami TB3, więc chyba uda mi się z tymi portami
Ale mam do kolegi inne pytanie. Zacząłem przeglądać review tego cuda z Maudio (Arrow) i wiele osób narzeka, że pluginy natywne z Maudio mocno obciążają ten procesor z Arrowa. Stąd dwa moje pytania:
1. Czy jest zasadne jednak próbować celować w Apollo Twin Mk II DUO z dwoma prockami? Można go już dostać za okolo 3,7k
Pytanie sie to wiążę z typem muzyki, którą mam zamiar tworzyć, czy Cubase z VST, z efektami na ścieżkach sobie poradzi?
2. Czy procesor na Macu ma znaczenie w tej sytuacji? tzn czy potrafi odciążyć procki na Apollo/Arrow? Czy też raczej w 100% całość jest generowana zdalnie na tych interfejsach muzycznych

Pozdrawiam,
Links

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Post autor: PWA » wtorek 07 lip 2020, 12:23

Arrow, to UAD... nie M-Audio :-) . Określiłeś budżet do 3 tys. i stąd taka właśnie propozycja. Arrow jest podstawowym interfejsem UAD.
Koncepcja UAD polega na tym, aby po przez dedykowane procesory DSP i wtyczki do tych urządzeń, odciążyć komputer od obsługi wtyczek narzędziowych typu kompresor itp. Polega to na tym, że wtyczka jest uruchamiana na procesorach interfejsu i w związku z tym nie obciąża komputera przy przetwarzaniu sygnału audio. Im interfejs (lub dedykowane urządzenie) ma takich procesorów więcej, tym lepiej, ponieważ można uruchomić ich większą ilość (lub ich instancji) na danym urządzeniu.
lnxsnf1 pisze:
wtorek 07 lip 2020, 08:41
1. Czy jest zasadne jednak próbować celować w Apollo Twin Mk II DUO z dwoma prockami? Można go już dostać za okolo 3,7k
Jest zasadne, o ile wykorzystasz te 2 procesory. Dodatkowym benefitem jest to, że jest to interfejs 10x6, więc dysponujący większą ilością wej/wyj. Pamiętaj jednak, że to stary interfejs i pracuje na TB2, nie 3. Ja raczej skłaniał bym się do zakupu Apollo Twin X z TB3, który zastąpił poprzednika, ale to już ponad 4 tys.
lnxsnf1 pisze:
wtorek 07 lip 2020, 08:41
2. Czy procesor na Macu ma znaczenie w tej sytuacji? tzn czy potrafi odciążyć procki na Apollo/Arrow? Czy też raczej w 100% całość jest generowana zdalnie na tych interfejsach muzycznych
Procesor zawsze ma znaczenie przy przetwarzaniu audio... im wydajniejszy, tym lepiej dla Ciebie :-)
Tak, jak pisałem wcześniej, celem DSP na UAD jest odciążenie komputera od obsługi pewnych wtyczek, a nie odwrotnie. Oczywiście wtyczek UAD.

Proponuję wejść na stronę producenta i poczytać nieco więcej o ich produktach. Robią oni również procesory przeznaczone wyłącznie do przetwarzania ich wtyczek.
https://www.uaudio.com/

lnxsnf1
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 08 paź 2019, 20:06

Re: Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Post autor: lnxsnf1 » wtorek 07 lip 2020, 14:13

Dziekuje za rozwinięcie tematu. Wszystko jasne.
Czy gdybym zrezygnował z TB3 oraz Maca na rzecz Windowsa z USB to czy poniższy produkty bylby bardziej interesujacy?
UAD-2 Satellite USB Octo Core - 8 SHARCs - ok 5,5k PLN
I drugie pytanie czy w okolicach 4,2kPLN czyli tyle ile kosztuje wspomniany przez Ciebie Twin X jest jakas godna konkurencja? :-)

Pozdrawiam
Links

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Post autor: PWA » wtorek 07 lip 2020, 17:27

UAD-2 Satellite USB Octo Core to procesor dla wtyczek UAD, więc cały czas potrzebował byś interfejsu.
Jeżeli chodzi o TB3, to w zasadzie UAD nie ma konkurencji w małych interfejsach.

lnxsnf1
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 08 paź 2019, 20:06

Re: Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Post autor: lnxsnf1 » wtorek 07 lip 2020, 17:36

Zaraz, zaraz to czegos nie rozumiem, co rozumiesz przez "interfejs"?
Czy to oznacza, ze dla moich celow - nagrywania w bardzo dobrej jakosci efektow pracy z VST w Cubase linia Satellite nie ma sensu?

Links

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Karta Thunderbolt i nagrywanie z Cubase

Post autor: PWA » wtorek 07 lip 2020, 18:49

Być może ma... to już Ty powinieneś wiedzieć ;-) . Mówię tylko, że to urządzenie nie jest interfejsem audio.

ODPOWIEDZ