Nagrywanie Perkusji

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
aftercoma
Posty: 23
Rejestracja: środa 28 cze 2017, 00:00

Nagrywanie Perkusji

Post autor: aftercoma » poniedziałek 21 gru 2020, 11:59

Prosiłbym o podpowiedź, w jaki sposób najlepiej rejestrować perkusję w sali prób, aby mieć gotowe ścieżki audio?

Zebraliśmy już informacje na temat mikrofonów, ale zastanawiamy się nad odpowiednim mikserem (używanym lub nowym do 10 ścieżek) oraz laptopem (Apple lub Windows).

Będę wdzięczny za pomoc.

Awatar użytkownika
aftercoma
Posty: 23
Rejestracja: środa 28 cze 2017, 00:00

Re: Nagrywanie Perkusji

Post autor: aftercoma » czwartek 24 gru 2020, 12:13

To może zapytam inaczej: jaki mikser polecacie na start do domowego użytku?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Nagrywanie Perkusji

Post autor: PWA » czwartek 24 gru 2020, 13:31

Nie podałeś budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na sprzęt, więc trudno coś doradzić ;-)
Niejasne jest też to, czy chcesz nagrywać bębny bezpośrednio do DAW, czy też na jakiś fizyczny nośnik (karta SD, dysk zewnętrzny lub gwizdek USB). Nie wiem, czy chcesz rejestrować każdy z mikrofonów na osobnym śladzie, czy wystarczy Ci np. suma.
Sprawę można rozwiązać na kilka sposobów:
- wielokanałowy interfejs audio i zapis bezpośredni do DAW
- mikser zapisujący na nośniku zewnętrznym
- mikser zapisujący zarówno na nośniku zewnętrznym, jak i przez wbudowany interfejs audio w DAW
Podaj budżet, bo rozbieżność cenowa jest dość duża ;-)

Awatar użytkownika
aftercoma
Posty: 23
Rejestracja: środa 28 cze 2017, 00:00

Re: Nagrywanie Perkusji

Post autor: aftercoma » piątek 25 gru 2020, 09:46

Dzięki za wyjaśnienia. Nawet nie wiedziałem o istnieniu alternatywnych metod nagrywania. Zakładałem, że jedynie nagrywanie osobnych ścieżek za pomocą miksera bezpośrednio do np. Cubase’a wchodzi w grę.

Myślałem o budżecie około 2 tysięcy, ale chętnie poznam również inne rozwiązania, jeśli będą warte uzbierania większej kwoty.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Nagrywanie Perkusji

Post autor: PWA » piątek 25 gru 2020, 15:34

O interfejsach audio nie będę się rozpisywał, bo to raczej sprawa oczywista.
Poniżej kilka przykładów mikserów w okolicy Twojego budżetu:

1. ZOOM LIVETRAK L-12 - 2300 -2400 PLN
Posiada wbudowany interfejs audio 14 x 4, więc można nagrywać bezpośrednio do DAW, ale również można zapisywać bezpośrednio na kartę SD. Tutaj masz link
https://zoomcorp.com/en/us/digital-mixe ... trak-l-12/
Jego odmiana 20 kanałowa to już ok. 3900PLN
https://zoomcorp.com/en/de/digital-mixe ... trak-l-20/
2. Soundcraft Signature 12 MTK - ok. 1600PLN
Mikser analogowy tylko z interfejsem audio bez możliwości zapisu na zewnętrzny nośnik:
https://www.soundcraft.com/en-US/produc ... ure-12-mtk
i jego odmiana 22 kanałowa
https://www.soundcraft.com/en-US/produc ... ure-22-mtk - można go znaleźć w okolicy 3400PLN
3. Tascam Model 12 - ok. 2700
Analogowy z interfejsem i zapisem na kartę SD. Ma też odmiany 16 i 24 kanałową
https://tascam.com/us/category/Mixers

Awatar użytkownika
aftercoma
Posty: 23
Rejestracja: środa 28 cze 2017, 00:00

Re: Nagrywanie Perkusji

Post autor: aftercoma » piątek 25 gru 2020, 17:52

Bardzo dziękuję.

Niestety tematu wielokanałowych interfejsów audio nie znam za bardzo, stąd prośba: czy mógłbyś przybliżyć zalety tego sprzętu w zestawieniu z mikserami i ewentualnie podać kilka ciekawszych modeli w wspomnianym przeze mnie wcześniej budżecie?

Awatar użytkownika
aftercoma
Posty: 23
Rejestracja: środa 28 cze 2017, 00:00

Re: Nagrywanie Perkusji

Post autor: aftercoma » niedziela 27 gru 2020, 11:23

Zastanawiam się jeszcze, czy da się podłączyć mikser pod kartę Juli@ 1.21, którą mam w komputerze?

Na tę chwilę kartę podłączoną mam pod wzmacniacz słuchawkowy Presonus HP4, z którego wysyłany jest sygnał na monitory.
Załączniki
julia_large.jpg
julia_large.jpg (194.29 KiB) Przejrzano 8217 razy

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Nagrywanie Perkusji

Post autor: PWA » niedziela 27 gru 2020, 17:14

Oczywiście, że jest to możliwe. Wystarczy wyjście main mikser wpiąć w wejścia karty. Natomiast będziesz mógł zapisać tylko sumę z miksera, a nie poszczególne ścieżki.
Co do interfejsów wielokanałowych, to z reguły mają one tylko 8 preampów na pokładzie i wej/wyj ADAT do podłączenia kolejnego modułu z preampami. Jeżeli ogarniesz się na wejściach, to Focusrite 18i20 Ci wystarczy. Jeżeli będziesz potrzebował więcej wejść lub/i wyjść, to trzeba dokupić jeszcze np. Focusrite Octopre, które posiada kolejne 8 preampów. Koszt takiego zestawu to ok 4000 +/- 500 w zależności od modelu Octopre.

Awatar użytkownika
aftercoma
Posty: 23
Rejestracja: środa 28 cze 2017, 00:00

Re: Nagrywanie Perkusji

Post autor: aftercoma » środa 30 gru 2020, 17:17

Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienia.

Skłaniam się ku mikserowi Zoom Livetrack L-12 (możliwość nagrywania bezpośrednio na kartę SD wydaje się być bardzo ciekawa).

Szkoda, że nie ma żadnej pośredniej wersji między L-12 a L-20. Po podpięciu 8 mikrofonów perkusyjnych na każdą ze ścieżek nie pozostaje już miejsca na nagranie na tzw. setkę dodatkowego śladu np. z gitary.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Nagrywanie Perkusji

Post autor: PWA » środa 30 gru 2020, 18:29

Popatrz na Tascam Model 16.

ODPOWIEDZ