Mix wokali - głośność wokalu

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
fluent
Posty: 6
Rejestracja: piątek 08 gru 2017, 00:00

Mix wokali - głośność wokalu

Post autor: fluent » poniedziałek 17 paź 2022, 18:28

Cześć,
od pewnego czasu zacząłem sobie mixować swoje wokale z instrumentalami.
Oglądam różne tutoriale itd. i próbuję sobie. Mixuję w reaperze jak coś.
Mam tylko takie pytanie i problem.
Powiedzcie mi, mixując ustawiam sobie master na -6, ok ?
Wrzucam podkład i nagrywam wokale.
I tutaj wokal dajmy na to jest względnie słyszalny na tle beatu.
Ale potem zaczynam dodawać eq i kompresje i wokalu już nie słychać na tle instrumentalu. I teraz zaczynam się gubić.
Czy mam zciszać beat czy zgłaśniać wokal, czy robić to faderem czy gdzieś we wtyczkach i czy to wpływa na jakość instrumentalu czy wokali ?
Ja wiem, że może to "głupie" pytanie ale po prostu tutaj się gubię i ja nie wiem. Na każdym tutorialu jak oni pokazują jak mixują za każdym razem im ten wokal się fajnie przebija a ja dodam i zaraz mam tak cicho i nie wiem co mam zrobić :D
Liczę, że mnie uświadomicie w tej kwestii.
Miłego dnia !

Ps.
Mam jeszcze jedną zagwozdkę. Może mi podpowiecie. Praktycznie w żadnym lub inaczej, w niewielu tutorialach widać, żeby ktoś dodawał jakiś noise reduction czy bramkę i tu też nie wiem. Nie robi się tego ? Ja np dodaję noise reduction jakieś mouth clicki i dopiero potem zaczynam eq compres itd. ale rzadko to widzę w tutorialach i nie wiem czy usuwa się to eq czy stosować noise reduction.

ODPOWIEDZ