Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Jassio
Posty: 241
Rejestracja: niedziela 23 sty 2005, 00:00

Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Post autor: Jassio » wtorek 01 lut 2005, 18:17

Mam zawodowe próbki perkusyjne i nie interesują mnie moduły dodawane zazwyczaj w komplecie do wszelkiej maści perkusji elektronicznych.



Czy istnieje mozliwość korzystania z samych triggerów jako generatorów sygnałów midi (bez użycia modułu dostarczonego z zestawem). Czy są w sprzedaży same kontrolery tego typu? Oczywiście chodzi mi o porządny komplet, przypominający akustyczną perkusję a nie płaski zestaw paru padów.



Słowem: nie chcę płacić za bezużyteczny w tym wypadku moduł brzmieniowy. Interesuje mnie tylko wygodny kontroler midi.
Świat bez muzyki byłby monofoniczny,
a tak jest wielowymiarowy.

molkon
Posty: 73
Rejestracja: czwartek 09 wrz 2004, 00:00

Re: Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Post autor: molkon » środa 02 lut 2005, 08:06

...Mam zawodowe próbki perkusyjne i nie interesują mnie moduły dodawane zazwyczaj w komplecie do wszelkiej maści perkusji elektronicznych.



Czy istnieje mozliwość korzystania z samych triggerów jako generatorów sygnałów midi (bez użycia modułu dostarczonego z zestawem). Czy są w sprzedaży same kontrolery tego typu? Oczywiście chodzi mi o porządny komplet, przypominający akustyczną perkusję a nie płaski zestaw paru padów.



Słowem: nie chcę płacić za bezużyteczny w tym wypadku moduł brzmieniowy. Interesuje mnie tylko wygodny kontroler midi....

**********************

Witaj, temat był niedawno wałkowany - poszukaj w archiwum. Sam się o podobne rzeczy pytałem więc jako mądrzejszy w przysposobiona wiedzę, od tamtego czasu:), wypowiem się w ten sposób: oczywiście jest możliwość korzystania z triggerów, które podpięte na przykład do nie interesujących Cię modułów (które posiadają zazwyczaj wejścia: midi-in/out) mogą za jego pośrednictwem byc wykorzystane do sterowania MIDI. Kontroler to jedno, a triggery to drugie. Triggery możesz podłączyć np.: do kontrolera lub do modułu, który później podpinasz poprzez midi do karty.

Piszesz poza tym, że chodzi Ci o porządny zestaw - ale czego ? Z tego co piszesz wnioskowac można, że chodzi Ci także o pady, dynamika gry na których ma imitować szeroko pojętą dynamikę gry na akustycznym zestawie ... ? (cyt. "Oczywiście chodzi mi o porządny komplet, przypominający akustyczną perkusję a nie płaski zestaw paru padów.") Jeśli tak, to polecam któreś z rozwiązań, proponowanych przez Rolanda - np.: TD-8/TD-20 (oba mesh) lub DDRUMA (zawodowe, elektroniczne bebny!) - możesz kupić je także bez modułów.

Tak, na marginesie: co do niechęci do modułów, to polecałbym zaznajomić sie z ofertą na przykład firmy Roland - jesli powiesz mi, że próbki, które są dostarczone z modułem TD-10 czy TD-20 nie są zawodowe to Ci nie uwierzę

Reasumując: posiadając dobrej jakości próbki (zapewne BFD lub DFH) kupujesz porządny zestaw padów z naciągami typu "mesh" (podobało mi się to co napisałeś, że nie chcesz kupować zestawu płaskich padów - przeciez wszystkie sa płaskie:):):) ), kontroler np.: Roland TMC-6 lub starszy Roland PM-16, okablowanie (pady->kontroler) i przewód midi (od kontrolera do karty). Pozdrawiam

molkon
Posty: 73
Rejestracja: czwartek 09 wrz 2004, 00:00

Re: Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Post autor: molkon » środa 02 lut 2005, 08:12

Poprawiam się: "płaski zestaw paru padów", a nie "zestaw płaskich padów" - zwał go jak zwał, ale płaskość wizualna zawsze będzie:) w przypadku akustycznych bębnów jest to samo:) No może średnica bębnów jest większa, ale stopień płaskości powierzchni podobny:):)

Awatar użytkownika
goodsound
Posty: 204
Rejestracja: czwartek 31 lip 2003, 00:00

Re: Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Post autor: goodsound » środa 02 lut 2005, 11:37

...Mam zawodowe próbki perkusyjne i nie interesują mnie moduły dodawane zazwyczaj w komplecie do wszelkiej maści perkusji elektronicznych.



Czy istnieje mozliwość korzystania z samych triggerów jako generatorów sygnałów midi (bez użycia modułu dostarczonego z zestawem). Czy są w sprzedaży same kontrolery tego typu? Oczywiście chodzi mi o porządny komplet, przypominający akustyczną perkusję a nie płaski zestaw paru padów.



Słowem: nie chcę płacić za bezużyteczny w tym wypadku moduł brzmieniowy. Interesuje mnie tylko wygodny kontroler midi....

********************

mam taki komplet przypomianajacy akustyczna prekusję...z czarnymi naciagami ddrum +triggery.odczucie w grze jest podobne jak na zestawie akustycznym.wizualnie tez jest ok.jesli nie chcesz korzystac z modulu to pamietaj ze jesli podepniesz pady przez interfejs midi do samplera to w grze live bedziesz mial opoznienia.nie wiem na ile moze to przeszkadzac, zalezy od muzy.pozdrawiam.
czarna muza dobry sound Quincy Jones

Awatar użytkownika
Jassio
Posty: 241
Rejestracja: niedziela 23 sty 2005, 00:00

Re: Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Post autor: Jassio » środa 02 lut 2005, 19:49

Dzięki za pomoc.



Czy pady z dynamiką są duzo droższe od "zwykłych"? Mam na oku ofertę Fame - http://www.musicstorekoeln.de ale niewiele wiem na jej temat. Cena wyglada zachęcająco!
Świat bez muzyki byłby monofoniczny,
a tak jest wielowymiarowy.

kapelusznik
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 24 paź 2004, 00:00

Re: Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Post autor: kapelusznik » środa 02 lut 2005, 22:46

...Dzięki za pomoc.



Czy pady z dynamiką są duzo droższe od "zwykłych"? Mam na oku ofertę Fame - http://www.musicstorekoeln.de ale niewiele wiem na jej temat. Cena wyglada zachęcająco! ...

**********************

Hej! Z tego co pamiętam, napisałeś, że interesuje Cię zestaw porządnych padów, przypominający zestaw akustyczny. Przyzwoity zestaw padów imitujących komfort gry na perkusji akustycznej to najmarniej wydatek rzędu 7-8 tyś. zł, a nie FAME DD 602 za 2 tyś. zł. FAME jest dobry do ćwiczeń i to też tylko z dobrej jakości modułem (na pewno nie ze standartowo dołączanym do zestawu), ale to wszystko - z dynamiką kiepsko, o rim-shotach zapomnij, jedno-triggerowe, plastikowe pady, etc.

Chociażby podstawowy zestaw Rolanda - TD-3 (bez modułu) z dodatkowym padem PD-80 (stereo, mesh - jako werbel) + statyw to cena rzędu 4 tyś. zł, a komfort gry masz nie porównywalnie większy niż w przypadku FAME. W rozszerzonym zestawie Rolanda, o którym pisałem, pełny feeling gry na perkusji oddaje werbel (PD-80 - 3 triggery na jednym bębnie). Przejściowe (PD-8 - dwu triggerowe pady) i talerze (CY-8 - także dwu triggerowe pady) to gumowe pady, na których jednak gra się dużo lepiej niż na padach FAME`a. Cóż Roland to klasa sama w sobie. FAME wywołuje spore zamieszanie na polskim rynku. Miałem okazję grać w celach testowych na FAME DD 602, Roland TD-3 oraz Rolandzie TD-10. O tej ostatniej nie będę się wypowiadał bo byłem w szoku, że można tak zagrać na elektronicznej perkusji, jak na akustycznej (naprawdę duży komfort gry i niesamowite próbki bębnów) - niestety cena ok. 11 tyś. zł. Później zagrałem na FAME`a - byłem zdegustowany - nic dziwnego po tym jak przesiadłem się z Roland TD-10. Pałeczki nie odbijały jak powinny, pady nie zbierały wszystkich dźwięków, itd. Na końcu zagrałem na Rolandzie TD-3 (bez padu PD-80, obecnego w rolandzie TD-10) - mimo gumowych padów uznałem ten model za optymalne rozwiązanie, względem moich oczekiwań, na które jednak nie byłem sobie finalnie w stanie pozwolić - cena w Polsce to ok. 5 tyś. zł. Myślałem wtedy przejściowo o kupnie FAME DD 602 (brak wystarczającej ilości pieniędzy w portfelu robi swoje) jednak z perspektywy czasu cieszę się, że się wstrzymałem z tą decyzją. Obecnie zbieram na TD-3 z PD-80 lub PD-120. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jassio
Posty: 241
Rejestracja: niedziela 23 sty 2005, 00:00

Re: Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Post autor: Jassio » środa 02 lut 2005, 23:11

No właśnie cena robi swoje....





Zdecydowałem, że zamiast inwestować w perkusję akustyczną, mikrofony, statywy i efekty kupię perkusję elektroniczną do studia projektowego.

Znaczy, perkusję aukustyczną akurat mam (Yamaha Stage Custom) ale z mikrofonami i dostateczną wiedzą u mnie gorzej. Pomyślałem więc o elektronicznej perkusji jako alternatywne rozwiązanie. Próbki są, trzeba nad tym więcej posiedzieć, a i perkusista nie może się zbyto wykazać, ale przynajmniej realne jest stworzenie nagrania porównywalnego do profesjonalnych nagrań perkusji. I tak najpewniej będę robił hybrydę dołączajac do zestawu werbel akustyczny.



A rim-shoty... wystarczy podczas edycji bębnów zmienić barwę i już.



Chciałem własnie zwrócić uwagę na to, że przeznaczenie takiej perkusji byłoby raczej studyjne. Na koncerty tworzyłbym zestaw połączony, ale dominowałyby akustyczne bębny.
Świat bez muzyki byłby monofoniczny,
a tak jest wielowymiarowy.

molkon
Posty: 73
Rejestracja: czwartek 09 wrz 2004, 00:00

Re: Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Post autor: molkon » czwartek 03 lut 2005, 07:55

...A rim-shoty... wystarczy podczas edycji bębnów zmienić barwę i już...

**********************

Z tego co pisałeś w pierwszym poście wywnioskowałem, że zależy Ci przede wszystkim na komforcie gry na bebnach, a nie wprowadzaniu ew. zmian na poziomie edycyjnym zgranych, gotowych ścieżek perkusji. Tak, jak kolega, FAME`a nie polecam - gra na tym zestawie ma niewiele wspólnego z grą na akustyku. Decyzja jednak należy do Ciebie.

Pamiętaj też, że zawsze możesz kupić zestaw triggerów (które mocujesz do bębnów akustycznych) i kontroler/moduł, który podpinasz poprzez midi

do karty. Zgrywając bębny poprzez mikrofony (z jednoczesnym zgrywaniem poprzez triggery) masz wtedy dwie ścieżki bebnów - jedną w audio i drugą w midi, którymi możesz dowolnie się posługiwać.


Awatar użytkownika
Jassio
Posty: 241
Rejestracja: niedziela 23 sty 2005, 00:00

Re: Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Post autor: Jassio » czwartek 03 lut 2005, 09:37



Pamiętaj też, że zawsze możesz kupić zestaw triggerów (które mocujesz do bębnów akustycznych) i kontroler/moduł, który podpinasz poprzez midi

do karty.

**********************





To bardzo ciekawe rozwiązanie! Słyszałem o tym, ale jakoś wypadło mi z głowy. Czy wtedy muszą być to innego rodzaju triggery?

Rozumiem, że i cena powinna byc niższa, bo to w końcu same placki, bez rur konstrukcyjnych.

Macie jakiś model na oku, znacie orientacyjną cenę?
Świat bez muzyki byłby monofoniczny,
a tak jest wielowymiarowy.

molkon
Posty: 73
Rejestracja: czwartek 09 wrz 2004, 00:00

Re: Perkusja elektroniczna - jako kontroler midi

Post autor: molkon » czwartek 03 lut 2005, 10:51

...

Pamiętaj też, że zawsze możesz kupić zestaw triggerów (które mocujesz do bębnów akustycznych) i kontroler/moduł, który podpinasz poprzez midi

do karty.

**********************





To bardzo ciekawe rozwiązanie! Słyszałem o tym, ale jakoś wypadło mi z głowy. Czy wtedy muszą być to innego rodzaju triggery?

Rozumiem, że i cena powinna byc niższa, bo to w końcu same placki, bez rur konstrukcyjnych.

Macie jakiś model na oku, znacie orientacyjną cenę?...

**********************

Trigger to nie placek

W padzie triggery masz wbudowane. Trigger zewnętrzny, który mocujesz do bębna, wygląda na przykład tak: http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_ddrum_d1400_prodinfo.html - trigger do tomów.

ODPOWIEDZ