Multitimbral - co to takiego?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
matrigs
Posty: 50
Rejestracja: niedziela 31 sie 2003, 00:00

Re: Multitimbral - co to takiego?

Post autor: matrigs » środa 13 kwie 2005, 21:41



...korg klamie ? ...

*********************



Nie, to ja się pomyliłem, ale tylko troszeczkę. Z polifonią 4 nuty raczej nie wykorzystasz zbytnio tego trybu w sensie układania sekwencji. Pomyśl, jednonutowy bas na jednym kanale midi i 3 nutowe leady na drugim. Na samym Micro Korgu nie zrobisz utworu, podobnie jak np. na AN1x (też bi-timbral). W tych klawiszach, z założenia przeznaczonych do gry live, tryb bi-timbral służy głównie do tego, żeby mieć klawiaturę podzieloną w czasie gry i grać jedną ręką na innej barwie a drugą na innej.



Pozdrawiam,



Maciej R.

...

**********************



nie ma sprawy!



nie no przyklad byl moze mizerny faktycznie :D

bo sama istote multitimbralu juz teraz zrozumialem - jednak nie wiem w dalszym ciagu jak sie edytuje barwy...

moze inaczej - jak to jest na roznych sprzetach rozwiazane?

czy mam - grajac moje 4 barwy na zywo mozliwosc ingerencji we wszytkie aspekty barwy, czyli jakoby zmiane calego ksztaltowania dzwieku czy tylko w podstawowe funkcje typu cutoff, resonance?





postaram sie uproscic jak najbardziej jak tylko moge...



wiec - mam tego swojego fruiy loopa ktory wysyla sobie na 4 odmiennych kanalach midi 4 rozne melodie do mojego hardwareowego syntha.

wszystkie barwy graja sobie na raz - a mi sie nagle zachce jedna z nich na zwyo diametralnie zmienic - jak to jest rozwiazane w synthach (jesli wogole)?

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Multitimbral - co to takiego?

Post autor: preceli » środa 13 kwie 2005, 21:51

...a mi sie nagle zachce jedna z nich na zwyo diametralnie zmienic - jak to jest rozwiazane w synthach (jesli wogole)?...



Jest to możliwe, czasem w bardzo prosty sposób! Niestety w każdym z modeli syntezatorów inaczej.

Standardowa (w ogólnych zarysach) jest tylko ich obsługa poprzez MIDI. W tym temacie polecam dział FAQ na serwisie który aktualnie okupujem .
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
matrigs
Posty: 50
Rejestracja: niedziela 31 sie 2003, 00:00

Re: Multitimbral - co to takiego?

Post autor: matrigs » środa 13 kwie 2005, 22:18

......a mi sie nagle zachce jedna z nich na zwyo diametralnie zmienic - jak to jest rozwiazane w synthach (jesli wogole)?...



Jest to możliwe, czasem w bardzo prosty sposób! Niestety w każdym z modeli syntezatorów inaczej.

Standardowa (w ogólnych zarysach) jest tylko ich obsługa poprzez MIDI. W tym temacie polecam dział FAQ na serwisie który aktualnie okupujem .

...

**********************



hm... okazalo sie ze jak sie mocno szuka to mozna cos znalezc - odnalazlem faw na necie do microkorga - okazuje sie ze on ma wlasnie przelacznik miedzy timbrami - w zaleznosci od wcisniecia mozna edytowac odpowiedni.



jak jest w innych synthach ?

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Multitimbral - co to takiego?

Post autor: preceli » środa 13 kwie 2005, 22:25

...jak jest w innych synthach ?...



Podobnie, albo jeszcze inaczej. Sorry


[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
matrigs
Posty: 50
Rejestracja: niedziela 31 sie 2003, 00:00

Re: Multitimbral - co to takiego?

Post autor: matrigs » środa 13 kwie 2005, 22:58

......jak jest w innych synthach ?...



Podobnie, albo jeszcze inaczej. Sorry



...

**********************



hm... jakas sila wyzsza nie pozwala mi na zakup hardware'u... po prostu nie pozwala !

Awatar użytkownika
Jassio
Posty: 241
Rejestracja: niedziela 23 sty 2005, 00:00

Re: Multitimbral - co to takiego?

Post autor: Jassio » czwartek 14 kwie 2005, 23:29

Ale tak po za "ręcznym" przełaczaniem reguła jest jedna:



W MIDI obok komunikatów klasycznych takich jak note on, note off są też komunikaty służące do zmiany barwy na danym kanale midi. Są to komendy Program Change - tak więc w sekwenserze midi wstawiasz w danym miejscu na danym kanale taką komendę i klawisz zmienia Ci barwę(o numerze od 0 do 128).
Świat bez muzyki byłby monofoniczny,
a tak jest wielowymiarowy.

Awatar użytkownika
Jassio
Posty: 241
Rejestracja: niedziela 23 sty 2005, 00:00

Re: Multitimbral - co to takiego?

Post autor: Jassio » czwartek 14 kwie 2005, 23:42

(o numerze od 0 do 128)....

**********************



Sorry od 0 do 127 albo od 1 do 128, zalezy jak liczy :]



Niestety to jest to wąskie gardło dla aranzacji w midi przez które GM stał się ubogi. Ale moze przesadzam, jak sie dobrze zorganizuje barwy w bankach to tyle wystarczy.
Świat bez muzyki byłby monofoniczny,
a tak jest wielowymiarowy.

ODPOWIEDZ