Jak wysterować wokal?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Fistasz
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 22 mar 2005, 00:00

Jak wysterować wokal?

Post autor: Fistasz » wtorek 31 maja 2005, 20:46

Witam. Odrazu zaznaczam ze zadaje to pytanie nie ze wzgledu na moje lenistwo i brak checi do eksperymentowania chce jedynie sie podpytac aby wybrac jak najlepsza opcje i nie postepowac wbrew jakims zasada ( o ile takie istnieja).



Mam nastepujacy problem :



Mikrofon MXL 770 mam podpiedy pod mikser Soundcraft compact 4 mikser z kolei podpiety do kompa. Jezeli chce ustawic poziom nagrywania wokalu mam do dyspozycji trzy pokretasy :) gain ( skala 5 - 60 db przy wejsciu mikrofonowym) level (off - 10 db tez przy wejsciu mikrofonowym) oraz record level (przy wyjsciu z miksera do karty muzycznej) Moj problem polega na tym ze nie wiem czy odpowiednio dobieram proporcje do nagrywania wokalu i czy istenieja jakies zasady w ustawieniu tych trzech wartosci. Czy lepiej dawac mniejsza wartosc gain duza wartosc level i ustawiac wyjscie nagrywania na 0 czy stosowac jakies inne ustawienia. Zalezy mi na tym aby wokal byl nie przesterowany czytelny i w miare dokladdny. Wiem ze wiele zalezy od wokalisty i rodzaju nagrywanego wokalu ale tez nie chce popelniac jakis glupich, podstawowych bledow. Tak wiec prosze bardzo o pomoc. Z gory dziekuje i pozdrawiam.
Jestem poczatkujący ... i to bardzo początkujący ... hehe mało wiem a chciałbym wiedzieć więcej ... więc pytam ... bo ponoc kto pyta ten nie bładzi :)

Awatar użytkownika
wyderko
Posty: 234
Rejestracja: piątek 24 gru 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Jak wysterować wokal?

Post autor: wyderko » wtorek 31 maja 2005, 22:18

Oczywiście najpierw należy ustawić maksymalnie gain tak, aby nie przesterowywał stopnia wej. preampu, a potem resztę, aby podać odpowiedni sygnał na kartę dźwiękową.
IWK.org.pl - Inteligentna Wyszukiwarka Koncertów

Awatar użytkownika
Jassio
Posty: 241
Rejestracja: niedziela 23 sty 2005, 00:00

Re: Jak wysterować wokal?

Post autor: Jassio » wtorek 31 maja 2005, 23:31

...Oczywiście najpierw należy ustawić maksymalnie gain tak, aby nie przesterowywał stopnia wej. preampu, a potem resztę, aby podać odpowiedni sygnał na kartę dźwiękową....

**********************

Przy tłumiku w pozycji "neutralnej".
Świat bez muzyki byłby monofoniczny,
a tak jest wielowymiarowy.

Awatar użytkownika
wyderko
Posty: 234
Rejestracja: piątek 24 gru 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Jak wysterować wokal?

Post autor: wyderko » środa 01 cze 2005, 08:45

......Oczywiście najpierw należy ustawić maksymalnie gain tak, aby nie przesterowywał stopnia wej. preampu, a potem resztę, aby podać odpowiedni sygnał na kartę dźwiękową....

**********************

Przy tłumiku w pozycji "neutralnej"....

**********************



Oczywiście jeśli łączymy urządzenia o tych samych poziomach liniowych - trzeba wybrać symetryczne lub niesymetryczne wyjście.
IWK.org.pl - Inteligentna Wyszukiwarka Koncertów

Fistasz
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 22 mar 2005, 00:00

Re: Jak wysterować wokal?

Post autor: Fistasz » środa 01 cze 2005, 21:58

Dziekuje za odpowiedzi Tylko kurcze ja jestem naprawde zielony (przyznaje sie bez bicia) i mam naprawde male pojecie o tym wszystkim takwiec jakby ktos mogl mi to wyjasnic w stylu "krok po kroku dla tepej osoby" bylbym bardzo wdzieczny choc watpie zeby komus chcialo sie marnowac czas.
Jestem poczatkujący ... i to bardzo początkujący ... hehe mało wiem a chciałbym wiedzieć więcej ... więc pytam ... bo ponoc kto pyta ten nie bładzi :)

Awatar użytkownika
wyderko
Posty: 234
Rejestracja: piątek 24 gru 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Jak wysterować wokal?

Post autor: wyderko » środa 01 cze 2005, 22:16

Wszystko byłoby ok, tylko że miksera sie nie podpina do kompa, tylko do karty dźwiękowej, a ja nic o niej nie wiem.
IWK.org.pl - Inteligentna Wyszukiwarka Koncertów

Fistasz
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 22 mar 2005, 00:00

Re: Jak wysterować wokal?

Post autor: Fistasz » środa 01 cze 2005, 22:20

No tak hehe zapomnialem o karcie dzwiekowej .... mikser jest podlaczony do SB live 5.1 kabelkiem "czincz" z przejsciowka "czincz - mini dżak" :) oczywiscie do wejscia Line In :)
Jestem poczatkujący ... i to bardzo początkujący ... hehe mało wiem a chciałbym wiedzieć więcej ... więc pytam ... bo ponoc kto pyta ten nie bładzi :)

Awatar użytkownika
wyderko
Posty: 234
Rejestracja: piątek 24 gru 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Jak wysterować wokal?

Post autor: wyderko » środa 01 cze 2005, 22:27

ROTFL - zmień kartę!
IWK.org.pl - Inteligentna Wyszukiwarka Koncertów

Fistasz
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 22 mar 2005, 00:00

Re: Jak wysterować wokal?

Post autor: Fistasz » środa 01 cze 2005, 22:38

uwierz mi ze chcialbym zmienic.
Jestem poczatkujący ... i to bardzo początkujący ... hehe mało wiem a chciałbym wiedzieć więcej ... więc pytam ... bo ponoc kto pyta ten nie bładzi :)

Awatar użytkownika
wyderko
Posty: 234
Rejestracja: piątek 24 gru 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Jak wysterować wokal?

Post autor: wyderko » środa 01 cze 2005, 22:43

Sorry, że troszkę offtopicuje, ale po co kupowałeś resztę za grubo ponad 1000zł, nie myśląc o karcie??
IWK.org.pl - Inteligentna Wyszukiwarka Koncertów

ODPOWIEDZ