Szumy - jakie dopuszczalne?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
mywhats
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2005, 00:00
Kontakt:

Szumy - jakie dopuszczalne?

Post autor: mywhats » czwartek 30 cze 2005, 12:41

wczoraj sprawdziłem swój sprzęt pod względem generowanych szumów i tak naprawde to nie wiele sie dowiedziałem bo nie wiem w jakich częstotliwościach mam mieżyć te szumy jakie są dopuszczalne itp.



głównie chodzi mi o to przy jakich częstotliwościach mieży się średni poziom szumów (jeżeli w ogóle coś takiego się robi)??



powiem tak: mam karte Juli@ podłączoną do mixerka Peaveya PV6. Na wejsciu przy włączonym mixerze (wyciszonym całkowicie) szumy są rzędu od -78db do -85db na całym spektrum analizatorze, po wyłączeniu -83db do -100db.

czy to dużo i czy problemem może być uziemienie, a raczej brak .



jak na mój gust to troche za dużo tych decybeli - z właczonym mikrofonem mam tyle samo szumu. O co chodzi??



z góry dzięki za pomoc!
MyWhaTs

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Szumy - jakie dopuszczalne?

Post autor: MB » czwartek 30 cze 2005, 15:09

SZUM jest zjawiskiem szerokopasmowym, analizowanie jego obecności na jakiejkolwiek częstotliwości (a raczej - wąskopasmowym zakresie, bo przecież to co pokazuje analizator to wynik analizy FFT, która dzieli całe pasmo akustyczne na tysiące drobnych pasemek) jest całkowicie pozbawione sensu. Wykres z analizatora ma uświadomić, jaka jest dystrybucja energii zakłócenia oraz czy oprócz szumu białego nie ma jeszcze jakichś zakłóceń okresowych (-> prążki).



To co nam przeszkadza, to moc tego szumu (im większa moc tym głośniejszy szum), a moc się oblicza całkując funkcję gęstości widmowej mocy (w uproszczeniu oznacza do do obliczenia całkowitego pola pod krzywą widma szumu pokazywaną przez analizator), przy czym najczęściej tę krzywą się uprzednio waży odpowiednimi charakterystykami reprezentującymi wrażliwość człowieka na szum. Dlatego odczytywanie ilości szumu bezpośrednio z wykresu jego widma powoduje grube pomyłki i jest często spotykanym błędem (!)



poziom szumu osiemdziesiąt parę dB to trochę kiepski wynik dla karty dźwiękowej, ale bardzo przyzwoity dla mikrofonu. kryteria dopuszczalności są tu bardzo nieostre i silnie zależą do tego, co dokładnie sprawdzamy



Literatura obowiązkowa:

http://www.cirrus.com/en/pubs/whitePaper/meas100.pdf

http://www.listeninc.com/files/pdf/BKAudioDistortionMeasurements.pdf

Awatar użytkownika
mywhats
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Szumy - jakie dopuszczalne?

Post autor: mywhats » czwartek 30 cze 2005, 15:30

dziekuję za lekture - oj bede siedził i czytał! ;)



aha karta sama bez podłaczonych kabelków to generuje szumy na poziomie -100dB czyli moim zdaniem extra,

dopiero po podłączeniu kabli -90dB i dalej mixera -80dB - i właśnie to mnie martwi.
MyWhaTs

Awatar użytkownika
mywhats
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Szumy - jakie dopuszczalne?

Post autor: mywhats » czwartek 30 cze 2005, 16:28

...Popularne mikrofony MXL czy SP maja szumy na poziomie od -70 do -80dB, (A), więc czym sie przejmujesz

...

**********************



no właśnie...

teraz już niczym ;)
MyWhaTs

ODPOWIEDZ