Stereo do mono

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
mankimank
Posty: 74
Rejestracja: sobota 30 paź 2004, 00:00

Stereo do mono

Post autor: mankimank » sobota 16 lip 2005, 17:35

mam pytanie zgrywam sample sumujac sygnał z lewego i prawego kanału do jednego kanału mono czy taki zabieg nie degraduje sygnału bo mam wrazenie ze pewne instrumenty sa nienaturalnie daleko chociaz w pierwotnym nagraniu byly z przodu czy taki zabieg jest dopuszczalny i czy nie lepiej byloby nagrywac najpierw lewego kanału a potem prawego oddzielnie i sumowac je później do stereo
robie bity

Awatar użytkownika
Boluś
Posty: 194
Rejestracja: czwartek 05 maja 2005, 00:00

Re: Stereo do mono

Post autor: Boluś » sobota 16 lip 2005, 19:10

...mam pytanie zgrywam sample sumujac sygnał z lewego i prawego kanału do jednego kanału mono czy taki zabieg nie degraduje sygnału bo mam wrazenie ze pewne instrumenty sa nienaturalnie daleko chociaz w pierwotnym nagraniu byly z przodu czy taki zabieg jest dopuszczalny i czy nie lepiej byloby nagrywac najpierw lewego kanału a potem prawego oddzielnie i sumowac je później do stereo ...

**********************

Taki zabieg nie degraduje syganłu . instrumenty ktore słychac dalej lub nawet całkiem znikaja , to instrumenty na ktore nałozoneno efekty fazowe, czasami to zamierzony efekt finalny , lecz czesto gesto jest to bład realizatora , czyli sygnał stereo nie jest kompatybilny z mono .

silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Stereo do mono

Post autor: silver_sound » sobota 16 lip 2005, 19:21

Witam

Czasami taki efekt kest rezultatem kiepsko wykonanych kabli symetrycznych, które odwracają fazę....Wielu ludzi nie zwraca na taki drobiazg uwagi doputy, nie "wylezie" toto, jak koledze.

jk
Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

Awatar użytkownika
Pewu
Posty: 849
Rejestracja: sobota 07 cze 2003, 00:00

Re: Stereo do mono

Post autor: Pewu » sobota 16 lip 2005, 19:25

...Witam

Czasami taki efekt kest rezultatem kiepsko wykonanych kabli symetrycznych, które odwracają fazę....Wielu ludzi nie zwraca na taki drobiazg uwagi doputy, nie "wylezie" toto, jak koledze.

jk...

**********************

Fakt, ale czy aby w tym kontekście?
Sympatycznie zielonokreskowy nadworny klaun Forum EiS

silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Stereo do mono

Post autor: silver_sound » sobota 16 lip 2005, 21:55





Fakt, ale czy aby w tym kontekście? ...

**********************

Witam

Mało jest danych, czy ten instrument był "zdejmowany" mikrofonami, czy w inny sposób.

Może wchodził na efekt monofonicznie, a wychodził stereofonicznie w ukaładzie symetrycznym...

Nie upieram sie że to jest główna przyczyna, najprawdopodobniej jest inna. Chciałem zwrócic uwage na tak prostą sprawę, która wielu ludzi lekceważy, a potem sa kłopoty typu: obsługa jednego źródła dwoma mikrofonami, jak któryś z nich oddzielnie, to jakoś jest, a jak oba razem to kaszana...

Nie mam pojęcia o studio, i zagrożeń z tym związanych, ale mam nieco pojęcia o scenie i "kwiatków" które tam czasami "wyrastają".

Dlatego nie toleruje jakichkolwiek "obcych " kabli na imprezie którą obsługuję.

Za ewentualne "obciachy" odpowiadam sam przed sobą, a nie za to że koleś ma kiepściuni kabelek...

z poważaniem jk
Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

Awatar użytkownika
Pewu
Posty: 849
Rejestracja: sobota 07 cze 2003, 00:00

Re: Stereo do mono

Post autor: Pewu » sobota 16 lip 2005, 22:32

...Mało jest danych, czy ten instrument był "zdejmowany" mikrofonami, czy w inny sposób....



To prawda, bo gościu wpada i myśli, że wszyscy mają to samo co on . Gówniarska paranoja.



...Za ewentualne "obciachy" odpowiadam sam przed sobą, a nie za to że koleś ma kiepściuni kabelek...



No, to jasne jak słońce.
Sympatycznie zielonokreskowy nadworny klaun Forum EiS

Awatar użytkownika
DeEs
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 14 lip 2005, 00:00

Re: Stereo do mono

Post autor: DeEs » sobota 16 lip 2005, 23:57

a tak w ogóle to czy oprócz produkcji na potrzeby telewizji gdzieś jeszcze się wymaga, żeby sygnał był kompatybilny z mono? Bo w sumie nic innego oprócz tv nie przychodzi mi do głowy...

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Stereo do mono

Post autor: Zbynia » niedziela 17 lip 2005, 01:10

jak sie sumuje mono do stereo?



jak sa tak powazne roznice to nagrywaj w stereo po to ktos to wymyslil...



a przedewszystkim poczytaj troszke o panoramowaniu,rozstawieniu instrumentow i nagrywaniu.....




Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Stereo do mono

Post autor: Zbynia » niedziela 17 lip 2005, 01:13

...



Fakt, ale czy aby w tym kontekście? ...

**********************

Witam

Mało jest danych, czy ten instrument był "zdejmowany" mikrofonami, czy w inny sposób.

Może wchodził na efekt monofonicznie, a wychodził stereofonicznie w ukaładzie symetrycznym...

Nie upieram sie że to jest główna przyczyna, najprawdopodobniej jest inna. Chciałem zwrócic uwage na tak prostą sprawę, która wielu ludzi lekceważy, a potem sa kłopoty typu: obsługa jednego źródła dwoma mikrofonami, jak któryś z nich oddzielnie, to jakoś jest, a jak oba razem to kaszana...

Nie mam pojęcia o studio, i zagrożeń z tym związanych, ale mam nieco pojęcia o scenie i "kwiatków" które tam czasami "wyrastają".

Dlatego nie toleruje jakichkolwiek "obcych " kabli na imprezie którą obsługuję.

Za ewentualne "obciachy" odpowiadam sam przed sobą, a nie za to że koleś ma kiepściuni kabelek...

z poważaniem jk...

**********************



co rozumiesz przez to ze wchodzil a wychodzil stereo symetrycznie?bo nie kumam ni w ząb?

ze co?jeden kanal na lewo a drugi na prawo?



chcial czy nie to i tak mono - na obydwu kanalach jest to samo


silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Stereo do mono

Post autor: silver_sound » niedziela 17 lip 2005, 10:11





co rozumiesz przez to ze wchodzil a wychodzil stereo symetrycznie?bo nie kumam ni w ząb?

ze co?jeden kanal na lewo a drugi na prawo?



chcial czy nie to i tak mono - na obydwu kanalach jest to samo

...

**********************



Witam



Są efekty do których dostarczasz sygnał "monofoniczny". Po "obrobiemiu go przez to urządzenie, na jego wyjściu pojawia się syganał "przestrzenny" czyli dwa sygnały, czyli stereo, i "montujesz" go na dwa kanały miksera lewy i prawy.



Symetrycznie oznacza w największym uproszczeniu, potrzebę przewodu: dwie żyły w ekranie, a jak sa dwie to już można je zamienić, a to powoduję odwrucenie fazy o 180 stopni, na jednym z kanałów w mikserze. Sumując dwa sygnały o odwróconych fazach, i zbiżonych amplitudach, fragmenty o tych samych częstotliwościach znoszą się lub zmniejszają amplitudę.

Podobne efekty są powodem tych niespodzianek opisywanych w pierwszym poście.

Objawia się to tym jak napisałem, gdy gra tylko któryś z kanałów, lewy, lub prawy samodzielnie, dźwięk jest w miare ok, natomiast po zsumowaniu, jest "kaszaniasy"

Teraz "kumasz???choć o mały "ząbek"....?

jk

Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

ODPOWIEDZ