Średni poziom -8,5 db?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Feefrock
Posty: 720
Rejestracja: sobota 12 mar 2005, 00:00

Średni poziom -8,5 db?

Post autor: Feefrock » piątek 22 lip 2005, 19:06

Mam bardzo proste pytanie. Zrobiłem mastering nagrania. Średni poziom wyszedł mi -8,5db. Porównałem z innym nagraniem (dowolnym). Tam poziom był -10,2 db. Jednak moje nagranie jest cichsze? What's up?

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Średni poziom -8,5 db?

Post autor: MB » piątek 22 lip 2005, 19:12

To tylko potwierdza prawdę, o której wielokrotnie tu już trąbiono: poziom średni jest jedynie bardzo bardzo zgrubnym odzwierciedleniem głośności, bo na głośność składa się wiele czynników, między innymi proporcja niskich średnich i wysokich częstotliwości, dynamika nagrania, jego tempo i wiele wiele innych. Nie przejmuj się cyferkami.

Awatar użytkownika
DeEs
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 14 lip 2005, 00:00

Re: Średni poziom -8,5 db?

Post autor: DeEs » piątek 22 lip 2005, 19:24

...To tylko potwierdza prawdę, o której wielokrotnie tu już trąbiono: poziom średni jest jedynie bardzo bardzo zgrubnym odzwierciedleniem głośności, bo na głośność składa się wiele czynników, między innymi proporcja niskich średnich i wysokich częstotliwości, dynamika nagrania, jego tempo i wiele wiele innych. Nie przejmuj się cyferkami....

**********************

tak to prawda - jeśli słyszysz, że możesz (no i jeśli jesteś pewny, że musisz ) to podkręcaj dalej. A może nagranie jest ciut przymulone - ściągnąć trochę dołu i wyrównać poziom, może jakimś exciterkiem to wszystko baaaaardzo delikatnie. Ciężko coś powiedzieć na odległość - kombinuj.

Awatar użytkownika
Feefrock
Posty: 720
Rejestracja: sobota 12 mar 2005, 00:00

Re: Średni poziom -8,5 db?

Post autor: Feefrock » piątek 22 lip 2005, 20:20



**********************



Znaczy, że trzeba robić bardziej wyrównane pasmowo nagrania?

Ja podejrzewałem, że powodem może być niska jakość instrumentów użytych w nagraniu, które same z siebie brzmią bardzo matowo i mało czytelnie. A rozjaśnianie czy podcinanie dołu niewiele pomagało w ich przypadku.


Awatar użytkownika
JM
Posty: 831
Rejestracja: sobota 17 lip 2004, 00:00

Re: Średni poziom -8,5 db?

Post autor: JM » piątek 22 lip 2005, 21:52

...Mam bardzo proste pytanie. Zrobiłem mastering nagrania. Średni poziom wyszedł mi -8,5db. Porównałem z innym nagraniem (dowolnym). Tam poziom był -10,2 db. Jednak moje nagranie jest cichsze? What's up?...

**********************

Porównaj widmo częstotliwościowe obu nagrań. Wnioski wyciągniesz sam.

Awatar użytkownika
Miłaszewski
Posty: 997
Rejestracja: wtorek 23 gru 2003, 00:00

Re: Średni poziom -8,5 db?

Post autor: Miłaszewski » sobota 23 lip 2005, 03:16

W Twoim nagraniu jest duzo wiecej basu. - Jacek, www.dzwiek.org

ODPOWIEDZ